SP Bratkówka - fotografia
strona główna mapa okolice email

Archiwum wydarzeń: 2007r. 2008r. 2009r. 2010r. 2011r. 2012r.


WYDARZENIA - 2008 r.

"Leśna Wigilia"
- 10.12.2008 r.

10 grudnia b.r. członkowie szkolnego koła turystyczno - krajoznawczego działającego przy Szkole Podstawowej w Bratkówce zorganizowali Wigilię dla leśnych zwierząt. Kilka dni wcześniej ogłoszono w szkole zbiórkę smakołyków dla zwierząt. Zebrano: siano, ziarna rozmaitych zbóż, marchewki i suchy chleb. W wyznaczonym dniu grupa uczniów z klas III- VI wraz z opiekunem koła , p. Anetą Węgrzyniak udała się do pobliskiego lasu, zabierając ze sobą wigilijne przysmaki dla zwierząt. Po dotarciu na miejsce uczniowie rozłożyli przyniesione dary na ściętych pniach drzew. Później rozpalili ognisko, dzielili się opłatkiem i piekli chleb. Przy ognisku długo dyskutowano o tym, czy zwierzątka znajdą przyniesione dla nich dary i czy będą im smakowały.
Po mile spędzonych chwilach na łonie natury, przyszedł czas powrotu do szkoły. I choć w drodze powrotnej dzieci postraszył mały deszcz, to wcale nie popsuł im dobrego humoru i radości, jaką dała im zorganizowana przez nie pomoc dla zwierząt."Niepodległość – znaczy Wolność..!"
- 13.11.2008 r.

„ Niepodległość – znaczy Wolność..!” – pod takim hasłem dn. 13 listopada w Szkole Podstawowej w Bratkówce odbyła się uroczystość patriotyczna z okazji 90. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: wójt gminy Wojaszówka – p. Stanisław Blicharczyk, Prezes Gminnego Koła Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP – p. Zbigniew Such, członek Gminnego Zarządu KKi BWP – p. Franciszek Rudnik, dyr. GOK – p. Lucyna Pelczarska, sołtys wsi – p. Józef Matłosz, przedstawicielki gminnego i wiejskiego KGW – p. Helena Słowik i p. Barbara Niemiec oraz p. Stanisław Gunia – Prezes Klubu Tenisa Stołowego „Strażak Bratkówka”. W uroczystości wzięli również udział nauczyciele, uczniowie tutejszej szkoły, ich rodzice wraz przewodniczącą Rady Rodziców p. Alicją Zych oraz mieszkańcy wsi.
Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego, po czym pani dyrektor szkoły Teresa Lidwin serdecznie powitała przybyłych gości i w krótkim wystąpieniu przypomniała drogę Polaków do wolności. Następnie zabrał głos Prezes Gminnego KK i BWP – p. Zbigniew Such, który przybliżył słuchaczom wydarzenia mające miejsce na naszym terenie w czasie I i II wojny światowej. Przekazał również Wójtowi Gminy Wojaszówka p. Stanisławowi Blicharczykowi słowackie odznaczenie za współpracę między narodami. W następnej kolejności wystąpili uczniowie szkoły z częścią artystyczną, podczas której przypomnieli wszystkim historię rozbiorów, walki Polaków o odzyskanie niepodległości oraz postacie szczególnie w tę walkę zaangażowane. Treści historyczne urozmaicone zostały wierszami polskich poetów, pieśniami legionowymi i patriotycznymi. Druga część programu artystycznego poświęcona została postaci wielkiego Polaka – patrioty Jana Pawła II, człowieka który położył nieoceniony wkład w szerzenie idei wolności i niepodległości nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Wystąpienie uczniów wzbogacone zostało prezentacją multimedialną, podczas której obrazowo przybliżono widzom drogę Polaków do wolności. Na zakończenie części artystycznej wspólnie odśpiewano Rotę. Występ uczniów bardzo się podobał , a u niektórych pojawiły się nawet łzy wzruszenia. Publiczność podziękowała młodym artystom gromkimi brawami.
Na zakończenie uroczystości głos zabrał wójt gminy p. Stanisław Blicharczyk, który w swoim wystąpieniu nawiązał do długotrwałej i okupionej wieloma ofiarami walki Polaków o wolną i niepodległą Polskę, przypomniał o bohaterach z naszego regionu i podkreślił dużą rolę tego typu uroczystości w wychowaniu patriotycznym młodego pokolenia.
Uroczystość została zorganizowana przy dużym wsparciu i zaangażowaniu rodziców.


"Halloween"
- 31.10.2008 r.

W piątek 31 października po raz pierwszy naszą szkołę nawiedziły duchy i czarownice. A wszystko to za sprawą uczniów klasy III, którzy wraz z p. Renatą Gajdą postanowili przybliżyć całej społeczności szkolnej jedno z najbardziej popularnych angielskich świąt – Halloween. Uczniowie w przebraniach i z tradycyjnymi lampionami z dyni odwiedzili klasy I-VI oraz przedszkolaków życząc wszystkim ‘Happy Halloween’. Przebierańcy zostawili każdej klasie pamiątkowego balonika i częstowali cukierkami. Było dużo śmiechu, a może i strachu? Na pewno powtórzymy to za rok.


Pasowanie na ucznia
- 08.10.2008 r.

W dniu 8 października uczniowie pierwszej klasy stali się pełnoprawnymi członkami braci uczniowskiej naszej szkoły. W tym dniu złożyli uroczyste ślubowanie. Zostali też ogromnym ołówkiem pasowani na uczniów przez panią dyrektor p. Teresę Lidwin. Aby do tego doszło musieli wykazać się znajomością wierszy, piosenek i tańca. Pierwszaki bardzo zaangażowały się w swój pierwszy publiczny występ. Długo przygotowywały się, by wypaść jak najlepiej. W pełni im się to udało. Po części oficjalnej czekały ich już tylko przyjemności. Opiekun SKO wręczył nowym uczniom książeczki z symbolicznym wkładem, starsi koledzy przygotowali drobne upominki, a o słodki poczęstunek postarali się rodzice pierwszoklasistów. Ten dzień dostarczył dzieciom dużo wrażeń i na długo pozostanie w ich pamięci.Dzień Dziecka w Michaylandzie
- 03.06.2008 r.Wycieczka rowerowa na zamek w Odrzykoniu
- 28.05.2008 r.


zdjęcia grupowe
z salonu mody ślubnej

W środę 28 maja odbyła się wycieczka rowerowa klasy piątej, do Odrzykonia na zamek „Kamieniec”. Wraz z uczniami w wycieczce uczestniczył wychowawca pan Sławomir Szwed oraz nauczyciel wychowania fizycznego pan Mariusz Kuszaj. Wyruszyliśmy o godzinie 9:00 spod szkoły do której uczęszczamy, czyli szkoły w Bratkówce. Po przejechaniu bardzo krótkiego odcinka trasy, zatrzymaliśmy się w sklepie również w Bratkówce, gdzie zrobiliśmy zakupy na długą i wyczerpującą trasę. W tym dniu dopisała pogoda. Mocno przygrzewało słońce, więc na zamek odrzykoński dojechaliśmy opaleni i zmęczeni długim przebywaniem na słońcu. Na terenie zamku zwiedziliśmy ruiny i muzeum zamkowe. Podziwialiśmy okoliczne widoki i kupowaliśmy pamiątki. Zrobiliśmy dłuższy postój, by zregenerować siły. Oczywiście w tym czasie zdążyliśmy zrobić wiele pamiątkowych zdjęć, w tym z naszą koleżanką Gabrysią, która nie na darmo odwiedziła zamkowy salon mody ślubnej. Po długim czasie spędzonym na zamku w Odrzykoniu, wstąpiliśmy do baru położonego nieopodal celu naszej wycieczki. Kiedy zjedliśmy już kanapki, wsiedliśmy na rowery i ruszyliśmy w powrotną drogę. Droga do domów była mniej męcząca, ponieważ część tej trasy była z górki. Po miło spędzonym czasie pełni wrażeń, zadowoleni choć trochę zmęczeni, dotarliśmy do domów, z nadzieją, że jeszcze kiedyś pojedziemy na taki rajd jaki właśnie odbył się tego dnia. Ten dzień na pewno wszyscy będą wspominać z uśmiechem na twarzy.

Anna Pietryka


Uroczystość "Jestem widoczny, jestem bezpieczny"
- 15.05.2008 r.


galeria forografii galeria zdjęć

Szkoła Podstawowa w Bratkówce im. bł. Stanisława Starowieyskiego we współpracy z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Warszawie zorganizowała w dniu 15 maja 2008 roku uroczystość promującą bezpieczne poruszanie się po drogach.
Co roku w wypadkach drogowych ginie bądź zostaje rannych dużo dzieci w wieku szkolnym. Policyjne statystyki jako główną przyczynę wypadków z udziałem dzieci podają ich nieodpowiednie zachowanie na drodze, w tym brak odblasków. Tymczasem odblaski to konieczny element, który sprawia, że dziecko jest widoczne z odległości kilkuset metrów. Ten stan jest powodem, dla którego naukę bezpiecznego zachowania dzieci na drodze rozpoczynamy w naszej szkole już od najmłodszych klas. Aby nasi uczniowie byli widoczni i bezpieczni na drodze, szkoła nawiązała współpracę z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Warszawie. W ramach tej współpracy nasi uczniowie zostali wyposażeni w odblaskowe opaski samozaciskowe oraz programy multimedialne do wykorzystania w pracy dydaktyczno-wychowawczej z dziećmi.
W zorganizowanej uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Wójt Gminy Wojaszówka Stanisław Blicharczyk, dyrektor GOK pani Lucyna Pelczarska, przedstawiciel policji-dzielnicowy Roman Kaliszuk oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Alicja Zych. Uroczysty apel rozpoczęła pani dyrektor szkoły Jolanta Mikus, witając wszystkich zebranych. W swoim wystąpieniu nawiązała do współpracy z KRBRD w Warszawie, która wspiera szkołę w propagowaniu bezpieczeństwa na drodze. Materiały, jakie szkoła otrzymała, pomogą w pracy profilaktycznej i przyczynią się do wzrostu świadomości bezpiecznego korzystania z dróg przez najmłodszych. W dalszej kolejności głos zabrał przedstawiciel policji, który zaprezentował dzieciom sposób, w jaki należy korzystać z opaski odblaskowej. Na konkretnym przykładzie omówił niezbędne wyposażenie roweru oraz przypomniał podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze.
Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna w wykonaniu dzieci z klas I-III, prezentująca zagadnienia związane z ruchem drogowym. Mali artyści przedstawiali scenki, deklamowali wiersze i fraszki, śpiewali na tle scenografii dostosowanej do tematyki apelu. Po wystąpieniu uczniów, głos zabrał wójt gminy Stanisław Blicharczyk, który gratulował szkole nawiązania współpracy z KRBRD w Warszawie i stwierdził, że „podjęta inicjatywa przyczyni się do podniesienia bezpieczeństwa na drogach gminy”. Następnie wraz z panią dyrektor wręczył uczniom otrzymane przez szkołę opaski odblaskowe.
Szkoła w dalszym ciągu zamierza kontynuować współpracę z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Warszawie w celu wyposażenia swoich uczniów w wiadomości, umiejętności i nawyki niezbędne do bezpiecznego zachowania się na drogach.


Szkolne eliminacje "Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej"
- 11.02.2008 r.


LAUREACI KONKURSU:

Konkurs plastyczny:
kategoria klasy I – III

I miejsce: Aleksandra Zych – kl.III
II miejsce: Ewelina Wąchała – kl.III
III miejsce: Maciej Zajchowski – kl.III

kategoria klasy IV – VI
I miejsce: Michał Guzek – kl.V
II miejsce: Paulina Wilk – kl. VI
III miejsce: Patryk Rybicki – kl. IV


Konkurs wiedzy pożarniczej:

I miejsce: Justyna Krok – kl.VI
II miejsce: Bartosz Filar – kl.VI
III miejsce: Dorota Gałuszka – kl.VI
IV miejsce: Jarosław Wąchała – kl.VI


"Gloria in Excelsis Deo”
Jasełka - uroczystość środowiskowa w Bratkówce - 31 stycznia 2008

W tradycję Szkoły Podstawowej w Bratkówce wpisana jest coroczna organizacja Jasełek, uroczystości środowiskowej przygotowywanej dla tutejszych mieszkańców. W tym roku odbyły się one w dniu 31 stycznia 2008 r. w sali  Domu Strażaka w Bratkówce.
Na uroczystość tę przybyli zaproszeni goście: wójt gminy Wojaszówka p. Stanisław Blicharczyk, proboszcz parafii Ustrobna ks. Stanisław Wolak wraz z księdzem wikariuszem Tomaszem Błażem, dyr. ZEAS  p. Aleksander Daszykowski, dyr. GOK i R p. Lucyna Pelczarska, sołtys wsi p. Józef Matłosz oraz liczni mieszkańcy Bratkówki i okolicznych miejscowości.
Misterium bożonarodzeniowe prezentujące sceny z narodzin Jezusa odegrane zostało przez młodych artystów z wielkim kunsztem i zaangażowaniem. Tradycyjnie na scenie wystąpiła Święta Rodzina, anielski chór, pastuszkowie i Trzej Królowie. Przepięknemu kolędowaniu aniołów tym razem towarzyszył  muzyczny akompaniament na organach na żywo. Część artystyczna wzbogacona została o wspomnienie tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych oraz występ kolędników. Był więc Król Herod, Turoń , Gwiazdor, krakowianki, aniołki i in. Niemało emocji wśród widzów wzbudził również występ uczniów klas I-III grających na fletach kolędy. Wiele uroku całości przedstawienia dodały przepiękne stroje aktorów. Młodzi artyści nagrodzeni zostali burzliwymi oklaskami i słodyczami ufundowanymi przez pana wójta.
Duże zaangażowanie w przygotowanie Jasełek włożyli wychowawcy klas I- III : p. Teresa Lidwin, p. Bożena Strejczyk, p. Anna Bagińska oraz p. Magdalena Król, p. Wł. Niżnik i p. Wioletta Szeller.
Na zakończenie uroczystości głos zabrał  p. wójt – St. Blicharczyk, który w swoim wystąpieniu nawiązał do tradycji bożonarodzeniowej naszego regionu oraz serdecznie podziękował za zaproszenie i zorganizowanie uroczystości.


zdjęcia z uroczystości fotografia z uroczystości


web projekt:• Bratkówka 2007