SP Bratkówka - fotografia
strona główna mapa okolice email

Archiwum wydarzeń: 2007r. 2008r. 2009r. 2010r. 2011r. 2012r. 2013/16r.

WYDARZENIA

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI - prezentacja

pobierz plik


DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

„(…) wszystkie zasady dobrze znam
imię- nie podaję,
nazwisko- nie podaję
zdjęcia- nie wysyłam,
i tego się w sieci trzymam (…)”


Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day) jest obchodzony od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym. Ma on na celu przede wszystkim propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online.
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy 9 lutego i właśnie w tym dniu uczniowie z klas I-III wzięli czynny udział w obchodach tego dnia. Dzieci wzięły udział w pogadance na temat bezpieczeństwa w sieci przedstawionej przez szkolnego koordynatora do spraw bezpieczeństwa – p. Sławomira Szweda. W czasie zajęć wychowankowie dowiedzieli się, czym jest Internet i sieć, jakie korzyści płyną z użytkowania Internetu, a także jakie mogą w nim czyhać niebezpieczeństwa. Uczniowie brali czynny udział w prelekcji, zadając pytania i wyrażając swoje opinie. Ponadto dzieci obejrzały filmy edukacyjne ze strony sieciaki.pl. Wzięli udział w burzy mózgów na temat zasad zachowania w internecie. Nauczyli się śpiewać piosenkę „Fajnie w internecie. Wykonywali różnorodne ćwiczenia interaktywne, które przybliżyły im tematykę bezpieczeństwa w sieci. Z okazji tego dnia powstała również gazetka ścienna z 10 zasadami korzystania z sieci i innymi ważnymi informacjami.
Na zakończenie dnia dzieci rozwiązały quiz na temat bezpieczeństwa w sieci, z którym poradziły sobie doskonale. Dzień Bezpiecznego Internetu miał przede wszystkim na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, wskazanie uczniom wartościowych stron, z których warto korzystać.














DZIEŃ BABCI I DZIADKA

„Kocham Babcię, kocham Dziadka,
to nie żarty moi mili,
dzisiaj im życzenia składam,
by sto latek jeszcze żyli.”

Są takie dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest święto naszych Babć i Dziadków. W naszej szkole składanie życzeń babciom i dziadkom z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, to dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.
W tym roku w dniu 21 stycznia uczniowie klas I-III naszej szkoły nagrali film dedykowany ich Babciom i Dziadkom. Mali artyści pięknie powiedzieli wiersz oraz zaśpiewali piosenkę dedykowaną swoim bliskim. Dzieci przygotowały też piękne laurki, które zabrały do domów, aby osobiście uściskać swoje Babcie i Dziadków oraz złożyć im najszczersze życzenia.

Kochanym Babciom i Drogim Dziadkom
życzymy jeszcze raz nieprzemijającego zdrowia i pogody ducha,
realizacji wszystkich pragnień i marzeń,
oraz stu lat w otoczeniu kochających dzieci wnuków i prawnuków.








MY SIĘ ZIMY NIE BOIMY…

Tegoroczna zima bardziej przypominała nam jesień. Jednak podczas ferii zimowych spadło trochę śniegu. W końcu pani Zima postanowiła nas odwiedzić sprawiając nam wielką radość. Ta pora roku jest lubiana przez wszystkie dzieci, więc uczniowie klas młodszych również postanowili skorzystać z uroków zimy.
Aktywność ruchowa na świeżym powietrzu jest bardzo ważna, dlatego dzieci urządziły wesołe zabawy na śniegu. Nie zabrakło bałwanków, które trzeba przyznać były bardzo pomysłowe. Była bitwa na śnieżki, biegi po śniegu, rzut śnieżkami do celu, a także powstały „śnieżne aniołki”.
Zimowe zabawy wprawiły wszystkich w doskonały humor. Wróciliśmy do szkoły z szerokimi uśmiechami na twarzach.










Konkurs na stroik i  ozdoby choinkowe rozstrzygnięty

Stroiki:
I miejsce: Tomasz Śliwka, Mieczysław Jórasz
II miejsce: Natalia Stypuła, Amelia Jarzyna
III miejsce: Anastazja Szepieniec


Tomasz Śliwka


Mieczysław Jórasz


Natalia Stypuła


Amelia Jarzyna


Anastazja Szepieniec

Ozdoby choinkowe:
I miejsce: Barbara Świrad, Wojciech Szarek
II miejsce: Aleksandra Gajda, Martyna Zubel, Sofia Furtek
III miejsce: Milena Mercik


Barbara Świrad


Wojciech Szarek


Aleksandra Gajda


Sofia Furtek


Martyna Zubel


Milena Mercik


Mikołajki

Wszyscy niecierpliwie oczekujemy zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Jak co roku, w naszych domach, w szkole pojawiły się choinki, dekoracje świąteczne. Zgodnie z tradycją do naszej szkoły w dniu 4 grudnia zawitał Święty Mikołaj, tylko, że w tym roku przysłał do dzieci z klas I-III film. Pokazał na nam swojego pomocnika- elfa Bonifacego, który zaśpiewał nam piosenkę oraz osobiście przekazał życzenia naszym milusińskim. Dzieci w prezencie otrzymały audiobook świąteczny do wysłuchania.
Podczas zajęć online panowała również mikołajkowa atmosfera. Mikołaj zostawił także list z różnymi ciekawymi zadaniami do wykonania przez uczniów.

Kochane Dzieci!
Byłem u Was i zostawiłem dla Was film ze specjalnymi życzeniami. Teraz muszę jechać dalej. Czekają na mnie inne dzieci. Przede mną długa droga.
Zostawiłem Wam prezent i zadania do wykonania. Życzę dużo zdrowia i sukcesów. Pamiętajcie, aby sprawiać radość innym.

Dzieci układały puzzle, rozwiązywały krzyżówki, zagadki, zadania matematyczne, śpiewały piosenki i bawiły się, aby poczuć nastrój mikołajkowy.
Był to dzień pełen radości i uśmiechów, teraz już wszyscy oczekują upragnionych świąt Bożego Narodzenia.




Światowy Dzień Pluszowego Misia

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy, pewnie, dla Was był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary. W dniu 25 listopada uczniowie z klas I-III naszej szkoły obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia w formie innej, niż co roku, bo przed ekranami komputerów- online. Tego dnia każde dziecko usiadło przed ekranem ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Opowiadały o swoich przyjaciołach, przeliczały misie, układały względem wielkości. Obejrzały prezentację multimedialną o znanych i lubianych misiach z dziecięcych bajek. Słuchały wierszy o misiach, odgadywali zagadki, rozwiązywali krzyżówki. Udało nam się nawet zatańczyć z naszymi Misiami przed ekranami komputerów. Uczniowie klasy II napisali życzenia dla Misia:

Życzenia Ci składamy,
byś był jak najdłużej z nami.
Miodku zawsze miej w dostatku,
żyj nam 100 lat nasz Misiaczku!


Bardzo cieszy fakt, że mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”










11 Listopada - Świeto Niepodległości


Prezentacja pobierz plik

Wspólne odśpiewanie Hymnu Polski przez klasę V.






Tym, którzy odeszli...

Z okazji zbliżającego się święta Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego uczniowie klas I-III w dniu 30 października 2020r. wraz z wychowawcami udali się pod tablicę upamiętniającą patrona naszej szkoły – błogosławionego Stanisława Starowieyskiego oraz miejsce pamięci poświecone ofiarom katyńskim. Dni te kojarzą się ze zniczami, grobami bliskich osób, z cmentarzami, wiązankami kwiatów oraz z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. W tych dniach udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiamy kwiaty i zapalamy lampki pamięci.
Uczniowie wraz z nauczycielami zapalili znicze, które symbolizują pamięć o tych, którzy odeszli. Złożyli pod tablicą kwiaty, a także minutą ciszy uczcili pamięć obrońców naszej ojczyzny.








ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK

Światowy Dzień Mycia Rąk to święto obchodzone corocznie 15 października, ustanowione przez ONZ w 2008 roku, jako akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk. Każdego dnia dotykamy wielu rzeczy, na których powierzchni gromadzą się rozmaite bakterie. Nie widzimy ich gołym okiem, ale to nie znaczy, że nie są groźne. Dlatego tak ważne jest regularne mycie rąk, które zajmie kilkanaście sekund - to wystarczy, by usunąć około 90% bakterii z ich powierzchni. Jeśli mycie rąk ma spełniać swoją profilaktyczną rolę, trzeba robić to prawidłowo. Według WHO woda, mydło i papierowy ręcznik wystarczą. Bardzo ważne jest, by myć ręce dokładnie.
W dobie pandemii Covid-19 dzisiejsze obchody stanowią dodatkową okazję do tego, aby głośno mówić, jak ważne dla naszego życia i zdrowia są prawidłowe nawyki higieniczne. W tym dniu uczniowie z klas I-III uczestniczyli w pogadance na temat: „Dlaczego i kiedy trzeba dbać o higienę rąk?”. Wysłuchali wiersza Małgorzaty Strzałkwowskiej „Wirus czyli Mydło w dłoń i wirus goń! oraz obejrzeli film edukacyjny z serii Myszka w Paski pt. „Jak prawidłowo myć ręce?. Pracując w grupach dzieci przypomniały sobie w jakich sytuacjach szczególnie należy pamiętać o higienie dłoni. Zapoznały się również z różnymi rodzajami mydła i środków dezynfekujących. Ponadto uczniowie obejrzeli prezentację z instrukcją mycia rąk . Po prezentacji odbyły się zajęcia praktyczne i dzieci pod okiem prowadzących, myły rączki zgodnie z instrukcją. Uczniowie pożytecznie spędzili czas, kształtując nawyk dbałości o czystość dłoni.
Każdy z nas, każda matka, każde dziecko, każdy nauczyciel i każdy członek danej społeczności myjąc ręce wodą z mydłem może pomóc w budowie zdrowego społeczeństwa. Jeśli wiedziałbyś, jak uczynić świat lepszym, to z pewnością byś to zrobił. Okazuje się, że każdy z nas ma taką możliwość – po prostu trzeba myć ręce wodą, dodać mydło, spienić i spłukać czystą wodą – uważają przedstawiciele UNICEF.








DZIEN NAUCZYCIELA

Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela. 13 października 2020 roku w naszej szkole w tym roku wyglądał nieco inaczej niż każdego roku. Nie było hucznej akademii, ale uczniowie poszczególnych klas pamiętali o swoich nauczycielach, wychowawcach i w klasach wyrazili swoją wdzięczność i podziękowania oraz złożyli serdeczne życzenia.
„Wiecznego uśmiechu, niezwykłego zdrowia, zniknięcia trosk, powolnego pośpiechu, anielskiej cierpliwości i ciągle nowych marzeń” to życzenia składane Nauczycielom w naszej szkole w przed dzień Święta Edukacji Narodowej, czyli Dnia Nauczyciela.


DZIEN DRZEWA - wycieczka do lasu oraz konkurs plastyczny

W tym roku Dzień Drzewa w naszej szkole obchodzimy odrobinę inaczej niż zazwyczaj, ze względu na pandemię. Uczniowie klas młodszych wzięli udział w wycieczce do lasu, zaś uczniowie strasi w konursie plastycznym, którego motywem przewdnim było drzewo.
W piękny październikowy, słoneczny dzień uczniowie klas I-III naszej szkoły w dniu 6 września 2020 r. wybrali się na wycieczkę do lasu. Podczas spaceru po lesie pierwszoklaisiści obserwowali napotkane rośliny- rozróżniały drzewa iglaste i liściaste, zapoznały się z nazwami mijanych krzewów oraz wsłuchiwały się odgłosy jesiennego lasu,a także zbierały skarby lasu- żołędzie, liście i kasztany. Uczniowie klasy II i III poznali warstwową budowę lasu, roślinność i zwierzęta występujące w jego warstwach, sprawdzali wilgotność gleby, a także przypomnieli sobie zasady zachowania się w lesie. Niezwykłym doświadczeniem dla dzieci było poznawanie faktury drzew i kalkowanie ich kory. Dzieci prowadziły własne obserwacje i sporządzały notatki z lekcji.
Otaczająca przyroda i wspaniałe krajobrazy wzbudziły w dzieciach zachwyt. Możliwość bezpośredniego kontaktu z nią dostarczyła im wielu wspaniałych przeżyć i wzbudziła ogromną radość. Zajęcia te uświadomiły im, że przyrodę należy kochać i szanować jak przyjaciela oraz to, że także one są za nią odpowiedzialne. Po spacerze wszyscy uczestnicy wrócili pełni wrażeń i z bagażem nowych doświadczeń.
W klasach V-VII z okazji Dnia Drzewa został zorganizowany konkurs plastyczny pod hasłem „Święto drzewa”. Jego celem było zwrócenie uwagi na rolę drzew w naszym otoczeniu, a także na ich piękno o każdej porze roku. Z zebranych prac została urządzona wystawa. Ponadto wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Jak co roku w parku szkolnym posadzono dąb.








X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. W tym roku 2 października miała miejsce się już X edycja akcji (ŚDTM 2020) .
Organizatorem Głównym jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego z Poznania. Wydawnictwo promuje zabawową formę nauczania-uczenia się matematyki. Organizatorami lokalnymi byli nauczyciele matematyki z naszej szkoły. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.
„Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami byli właśnie młodsi uczniowie. Tworzyli oni specjalne Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni w losy przepytywali starszych kolegów oraz dorosłych. Jak pokazuje doświadczenie poprzednich edycji, taka zamiana ról jest często bardziej stresująca dla dorosłych. Dzieci natomiast są niezwykle zmotywowane pełnieniem ważnej funkcji egzaminatora. Wszystko odbywało się pod opieką osoby dorosłej, która czuwała nad poprawnością przeprowadzanych egzaminów.
Przygotowanie do ŚDTM trwało kilka dni. Uczniowie w tym czasie przygotowali tematyczną gazetkę. Przed egzaminami aktywnie przypominali sobie tabliczkę mnożenia w formie zabaw: „Matematyczny marmur”, „Hasło dnia” oraz z gier z wykorzystaniem kart Grabowskiego: „Piłkarz matematyk” i „Królowa skakanki”.
W końcu, po angażujących przygotowaniach, które były przede wszystkim świetną zabawą, odbyła sięakcję ŚDTM która jak co roku wyłoniła szkolnych Ekspertów Tabliczki Mnożenia.












OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Głośne czytanie jest szczególnie ważne dla wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży, ponieważ rozwija wyobraźnię, poprawia zdolność koncentracji oraz budzi chęć poznawania świata. Psychologowie podkreślają, że dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać, rozwija też zdolność koncentracji, chęć poznawania świata oraz zainteresowania. Tak spędzony czas wspólnie z dzieckiem procentuje w przyszłości, buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej rozwiązywać problemy nastoletniego. Akcja głośnego czytania realizowana w ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom".
29 września w całej Polsce obchodzimy Ogólnoposlki Dzień Głośnego Czytania. W naszej Szkole Podstawowej, jak co roku, nie mogło obejść się bez głośnego czytania na lekcji. W jedno z najważniejszych świąt książki i czytania włączyli się nauczyciele wraz ze swoimi uczniami. Głośno czytali nauczyciele, głośno czytali także uczniowie.
Uczniwoie klas I-III w tym dniu wysłuchali ciekawych utworów. Klasa I wysłuchała fragmentów „Plastusiowego Pamniętnika” Marii Kownackiej, zaś ucznowie z klasy II i III „Detektywa Pozytywki” autorstwa Grzegorza Kasdepke.
Następnym punktem był czas na rozmowy o przeczytanych utworach, ulubionych bohaterach, a także o tym, dlaczego warto sięgać po książki. W ramach akcji chętni uczniowie mieli okazję do zaprezentowania postaci swojego ulubionego bohatera. Dziękujemy wszystkim za udział w tym wydarzeniu!


Akcja Sprzątanie świata – Polska 2020
pod hasłem „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”.


Już po raz dwudziesty siódmy w dniach 18 – 20 września 2020r. ruszyła międzynarodowa akcja „ Sprzątanie świata – Polska”. Wzorem lat ubiegłych uczniowie naszej szkoły włączyli się do udziału w akcji. Uczniowie klasy VII przygotowali klasową prezentację, w której przedstawili historię oraz cel akcji „Sprzątanie świata”.
Akcja „Sprzątania świata” wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się tam w 1989 r. Wówczas 40 000 mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jego uczestników co roku rośnie. W Polsce akcja odbywa się co roku, począwszy od 1994r. Krajowym patronem i koordynatorem akcji jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji uczestniczy młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych oraz ochotnicy.
Tegoroczna Akcja niewątpliwie różniła się od poprzednich edycji z powodu pandemii Covid-19. Cel jednak pozostaje ten sam - zadbać o nasz dom - naszą Ziemię. W tym roku hasłem pzreqwodnim akcji było: „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. Jej celem było zachęcanie ,inspirowanie i motywowanie uczniów do rezygnacji z plastiku tam, gdzie jest to możliwe; do jego redukcji z życia codziennego tam, gdzie są możliwe inne, bardziej ekologiczne rozwiązania i do prawidłowej, odpowiedzialnej segregacji plastiku w gospodarstwach domowych
Uczniowie poszczególnych klas pod opieką wychowawców sprzątali park, przystanki autobusowe oraz przydrożne rowy, podzielnie na małe grupy i w różnych odstępach zcasowych. Udział uczniów w akcji przyczynił się nie tylko do usunięcia zalegających śmieci, ale spowodował wzrost świadomości ekologicznej społeczności szkolnej.


Narodowe Czytanie „ Balladyny” Juliusza Słowackiego

Na lekturę tegorocznego Narodowego Czytania wybrano „Balladynę” Juliusza Słowackiego. To wybitne dzieło polskiego romantyzmu powstało na emigracji, w czasie dyskusji na temat przyczyn klęski powstania listopadowego i debat nad przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.
Nasza szkoła, jak co roku, przystąpiła do akcji Narodowego Czytania. Zorganizowana jednak została ona w nieco innej formule niż zwykle. Fragmenty lektury czytane były przez polonistów w klasach starszych. Uczniowie klas V-VIII wysłuchali również fragmentu, zamieszczonego na stronie Prezydent.pl, czytanego przez parę prezydencką. Wśród uczniów klasy VIII, która na lekcjach języka polskiego omówiła już tę lekturę, przeprowadzony został konkurs z jej znajomości. Dzieci z młodszych klas zapoznali się fragmentem dramatu, dotyczącym przebudzenia Goplany, dzięki uczniom klasy VII, którzy przeczytali im tekst z podziałem na role. Po jego wysłuchaniu dzieci kolorowały postacie Goplany, Chochlika i Skierki oraz zapisały w zeszytach najważniejsze informacje dotyczące lektury. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali pamiątkową wklejkę do zeszytu upamiętniającą tegoroczne Narodowe Czytanie.


Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

Po dłuższym okresie nieobecności w szkole, związanej nie tylko z wakacyjnym odpoczynkiem, uczniowie i nauczyciele z radością do niej powrócili. 1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Ze względu na obostrzenia sanitarne spowodowane panującą pandemią, inauguracja nowego roku szkolnego była inna niż zwykle. Najpierw, na sali gimnastycznej szkoły, wychowawcy spotkali się z uczniami klas I-III. Pani dyrektor – Jolanta Mikus szczególnie serdecznie powitała pierwszoklasistów, którzy zaczynają swoją przygodę z nauką. W tym dniu odbyło się też uroczyste ślubowanie „pierwszaków” i pasowanie ich na uczniów. Po opuszczeniu szkoły przez młodsze dzieci na spotkanie z wychowawcami przybyli uczniowie klas V- VIII. Po zapoznaniu ich z ogólnymi zasadami funkcjonowania szkoły w okresie pandemii oraz podaniu podziału godzin na najbliższe dni, uczniowie rozeszli się do domów. Mamy nadzieję, że każdy dzień spędzony w szkole będzie czasem zdobywania wiedzy, kształcenia umiejętności, ale też czasem przynoszącym nowe pozytywne doświadczenia, czasem radości i sukcesów. Tego życzymy wszystkim uczniom w nowym roku szkolnym.




Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

Zakończenie roku szkolnego to wydarzenie radosne i przez wszystkich wyczekiwane. W tym roku szkolnym jednak inne niż zwykle, nietypowe. W związku z pandemią nie został, jak to miało miejsce do tej pory, zorganizowany uroczysty apel. Uczniowie każdej z klas o wyznaczonej porze, z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa, spotkali się ze swoimi wychowawcami, by odebrać świadectwa. Koniec roku szkolnego to szczególnie ważny moment dla uczniów klasy ósmej. Wielu z nich wykorzystało czas zdalnego nauczania i uzyskało na koniec roku dobre, bardzo dobre i celujące wyniki w nauce. Ich pożegnanie również było nietypowe, zorganizowane w kameralnym gronie- pani dyrektor Jolanty Mikus, wychowawczyni pani Wioletty Szeller i przedstawicielki Rady Rodziców – pani Katarzyny Śliwki. Absolwenci odebrali świadectwa ukończenia szkoły, nagrody i dyplomy. Rodzicom przekazane zostały listy gratulacyjne i podziękowania.
Nadszedł czas na zasłużony odpoczynek. Całej szkolnej społeczności życzymy słonecznych, udanych i bezpiecznych wakacji. Mamy nadzieję, że spotkamy się we wrześniu w szkole, w klasach, przy tablicach!




Dzień Dziecka



Z okazji Dnia Dziecka przygotowaliśmy dla Was kilka niespodzianek. Zapraszamy Was do udziału w konkursach: plastycznym i literackim. Podane linki pozwolą Wam skorzystać z darmowych filmów, spektakli teatralnych, quizów i kolorowanek. Zapraszamy do skorzystania z naszych propozycji.

- Konkurs plastyczny dla kl. I-II - POBIERZ PLIK
- Konkurs literacki dla klas IV-VI - POBIERZ PLIK
- link do filmu "Magiczne drzewo. Czerwone krzesło"
- link do bajek, kolorowanek, quizów, spektakli teatralnych


XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Zapraszamy Was do udziału w XIX Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom. Tegoroczna edycja poświęcona jest zwierzetom. Po kliknięciu w poniższy link znajdziecie szczegółowy program wydarzenia oraz zakładki z komiksami i filmami. Aby wysłuchać czytanych przez znanych lektorów opowieści o zwierzętach, należy zalogowac sie na fb i polubić profil " Cała Polska czyta dzieciom".
Otwórz link




Dzień Mamy - pobierz plik

„Tobie mamo za skrywany smutek i żal
Tobie mamo za Twój uśmiech poprzez łzy
Tobie mamo tak jak dawniej z dziecinnych rąk
Bukiet kwiatów z polnych łąk”


Dzień Mamy jest jednym z najpiękniejszych świąt w roku, pełnym miłych życzeń i kwiatów, będących wyrazem miłości i szacunku dla rodziców. My także postanowiliśmy w szczególny sposób uczcić to święto, wykonując na zajęciach kolorowe bukiety kwiatów dla naszych Kochanych Mam.












Konstytucja 3 Maja - pobierz plik


DZIEŃ ZIEMI – 22 kwietnia

22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi, który w szczególny sposób świętowany jest przez organizacje i stowarzyszenia ekologiczne. W tym roku niestety większość inicjatyw została przeniesiona do internetu. W tym roku świętujemy już po raz pięćdziesiąty, a hasłem przewodnim są „Działania na rzecz klimatu”.
Czas spędzony w domu spożytkować można ponadto na zmianę swoich codziennych nawyków. - Każdy z nas w Dzień Ziemi robiąc nawet małą rzecz, może przyczynić się do poprawy stanu naszej planety. O to kilka podpowiedzi: Kupujcie mniej i nie marnujcie żywności. Wybierajcie produkty lokalne. Ograniczcie spożycie mięsa lub przejdźcie na wegetarianizm/weganizm. Oszczędzajcie wodę. Ograniczcie zużycie plastiku. Wybierajcie transport publiczny czy rower zamiast samochodu ... i bądźmy mili dla siebie nawzajem – proponuje Klub Gaja, inicjator obchodów Dnia Ziemi w Polsce.










WIELKANOC

Święta Wielkanocne to czas wielkiej radości i wzniosłego nastroju. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które chcemy przekazywać młodszym pokoleniom. W tym roku Święta Wielkanocne obchodzimy inaczej, ale nadal przekazujemy to co najważniejsze naszym bliskim.
Podczas zajęć z plastyki uczniowie klasy IV i V wykonywali ciekawe prace wielkanocne. A oto niektóre z nich:










WITAJ WIOSNO!

„Wiosna cieplejszy wieje, wiatr,
Wiosna znów nam ubyło lat,
Wiosna, wiosna w koło,
rozkwitły bzy ...”


Wiosna to pora roku, która bardzo optymistycznie nastraja każdego z nas do otaczającej go rzeczywistości oraz stanowi natchnienie do działania. To właśnie wówczas przyroda budzi się do życia i o wiele częściej wychodzimy z domu, by obcować z naturą i zachwycać się jej urokami. Od wielu już lat 21 dzień marca to w naszej szkole bardzo ważna data ze względu na przypadający pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W tym roku nie spędziliśmy tego dnia wspólnie, ale każdy powitał wiosnę na swoim podwórku. Zobaczcie jak zaobserwowali wiosnę młodzi obserwatorzy przyrody.


























Wizyta Ks. Biskupa Jana Wątroby

9 marca w naszej szkole mieliśmy zaszczyt gościć J. E. ks. bp Jana Wątrobę. Jego odwiedziny w parafii Ustrobna związane były z wizytacją kanoniczną oraz z uroczystością przyjęcia przez młodzież Sakramentu Bierzmowania. W czasie pobytu na terenie parafii Biskup odwiedził szkoły w Ustrobnej i Bratkówce. W progach naszej szkoły Księdza Biskupa powitaliśmy o godzinie 11.00 i zaprosiliśmy szanownego Gościa do Izby Pamięci Rodu Starowieyskich. Tutaj, w miejscu dawnej kaplicy, odbyło się uroczyste spotkanie. Najpierw Pani Dyrektor Jolanta Mikus przywitała w imieniu całej społeczności szkolnej szanownego Gościa. W swoim krótkim wystąpieniu nawiązała do Bł. Stanisława Starowieyskiego – Patrona Szkoły. Następnie uczniowie klas starszych przedstawili montaż słowno – muzyczny poświęcony Patronowi. Na zakończenie spotkania głos zabrał Ks. bp Jan Wątroba. Podziękował uczniom za piękny występ, a dyrekcji i nauczycielom za obranie na Patrona człowieka związanego z Bratkówką, wielkiego społecznika i męczennika za wiarę. Na koniec podziękował wszystkim za piękne przyjęcie i udzielił zgromadzonym Błogosławieństwa Bożego.


TŁUSTY CZWARTEK- NA SŁODKO I NA SPORTOWO

Co roku przez Wielkim Postem obchodzimy słodkie święto czyli Tłusty Czwartek. Zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w Polsce około XVII wieku, ale wtedy jeszcze wyglądały nieco inaczej niż obecnie. Miały w środku ukryty orzeszek, a ten, kto trafił na taki pączek, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem. Tradycja do dziś nakazuje, aby w tłusty czwartek zjeść choć jednego pączka. Kto tego nie zrobi, temu do końca roku nie będzie się wiodło.
W naszej szkole o słodki poczęstunek dla uczniów zadbała Rada Rodziców, a uczniowie kl.IV postarali się o dokładkę. Już od rana kl.IV przygotowywała ciasto, które po uformowaniu i wyrośnięciu zamieniło się w dorodne pączki. Zostały one później polukrowane i ozdobione pyszną skórką pomarańczową. Smakowały wyśmienicie, a zdolni młodzi kucharze zbierali pochwały.
Najedzeni i w słodkim nastroju wybraliśmy się na lodowisko do Jedlicza. Postanowiliśmy skorzystać z ostatnich zimowych chwil przy raczej wiosennej temperaturze. Młodzi łyżwarze radzili sobie wyśmienicie. Nie obyło się bez drobnych upadków, ale humor nikogo nie opuszczał. Godzina na lodzie upłynęła bardzo szybko.










Musical HAMILTON – czyli hip-hopowa historia USA

Musical "Hamilton" autorstwa Lin-Manuela Mirandy opowiada o życiu Alexandra Hamiltona - ojca założyciela Stanów Zjednoczonych, którego wizerunek umieszczony jest na 10 dolarowym banknocie. Spektakl jest między innymi laureatem nagrody Grammy za najlepszy album z muzyką teatralną.
Aleksander Hamilton urodził się biednej rodzinie, jego matka zmarła gdy miał 13 lat. Wyjechał do Nowego Jorku, gdzie uczył się, udzielał się w polityce i poznał trzy bogate siostry, w tym swoją przyszłą żonę – Elizę. Hamilton z przyjaciółmi walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych, współpracował blisko z prezydentem Jerzym Waszyngtonem. Po wojnie Hamilton pracował jako prawnik, pełnił funkcję ministra stanu. Pracował nad konstytucją Stanów Zjednoczonych i napisał aż 51 z 85 artykułów wchodzących w jej skład.
Po czterech latach od premiery w USA, grupa entuzjastów z krośnieńskiego I LO pod okiem nauczycielek języka angielskiego, postanowiła musical przenieść na grunt krośnieński, prezentując własną, godzinną wersję- oczywiście w języku angielskim.
Na zaproszenie szkoły w Bratkówce oraz szkoły w Ustrobnej, uczniowie krośnieńskiego „Kopernika” przyjechali specjalnie by zaprezentować nam to pieczołowicie przygotowane przedsięwzięcie. Uczniowie wspaniale opowiedzieli historię Aleksandra Hamiltona od jego narodzenia do śmierci w wyniku pojedynku. Usłyszeliśmy wiele wpadających w ucho piosenek, podziwialiśmy choreografię i zdolności aktorskie uczniów. W grupie młodych aktorów świetnie zaprezentowała się też absolwentka naszej szkoły Paulina, która obecnie uczy się w oddziale dwujęzycznym I LO w Krośnie. Po spektaklu wzięliśmy udział w quizie, śpiewaliśmy piosenki z musicalu, próbowaliśmy też swoich sił we wspólnym tańcu.
W tygodniu poprzedzającym spektakl uczniowie klas V-VIII na lekcjach języka angielskiego poznali historię Hamiltona oraz słownictwo związane z jego życiem, dzięki czemu mogli pełniej zrozumieć przekaz musicalu.




















Zabawa karnawałowa

Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas, w dniu 15 lutego 2020 roku na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej pojawiły się kolorowe postaci.
W tym dniu ubrana w kolorowe serpentyny, bibułę i balony sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną: wróżek, czarownic, czarodziejów, księżniczek, kowbojów, policjantów, motylków, kotków, królików i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców dzieci mogły pobawić się ze szkolnymi kompanami, a także swoimi wychowawcami. Rozrywkę uczestnikom balu zapewnił pan grajązy, który nikomu nie pozwolił się nudzić. Dzieci tańczyły rock and rola, makarenę, kaczuszki i świetnie się przy tym bawiły. W tańcu wirowały księżniczki, czarownice oraz różne postacie z bajek i książek. Solo, w parach, w kółkach i wężykach wszyscy bawili się wspaniale. Uczniowie chętnie uczestniczyli w konkursach prowadzonych przez prowadzących, a były one nie tylko zabawne, niektóre zaskakujące i nietypowe.
Wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok.
















Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem

17 lutego 2020 r. Szkoła Podstawowa w Bratkówce gościła niezwykłego człowieka Pana Wiesława Drabika – autora ponad dwustu wierszowanych książek dla dzieci. W spotkaniu wzięły udział przedszkolaki, dzieci szkolne i nauczyciele. W dniu 17 lutego świętują też wszystkie koty, jest to bowiem Międzynarodowy Dzień Kota. Z tej też okazji, podczas spotkania z Pisarzem, można było obejrzeć rysunki dzieci przestawiające koty. Prace te zostały przygotowane na konkurs plastyczny, którego organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Odrzykoniu. Jak się okazało Pan Drabik jest miłośnikiem kotów i autorem kilku o nich historii.
Wiesław Drabik pisze i często ilustruje książki dla dzieci. Z zawodu jest inżynierem chemikiem. Jak sam autor opowiada, jego przygoda z pisarstwem rozpoczęła się od napisania wiersza „O wiośnie” dla córki, która go w szkole wyrecytowała. Utwór bardzo się spodobał i tak przygoda z pisaniem trwa do dzisiaj. Jego najbardziej znane książki to: „Bajka o smoku i Kraku, i o tym jak powstał Kraków”, „Łakomczucha”, „Wiejski cyrk”, „Bocianek Janek”, „Nowy domek wiewiórki”, „Kocie łakocie”. Część bajek była prezentowana w telewizyjnym programie „Książki z górnej półki”. Wszystkie książki autora cechuje humor i zaskakująca puenta.
Podczas spotkania Pisarz z łatwością nawiązał kontakt z dziećmi. Opowiadał, jak powstaje książka, jak się ją ilustruje. Pokazywał różne rodzaje książek. Czytał fragmenty swoich utworów, wymyślał wesołe rymowanki, zadawał zagadki. Za prawidłowe odpowiedzi nagradzał zakładkami, naklejkami, a na końcu książkami swojego autorstwa. Dodatkową nagrodą, były na bieżąco układane prze Pana Drabika, śmieszne rymowanki na temat imienia nagradzanego dziecka. Specjalne wyróżnienie – książka Pana Drabika trafiła też do autora konkursowej pracy plastycznej za „ Tęczowego Kota”, który bardzo się Pisarzowi spodobał.
















Niecodzienne spotkanie

W dniu 14 lutego 2020 roku żołnierze 5.batalionu strzelców podhalańskich w ramach edukacyjnego projektu „Kalendarz z mundurem” odwiedzili naszą szkołę. Warto przypomnieć, że batalion powstał na podstawie Zarządzenia z dnia 26.05.1993r. Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, przyjął i kultywuje tradycje wojsk podhalańskich od czasu ich powstania do dziś. Jego patronem został gen. bryg. Andrzej Galica. W skład batalionu wchodzą: kompania dowodzenia, cztery kompanie zmechanizowane, kompania wsparcia, logistyczna oraz zespół zabezpieczenia medycznego. Znakiem rozpoznawczym 21 BSP, w skład której wchodzi 5bsp jest szarotka umieszczona na sztandarach, patkach peleryn, mundurów, kapeluszach czy beretach.
To niecodzienne spotkanie z historią odbyło się w dniu 78. rocznicy powołania Armii Krajowej. Żołnierze 5. batalionu strzelców podhalańskich opowiedzieli uczniom o tym jak wygląda dzisiejsze Wojsko Polskie oraz przybliżyli codzienną służbę w batalionie. Zajęcia te oraz mały statyczny pokaz umundurowania i uzbrojenia miały na celu promowanie współczesnego wizerunku nowoczesnych, profesjonalnych Sił Zbrojnych RP, 21.BSP i 5bsp, również przez pryzmat służby wojska na rzecz społeczeństwa oraz upowszechnianie wizerunku współczesnego żołnierza – profesjonalisty osiągającego sukcesy dzięki wiedzy i wykorzystaniu nowoczesnych technologii
Uczniowie mieli możliwość dotknięcia sprzętu wojskowego, bardzo zainteresowała ich prezentacja, zadawali wiele pytań, na które żołnierze wyczerpująco odpowiadali.
Na zakończenie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i Klubu Historycznego podziękowali żołnierzom, zrobiono sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie. To spotkanie na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów.


























WALENTYNKOWY ZAWRÓT GŁOWY

Święto zakochanych zawitało też do naszej szkoły. Uśmiechy, serduszka, ciasteczka, sekretne liściki- to wszystko za sprawą Walentynek. Klasa szósta do tego święta przygotowywała się już od tygodnia, piekąc i ozdabiając serduszkowe ciasteczka, które w Walentynki znalazły swoich nabywców. 14 lutego pełną parą działała szkolna walentynkowa poczta. Do ustawionej na korytarzu skrzynki, można było wrzucić wiadomość dla ulubionej koleżanki, sympatycznego kolegi czy miłego nauczyciela. Następnie pracowite amorki- czyli członkowie Samorządu Uczniowskiego wcielili się w rolę listonoszy i wszystkie te wiadomości zostały osobiście dostarczone do adresatów. Było naprawdę miło.


















Wyjazd do kina Helios

6 lutego 2020 r. uczniowie z klas I-VIII naszej szkoł obejrzeli w kinie Helios w Krośnie film fantastyczno-przygodowy „Doktor Dolittle” stworzony na podstawie książki „Podróże Doktora Dolittle”.
Siedem lat po śmierci swojej żony, ekscentryczny John Dolittle, znany lekarz i weterynarz w wiktoriańskiej Anglii, staje się pustelnikiem, ukrywającym się za wysokimi murami Dworu Dolittle, mając w towarzystwie jedynie swoją menażerię zwierząt. Ale gdy królowa Wiktoria zapada na śmiertelną chorobę, niechętny Dolittle musi wypłynąć na wyprawę na mityczną wyspę w poszukiwaniu lekarstwa, odzyskując poczucie humoru i odwagę, a także natrafiając na starych wrogów i różne niezwykłe stworzenia. W wyprawie towarzyszyć mu będzie młody, pewny siebie uczeń oraz wesoła ferajna przyjaciół-zwierząt, w tym lękliwy goryl, entuzjastycznie nastawiona do świata kaczka, niezwykły duet składający się z cynicznego strusia i optymistycznego niedźwiedzia polarnego oraz prawdziwa twardzielka – papuga, najbardziej zaufana przyjaciółka Dolittle’a.
Filmowa historia Doktora jest pełna humoru, przyjaznych relacji, odwagi wzbudziła wiele pozytywnych emocji wśród odbiorców.
Takie wyjazdy nie tylko integrują grupę, ale również kształtują wrażliwość estetyczną poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtują nawyk kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz w środkach transportu.




Bezpieczne ferie zimowe

Zbliżają się ferie zimowe. Wszyscy ucznwie cieszą się bardzo, bo jest to czas wolny od zajęć szkolnych, czas swobody i radości. Być może ferie będą spędzać poza domem, może wyjadą w góry, może do babci, a może spędzą je wspólnie z kolegami w Bratkówce. Tak czy inaczej ważne, by się dobrze bawili. Nie możemy jednak zapominać o naszym bezpieczeństwie, musimy pamiętać, że zależy ono przede wszystkim od nas samych i naszego rozsądku.
W naszej szkole w dniu 10 stycznia 2020 r. koordynator do spraw bezpieczeństwa p. Sławomir Szwed przeprowadził pogadankę dla uczniów klas I –VIII na temat bezpiecznego spędzania wolnego czasu, bezpiecznych zabaw na świeżym powietrzu i przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Zaapelował do uczniów, aby w czasie ferii zimowych zachowali szczególną ostrożność i stosowali się do obowiązujących zasad. Chociaż takie akcje odbywają się corocznie, są potrzebne, ponieważ „Ostrożności nigdy nie za wiele!”.
PAMIĘTAJCIE !!!
• Nie zjeżdżajmy na sankach w pobliżu dróg oraz zbiorników wodnych.
• W czasie zjeżdżania zachowajmy bezpieczną odległość między sankami.
• Nie doczepiajmy sanek do samochodu. Nie strącajmy zwisających z dachów sopli.
• Ubierajmy się odpowiednio do temperatury panującej na dworze.
• W wolnym czasie przebywajmy na świeżym powietrzu, dbajmy o aktywność fizyczną.
• Nie zapominajmy o podstawowych zasadach higieny.
• Unikajmy kontaktu z osobami chorymi.
• W przypadku wystąpienia objawów choroby zgłośmy się do lekarza.
• Rzucając się śnieżkami nie łączmy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamieni oraz nie celujmy w twarz drugiej osoby.
• Nie rzucajmy śnieżkami w nadjeżdżające samochody.
• Na łyżwach jeźdźmy tylko w wyznaczonych miejscach, nie ślizgajmy się po lodzie na rzece lub stawie.




"Wspólne kolędowanie"

15 grudnia b.r. w sali Domu Strażaka w Bratkówce odbyło się przedświąteczne spotkanie, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa w Bratkówce. Na licznie przybyłych gości czekało wiele atrakcji. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego kolędowania. Najpierw na scenie pojawili się uczniowie a potem rodzice, wykonując najpiękniejsze polskie kolędy. Podczas spotkania można było nabyć własnoręcznie wykonane przez uczniów ozdoby bozonarodzeniowe: choinki, stroiki, bombki, pierniczki i wiele, wiele innych. Panie z Rady Rodziców przygotowały na tę okoliczność pyszne, domowe wypieki. Wspólne kolędowanie, piękna bożonarodzeniowa scenografia i zapach domowego ciasta wprowadziły wszystkich w cudowny, przedświąteczny nastrój.


















SZLACHETNA PACZKA

Nasi uczniowie nigdy nie pozostają obojętni na potrzeby innych. W ramach akcji Szlachetna Paczka przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole zorganizowano zbiórkę żywności i środków czystości dla potrzebujących rodzin. Ta akcja poruszyła wiele serc. Wystawiona na korytarzu paczka zapełniła się po brzegi, uczniowie podarowali, m.in. makaron, cukier, herbatę, konserwy mięsne i rybne, kawę, rożnego rodzaju słodycze, oleje, proszki i płyny do prania, szampony, żele pod prysznic, mydło, pasty do zębów. Zebrane dary na pewno okazały się przydatne. Wszystkie ofiarowane rzeczy spakowaliśmy i przekazaliśmy wolontariuszowi Szlachetnej Paczki. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom!




Szkolny Tydzień Bez Przemocy

W dniach od 4 do 11 grudnia 2019 r. w naszej szkole trwała akcja Szkolny Tydzień Bez Przemocy. W tym roku przebiegał on pod hasłem: „Jestem asertywny” i zorganizowany został przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wojaszówce oraz Radą Rodziców.
Kształtowanie właściwych postaw, budowanie pozytywnych relacji pomiędzy uczniami to główne cele tych tej akcji.
W tegorocznej edycji Szkolnego Dnia Bez Przemocy realizowano zagadnienia związane z uczeniem młodszych dzieci bycia asertywnym. Działania w tym kierunku miały na celu kształtowanie wśród uczniów poczucia pewności siebie, umiejętności skutecznego i kulturalnego odmawiania, unikania agresywnych reakcji oraz uległości wobec innych.
Szkolny Tydzień Bez Przemocy rozpoczęto prezentacją na temat asertywności. W dalszej kolejności wychowawcy przeprowadzili pogadanki, na podstawie których uczniowie opracowali klasowe regulaminy zachowań. W trakcie akcji zorganizowano także dwa konkursy: literacki i plastyczny, którym przyświecało tegoroczne hasło: „Jestem asertywny”. Konkursy przeprowadzono w trzech kategoriach: kl. I-III, IV-VI, VII-VIII.
Szkolny Tydzień Bez Przemocy zakończony został uroczystym apelem, w trakcie którego pani dyrektor Jolanta Mikus podsumowała wszystkie działania. Wyeksponowano prace plastyczne a laureaci konkursu literackiego zaprezentowali swoje utwory. Uczestnicy wszystkich konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, ufundowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wojaszówce.








Odwiedziny Mikołaja w szkole

Dnia 6 grudnia odwiedził dzieci w Szkole Podstawowej w Bratkówce niecodzienny gość. Był nim Święty Mikołaj, który jest bliski dzieciom, dorosłym i całej naszej społeczności szkolnej. Od samego rana wyczekiwały go najmłodsze dzieci z oddziału przedszkolnego. Pięknie ubrane z uśmiechniętymi twarzyczkami i błyszczącymi oczkami oczekiwały przyjścia tego niezwykłego gościa. W klasach również od wczesnych godzin panowała świąteczna atmosfera przepełniona radosnym oczekiwaniem.
Uczniowie klas I-VIII wierzyli, że dla nich również Mikołaj przyniesie prezenty. Nie zawiedli się. Mikołaj pamiętał o każdym małym, większym i dorosłym. Nauczyciele, pracownicy szkoły zostali obdarowani słodkim upominkiem. Wspólne zdjęcie z Mikołajem będzie pamiątką tego wyjątkowego dnia. Cała społeczność szkolna serdecznie dziękowała Mikołajowi za odwiedziny, życzliwość, dobroć i prezenty .
Wraz z pojawieniem się Mikołaja w szkole nastał świąteczny nastrój. Już teraz odliczamy dni do Świąt Bożego Narodzenia.










Mikołajki w konie Helios

W dniu 5 grudnia 2019 r. z okazji mikołajek uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Bratkówce wraz wychowawczyniami wybrali się do kina Helios w Krośnie na film pt. „Jak zostać świętym Mikołajem”.
Była to opowieść o dziewczynce, która chciała pójść w ślady ojca i uczyć się tajników jego zawodu. Niestety tylko chłopcy mogli uczęszczać do międzynarodowej szkoły dla Mikołajów. Lucia jednak nie poddała się. Musiała przejść specjalny test. Zdała go pomyślnie, dzięki czemu dziewczynki od tej pory mogły uczęszczać do takich szkół. Film opowiadał o sile przyjaźni, która pokonuje przeszkody i problemy oraz o szacunku dla drugiego człowieka.
Po obejrzeniu filmu dzieci zdały sobie sprawę, że warto wytrwale dążyć do celu i poświęcać się dla innych. Bo okazało się, że warto mieć marzenia i, że one często się spełniają oraz że każdy może zostać Świętym Mikołajem.
Historia dziewczynki, która chciała zostać świętym Mikołajem świetnie wpisała się w klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
Wszyscy zadowoleni z szczęśliwego zakończenia opuściliśmy salę kinową. Następnie udaliśmy się na parking, na którym czekał na nas autokar. To był bardzo udany wyjazd. Z niecierpliwością będziemy czekać na kolejne seanse kinowe


W świecie robotów

W dniu 22 listopada 2019 r. członkowie Szkolnego Koła Naukowego „NEO” z Państwowej Wyższej szkoły Zawodowej w Krośnie odwiedzili naszą szkołę. Celem spotkania było pokazanie uczniom jak działa ówczesna technologia połączona z klockami LEGO. Zajęcia te miały także na celu zainteresować dzieci programowaniem robotów, odkryć przed nimi nowe technologie i nieograniczone możliwości świata nauki.
W czasie warsztatów uczniowie zapoznali się z podstawowymi elementami, z jakich zbudowane są roboty, do czego mogą służyć i w czym pomagać ludziom. Wszyscy mogli również spróbować swoich sił w sterowaniu robotami. Dzieci uczestnicząc w zajęciach edukacyjnych mogli poznać fascynującą stronę nauki. Przez zabawę uczniowie próbowali samodzielnie uruchomić każdego robota, bogacąc swoją wiedzę szkolną oraz bliżej poznać świat informatyki, chemii, fizyki i mechaniki zdobywając nowe doświadczenia. Wszystkie dzieci były pod ogromnym wrażeniem, świetnie się przy tym bawiąc.
Ponadto uczniowie szkoły mogli między innymi zobaczyć świat wirtualnej rzeczywistości przenosząc się do trójwymiaru dzięki okularom HTC VIVE.
Taka forma nauki przypadła do gustu uczestnikom warsztatów i większość z nich deklarowała chęć rozwijania swoich umiejętności w tym zakresie.








Pokaz doświadczeń fizycznych oraz chemicznych

Czy fizyka musi być trudna i nudna, a chemia kojarzyć się wyłącznie z truciznami? Oczywiście, że nie! O tym, że wiedza chemiczna i fizyczna może przydać się w codziennym życiu oraz dostarczać ciekawej rozrywki mogli przekonać się uczniowie Szkoły Podstawowej w Bratkówce, dla których pan z grupy Brainiac przeprowadził dnia 15.11.2019 r. pokazy doświadczeń. Celem przewodnim tego typu pokazów było zachęcanie uczniów do samodzielnego przeprowadzania eksperymentów, rejestrowania zjawisk fizycznych oraz chemicznych w otaczającym świecie, pokazanie, że chemia i fizyka to nauki , które są ciekawe i interesujące dla każdego.
Młodzi, przyszli naukowcy, byli świadkami zapierających dech w piersiach doświadczeń chemicznych z użyciem wody, suchego lodu czy też ciekłego azotu. Uczniowie dowiedzieli się, na czym polega gwałtowny samozapłon, jak szybko nadmuchać foliowy rękaw, poznali sposób szybkiego przelania cieczy z jednej do drugiej butelki oraz zobaczyli jak powstaje chmura w butelce i poza nią. Pokaz miał na celu przybliżenie uczniom przedmiotów przyrodniczych – fizyki i chemii, zainteresować ich tymi dziedzinami nauki przez zabawę i eksperymenty oraz pokazanie, że nauką można się pobawić w życiu codziennym i nie musi to być nudna teoria lecz ciekawa i bezpieczna praktyka.
















Szkoła do hymnu

11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. Celem inicjatywy jest zachęcenie dzieci i młodzieży do wspólnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości oraz kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych.
W 2018 r. świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestniczyliśmy w różnego typu uroczystościach, akademiach, konferencjach, sesjach oraz konkursach. Podobnie jak tysiące szkół w kraju i za granicą przystąpiliśmy do akcji „Rekord dla Niepodległej”, którą Minister Edukacji Narodowej przygotował wraz z Radą Dzieci i Młodzieży.
W tym roku społeczność naszej szkoły postanowiła kontynuować tę cenną inicjatywę, która jest wyrazem patriotyzmu, dumy i poczucia przynależności do wielkiej wspólnoty narodowej. W tym roku szkolnym włączyliśmy się w akcję „Szkoła do hymnu” i 11 listopada w sali gimnastycznej o symbolicznej godzinie 11:11 wspólnie zaśpiewaliśmy cztery strofy „Mazurka Dąbrowskiego”, dumnie prezentując swą przynależność narodową. To był dzień szczególny w historii naszej szkoły.




Narodowe Święto Niepodległości

Dnia 8 listopada 2019 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony jednemu z ważniejszych polskich świąt narodowych - odzyskaniu przez Polskę Niepodległości.
W uroczystości wzięła udział pani Jolanta Mikus – dyrektor szkoły, nauczyciele oraz uczniowie z poszczególnych klas. Apel wprowadzał w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed pierwszą wojną. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład najmłodszych ich uczestników. Natomiast interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.
Pani dyrektor dziękując za przygotowanie patriotycznego przedstawienia członkom „Klubu Historycznego” podkreśliła jego wartość wychowawczą i artystyczną. Na koniec poprosiła uczniów o wywieszenie w swoich miejscach zamieszkania narodowej flagi – symbolu wolności. Po skończonej uroczystości uczniowie udali się do klas.












Śniadanie daje moc

W dniu 8 listopada bieżącego roku w naszej szkole w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Śniadanie daje moc”, odbył się wielki finał Dzień Śniadanie Daje Moc. Klasy I i II wraz z nauczycielami przygotowywały pyszne i zdrowe śniadania.
Wychowawcy w swoich klasach prowadzą zajęcia, które mają na celu uświadomić dzieciom jak ważne jest odpowiednie i zdrowe jedzenie. Codziennie podczas przerw śniadaniowych uczniowie wspólnie jedzą drugie śniadanie.
Śniadanie Daje Moc to bezpłatny program edukacyjny organizowany przez Partnerstwo dla Zdrowia. Jego celem jest przeciwdziałanie niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propagowanie wśród nich zdrowych nawyków żywieniowych. Podczas realizacji programu uczniowie dowiadują się, o tym, jak ważne jest śniadanie w codziennej diecie oraz poznają 12 zasad zdrowego odżywiania.
Ten dzień w naszej szkole miał bardzo uroczysty charakter, a w całej szkole unosiły się zapachy pobudzające apetyt i zachęcające do wspólnego śniadania. W tym dniu uczniowie dowiedzieli się również, jak powinien wyglądać najważniejszy, pierwszy posiłek dnia oraz dlaczego jest tak ważny dla zdrowia. Zdobyli cenne informacje na temat zdrowego odżywiania. Dzięki zaangażowaniu i pomocy rodziców nasze śniadanie było bardzo urozmaicone. Dzieci z dużym zaangażowaniem przygotowały kanapki, sałatki, szaszłyki itd. Wymyśliły i przygotowały też ciekawą dekorację śniadaniowego stołu. Można było spróbować „jajecznych myszek”, warzywnych zwierzątek” i „biedronkowych kanapek”. Ten szczególny dzień przysporzył dzieciom wiele radości. Mamy nadzieję, że dzięki wspólnemu działaniu i zabawie uczniowie zapamiętają zasady zdrowego stylu życia.


















Święto Wszystkich Świętych

1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny na naszych cmentarzach oddamy cześć wszystkim świętym i zmarłym. Gdy nadejdzie czas ciszy i zadumy wszyscy odwiedzamy cmentarze i miejsca śmierci drogich nam osób, odwiedzamy groby bliskich nam zmarłych. Zapalamy znicze i modlimy się przy mogiłach. W tym dniu chodzimy również na miejsca krwawych bitew i na cmentarze wojenne. Nie możemy zapomnieć o tych, dzięki którym żyjemy w kraju wyzwolonym, w kraju wolnym.
Tuż przed Świętem Zmarłych uczniowie poszczególnych klas odwiedzali cmentarze, pomniki i tablice upamiętniające ofiary wojny, zapalili znicze oraz modlili się w intencji zmarłych, na znak pamięci, szacunku, a także kultywowania tradycji. Uczniwoie naszej szkoły włączają się wraz z innymi uczniami w ogólnopolską akcję "Szkoła pamięta" - o przeszłości, ludziach którzy ją tworzyli, miejscach ważnych i wydarzeniach historycznych, które miały miejsce w naszym otoczeniu. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań, zwłaszcza w roku w którym obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
W dniu 30 października br. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz klasy V przygotowali apel dla społeczności uczniowskiej. Pięknie dobrane wiersze, palące się znicze i kwiaty chryzantem stworzyły nastrój powagi i zadumy. W sali rozbrzmiewały nostalgiczne melodie, które wprowadzały zebranych w nastrój zadumy i wyciszenia.












Halloween

Jak już co roku, końcem października odbywa się w naszej szkole dzień strachów, czyli szkolne Halloween. W tym roku było to 29 października. Na szkolnych korytarzach pojawiły się czarownice, kotki, upiory i inne postacie. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego częstowali wszystkich zgromadzonych cukierkami.
Z tej okazji rozstrzygnięto też konkursy na najciekawszą maskę halloween’ową i latarnię z dyni. Mieliśmy okazje podziwiać pomysłowe prace przygotowane przez uczniów klas I-II i IV-VI i VII-VIII. Wyniki konkursu przedstawiały się następująco:

Klasy I-II- Konkurs na najciekawszą maskę:
1 miejsce- Milenka Mercik i Basia Świrad
2 miejsce- Ola Szarek, Ola Gajda, Szymon Szczepanik, Julia Wachtarczyk, Tomek Stypuła
3 miejsce- Piotrek Kołek, Krystian Gazda

Klasy IV-VI- Konkurs na latarnię z dyni:
1 miejsce- Maja Wanic i Weronika Dańczak
2 miejsce – Amelia Szarek, Oliwia Wachtarczyk, Anastazja Szepieniec
3 miejsce- Kacper Zając
Wyróżnienie- Natalia Stypuła

Klasy VII-VIII- Konkurs na latarnię z dyni:
1 miejsce- Milena Gajda

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczniom!

Szkolne Halloween to okazja do przybliżenia sobie kultury Wielkiej Brytanii. Późnym popołudniem uczniowie klas starszych bawili się na szkolnej dyskotece, podczas której poznali tradycyjne angielskie zabawy halloween’owe.












Wycieczka do Muzeum M. Konopnickiej w Żarnowcu i Szkoły Ludowej

Uczniowie z klas I-V naszej szkoły wybrali się na ciekawe lekcje muzealne. Po śladach historii odwiedzili najpierw Muzeum Marii Konopnickiej, a następnie Szkołę Ludową w Żarnowcu.
Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Dworku Marii Konopnickiej, który poetka otrzymała w 1902 roku, jako Dar Narodu Polskiego, w dowód uznania za swoją twórczość pisarską. W muzeum uczniowie obejrzeli unikatowe zbiory takie jak: rękopisy utworów oraz autografy i listy poetki, dyplomy, autografy i listy innych pisarzy polskich z XIX wieku. Ponadto zwiedzili autentyczne wnętrza z czasów życia Marii Konopnickiej. W Dworku urządzono wystawę stałą ,,Kolekcja Darów Jubileuszowych”. Pozostałą część ekspozycji Dworku stanowią pomieszczenia mieszkalne („Gabinet”, „Sień”, „Jadalnia”) urządzone zgodnie z duchem epoki. Uczniowie zobaczyli „Pokój Kredensowy” i „Kuchnię”. Uczestniczyli także w lekcji muzealnej, podczas której poznali życie i twórczość Marii Konopnickiej. Wysłuchali w postawie zasadniczej ,,Roty” – pieśni patriotycznej, którą napisała poetka.
Kolejną atrakcją wycieczki była wizyta w XIX wiecznej Szkole Ludowej w Żarnowcu, gdzie obecnie mieści się muzeum. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach kaligrafii, na których odwzorowywali pismo za pomocą pióra i atramentu z kałamarza, tak jak to robiono w tamtych czasach. Było to bardzo ciekawe i zajmujące doświadczenie. Dzieci dowiedziały się, jak uczono ich dziadków i pradziadków. Zapoznały się z karami stosowanymi w tamtych czasach wobec krnąbrnych uczniów. Mieli też okazję zakosztować pysznego poczęstunku w szkolnej kawiarence.
Zwiedzanie muzeów było dla uczniów niezwykłą atrakcją. Uczestnicy wycieczki interesowali się ekspozycjami, aktywnie uczestniczyli w lekcji muzealnej i w warsztatach. Wrócili do domu z licznymi pamiątkami.














Dzień Patrona Szkoły - Bł. Stanisława Starowieyskiego

W dniu 29 października b.r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Patrona – Błogosławionego Stanisława Starowieyskiego. Z tej okazji uczniowie klasy ósmej i piątej przygotowali część artystyczną, którą zaprezentowali w Izbie Pamięci Rodu Starowieyskich. Podczas swojego występu przypomnieli najważniejsze fakty z życia i działalności Patrona, ilustrując je zgromadzonymi w Izbie pamiątkami – fotografiami portretami, dokumentami. Wspomnieli również o historii nadania szkole imienia Bł. Stanisława Starowieyskiego oraz o wydarzeniach, związanych z Patronem, które odbyły się w szkole w Bratkówce – konferencji, zjeździe Rodu Starowieyskich, pielgrzymkach. Część artystyczna wzbogacona została nastrojowymi pieśniami, które przepięknie zabrzmiały w dawnej dworskiej kaplicy. Na zakończenie uroczystości przedstawiciele samorządu uczniowskiego złożyli kwiaty i zapalili symboliczny znicz pod tablicą upamiętniającą Bł. Stanisława Starowieyskiego.










Gminne obchody „Dnia Drzewa”

W dniu 24 października w Dworze Starowieyskich w Ustrobnej odbyły się Gminne obchody „Dnia Drzewa”. Uroczystość otworzył wójt Gminy Wojaszówka Sławomir Stefański, który przywitał przybyłych gości – p. Józefa Ziębę, przewodniczącego Rady Gminy Wojaszówka, p. Gabrielę Markowicz, przedstawicielkę Nadleśnictwa Kołaczyce oraz p. Barbarę Stefańską, sołtysa wsi Ustrobna, a także uczniów i nauczycieli ze szkół naszej gminy. Następnie pani leśnik - Gabriela Markowicz przedstawiła prezentację na temat roli drzew w ekosystemie lasu. Wyświetliła również filmy edukacyjne prezentujące ekosystem lasu, a także przedstawiające, jak prawidłowo należy sadzić drzewa. Kolejnym punktem spotkania było rozdanie nagród w gminnym konkursie plastycznym pod hasłem „Drzewo dla klimatu, który zorganizowany był w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie z klas I-III, druga grupa uczniowie z klas IV-VI, zaś grupa ostatnia to uczniowie klas starszych VII-VIII. Z naszej szkoły nagrody w kategorii klas IV – VI otrzymał Krystian Bieryło uczeń klasy V, który zajął II miejsce oraz Tomasz Bieryło, uczeń klasy VII również II miejsce w kategorii klas VII – VIII.
Po rozdaniu nagród wybraliśmy się do parku, by wśród pięknych, wiekowych drzew wykonać pamiątkowe fotografie. Uczniwoie mieli okazję wziąć udział w krótkim wywiadzie na temat drzew do lokalnej telewizji. Wielką atrakcją dla dzieci były inauguracyjne warsztaty ceramiczne poprowadzone przez panią Emilię Musiał, zorganizowane w ramach projektu „Zachowanie dziedzictwa kulturowego”. Uczniwoie mieli okazję na kreatywną pracę połączoną ze wspaniałą zabawą i przyjemną atmosferą.








Wycieczka do lasu

21 października 2019r. uczniowie z klas IV-VI wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do lasu. Był piękny, słoneczny, jesienny dzień. Głównym celem wyprawy była obserwacja naturalnego środowiska roślin i zwierząt. Uczniowie poznawali przyrodę patrząc, słuchając i dotykając, obserwowali przyrodę i zachodzące w niej jesienią zmiany. Poznali różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i paprocie. Czasami udało się usłyszeć śpiew ptaków.
Po długim spacerze lasem, dotarliśmy na nasłonecznioną polanę, gdzie postanowiliśmy odpocząć i rozpalić ognisko. Szybko nazbieraliśmy suchych gałęzi i w wyznaczonym miejscu rozpaliliśmy ogień. Przezornie zabraliśmy ze sobą kiełbaski, chleb, i jabłka, które upieczone w tak cudownej, jesiennej scenerii, smakowały nad wyraz wspaniale. Gdy już jedliśmy wszystko, co przynieśliśmy, zagasiliśmy ognisko i posprzątaliśmy po sobie.
Następnie udaliśmy się w drogę powrotną. Na skraju lasku wyszliśmy na polankę, usiedliśmy na górce i podziwialiśmy roztaczający się przed nami piękny krajobraz. Mogliśmy się wspólnie pobawić, pograć w piłkę, wspinać na wieżę widokową. Słońce świeciło, a my odpoczywaliśmy. Czas minął nam bardzo szybko, a pogoda i humor nam dopisały.
Zmęczeni, ale uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły. Nasze wesołe miny na zdjęciach świadczą o udanej wycieczce. Z pewnością ją powtórzymy.












Nowoczesna profilaktyka zdrowia psychicznego - szkolenie dla nauczycieli w ramach programu „ Myślę Pozytywnie”

„ Myślę Pozytywnie” to program kompleksowego wsparcia dzieci i młodzieży, rodziców i nauczycieli w profilaktyce zdrowia psychicznego oraz upowszechniania wiedzy na jego temat. Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.
21 października 2019r. w Szkole Podstawowej im. Bł. Stanisława Starowieyskiego w Bratkówce odbyło się szkolenie dla nauczycieli z terenu gminy Wojaszówka n/t nowoczesnej profilaktyki zdrowia psychicznego. Zajęcia prowadzone były przez trzech ekspertów z zakresu: tworzenia programów wychowawczo – profilaktycznych oraz Klubów Liderów Myślenia Pozytywnego, budowania koalicji na rzecz zdrowia psychicznego i pozyskiwania funduszy na realizację działań wychowawczo – profilaktycznych szkoły.
Szkolenie rozpoczęła prezes Fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej p. Małgorzata Nowicka, która wprowadziła uczestników spotkania w jego tematykę oraz przekonywała, dlaczego warto być szkołą Myślenia Pozytywnego. Następnie omówiła zagadnienia dotyczące tworzenia programów wychowawczo – profilaktycznych pod kątem zdrowia psychicznego. Szczególną uwagę zwróciła na diagnozę potrzeb środowiska edukacyjnego oraz narzędzia badawcze niezbędne przy tworzeniu tego programu. W przerwie, która nastąpiła po pierwszym bloku tematycznym, szkoleniowcy zaprosili nauczycieli do wspólnej zabawy z wykorzystaniem gry „ Tower of Power”. Zadaniem jej uczestników było ustawienie wieży z sześciu drewnianych klocków. Aby osiągnąć cel, grupa musiała planować, komunikować się oraz dobrze ze sobą współpracować. Kolejny blok tematyczny dotyczył budowania partnerstw na rzecz zdrowia psychicznego. Omówione w nim zostały zalety komunikacji pozytywnej, a także przeanalizowane typy konfliktów. W dalszej kolejności nastąpiła część warsztatowa spotkania. Zadaniem wyłonionych grup było opracowanie najlepszej strategii rozwiązania sytuacji problemowych, dotyczących zdrowia psychicznego młodzieży szkolnej. Trzeci z kolei blok tematyczny, prowadzony przez p. Roberta Kawałko, dotyczył fundraisingu czyli pozyskiwania środków na realizację działań wychowawczo – profilaktycznych. Prowadzący omówił zasady fundraisingu oraz przedstawił metody pozyskiwania funduszy, m.in.: granty, darowizny, zrzutki, sponsoring. Podpowiedział, gdzie szukać informacji o aktualnych programach dotacyjnych, namawiał do opracowania strategii fundraisnigowej. Placówki będące w Programie „ Szkoła Pozytywnego Myślenia” mają możliwość wsparcia przez profesjonalistów w działaniach mających na celu pozyskiwanie funduszy na rzecz profilaktyki zdrowia psychicznego przez cały 2020r. Na zakończenie szkolenia omówione zostały główne założenia tworzenia Szkolnych Klubów Liderów Myślenia Pozytywnego. Prelegentka zachęcała do tworzenia Klubów i wskazała na korzyści płynące z ich działalności.
Uczestnicy szkolenia zadowoleni, z głową pełną pomysłów i pozytywnych myśli opuścili szkołę w Bratkówce w późnych godzinach popołudniowych.






Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia

Zainicjowane przez Fundację ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom „Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia”, świętowały dzieci w całym kraju. Umowny dzień urodzin przypadał 14 października. Nasza szkoła, jak co roku, przyłączyła się do tej inicjatywy wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną, Filia w Bratkówce.
W piątkowy poranek, 18 października uczniowie z klas I-III naszej szkoły z ukochanymi pluszakami udali się na wycieczkę do Biblioteki w Bratkówce. Sala, jak przystało na imprezę urodzinową, przystrojona była balonami, a na środku siedział nie kto inny jak Kubuś Puchatek. Uczniowie złożyli życzenia Kubusiowi, który odebrał je w imieniu wszystkich misiów, podpisały własnoręcznie życzenia dla Misia. Maluchy odśpiewały gromkie „Sto lat” dla jubilata. Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć różnorodne książki, których głównym bohaterem są misie. Następnie odbyła się prezentacja pluszaków przyniesionych przez ich właścicieli. Dzieci brały udział w quzie o misiach, budowały domki dla przyjaciela Puchatka – Kłapouszka oraz rozwiązywały zagadki. Uczniwoie słuchali także piosenek o misiach, a same zaśpiewały piosenkę „O kochaniu Misia”.
Po wspaniałych zabawach nastąpił długo wyczekiwany moment …. „małe co nieco”, które wszyscy uczestnicy zjedli z wielkim apetytem. Głośne czytanie połączone z konkursami i zgadywankami stało się dla dzieci wspaniałą niecodzienną zabawą. Dziękujmy za mile spędzony czas!












Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do wyrażenia wdzięczności za wysiłek włożony w wychowanie i wielkie serce wkładane na rzecz pracy z dziećmi. Kształtowanie młodych umysłów i charakterów należy do najtrudniejszych, ale jednocześnie najpiękniejszych i najbardziej zaszczytnych zadań. Wymaga nie tylko umiejętności, ale też szczególnego talentu i zaangażowania. To nauczyciele często wskazują drogę życiową, rozbudzają ciekawość świata, wspierają radą i przykładem, ujawniają pasje, inspirują i motywują do podejmowania wyzwań.
Właśnie z tej okazji uczniowie naszej szkoły w dniu 15 października br. zaprezentowali część artystyczną przeznaczoną dla ich nauczycieli, wychowawców. Artyści poprzez program artystyczny wyrazili swoje podziękowanie za gorące serce, pomocną dłoń oraz przewodnictwo na niezwykle trudnej drodze do zdobywania wiedzy. Uczniowie w zabawny sposób zaprezentowali obraz współczesnej szkoły i przedstawili postać nauczyciela. Ten dzień był też doskonałą okazją do wręczenia wszystkim pracownikom szkoły podziękowań i kwiatów, przyznania nagród Dyrektora oraz wyróżnień dla nauczycieli. Za trud wkładany w wychowanie i wykształcenie dzieci, szczególne podziękowania skierowała w stronę grona pedagogicznego Pani Dyrektor, Jolanta Mikus, życząc jednocześnie satysfakcji i radości z wykonywanej pracy, a także dalszych sukcesów w zawodzie nauczyciela. Na zakończenie reprezentanci Samorządu Uczniowskiego wręczyli nauczycielom i pracownikom szkoły kwiaty.
Wszystkim Nauczycielom raz jeszcze życzymy wszystkiego, co najlepsze, dużo cierpliwości, wytrwałości i satysfakcji z wykonywanej pracy.






Dzień Drzewa

10 października w całym kraju obchodzimy święto drzewa, którego celem jest zwrócenie uwagi na środowisko przyrodnicze, które jest naszym domem. Stałym patronem w organizacji „Święta drzewa" są Lasy Państwowe.
Święto Drzewa to nie tylko sadzenie drzew, to również ratowanie zwierząt, adaptacja rzek, segregowanie odpadów, zbieranie aluminiowych puszek, baterii, propagowanie oszczędzania wody i energii. Zachęcanie do ekologicznych zakupów. W sadzenie drzew w intencji pokoju na świecie, zaangażowane są tysiące szkół w Polsce. Pokój jest jedną z najcenniejszych ludzkich wartości. Codziennie docierają wiadomości o nieszczęściach, jakie spotykają ludzi z powodu wojen i ataków terroryzmu. Dlatego tak ważne jest abyśmy zrobili coś na znak pokoju i przeciwko przemocy. Niech przykładem dla nas będzie Kenijka Wangari Maathaí, która zasadziła 30 milionów drzew walcząc o zachowanie naturalnego środowiska lasów w Afryce. W 2004 roku otrzymała za swoją pracę Pokojowa Nagrodę Nobla. W uzasadnieniu wyboru członkowie Komitetu Selekcyjnego napisali: „ Pokój na Ziemi zależy od tego, czy będziemy w stanie zachować środowisko naturalne". Wzorem lat ubiegłych uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody „Dnia Drzewa”. Uczniowie klasy IV i V pod kierunkiem p. Małgorzaty Załuckiej przygotowali piękną scenografię z materiałów ekologicznych przedstawiającą las. Uczniowie klasy VI przedstawili inscenizację słowno- muzyczną przedstawiającą znaczenie oraz zagrożenia lasów.
Wszystkie podjęte działania przyczyniły się do pogłębienia wiedzy uczniów z zakresu ekologii oraz wdrożyły ich do ochrony środowiska.






IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

W dniu 4października już po raz IX uczniowie naszej szkoły brali udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Dzień ten przebiega pod hasłem „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.
Dzień Tabliczki Mnożenia to dzień symboliczny. Ma on na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Celem akcji było także uświadomienie wszystkim, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.
W ramach akcji uczniowie tworzą specjalne Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne i przepytują starszych kolegów, osoby dorosłe z tabliczki mnożenia. Egzaminowani odpowiadają na pięć pytań z tabliczki mnożenia znajdujących się na losie. Każda osoba, która odpowie poprawnie na wszystkie pytania z losu – otrzymuje tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia” oraz symboliczną legitymację. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogli popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.
Uczniowie wcześniej przygotowywali się do tego dnia powtarzając tabliczkę mnożenia i przygotowując gazetkę ścienną. Dzięki tym zabiegom wszyscy uczniowie wykazali się dobrą znajomościom tabliczki i uzyskali tytuł: Ekspert Tabliczki Mnożenia.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. To matematyczne święto, weszło na stałe do naszego szkolnego kalendarza. Poprzez wspólną zabawę, łączymy się z ludźmi na całym świecie. Edukacja matematyczna jest efektywniejsza, gdy jest połączona z zabawą. Chcemy propagować zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, a także poznawania matematyki. Musimy pamiętać, że przedmiot ten towarzyszy nam przez całe życie. Wszędzie otaczają nas liczby, musimy umieć sobie z nimi radzić, dlatego warto znać tabliczkę mnożenia.












Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich od czasu do czasu. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa, a głośne czytanie dzieciom to również budowanie silnej więzi emocjonalnej. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ( 29 września) to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są właśnie dzieci.
W naszej szkole Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy już w poniedziałek 30 września i był on znakomitą okazją do zaproszenia dzieci do świata książki. Szczególnie teraz, gdy telewizja i komputer pochłaniają coraz więcej czasu, trzeba podkreślać znaczenie wspólnej lektury. Ten dzień stał się znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników naszej biblioteki. W tym roku mieliśmy przyjemność gościć niesamowite pluszaki z serii Gang Słodziaków juniorzy– lisek Lucek, króliczek Zuzia, sowa Zosia, nietoperz Nikodemek, pszczółka Pola, dzięciołek Dominiczek, oraz sarenka Hania, borsuk Bartek, dzięcioł Dominik, nietoperz Nikodem. Wspólnie czytaliśmy fragmenty książki Renaty Piątkowskiej „Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z Leśnej Polany”. Uczniowie usłyszeli też „Bajkę o magicznych ziarenkach”, którą przeczytaną przez aktora Artura Barcisia oraz „Bajkę o sarence Hani” prezentowaną przez Karolinę Gruszkę. Dzieci wysłuchały, z wielką uwagą i ciekawością, przygód leśnych zwierząt. W tym roku szczególne było to, że dzieci mogły poczuć się jak w magicznym lesie na Leśnej Polanie, gdyż dekoracja nawiązywała do przygód tytułowych Słodziaków.
Akcja czytania tej właśnie książki wynikła stąd, że sieć sklepów Biedronka bardzo aktywnie włączyła się w świętowanie Dnia Głośnego Czytania. Nasza szkoła otrzymała promocyjny pakiet: kilka książek o przygodach Słodziaków, maskotki z Gangu Słodziaków, albumy „Czytaj codziennie!” dla dzieci i zestaw specjalnych naklejek ze Słodziakami. Wszyscy uczniowie otrzymali albumy do zbierania naklejek, które mają zachęcać do codziennego czytania.








Europejski Dzień Języków

26 września w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. To święto promujące naukę języków obcych oraz różnorodność kulturową i językową Europy.
W tym roku uczniowie klas IV-VIII, jak również nauczyciele wzięli udział w niecodziennej lekcji języków obcych. Na początek wspólnie uczyliśmy się powitań w różnych językach i śpiewaliśmy piosenkę „Hello to all the children of the world”. Próbowaliśmy też zaśpiewać słynny przebój Eda Sheerana „Shape of you” w wersji karaoke w ośmiu różnych językach. Później mieliśmy okazję nauczyć się przedstawiać i liczyć do 10 po rosyjsku – w rolę nauczyciela wcielił się uczeń kl. VIII, który w zeszłym roku przybył do nas z Kazachstanu. Wszyscy próbowali też pisać po rosyjsku i to z niezłym skutkiem.
Na koniec uczniowie wzięli udział w quizie na temat różnych krajów i języków, jakimi mówi się na świecie. Pytania były dość trudne, a przy wyborze poprawnej odpowiedzi często decydowało szczęście. Jednak wszyscy dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, np. że na świecie używa się około 6000 języków, a w języku hebrajskim i arabskim pisze się od prawej do lewej. Wielu uczniom szczęście dopisało, bo aż 10 osób osiągnęło wysoki wynik.

I miejsce - Oliwia Wachtarczyk
II miejsce – Piotr Werpulewski, Tomasz Śliwka, Szymon Goleń, Kacper Zając

III miejce - Kordian Gazda, Karol Warchoł, Natalia Stypuła, Julia Bożek, Wiktor Cynarski

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i upominki, a wszyscy uczestnicy słodkie co nieco. Gratulujemy i zachęcamy do nauki języków obcych!








Akcja Sprzątanie Świata - Polska 2019 „Nie śmiecimy – sprzatamy – zmieniamy!”

Już po raz dwudziesty szósty w dniach 20 – 22 września 2019r. ruszyła międzynarodowa akcja „ Sprzątanie świata – Polska”. Wzorem lat ubiegłych uczniowie naszej szkoły włączyli się do udziału w akcji. Uczniowie klasy VI przygotowali apel, na którym przedstawili historię oraz cel akcji „Sprzątanie świata”.
Akcja „Sprzątania świata” wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się tam w 1989 r. Wówczas 40 000 mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jego uczestników co roku rośnie. W Polsce akcja odbywa się co roku, począwszy od 1994r. Krajowym patronem i koordynatorem akcji jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji uczestniczy młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych oraz ochotnicy.
Tegoroczne hasło akcji ”Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!” oznacza po pierwsze, że nie tworzymy niepotrzebnych odpadów i stajemy się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami. Po drugie sprzątamy tam, gdzie należy posprzątać i po trzecie zmieniamy nasze indywidualne nawyki na przyjaźniejsze środowisku.
Po apelu wszyscy uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców sprzątali park, przystanki autobusowe oraz przydrożne rowy. Udział uczniów w akcji przyczynił się nie tylko do usunięcia zalegających śmieci, ale spowodował wzrost świadomości ekologicznej społeczności szkolnej.








Z wizytą w kinie

Zaopatrzeni w dobre humory uczniowie klas I- VIII naszej szkoły wraz z opiekunami w dniu 18 września br. wybrali się do kina Helios w Krośnie na film animowany „Wyprawa Magellana”. Film w reżyserii Ángela Alonso pokazuje okoliczności słynnej wyprawy Ferdynanda Magellana, która jako pierwsza opłynęła świat.
Film skupia się na wydarzeniach, które rozpoczęły się w roku 1519 – wtedy to pięć potężnych i świetnie zaopatrzonych okrętów opuściło Sewillę, by pod dowództwem Ferdynanda Magellana opłynąć świat. Niestety, słynny portugalski żeglarz w służbie hiszpańskiego króla swojej podróży nie przeżył, ginąc w tragicznych okolicznościach 27 kwietnia 1521 roku. Sprawcami byli mieszkańcy wyspy Mactan w Archipelagu Filipińskim. Trzy i pół roku później do tego samego portu dopływa już tylko jeden statek z zaledwie kilkunastoma osobami na pokładzie pod kierownictwem Juana Sebastiano Elcano. Wyprawa dookoła świata zakończyła się sukcesem, co jednak wydarzyło się w jej trakcie? Oto prawdziwa opowieść! Walka z żywiołem oceanu, rajskie wyspy, o których nie śniło się nikomu, nieznane plemiona, niespodziewana miłość oraz wielkie piękno i jeszcze większe niebezpieczeństwa, które czyhały na śmiałków w każdej sekundzie. Przed Wami najbardziej niesamowita wyprawa świata, która zmieniła kurs historii… na zawsze!
Po udanym seansie, zgodnie z planem wróciliśmy do szkoły. Po drodze wszyscy opowiadali sobie najlepsze sceny i powtarzali najciekawsze momenty filmu.


DBAM O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Spotkanie z przedstawicielem policji

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Dlatego też tradycją stały się spotkania z funkcjonariuszami policji.
10 września 2019 r. w Szkole Podstawowej w Bratkówce gościli przedstawiciele Komisariatu Policji w Jedliczu. Asp. Wojciech Kobak wspólnie z mł.asp. Radosławem Ordyną przeprowadzili z dziećmi pogadankę. Uczniowie mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami policji o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz bezpiecznym podróżowaniu autem. Dzieci dowiedziały się także, jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na nich podczas zabaw i w kontaktach z obcymi oraz dlaczego warto stosować elementy odblaskowe. Odpowiadając na zadawane pytania, dzieci wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały też przykłady niewłaściwego zachowania się.
Tematem pogadanki były również obowiązujące przepisy ruchu drogowego, odpowiedzialność prawna nieletnich oraz zasady zachowania się obowiązujące w szkole i poza nią. Funkcjonariusz uwrażliwił uczniów na zagrożenia i ewentualne skutki prawne ,będące wynikiem niewłaściwego korzystania z Internetu, telefonów komórkowych.
Na koniec, w imieniu społeczności szkolnej, dyrektor szkoły p. Jolanta Mikus podziękowała policjantom za spotkanie i cenne wskazówki.






Narodowe Czytanie- 2019

7 września 2019 r. odbyła się już ósma edycja Narodowego Czytania - akcji pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Spośród ponad stu tytułów propozycji nadesłanych do Kancelarii Prezydenta w tym roku wybranych zostało osiem polskich nowel. Wśród zaproponowanych przez Parę Prezydencką utworów znalazły się: „Dym” Marii Konopnickiej, „ Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „ Katarynka” Bolesława Prusa, „ Orka” Władysława Reymonta, „ Rozdziobią nas kruki, wrony” Stefana Żeromskiego, „ Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Shulza oraz „Sawa” Henryka Rzewuskiego. „ Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem” - tak w specjalnym liście wyjaśnił wybór tekstów Prezydent Andrzej Duda. Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do akcji Narodowego Czytania. Wzięli w niej udział uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły. Na tę okoliczność przygotowana została wystawka poświęcona najwybitniejszym polskim nowelistom. Głośne czytanie fragmentów wybranych nowel, którego podjęli się uczniowie klas V-VIII oraz rodzice, ilustrowane było prezentacją multimedialną. Zwięczeniem tej najpopularniejszej akcji propagującej czytelnictwo była wspólna pamiątkowa fotografia jej uczestników










Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

W dniu 2 września 2019 roku uczniowie po wakacjach wrócili do szkoły. Ten uroczysty dzień rozpoczął się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Ustrobnej. Następnie w budynku Szkoły Podstawowej w Bratkówce odbyła się inauguracja roku szkolnego 2019/20. W bieżącym roku, w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Przerwany Marsz”. Projekt ten zainicjowany przez Radę Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP, polega na symbolicznym dokończeniu przerwanego przez wojnę we wrześniu 1939 roku marszu dzieci i młodzieży do szkół. Polskie Dzieci Wojny to nasze prababcie i nasi pradziadkowie, osoby urodzone przed zakończeniem II wojny światowej, ostatni świadkowie tamtych tragicznych dni. Pięć lat okupacji zabrało ich beztroskie dzieciństwo, przysparzając dni pełnych cierpień i smutku, niejednokrotnie odbierając im życie. Dzięki temu, że oni wytrwali, dzisiaj nasze młode pokolenie może spokojnie rozpocząć edukację pod okiem swoich nauczycieli, wychowawców i opiekunów.
Punktem kulminacyjnym akcji było odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”, który towarzyszy Polakom od wielu lat. Pani dyrektor Jolanta Mikus serdecznie powitała wszystkich obecnych, szczególnie serdecznie pana Stanisława Pomprowicza – Honorowego Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Krośnie. Przypomniała, że w tym roku mija osiemdziesiąta rocznica wybuchu drugiej wojny światowej, krótko poinformowała zgromadzonych o tamtych wydarzeniach oraz zaprosiła do obejrzenia wystawy poświęconej drugiej wojnie światowej. Dokonała prezentacji wychowawców poszczególnych klas. Następnie poprosiła o wystąpienie uczniów klasy pierwszej, po czym odbyło się uroczyste pasowanie „pierwszaków” na uczniów naszej szkoły.
W dalszej kolejności głos zabrał pan Stanisław Pomporowicz. Podzielił się on z zebranymi swoimi wspomnieniami i przemyśleniami na temat okrutnych czasów II wojny światowej. Interesująco opowiadał o momencie wybuchu II wojny, który zastał go jako czternastolatka. Podkreślił odwagę i męstwo polskich żołnierzy o wolną Polskę. Na zakończenie zaprezentował wiersze mówiące, jakim szczęściem jest życie w wolnej Ojczyźnie. Uczniowie uważnie słuchali i podziękowali brawami. Pan Pomprowicz wręczył przedstawicielom Klubu Historycznego pamiątkową statuetkę ze znakiem Polski Walczącej. Po apelu uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do klas.




























Żegnaj Szkoło
Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

19 czerwca 2019 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019. Za nami kolejny rok pracy. Jak co roku, w pierwszej kolejności, udaliśmy się na mszę świętą do kościoła w Ustrobnej, aby podziękować za miniony rok szkolny.
Następnie uczniowie, nauczyciele i rodzice zgromadzili się na sali gimnastycznej, w której odbyła się akademia kończąca roczną pracę szkoły. Był to dzień szczególny dla uczniów klasy VIII. Odbierali świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Od września będą uczniami szkół ponadpodstawowych. Osiem lat spędzonych w szkole zostanie tylko wspomnieniem. Mamy nadzieję, że te wspomnienia będą miłe. Wszyscy ciężko pracowali na swoje mniejsze i większe sukcesy. Najlepsi uczniowie z klas IV-VI odebrali z rąk wychowawców świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe. Cieszymy się, że wszyscy otrzymali promocję do następnej klasy.
Po uroczystym apelu wszyscy uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami. Jeszcze raz poruszona została tematyka bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku, po czym wszyscy udali się na zasłużone wakacje. Po ostatnich spotkaniach z wychowawcami i odebraniu świadectw w szkole zrobiło się cicho i pusto.

W roku szkolnym 2018/2019 mury naszej szkoły opuścili:
1. Bieryło Paulina
2. Izowit Izabela
3. Izowit Jan
4. Kaufmann Natalia
5. Szepieniec Milena
6. Wachtarczyk Karol
7. Wanat Krystian

Życzymy wszystkim wspaniałego wypoczynku podczas wakacji. Do zobaczenia pierwszego września!














Wycieczka do Krakowa

W dniu 11 czerwca 2019 roku uczniowie z klas I- VIII wybrali się na wycieczkę. Za cel obrały Kraków – miasto królów. O godzinie 6:50 wszyscy stawili się przed szkołą na zbiórkę. O dziwo, mimo wczesnej pory nikt się nie spóźnił. Po zbiorowym ziewnięciu wyruszyliśmy ku przygodzie. Dopisała nam zarówno pogoda, jak i dobre humory.
Po dotarciu do Krakowa rozpoczęliśmy zwiedzanie od odwiedzin u Smoka Wawelskiego, który oczywiście zionął ogniem. Następnie udaliśmy się na Wawel- siedzibę polskich władców. Na dziedzińcu, w upalny dzień, ale z uwagą i wielkim zaciekawieniem wszyscy słuchaliśmy o architekturze budowli, o rządzących przez wieki na zamku i jego tajemnicach. Następnie zwiedziliśmy apartamenty królewskie, w których obejrzeliśmy ciekawe arrasy, meble, zegary, porcelanę itp. Z przyjemnością zwiedziliśmy katedrę na Wawelu. Dodatkowym punktem była wizyta przy grobie pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich oraz marszałka Józefa Piłsudzkiego. Po opuszczeniu Wawelu skierowaliśmy się na rynek i obowiązkowo zwiedziliśmy Bazylikę Mariacką oraz wysłuchaliśmy hejnału z zabytkowej wieży. Tam też oddaliśmy się przyjemności zakupów pamiątek: od smoczych ołówków, przez pluszaki aż po obwarzanki. Po zjedzeniu pysznego obiadu w każdego wstąpiła nowa energia i udaliśmy się do krakowskiego zoo. Oglądaliśmy zwierzęta pochodzące z różnych kontynentów. Mieliśmy również okazję obejrzeć spacerującego po zoo pawia, zaś sami karmiliśmy marchewką lamy, alpaki, osiołka oraz kozy.
Podczas podróży powrotnej w autokarze wspólnie wymienialiśmy wrażenia i przypominaliśmy sobie najmilsze momenty wycieczki. Pod szkołę dotarliśmy w późnych godzinach wieczornych, gdzie na każdego ucznia czekali rodzice.






















UROCZYSTE OTWARCIE I POŚWIĘCENIE DWORU STAROWIEYSKICH

W sobotę i niedzielę – 8- 9 czerwca bieżącego roku w Bratkówce odbył się Festiwal Tradycji Kulturalnych i Kulinarnych Gminy Wojaszówka. Ważnym punktem dwudniowej imprezy było uroczyste otwarcie po remoncie i poświęcenie zabytkowego dworu Starowieyskich, w której mieści się szkoła podstawowa oraz izba pamięci rodziny Starowieyskich.
Remont dworu w Bratkówce, podobnie jak dworu w Ustrobnej, został zrealizowany w ramach projektu "Zachowanie dziedzictwa kulturowego w gminie Wojaszówka - zespoły dworskie w Bratkówce i Ustrobnej". Jego wartość to ponad 4,1 mln złotych, z czego 2,6 mln gmina pozyskała z funduszy europejskich i 100 tys. zł od konserwatora zabytków. W ramach projektu zrewitalizowano także 5 ha przyległych parków, powstały nowe alejki oraz zainstalowano oświetlenie.
Uroczystego otwarcia dworu w Bratkówce dokonali przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, oświatowych oraz pomysłodawców i wykonawców projektu. Honorowym gościem uroczystości był pan Stanisław Pomprowicz – miłośnik historii i ziemi krośnieńskiej, były żołnierz AK, Honorowy Obywatel Gminy Wojaszówka. Po uroczystym otwarciu dworu, ks. Artur Progorowicz- proboszcz parafii Ustrobna, dokonał poświęcenia obiektu. Kolejnym punktem uroczystości było zwiedzanie wnętrza zabytkowego dworu wraz z izbą pamięci rodziny Starowieyskich mieszczącą się w kaplicy. W następnej kolejności Wójt Gminy – Sławomir Stefański dokonał oficjalnej inauguracji Festiwalu Tradycji Kulturalnych i Kulinarnych Gminy Wojaszówka oraz powitał zaproszonych gości. Po wystąpieniu gospodarza uroczystości na scenę zaproszone zostały dzieci szkolne, które zaprezentowały część artystyczną, poświęconą patronowi Szkoły Podstawowej w Bratkówce – Bł. Stanisławowi Starowieyskiemu. Ich występ nagrodzony został wielkimi brawami. Na scenie Festiwalu kolejno pojawiły się gminne zespoły artystyczne i zaproszeni goście m.in: zespoły wokalne „ TERAZ MY ODRZYKONIANKI”, „Przybowianki”, „Ustrobianki”, „Odrzykonianki”, kapela folkowa „ Synkole” z Odrzykonia. Podczas festiwalu zaprezentowały swoje stanowiska Koła Gospodyń Wiejskich z poszczególnych miejscowości gminy Wojaszówka. Każdy mógł skosztować lokalnych przysmaków: pierogów, krokietów, proziaków oraz wielu, wielu innych pysznych dań. Swoje stoiska prezentowali również rękodzielnicy oraz organizacje społeczne. Drugi dzień Festiwalu sprzyjał wyśmienitej zabawie dzieci – dla nich zorganizowane były m.in. animacje, dmuchana zjeżdżalnia, malowanie twarzy. Na scenie znów pojawiały się gminne zespoły artystyczne a w godzinach wieczornych zespół Finezja.
Wspaniała, upalna pogoda, obficie zaopatrzony bufet oraz wyjątkowa sceneria zespołu dworskiego w Bratkówce sprzyjały wesołej zabawie do późnych godzin nocnych.




























TYDZIEŃ GŁOSNEGO CZYTANIA

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto w ramach, trwającej nieprzerwanie od 2001 roku, kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W tym roku jego hasło „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie” - nawiązuje do uroczystych obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.”Nasza szkoła od kilku lat wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Odrzykoniu, filia w Bratkówce organizuje wspólne głośne czytanie dzieciom. W związku z tym w dniu 7 czerwca br. nasi uczniowie z klas IV-VIII udali się do oddziału Biblioteki Publicznej w Bratkówce na spotkanie ze sportowcami. Specjalnymi gośćmi w tym dniu byli: nauczyciel wychowania fizycznego w szkole w Bratkówce – pan Mariusz Kuszaj oraz były uczeń naszej szkoły – pan Maksymilian Gibadło – zawodowy bokser. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały tekstów literackich czytanych przez gości. Teksty dotyczyły oczywiście różnych dyscyplin sportowych, aktywności fizycznej i korzyści z niej płynących. Po ich wysłuchaniu przyszedł czas na dyskusję i zadawanie pytań. Dzieci chciały dowiedzieć się jak najwięcej od gości. Dopytywały pana Maksymiliana o początki jego kariery i jej przebieg, o częstotliwość treningów i możliwości uprawiania tego sportu w najbliższej okolicy. Uczniowie uprawiający jakąś dyscyplinę sportową dzielili się swoimi doświadczeniami, opowiadały innym o swoich sukcesach. Na zakończenie wszyscy zrobiliśmy sobie pamiątkową fotografię.










DZIEŃ DZIECKA W NASZEJ SZKOLE - ognisko integracyjne

Jest wiele dni w roku, które dzieci lubią najbardziej, niewątpliwie jednym z nich jest 1 czerwca. Jest to dzień szczególny w życiu dzieci na całym świecie. Trudno się temu dziwić skoro w tym dniu w szkołach organizowane są konkursy i zabawy oraz dostaje się kilogramy słodyczy. W naszej szkole ten niezwykły dzień świętowaliśmy 3 czerwca. Dopisała nam pogoda, humory i energia do sprawdzenia swoich w zabawach sportowych.
Uczniowie klas starszych mieli czas wypełniony licznymi rozgrywkami sportowymi na boisku szkolnym oraz konkursami sprawnościowymi. Była to okazja do wspólnej zabawy. Po tym wielkim wysiłku koniecznie trzeba było się wzmocnić. Podczas ogniska nie mogło zabraknąć pieczonej kiełbaski, którą dzieci jadły z apetytem. Każdy z radością piekł nad ogniskiem kiełbaski lub chlebek. Smakowało niesamowicie. Aktywnie spędzony czas na świeżym powietrzu sprzyjał integracji zespołu szkolnego.
Zmęczeni zabawą i opaleni wiosennym słońcem z zadowoleniem opuścili mury szkoły.




WITAJ MAJOWA JUTRZENKO

30 kwietnia 2019 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji zbliżających się świąt: Święta Flagi Państwowej oraz 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Z tej okazji Samorząd Uczniowski wraz z Klubem Historycznym przygotował montaż słowno- muzyczny. W apelu uczestniczyli wszyscy uczniowie z klas I-VIII. Występujący przypomnieli, jakie wydarzenia historyczne poprzedziły uchwalenie pierwszej w Europie Konstytucji z 1791 roku, zaznaczyli jakie zmiany wprowadzone zostały w państwie. Młodsi uczniowie wykonali flagi z okazji Święta Flagi Państwowej. Występujący przypomnieli, dlaczego symbole narodowe: hymn, flaga i godło są dla nas tak ważne i należy im się szacunek. Uczniowie chcąc zaznaczyć swoje zaangażowanie w obchody tego święta, przygotowali wystawę poświęconą tamtym wydarzeniom.
Najważniejszym celem uroczystego apelu było kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotyzmu i szacunku dla własnej Ojczyzn.










DZIEŃ MAMY

26 maja – Dzień Matki to jedno z najpiękniejszych świąt w kalendarzu. Uczniowie naszej szkoły z tej okazji wystąpili przed najwdzięczniejszą publicznością – naszymi gośćmi były Mamy.
W maju, kiedy przyroda budzi się do życia, Mamy mają swoje święto. Ale nie tylko wiosną i nie tylko tego dnia kochamy swoje Mamy. Dzień Matki ustalono po to, aby przynajmniej raz w roku ludzie zastanowili się, a Matki odczuły, jak ważna jest ich rola w społeczeństwie. Nie napisano, nie wyśpiewano wszystkiego, co wiąże się ze słowem MATKA. W dniu swego święta Mamy obdarzane są szczególnymi dowodami miłości. W naszej szkole 24 maja 2019 roku odbyła się uroczystość dedykowana wszystkim Mamom, podczas której słowem, tańcem i piosenką staraliśmy się wyrazić naszą miłość i wdzięczność za trud, cierpliwość i dobroć naszych Mam. Uroczystość rozpoczęła część artystyczna w wykonaniu przedszkolaków. Następnie wystąpili uczniowie z klas I-III. Przedstawili wiersze dedykowane Mamom przeplatane tańcami i piosenkami. Dzieci w pięknych strojach, w odświętnie udekorowanej sali zrobiły na mamach wielkie wrażenie. Występ małych artystów, zadeklamowane wierszyki i wyśpiewane z serca piosenki wywołały u mam łzy wzruszenia. Dumne ze swoich pociech, brawami podziękowały za bardzo efektowny występ. W dalszej części programu wystąpił szkolny zespół „Bratki”, który wykonał utwór ludowy „Czerwone jagody”, piosenkę zespołu ABBA „Hasta manana”, a także utwór w języku rosyjskim „Milion alyh roz”. Następnie dzieci złożyły Mamom życzenia i wręczyły im wykonane samodzielnie w szkole upominki. Po zakończeniu części artystycznej dzieci zaprosiły swoje mamusie na słodki poczęstunek.
Te krótkie chwile spędzone w świetlicy szkolnej z pewnością na długo pozostaną w pamięci – zarówno mam – szczęśliwych, promieniujących, odświętnych i dumnych ze swych pociech oraz tych najmłodszych, których trud, zaangażowanie i pokłady ogromnej miłości, jakie włożyły w przygotowanie uroczystości, zostały tak miło i szczerze przyjęte.












DZIEŃ BIBLIOTEK I BIBLIOTEKARZA

8 maja jest Ogólnopolskim Dniem Bibliotekarza i Bibliotek. Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. W całej Polsce odbywają się różnorodne imprezy związane z książką i biblioteką. W związku z tym uczniowie z klas I i III naszej szkoły w dniu 10 maja udali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Wojaszówce Filia w Bratkówce, aby złożyć życzenia pani bibliotekarce i wręczyć laurkę.
Pani Kasia Marszałek przyjęła nas bardzo serdecznie i pokazała uczniom całą bibliotekę po remoncie. Uczniowie mieli okazję obejrzenia ciekawych zbiorów książek przeznaczonych specjalnie dla ich grupy wiekowej. Dzieci zobaczyły wiele nowych pozycji, które bardzo im się spodobały. Pani bibliotekarka objaśniła uczniom, co jest najważniejszego w książce, co to jest metryczka. Każdy z uczniów miał okazję stworzenia własnej metryczki wybranej przez siebie bajki, powieści, opowiadania. Pierwszaki z małą pomocą poradziły sobie doskonale, trzecioklasiści również poradzili sobie z zadaniem wyśmienicie. Każde dziecko wybrało sobie książkę, którą wypożyczyło i zabrało ze sobą do domu. Pani Kasia podziękowała za życzenia i laurkę i obdarowała wszystkie dzieciaki pysznymi słodkościami.
Na zakończenie bibliotekarka przypomniała, że drzwi biblioteki są szeroko otwarte dla każdego i każdy jest tu mile widziany.


Powrót do przeszłości - wizyta ks. prof. Marka Starowieyskiego

Zacytowane słowa Zofii Starowieyskiej- Morstinowej towarzyszyły odwiedzającemu dwór w Bratkówce ks. prof. Markowi Starowieyskiemu. Ksiądz profesor wraz ze studentami Seminarium Duchownego w Warszawie 24 kwietnia 2019 r. odwiedził dwory w Ustrobnej i Bratkówce. W czasie zwiedzania rodzinnego dworu w Bratkówce ks. prof. Marek Starowieyski ze wzruszeniem oglądał eksponaty i zdjęcia zgromadzone w Izbie Pamięci Rodu Starowieyskich, której uroczystego otwarcia dokonał 22 listopada 2013 r. bratanek Patrona Szkoły - prof. Kazimierz Starowieyski.
Zwiedzający zwrócili szczególną uwagę na rodzinne fotografie, akt urodzenia Stanisława Starowieyskiego oraz obraz przedstawiający dworek w Bratkówce, który otrzymała matka profesora na swoje 75 urodziny. Goście z zaciekawieniem oglądali pozostałe pomieszczenia dworu i słuchali opowieści o jego mieszkańcach, pielęgnowanych tradycjach i rozgrywających się w tym miejscu wydarzeniach.
Na zakończenie ks. prof. Marek Starowieyski podziękował dyrektor szkoły Jolancie Mikus i ks. proboszczowi Arturowi Progorowiczowi za kultywowanie pamięci o jego rodzinie. Następnie dokonał pamiątkowego wpisu do Kroniki Szkoły.


Dzień Ziemi 2019

Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów. W Dniu Ziemi na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody.
Każdy Dzień Ziemi ma też swoje wyjątkowe hasło. Za każdym razem odnosi się ono do zagadnienia związanego z ochroną przyrody i budowaniem pro-ekologicznych postaw. Hasło Dnia Ziemi 2019 to ochrona zagrożonych gatunków.
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły również włączyli się w obchody Dnia Ziemi. Z tej okazji braliśmy udział w wiosennym sprzątaniu Gminy Wojaszówka, której inicjatorem jest wójt Sławomir Stefański.
Uczniowie klasy IV i V przygotowaliśmy inscenizację muzyczno – taneczną, którą zaprezentowali całej społeczności szkolnej oraz rodzicom. Głównym przesłaniem przedstawienia było uwrażliwienie nas wszystkich na stan środowiska i zmiany zachodzące w ekosystemie Ziemi. Dzieci uświadomiły swoim kolegom jak ważne jest segregowanie śmieci oraz dbanie o środowisko naturalne. To nasza planeta, nasz dom, o który trzeba dbać, by nie uległ zniszczeniu przez nasze niedbalstwo. Każdego dnia wyrzucamy tony śmieci, produkujemy mnóstwo spalin i wycinamy setki drzew, które są nam niezbędne do życia. To właśnie w Dniu Ziemi 22 kwietnia - jest ten dzień, w którym powinniśmy zatrzymać się na chwilę i zastanowić, zanim wyrzucimy plastikową butelkę na ulicę!
Dbajmy o naszą planetę wszyscy razem. To właśnie nasze nieprzemyślane działania wywołują zagrożenia dla naszej planety. Musimy pamiętać, aby o nią dbać i szanować otaczającą nas przyrodę!






Krośnieńskie Pola Nadziei- XI edycja

Nasza szkoła, po raz kolejny włączyła się w akcję „Pola Nadziei”. 14 kwietnia, w Niedzielę Palmową nasi wolontariusze - uczniowie z klas VI-VIII wraz z opiekunami kwestowali przy Kościele Parafialnym w Ustrobnej rozdając ofiarodawcom własnoręcznie zrobione żonkile. Udało się zebrać pokaźną kwotę, bo aż 1050 zł złotych! Pieniądze przekazaliśmy na konto Towarzystwa Przyjaciół Krośnieńskiego Hospicjum. Warto pomagać!




„CZYTANIE SZKOŁĄ MISTRZÓW”

Nasza szkoła bierze udział w akcji „Czytanie szkołą mistrzów” organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu w ramach projektu 26. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

W ramach akcji przez kolejne trzy miesiące, od kwietnia do czerwca, odbywać się będą w naszej szkole/bibliotece twórcze i fascynujące zajęcia oparte na książkach wyróżnionych w poprzednich edycjach Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.


Wielkanoc
Wielkanoc to najradośniejsze święto zarówno w kościelnym roku liturgicznym, jak i w obrzędowym kalendarzu wsi polskiej. Wielki Tydzień to szczególny czas również dla społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej w Bratkówce. W tych dniach uczniowie i nauczyciele wiele uwagi poświęcają polskim zwyczajom oraz obrzędom wielkanocnym.
W związku z tym w dniu 12 kwietnia br. uczniowie klasy czwartej Szkoły Podstawowej w Bratkówce pod kierunkiem wychowawcy przedstawili całej społeczności szkolnej uroczysty apel z okazji Świąt Wielkanocnych. Dzieci zaprezentowały krótki montaż słowno – muzyczny, w którym przybliżyli wszystkim piękne polskie tradycje począwszy od święcenia wielkanocnych palm, zdobienia pisanek, przygotowywania koszyczków, aż do niadania wielkanocnego o tradycyjnego, poniedziałkowego lania wody… Objaśnili symbolikę wielkanocną, a także przypomnieli słuchaczom, dlaczego jest to najważniejsze święto w roku. Słowo mówione przeplatane było piosenkami nawiązującymi do Świąt Wielkiej Nocy. Dzięki nim poczuliśmy już uroczystą i rodzinną atmosferę.
Po zakończonej części artystycznej przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli na ręce pani dyrektor życzenia wielkanocne od wychowanków. Na zakończenie spotkania p. Dyrektor Jolanta Mikus podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości oraz złożyła całej społeczności szkolnej najserdeczniejsze życzenia świąteczne.




POSPRZĄTAJMY RAZEN GMINĘ - udział w akcji ekologicznej

Akcja „Posprzątajmy Razem Gminę” stała się już stałym punktem kalendarza działań Gminie Wojaszówka i co roku staramy się do niej przystępować. Staramy się, aby nasza „mała ojczyzna” była czystsza, zdrowsza i bardziej zadbana. Celem tegorocznej akcji jest zadbanie o utrzymywanie czystości i porządku na terenie Gminy Wojaszówka, wykazywanie dbałości o środowisko naturalne i ochronę ustanowionych obszarów podlegających ochronie przyrody, która jest naszą wspólną sprawą.
Również w tym roku uczniowie z naszej szkoły oraz przedszkolaki chętnie przystąpiły do akcji i w dniu 10 kwietnia 2019 r. zaopatrzeni w rękawice i worki wyruszyli sprzątać okolice Bratkówki. Młodsi sprzątali tereny przyszkolnego parku, zaś uczniowie klas starszych IV-VIII wyruszyli wzdłuż dróg i sprzątali okoliczne tereny. Uczniowie w ten sposób pokazali, że los środowiska nie jest im obojętny i swoim zaangażowaniem sprawili Ziemi prezent w postaci piękniejszego – zdrowszego otoczenia.
Sprzątnie rozpoczęło się od 8 kwietnia i trwać miało do 15 kwietnia bieżącego roku. Niesamowite jest to, że co roku ta akcja ekologiczna gromadzi szereg mieszkańców, którym na sercu leży dobro ich Gminy. W akcję włączają się najmłodsi z przedszkoli, szkół, poprzez Koła Gospodyń Wiejskich, Strażaków z gminnych jednostek OSP, sołtysi wsi, aż po członków Rad Gminy, Rad Sołeckich i mieszkańców.
Każdy biorący udział w tej akcji przyczynił się do poprawy stanu środowiska naturalnego otaczającej nas przyrody i zadbał o to, co nas otacza, o naszą najbliższą Ojczyznę.


Wycieczka do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

We wtorek 9 kwietnia 2019 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Dworek, w którym mieści się muzeum, Maria Konopnicka otrzymała w roku 1903 w darze od narodu polskiego na 25-lecie pracy pisarskiej. W Żarnowcu poetka spędzała wiosenno-letnie miesiące, prowadziła szeroką działalność pisarską i społeczną, stąd wyjeżdżała w podróże po Europie. Po wojnie Zofia Mickiewiczowa- córka Marii Konopnickiej przekazała dworek i otaczający go park narodowi polskiemu na muzeum biograficzne.
Po dotarciu na miejsce najpierw pospacerowaliśmy po przylegającym do dworku pięknym parku, który o tej porze roku zakwitł wiosennymi kwiatami. Zwiedzanie muzeum rozpoczęliśmy od budynku Lamusa – dawnego spichlerza, w którym mieści się ekspozycja biograficzno – literacka, prezentująca życie i twórczość Marii Konopnickiej – Poetki, Podróżniczki, Europejki. W tym miejscu zapoznaliśmy się z biografią pisarki, jej twórczością, pierwodrukami dzieł, fotografiami a także z imponującą mapą podróży Konopnickiej po znanych miastach Europy. W budynku Lamusa mieliśmy też okazję obejrzeć wystawę czasową „ Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród” przygotowaną z okazji 100- lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości i 110. rocznicy napisania w Żarnowcu „Roty”. Następnie przeszliśmy do dworku, po którym oprowadziła nas pani przewodnik. Najpierw zwiedziliśmy trzy pomieszczenia, w których zgromadzona została kolekcja darów jubileuszowych, otrzymanych przez Marię Konopnicką z okazji jubileuszu 25 –lecia pracy pisarskiej. Znalazły się wśród nich adresy hołdownicze oraz różnego rodzaju przedmioty, np. stroje ludowe, skrzynie, wieczne pióra, obrazy, otrzymane przez poetkę od różnych towarzystw, instytucji i osób prywatnych. W następnej kolejności zwiedziliśmy wnętrza mieszkalne – gabinet pisarki, sień, jadalnię, pokój kredensowy i kuchnię. W dworku zachowało sie wiele oryginalnych mebli, pamiątek i obrazów. Zachwycające są oryginalne lampy naftowe, kunsztowne piece, oryginalne biurko, biblioteczka czy sprzęty codziennego użytku w tym secesyjna zastawa stołowa czy kuferek podróżny marki... Louis Vuitton. Muzeum poszczycić się może również największą w Polsce kolekcją dzieł Marii Dulębianki, przyjaciółki Konopnickiej, która często przebywała w żarnowieckiej posiadłości. Wszystkie pomieszczenia urządzone zgodnie z duchem epoki, zrobiły na nas duże wrażenie.
Po zwiedzeniu muzeum, spacerze alejkami parku i zrobieniu kilku pamiątkowych fotografii pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.


Dzień Zdrowia

Odpowiednia dieta i codzienna porcja ruchu mają ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Przypominają nam o tym wszelkie akcje promujące zdrowy tryb życia. 5 kwietnia2019 r. z okazji Światowego Dnia Zdrowia uczniowie z klas I i III przy pomocy nauczycieli przygotowali część artystyczną pod hasłem „Aby zdrowym być…”, podczas której propagowały prawidłowe nawyki żywieniowe i aktywny tryb życia. Program zachęcał do przestrzegania zasad higieny, prawidłowego odżywiania się oraz ukazywał negatywne skutki nieprzestrzegania ich. Słowo mówione przeplatano piosenkami, które uatrakcyjniły program.
W ramach obchodów Dnia Zdrowia zorganizowano spotkanie z pielęgniarką szkolną, która przeprowadziła prelekcję nt. „Szkodliwości palenia papierosów”. Podczas spotkania dzieci mogły zadawać pytania dotyczące przedstawionych treści. Podczas zajęć wychowania fizycznego wykonywano ćwiczenia rekreacyjne na powietrzu. Na godzinach wychowawczych w klasach starszych prowadzono rozmowy na temat zdrowia, właściwego odżywiania, aktywności fizycznej, higieny.
Podjęte działania z pewnością przyczynią się do podniesienia świadomości na temat zdrowego odżywiania, aktywności ruchowej, depresji. Skłonią do zmiany postawy i prowadzenia zdrowego stylu życia.








XIII POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI POLSKIEJ POEZJI PATRIOTYCZNEJ - eliminacje gminne

29 marca 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Bł. Stanisława Starowieyskiego w Bratkówce odbyły się gminne eliminacje XIII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej. Kształtowanie postaw patriotycznych oraz wrażliwości na piękno języka polskiego to główne cele organizowanego już po raz trzynasty konkursu. Do rywalizacji stanęli najlepsi recytatorzy szkół podstawowych z terenu gminy Wojaszówka. Gminna Komisja Konkursowa w składzie: przewodnicząca – p. Lucyna Pelczarska- dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Wojaszówce, p. Jolanta Mikus – dyrektor Szkoły Podstawowej w Bratkówce oraz nauczyciele z poszczególnych szkół gminy: Anna Juszczęć- Jakubik, Magdalena Król, Elżbieta Słowik, Elżbieta Szarek, Barbara Typrowicz, po wysłuchaniu wszystkich uczestników wyłoniła najlepszych recytatorów w dwóch kategoriach wiekowych:

Kategoria - klasy IV - VI Szkoły Podstawowe

1 miejsce – Bartosz Mularski, kl. V Szkoła Podstawowa w Wojaszówce,
nauczyciel prowadzący – Barbara Typrowicz,
Połączone utwory: A. Oppman „Twoja Ojczyzna”, F. Kuraś „Lubię …”, Wł. Bełza „Ziemia rodzinna”

2 miejsce – Maria Nowak, kl. V Szkoła Podstawowa w Ustrobnej,
nauczyciel prowadzący – Elżbieta Szarek,
Ryszard Jerzy Rudziński „Tym, co zginęli…”

3 miejsce – Zuzanna Kucharzyk, kl. V Szkoła Podstawowa w Ustrobnej,
nauczyciel prowadzący – Elżbieta Szarek,
Lidia Tomkiewicz „Ziemia katyńska”

3 miejsce – Weronika Dańczak, kl. V Szkoła Podstawowa w Bratkówce,
nauczyciel prowadzący – Magdalena Król,
K.K. Baczyński „Elegia o chłopcu polskim”

Wyróżnienia:
Dawid Malec – SP Odrzykoń, Damian Zimoń – SP Odrzykoń, Mateusz Typrowicz – SP Odrzykoń, Maja Wanic – SP Bratkówka

Kategoria – klasy VII – VIII SP oraz III Gimnazjum

1 miejsce – Emilia Syrek, kl. VII Szkoła Podstawowa w Wojaszówce, nauczyciel prowadzący – Eliza Kłapkowska – Szuba,
Marian Hemar „Modlitwa”

1 miejsce – Weronika Śliwka, kl. III gimnazjum – SP w Odrzykoniu, nauczyciel prowadzący – Alicja Prajsnar, Anna Rudawcowa „Golgota”

2 miejsce – Julia Jakubczyk, kl. VII Szkoła Podstawowa w Odrzykoniu, nauczyciel prowadzący – Katarzyna Nowak,
K.I. Gałczyński „Pieśń o fladze”

3 miejsce – Kinga Kudła, kl. VII Szkoła Podstawowa w Bratkówce,
Nauczyciel prowadzący – Wioletta Szeller,
T. Kubiak „Tu wszędzie Polska”

3 miejsce – Dagmara Wiśniewska, kl. III gimn. Szkoła Podstawowa w Przybówce,
nauczyciel prowadzący – Elżbieta Słowik,
St. Wiatr – Partyka „Rodzicom”

Wyróżnienia:
Dagmara Urban – SP Przybówka, Oliwia Górak – SP Odrzykoń, Wiktor Cynarski – SP Bratkówka

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy a zwycięzcy – nagrody książkowe, ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Wojaszówce. Laureaci eliminacji gminnych reprezentować będą Gminę Wojaszówka podczas XIII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej, który odbędzie się 9 kwietnia b. r. w Iwoniczu.










OGÓLNOPOLSKIE CZYTANIE „JEŻYCJADY”

W ostatnim tygodniu marca nasza szkoła przyłączyła się do akcji III Ogólnopolskiego Czytania „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz. Pisarka ta jest znaną autorką książek dla dzieci i młodzieży jak również ich ilustratorką. Sławę przyniósł jej cykl powieściowy „ Jeżycjada”, opowiadający o losach poznańskiej rodziny Borejków.
Akcja ogólnopolskiego czytania „Jeżycjady” ma na celu zapoznanie uczniów z twórczością Małgorzaty Musierowicz oraz promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
W naszej szkole akcja przeprowadzona została wśród uczniów klas V-VII. Dzięki przygotowanej prezentacji multimedialnej uczniowie zostali oni zapoznani z twórczością Małgorzaty Musierowicz, szczególnie z cyklem powieści wchodzących w skład „ Jeżycjady”. Po obejrzeniu prezentacji wysłuchali głośnego czytania fragmentów powieści „ Opium w rosole” oraz „ Szósta klepka”. Następnie dzielili się swoimi uwagami n/t innych przeczytanych przez siebie utworów z tego cyklu, rozwiązując łamigłówki dotyczące rodziny Borejków. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki do książek a szkoła dyplom uczestnictwa w akcji. Mamy nadzieję, że udział w tym interesującym wydarzeniu będzie dla młodzieży zachętą do lektury książek Małgorzaty Musierowicz.










Zabawa karnawałowa

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. 6 lutego bieżącego roku w naszej szkole zorganizowano dla klas I – III bal karnawałowy, a dla klas IV – VIII dyskotekę karnawałową. Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala wyglądała inaczej niż na co dzień, zamieniła się w prawdziwą salę balową. Udekorowana kolorowymi balonami, serpentynami, światełkami zachęcała do zabawy.
Młodsi uczniowie przybyli na bal w pięknych strojach. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było spotkać wróżki, królewny, kotki, rycerzy, piratów, policjantów… nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Prowadzący zabawę animatorzy zachęcali do tańca przy skocznej muzyce, którą dzieci dobrze znały, a często nawet wtórowały jej, głośno śpiewając. Wszyscy podziwiali efekt pracy maszyny wyrzucającej z siebie bańki mydlane, barwne refleksy świetlne, kolorowe dymy i korowody. Rodzice zadbali o smaczne przekąski i napoje. Wspólnie ze swoimi pociechami korzystali z uroków karnawału.
Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Na sali podczas pląsów prowadzanych przez wodzireja wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Wodzirej przygotował dla dzieci wiele ciekawych konkursów, do których dzieci chętnie się zgłaszały. Trzy godziny zabawy zarówno dla młodszych jak i dla starszych dzieci bardzo szybko minęły w miłej atmosferze. Szkoda, że bale odbywają się tylko raz w roku.
Tegoroczna zabawa karnawałowa należała do udanych. Teraz czas ferii zimowych i zasłużonego odpoczynku po I semestrze nauki.










POGADANKA PRZEDSATWICIELI POLICJI

Już od poniedziałku 11.02.2019 r. w naszym województwie rozpoczną się ferie zimowe. W związku, z czym dnia 06.02.2019 roku naszą szkołę odwiedzili Policjanci z Komisariatu Policji w Jedliczu.
Celem ich przybycia było spotkanie z uczniami naszej szkoły i pogadanka na temat bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych. Funkcjonariusze przypominali o bezpiecznych zachowaniach na drodze. Przestrzegali przed urządzaniem ślizgawek na skutych lodem jeziorach, stawach i rzekach. Przypominali, że na sankach można zjeżdżać tylko tam, gdzie górki nie kończą się na jezdni lecz w bezpiecznych miejscach, z dala od ruchliwych dróg. Dziecko przebywając samo w domu może stać się ofiarą przestępstwa lub nieszczęśliwego wypadku. Funkcjonariusz powiedział o sposobach postępowania w kontaktach z obcymi osobami a także o zagrożeniach mogących spotkać najmłodszych.
Podsumowaniem pogadanki były życzenia udanego wypoczynku z przesłaniem, że tylko zdrowy rozsądek i odpowiedzialność pozwoli uniknąć nieszczęśliwych wypadków i sprawi, że ferie będą czasem beztroskiej zabawy i radości. Dziękujemy zaproszonym gościom za poświęcony czas, za przekazanie uczniom tak cennych wskazówek i rad, dzięki którym zimowe ferie na długo pozostaną w pamięci jako niezapomniana, radosna przygoda.


Bezpieczni w czasie ferii zimowych

Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas odpoczynku oraz zabaw na świeżym powietrzu. Aby jednak przebiegały one szczęśliwie, uczniowie powinni pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas przerwy w nauce. Przypomnieniu zasad bezpiecznego wypoczynku w okresie ferii zimowych, propagowaniu właściwych zachowań podczas zabaw na śniegu i lodzie służyła zorganizowana w Szkole Podstawowej w Bratkówce przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Wojaszówce, akcja pod hasłem „ Bezpieczne ferie zimowe”.
W ramach przeprowadzonej akcji szkolny koordynator do spraw bezpieczeństwa zaprezentował uczniom podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu i lodzie. Omówił m.in., jak i gdzie należy zjeżdżać na sankach, łyżwach i nartach, w jaki sposób organizować kuligi, jak ubierać się stosownie do pogody. Przypomniane zostały dzieciom również numery alarmowe. Każdy z uczniów otrzymał też ulotkę z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych. Kolejnym z zadań realizowanym w ramach tej akcji był konkurs literacko – plastyczny. Przeprowadzony on został w dwóch kategoriach wiekowych: w klasach I-III i IV-VIII. Zadanie konkursowe dla uczniów klas I-III polegało na ułożeniu rymowanki i wykonaniu do niej ilustracji. Zadaniem uczniów klas IV-VIII było ułożenie wiersza składającego się przynajmniej z dwóch czterowersowych zwrotek. Teksty literackie nawiązywać miały do tematyki konkursu – bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. W każdej kategorii komisja konkursowa nagrodziła po dziewięć prac. Podsumowanie akcji, wystawa nagrodzonych prac oraz rozdanie nagród i dyplomów odbyło się w czasie uroczystego apelu. Fundatorem nagród, z które serdecznie dziękujemy, był Gminny Ośrodek Kultury i Rekracji w Wojaszówce.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Kl. I-III
I miejsce –Aleksandra Gajda, Aleksandra Szarek, Anastazja Szepieniec, Oliwia Wachtarczyk
Miejsca nagrodzone: Tomasz Baliński, Konrad Froń, Szymon Goleń, Wojciech Sobczyk, Tomasz Stypuła

Kl. IV-VIII
I miejsce – Krystian Bieryło, Weronika Dańczak, Kinga Kudła
II miejsce – Tomasz Bieryło, Maja Wanic
III miejsce – Milena Gajda, Krzysztof Sikut
Wyróżnienia: Kacper Nawrocki, Piotr Werpulewski

Laureatom konkursu gratulujemy pomysłowości i talentu, a wszystkim spragnionym wypoczynku życzymy bezpiecznych, zdrowych i udanych ferii zimowych!








Dla Babci i Dziadka

W zimowy miesiąc styczeń wpisane są takie dni, które wzbudzają ogromne emocje – to święto Babci i Dziadka. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią dzieciństwo udanym i szczęśliwym. Dla swych wnuków mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze lepiej rozumieją a przede wszystkim bezgranicznie kochają. Dla nich wnuczęta są radością życia. Dlatego w podzięce za ich wielkie serce, w dniu 25 stycznia 2019 r. odbyło się uroczysta akademia poświęcona właśnie Babciom i Dziadkom.
Na samym początku pani dyrektor powitała ciepłymi słowami szanownych gości, składając im serdeczne życzenia. Następnie przedszkolaki, a po nich uczniowie z klas I-III z wielkim zaangażowaniem tańczyły, recytowały wierszyki, śpiewały piosenki. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich, a dzieci odważnie i bez tremy reprezentowały swoje umiejętności. W ten sposób dzieci podziękowały dziadkom za trud włożony w ich wychowanie.
Na koniec wszystkie wnuczęta obdarowały swoich dziadków własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Dopełnieniem uroczystych spotkań były słodkie poczęstunki oraz grupowe zdjęcie. Każdy wnusio mógł posiedzieć na kolanach swojego dziadka lub babci. Atmosfera była uroczysta, podniosła i pełna radości. Święto Babci i Dziadka to dzień pełen uśmiechu, wzruszeń i radości.
Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za przybycie i życzymy życia najdłuższego, szczęścia i zdrowia dobrego!








Edukacja przez sztukę

Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie biorą udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych. Tym razem skorzystali z zaproszenia na musical pt. „Przygody Wilka i Zająca”. Spektakl miał miejsce 9 stycznia 2019 r. w krośnieńskim Regionalnym Centrum Pogranicza Kultur. Musical to specyficzna forma przedstawienia teatralnego, która łączy muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. Celem wyjazdu było odkrywanie u uczniów nowych zainteresowań, uwrażliwienie ich na cechy gatunkowe i pokazanie różnic między musicalem, a dotychczas oglądanymi przedstawieniami.
Bohaterowie spektaklu to Wilk i Zając. Jak wiadomo nie od dziś, toczą oni nieustanną walkę i nie widzą możliwości pogodzenia się ze sobą. W lesie pojawia się jednak „twórca gwiazd” – Mister Baj, który odkrywa u obu niebywały talent i angażuje ich do swojego muzycznego przedsięwzięcia. Topór wojenny zostaje zakopany, a nam nasuwa się na myśl znane powiedzenie, że „muzyka łagodzi obyczaje”. W fabułę wpleciony jest również wątek ekologiczny. Okazuje się bowiem, że las jest bardzo zaśmiecony i należy go posprzątać. Leśniczy zachęca do tego tańczącą po lesie Dziewczynkę, a ta z kolei – Wilka i Zająca. Elementy wychowawcze ukryte w spektaklu to: poszukiwanie wartości takich jak: dobroć, serdeczność, miłość, chęć niesienia pomocy innym. Nie śmiejmy się, nie hałasujemy w lesie, dbajmy o czystość naszej ziemi. Nie należy być agresywnym, tylko tolerancyjnym wobec innych.
Przez cały czas trwania spektaklu aktorzy prowadzili świetną interakcję z widzami, którzy żywo reagowali na pytania kierowane do nich i byli mocno zaangażowani w przebieg wydarzeń. Niektórzy nawet wstawali ze swoich miejsc i tańczyli w takt śpiewanych piosenek. Całość musicalu dodatkowo ubarwiały profesjonalne efekty świetlne, które również wzbudzały niemałą sensację wśród dzieci. Na koniec organizatorzy „położyli wisienkę na torcie”, zorganizowali bowiem loterię i spośród wszystkich zgromadzonych wylosowali kilka osób, które otrzymały drobne upominki. Nie spodziewaliśmy się takiej adrenaliny, ale było nam miło, zwłaszcza tym, którzy zostali szczęśliwymi wybrańcami losu.
Po skończonym spektaklu udaliśmy się do Muzeum Misyjnego Sióstr Klawerianek w Krośnie. Zostaliśmy powitani przez siostrę Klaweriankę i podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa obejrzała film dokumentalny pt. „Dzieci Afryki”, w którym zostały poruszone trudne warunki życia dzieci w Afryce. Druga grupa w tym samym czasie z zapartym tchem oglądała bardzo bogatą ekspozycję pochodzącą z czterech kontynentów: Afryki, Ameryki Południowej, Azji i Oceanii.
Dzięki jednej z Sióstr Misjonarek, która wcieliła się w rolę przewodnika uczniowie mieli możliwość poznania życia i kultury narodów żyjących na 4 kontynentach, przedmiotów codziennego użytku (naczynia na wodę, miski, talerze, koszyki, maty czy grzebienie) wykonanych z traw, liści palmowych, rafii, drewna i skóry. Mogli tu zobaczyć również ciekawą biżuterię, instrumenty muzyczne, broń myśliwską, ubiory noszone na różnych kontynentach, malowidła oraz eksponaty świata zwierzęcego. Zachwyt uczniów wzbudziły przepiękne obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej i Jezusa Miłosiernego wykonane ze skrzydeł motyli. Uczniowie mieli również okazję obejrzeć skórę z lamparta, z ogromnego węża – boa dusiciela, a także tradycyjne stroje np. z Indii, Wietnamu i z wysp Tonga. Taka forma lekcji okazała się być ciekawą propozycją do realizacji tematów związanych z poznawaniem regionów turystycznych Europy i Świata.


















Apel bożonarodzeniowy

20 grudnia 2018 roku uczniowie klasy I i III dali odczuć braci uczniowskiej, nauczycielom, rodzicom oraz personelowi szkoły - magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W odświętnych strojach mali artyści przybliżyli tradycje bożonarodzeniowe. W świąteczny nastrój wprowadziły nas wiersze i pastorałki wyśpiewane przez małych aktorów. Było wspólne kolędowanie, przypomnienie zwyczajów i obrzędów wigilijnych oraz chwile refleksji poetyckiej nad cudem Bożego Narodzenia. Akcentem kończącym były życzenia świąteczne i noworoczne dla wszystkich uczestników akademii.
Po części artystycznej przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, przy nutach kolęd i pastorałek, złożyli wszystkim życzenia świąteczne i obdarowali nauczycieli upominkami w postaci własnoręcznie przygotowanych stroików świątecznych. Serdeczne życzenia z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku skierowała do grona pedagogicznego, pracowników obsługi i uczniów Pani Dyrektor Jolanta Mikus. Był też czas na wspólne kolędowanie.
Po uroczystym apelu wszyscy udali się na wigilie klasowe.












OZODBY CHOINKOWE DLA DOMU DZIECKA

Najpiękniejsze i najoryginalniejsze ozdoby świąteczne - zarówno do powieszenia na choince jak i do ofiarowania najbliższym pod choinkę - są te wykonane własnoręcznie. Od wieków prababcie, babcie, mamy wspólnie z dziećmi przygotowywały tradycyjne ozdoby choinkowe - anioły, gwiazdy, mikołaje, bombki, łańcuchy itp.
Uczniowie naszej szkoły w okresie przedświątecznym postanowili wykonać ozdoby choinkowe, które następnie zostały wysłane do Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Długiem.
W szkole został ogłoszony konkurs plastyczny na wykonanie ozdoby choinkowej. Technika wykonania pracy miała charakter dowolny. Uczniowie z dużym zaangażowaniem przystąpili do wykonania pracy. Wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością podczas wykonywania prac. Do wykonania swoich prac dzieci wykorzystały przeróżne materiały: szyszki, papier, cekiny, patyki, styropianowe kule, butelki, stare płyty CD, wstążki i wiele, wiele innych.
Najpiękniejsze prace zostały wybrane i zapakowane, wraz z najlepszymi świątecznymi życzeniami od nas. Następnie paczka została wysłana do Domu Dziecka w Długiem.
Mamy nadzieję, że naszym drobnym upominkiem sprawiliśmy radość wychowankom Domu Dziecka.






Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę

Dnia 18.12.2018 r. naszą szkołę odwiedziła pani Gabriela Markowicz – leśniczy z Nadleśnictwa Kołaczyce, która poprowadziła zajęcia edukacyjne na temat „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”.
Celem spotkania było:
– zapoznanie dzieci z pracą leśnika,
– kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody,
– pogłębianie wiadomości na temat ptaków i zwierząt żyjących w środowisku leśnym,
– zachęcanie dzieci do opiekowania się i dokarmiania zwierząt leśnych i ptaków w okresie zimy,
– uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka.
Podczas spotkania pani leśniczy opowiedziała o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach, wykorzystując różne ilustracje, eksponaty, naturalne okazy. Podkreśliła, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Uczniowie przypomnieli sobie zasady zachowania się w lesie (m.in. zachowanie ciszy, porządku, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami). Dzieci miały okazję poznać zwyczaje wybranych zwierząt zamieszkujących lasy naszej okolicy. Dowiedziały się także, w jaki sposób pomóc zwierzętom i ptakom przetrwać zimę. Szczególna uwagę prelegentka zwróciła na to jak mądrze dokarmiać ptaki, gdzie ustawiać karmnik i czym je karmić. Ponadto pani leśniczy przypomniała uczniom dlaczego niektóre zwierzęta gromadzą zapasy, a inne zapadają w sen zimowy. Prowadząca spotkanie zadawała uczniom wiele pytań, z którymi dzieci bardzo dobrze sobie radziły. Wykazały się dużą wiedzą na temat gatunków ptaków zarówno tych, które odlatują, jak i tych, które pozostają w Polsce na zimę.
Na koniec spotkania dzieci miały możliwość poznać tropy zwierząt własnoręcznie odbijając kopyta zwierząt i stopy ptaków w piasku.
Przeprowadzone zajęcia przyczyniły się do pogłębienia wiedzy uczniów na temat ptaków i zwierząt żyjących w środowisku leśnym oraz zachęciły dzieci do opiekowania się i dokarmiania ich w okresie zimy.








Świąteczne warsztaty plastyczne w bibliotece

Święta Bożego Narodzenia są bardzo radosnym czasem, na który z wytęsknieniem oczekują zarówno dzieci jak i dorośli. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które chcemy przekazywać młodszym pokoleniom. W związku z tym 14 grudnia 2018 roku po raz kolejny wybraliśmy się do Gminnej Biblioteki Publicznej – filia w Bratkówce. Tym razem pani Katarzyna Marszałek zaprosiła najmłodszych uczniów na świąteczne warsztaty plastyczne.
Celem warsztatów było wykonanie ozdób na świąteczną choinkę. Wizytę rozpoczęła rozmowa na temat tradycji świąt Bożego Narodzenia. Następnie wysłuchaliśmy baśni o jednym z najmilszych dla dzieci zwyczajów ubierania choinki. Później mieliśmy możliwość wykonywania ozdób choinkowych. Wykorzystując różnorodne materiały ozdabialiśmy papierowe aniołki. Wszyscy wykazali się inwencją twórczą i dużym zaangażowaniem. Dużo radości sprawiło nam samodzielnie klejenie i dekorowanie łańcuchów, koszyczków, gwiazdek, reniferów i wielu innych ozdób, którymi później przystroiliśmy choinkę w bibliotece.
Warsztaty wprowadziły uczniów w świąteczny nastrój, a także pobudziły ich wyobraźnię i kreatywność. Był to naprawdę mile spędzony czas, podczas którego wszyscy uczestnicy wspólnie pracowali, jednocześnie świetnie się bawiąc.








Pogadanka Straży Pożarnej

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla ginie w Polsce około 50 osób. Kolejne 2 000 z objawami zatrucia trafia do szpitala. W związku z tym, w kilku największych szkołach znajdujących się na terenie miasta i szkołach każdej gminy naszego powiatu, w dniu 11 grudnia br. strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie uczyli jak dbać i poprawić bezpieczeństwo we własnych domach.
Podczas spotkań oficerowie wyjaśnili uczestnikom, czym jest czad, jak powstaje i w których miejscach może wystąpić w domach. Omówili dzieciom jak czujki tlenku węgla i dymu mogą uchronić ludzi przed śmiertelnym niebezpieczeństwem i gdzie najlepiej je montować. Wyjaśnili, jak powinno wyglądać prawidłowe zgłoszenie do straży pożarnej oraz przypomnieli numery alarmowe do straży pożarnej.
Słowa uznania należą się nauczycielom, którzy już wcześniej omawiali zagrożenia od tlenku węgla na swoich lekcjach, a najmłodsi uczestnicy zaskakiwali swoją wiedzą strażaków. Nie zabrakło też pytań o to, jak zostać strażakiem. Strażacy zwrócili uwagę na konieczność rozwijania sprawności fizycznej i nauce przedmiotów ścisłych.






Dzień Języków Obcych w „Szczepaniku”

W piątek, 7 grudnia 2018 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr1 im. Jana Szczepanika w Krośnie odbyła się wielka impreza językowa dla gimnazjalistów oraz uczniów klas 7 i 8 szkoły podstawowej. Honorowy patronat nad tym niezwykłym przedsięwzięciem objął Prezydent Miasta Krosna, Pan Piotr Przytocki, natomiast organizację wsparła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie.
W tegorocznej, piątej edycji Dnia Języków Obcych wzięła udział rekordowa liczba zaproszonych uczniów: ponad 600. Przybyli oni do „Szczepanika” z około 30 szkół z Krosna i powiatu krośnieńskiego. Nie zabrakło tam również uczniów naszej szkoły.
Przygotowano mnóstwo atrakcji językowych, takich jak warsztaty, wykłady, prezentacje multimedialne, konkursy, quizy oraz gry we wszystkich językach obcych nauczanych w „Szczepaniku”: angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim i rosyjskim oraz w języku łacińskim.
Zajęcia prowadzili: native speaker języka angielskiego, p. Patrick Fernandes oraz 3 grupy polskich studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie, jak również studenci przebywający na krośnieńskiej uczelni w ramach programu Erasmus, pochodzący z Chin, Turcji, Hiszpanii i Włoch.
Impreza przebiegała w sympatycznym, przedświątecznym klimacie sprzyjającym poszerzeniu wiedzy w zakresie znajomości języków obcych i kultury innych krajów. Każdy uczeń znalazł w programie imprezy coś interesującego. Wszystkie zajęcia i atrakcje miały na celu wzbudzenie motywacji do nauki obcych języków, chęci sprawdzenia własnej wiedzy i umiejętności pośród nowych osób, w innym środowisku szkolnym. Impreza była również idealną okazją do poznania tej szkoły.












Szlachetna paczka

W tym roku szkoła po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w Projekt Szlachetna Paczka. Szlachetna Paczka to akcja, która pokazuje, że pięknie jest pomagać, ale wymaga to współpracy i zaangażowania. Oprócz artykułów materialnych, tak potrzebnych rodzinom, potrzebne jest też serce i czas, który poświęcamy innym. Szlachetna paczka to system pomnażania dobra. To dobro już działa i pomnaża się w tych, którzy przyłączyli się do projektu i wiedzą, że więcej szczęścia jest w dawaniu.
W akcję pomocy włączyło się wielu uczniów i ich rodziców. Z dnia na dzień przybywało upominków, środków czystości, artykułów spożywczych, przyborów szkolnych. W dniu 7 grudnia wszystkie przyniesione rzeczy zostały spakowane i oddane pani wolontariusz Annie Pasiece, która następnie przygotowane przez nas paczki przekazała potrzebującej rodzinie.
Jesteśmy szczęśliwi, że po raz kolejny mogliśmy przyłączyć się do tej szlachetnej akcji pomocy potrzebującym. Mamy nadzieję, że dzięki współpracy rodziców, uczniów i nauczycieli mogliśmy podarować wybranej rodzinie trochę szczęścia i sprawić, że Święta Bożego Narodzenia przepełnione będą magią i nadzieją.




Wizyta Świętego Mikołaja

Chociaż za oknami brak śniegu, w naszej szkole nastrój świąteczny panuje już od pierwszych dni grudnia. Uczniowie z niecierpliwością czekają na wizytę świętego Mikołaja. Uczą się wierszy i piosenek a także starają się być bardzo grzeczne.
Szczególny klimat zapanował 6 grudnia, dzieci już od rana wypatrywały niecodziennego gościa. Gdy nadszedł, powitał wszystkich głośnym „ho, ho, ho” i dźwiękiem dzwonków. Najmłodsi przywitali go pięknie recytowanymi wierszami i śpiewem piosenek. Zaprezentowali się wspaniale. Mikołaj był zachwycony i wszystkich obdarzył prezentami Podczas uroczystości uśmiech nie schodził z twarzy dzieci. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia.
Na koniec uczniowie obiecali, że będą grzeczni w zamian Mikołaj obiecał, że za rok też ich odwiedzi.








Lekcja muzyki na żywo -TRIO CONCERTARTE w naszej szkole

5 grudnia 2018 r. odbyła się kolejna audycja muzyczna w wykonaniu zespołu Trio Concertante w składzie: Bogusław Dulski-skrzypce, Kamil Łukasiewicz-akordeon, Władysław Wiater- saksofon. Artyści przygotowali dla nas program pt: „Wspomnienia z Cyrku”, podczas którego nasi goście przenieśli nas w inny, kolorowy świat.
Audycja była poświęcona prezentacji instrumentu, jakim jest saksofon. Pan Władysław zapoznał uczniów z rodzajami saksofonu, zaprezentował saksofon altowy i tenorowy. Uczniowie mogli usłyszeć naśladowane odgłosy i dźwięki zwierząt, statku, karetki. Jak zawsze pomysłowe przebrania muzyków i skoczne, melodyjne utwory muzyki poważnej zaciekawiły nasze dzieci.
Utwory, które mogliśmy usłyszeć to m. in. „Czarny Orfeusz” Luiz Bonfa, „Sonata I i II” Z. Vinici, „Besame Mucho” Consuelo Velazquez, „Tico- Tico” Abreu oraz tematy z filmów Benny Hills, Gwiezdne Wojny, czy też Różowa Pantera.
Była to wspaniała lekcja muzyki na żywo, podczas której uczniowie rozwijali poczucie rytmu i słuchu muzycznego w trakcie zabaw przy piosenkach. Mamy nadzieję, że takie lekcje przyczynią się do wychowania świadomych słuchaczy muzyki poważnej.




ZABAWA ANDRZEJKOWA

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w przeddzień imienin św. Andrzeja, stąd też pochodzi nazwa tego obyczaju. Jest to tradycyjnie specjalna okazja do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw zanim nadejdzie adwent. Jak co roku „Andrzejek” nie mogło zabraknąć i w naszej szkole a uczniowie świętowali je 29 listopada.
Zabawa zaczęła się oczywiście od tradycyjnego lania wosku. Przy muzyce cała sala ruszyła do tańca i nikomu nie brakowało sił. Uczniowie mieli okazję nie tylko potańczyć i poskakać, ale przede wszystkim wziąć udział w licznych andrzejkowych wróżbach. W ich klimat mistrzowsko wprowadzili wszystkich uczestników imprezy przedstawiciele Samorządu Szkolnego, którzy przygotowali nietuzinkowy zestaw kabał. Jednocześnie wcielili się w rolę wróżbitów przepowiadając, biorącym udział w zabawie, czasami bardzo nieoczekiwaną, a zarazem zaskakującą przyszłość. Wśród andrzejkowych wróżb nie mogło zabraknąć wróżenia z butów. Buty ustawiali wszyscy chętni, świetnie się przy tym bawiąc. Podczas zabawy „z serduszkiem” można było dowiedzieć się, jak będzie miała na imię przyszła żona lub mąż - nie wszyscy byli zachwyceni wynikiem ...
Był też czas na odpoczynek i słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców naszej szkoły.
To była zabawa iście doskonała. Andrzejkowy wieczór zachował swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie....








Akcja "Bezpieczni w sieci"

W dniach od 28 listopada do 6 grudnia 2018 r., przy współudziale Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wojaszówce, w Szkole Podstawowej w Bratkówce zorganizowano akcję pod hasłem "Bezpieczni w sieci". Głównym celem podejmowanych w tym okresie działań było przygotowanie uczniów do bezpiecznego korzystania z sieci Internet. Akcję rozpoczęto przeprowadzeniem pogadanek oraz lekcji informatyki n/t niebezpieczeństw wynikających z nieodpowiedzialnego korzystania z Internetu oraz sposobów unikania takich zagrożeń. Kolejnym zadaniem była prezentacja filmów edukacyjnych poruszających powyższa problematykę.
Zorganizowano także konkurs plastyczny "Bezpieczni w sieci". Zadaniem konkursu było wykonanie plakatu, w którym uczniowie zawarli swoją wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z internetu.
Podczas uroczystego, podsumowującego apelu wyeksponowane zostały najciekawsze prace plastyczne. Pani dyrektor szkoły wręczyła nagrody i dyplomy dla zwycięzców konkursu. Nagrody zostały ufundowane dzięki wsparciu finansowemu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wojaszówce.

Wyniki konkursu
klasy I-III:
I miejsce – Oliwia Wachtarczyk
II miejsce – Tomasz Baliński oraz Anastazja Szepieniec
III miejsce – Aleksandra Szarek
wyróżnienie: Tomasz Stypuła

klasy IV-VI:
I miejsce – Krystian Bieryło
II miejsce – Amelia Szarek
III miejsce – Krzysztof Sikut
wyróżnienia: Maja Wanic, Kacper Nawrocki, Tomasz Śliwka, Natalia Stypuła, Bartosz Urbowicz

klasy VII-VIII:
I miejsce – Paulina Bieryło
II miejsce – Ewelina Haniebnik
III miejsce – Kinga Kudla
wyróżnienia:
Wiktor Cynarski, Dominik Śliwka








DLA NIEPODLEGŁEJ
w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli przygotowali część artystyczną, którą zaprezentowali 23 listopada 2018 r. podczas zebrania z rodzicami. Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor szkoły Jolanta Mikus, która serdecznie powitała przybyłych na zebranie i zaprosiła wszystkich do obejrzenia występu dzieci. Część artystyczną rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie w montażu słowno – muzycznym uczniowie przypomnieli trudną drogę Polski do wolności. Na dłuższą chwilę przenieśliśmy się w czasy upadku Rzeczpospolitej, krwawych prób odzyskania wolności i wreszcie w czasy powrotu Ojczyzny na mapy Europy i świata. Pieśni Legionów Polskich, przeplatane wersami poezji patriotycznej oraz scenkami dramowymi oddającymi atmosferę tamtych lat, pozwoliły na zrozumienie rozterek i uczuć walczących o Niepodległość oraz na przeżycie niezwykłych chwil. Uczniowie, podniosłość tego wydarzenia, podkreślili odświętnym strojem oraz przypiętymi do serca biało – czerwonymi kotylionami. Występ uczniów został nagrodzony wielkimi brawami.








DZIADEK DO ORZECHÓW - wyjazd do kina HELIOS

15 listopada br. uczniowie z klas I-VIII naszej szkoły wybrali się do kina Helios w Krośnie, aby zobaczyć film „Dziadek do orzechów i czwarte królestwo”. Wszyscy od dawna czekali na ten moment. Dzieci zebrały się przed szkołą po pierwszej lekcji. Ochoczo i z uśmiechami na ustach wyruszyliśmy do Krosna naszym autokarem.
Pod dotarciu na miejsce uczniowie zakupili popcorn, colę i zajęli miejsca w sali kinowej. Zanim rozpoczął się film wyświetlono reklamy, które trochę dłużyły się w oczekiwaniu na projekcję. Lecz kiedy nastąpił ten moment wszyscy z zainteresowaniem spoglądali na ekran.
„Dziadek do orzechów i czwarte królestwo” jest interpretacją Dziadka do orzechów – zarówno baletu Czajkowskiego, jak i opowiadania E.T.A. Hoffmanna. Bohaterką filmu jest Clara, dziewczyna poszukująca jedynego w swoim rodzaju klucza, który pozwoli jej otworzyć pudełko z darem od zmarłej matki. Złota nić, podarowana jej na corocznej imprezie świątecznej ojca chrzestnego Drosselmeyera, prowadzi ją do pożądanej rzez nią rzeczy. Ta jednak natychmiast znika w dziwnym i tajemniczym świecie równoległym. To właśnie tam Clara spotyka żołnierza o imieniu Phillip, gang myszy i regentów, którzy przewodzą trzem królestwom: Krainie Płatków Śniegu, Krainie Kwiatów i Krainie Słodyczy. Bohaterka wraz z nowym przyjacielem musi stanąć do walki ze złowieszczym Czwartym Królestwem, będącym domem dla tyranii Matki Ginger, aby zdobyć klucz i zaprowadzić ład i porządek w całej krainie.
Scenografia, charakteryzacja, kostiumy – wszystko to stoi na najwyższym poziomie. Świat Dziadka do orzechów jest bajkowy, kolorowy i zachwycający. Kontakt ze sztuką, wspólne z innymi rówieśnikami przeżycia to dobre sposoby oderwanie się od własnych problemów i spędzenia miło czasu. To była udana wycieczka. Towarzyszyły jej: radość, dobry humor i wrażenia po obejrzanym filmie. Emocje związane z filmem pozostały do późnego popołudnia.






„REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ”

Dnia 9 listopada 2018 r. o godzinie 11.11 cała społeczność Szkoły Podstawowej w Bratkówce włączyła się w akcję bicia rekordu dla Niepodległej zorganizowanej przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską oraz Radę Dzieci i Młodzieży. Odświętnie ubrani uczniowie poszczególnych klas wraz z panią dyrektor, nauczycielami i pracownikami obsługi uroczyście odśpiewali cztery zwrotki Hymnu Państwowego, aby w ten sposób uczcić 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Podniosły charakter uroczystego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego oraz wręczenie nagród za uczestnictwo w konkursach patriotycznych, dyktandzie niepodległościowym na pewno pozostawi trwały ślad w pamięci i sercach całej społeczności uczniowskiej.










„ Po polsku o historii” VI Dyktando Niepodległościowe

Uczczenie 100- rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz doskonalenie umiejętności poprawnej pisowni z uwzględnieniem nazw własnych związanych z historią niepodległości naszego kraju były głównymi celami konkursu ortograficznego „ Po polsku o historii”.
Dyktando Niepodległościowe odbywało się jednocześnie w sześciu województwach, a jego organizatorami, jak co roku, było Stowarzyszenie Polonistów oraz Fundacja „ Zawsze Warto”. W województwie podkarpackim współorganizatorem konkursu zostało Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie. Patronat honorowy nad całością przedsięwzięcia objął Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl oraz Podkarpacki Kurator Oświaty- Małgorzata Rauch.
Do etapu szkolnego dyktanda przystąpiło siedmioro uczniów z klas VII i VIII. Prace dwojga uczniów, którzy na etapie szkolnym osiągnęli co najmniej 75% punktów, zostały przesłane do komisji wojewódzkiej celem ich weryfikacji. Uczeń klasy VII – Dominik Śliwka został zakwalifikowany do etapu wojewódzkiego. W dniu 7 listopada b.r. w Dobrzechowie Dominik brał udział w etapie wojewódzkim konkursu. Nasz reprezentant wykazał się dużymi umiejętnościami i na tym etapie otrzymał wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!




TYM, CO ODESZLI …

Początek listopada kojarzy się nam ze świętem Wszystkich Świętych, z Dniem Zadusznym. W tych dniach udajemy się na cmentarze, by uczcić pamięć bliskich, znajomych, bezimiennych bohaterów, żołnierzy oraz ludzi zapomnianych. To czas zadumy i refleksji nad życiem, nad śmiercią i przemijaniem. To czas modlitwy za dusze zmarłych z naszych rodzin, a także tych, za których nikt się już nie modli.
Pamięć o zmarłych jest bardzo ważna, gdyż wartość narodu mierzy się jego stosunkiem do przodków. W naszej szkole listopadowa zaduma udzieliła się wszystkim, dorosłym i dzieciom
31 października 2018 r. podczas apelu z okazji Wszystkich Świętych pod hasłem „Dla tych, którzy odeszli”. Uczniowie klas VI-VIII przedstawili wiersze mówiące o jesiennej zadumie, o przemijaniu, wędrowaniu, niepotrzebnym lęku przed śmiercią oraz oddali hołd zmarłym nauczycielom, kapłanom, żołnierzom i wszystkim bliskim. Refleksyjny i wzruszający program przybliżył atmosferę i nastrój święta oraz skłonił do przemyśleń na temat przemijania.
W tym dniu również uczniowie oddali hołd i złożyli kwiaty w miejscach upamiętniających bohaterów, którzy zginęli za wolność naszej Ojczyzny. Pod tablicą poświęconą poległym w czasie II wojny światowej mieszkańcom Bratkówki, która znajduje się na budynku Biblioteki Publicznej oraz pod krzyżem upamiętniającym śmierć ppor. Mariana Szuby – bohatera AK. Minutą ciszy i modlitwą uczcili pamięć zmarłych za naszą ojczyznę.








Wesołego Halloween!

Jak już co roku, końcem października odbywa się w naszej szkole dzień strachów, czyli szkolne Halloween. W tym roku było to 30 października. Na szkolnych korytarzach pojawiły się czarownice, upiory, kościotrupy i inne straszliwe stwory. Z tej okazji rozstrzygnięto też konkurs na najciekawszą ozdobę halloween’ową. Mieliśmy okazje podziwiać pomysłowe prace przygotowane przez uczniów klas I-III i IV-V. Wyniki konkursu przedstawiały się następująco:
Klasy I-III:
1 miejsce- Ola Szarek i Ola Gajda
2 miejsce- Konrad Froń, Anastazja Szepieniec i Oliwia Wachtarczyk
3 miejsce- Tomek Stypuła
Wyróżnienie- Wojtek Sopczyk
Klasy IV-V
1 miejsce- Maja Wanic i Amelka Szarek
2 miejsce – Weronika Dańczak
3 miejsce- Amelka Jarzyna

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczniom!
Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i halloween’owe prezenty. Na zakończenie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego poczęstowali wszystkich zgromadzonych cukierkami.








Dzień Patrona Szkoły - Błogosławionego Stanisława Starowieyskiego

Stanisław Kostka Starowieyski herbu Biberstein (ur. 11 maja 1895r. w Ustrobnej, zm. 13 kwietnia 1941r. w Dachau) – kapitan rezerwy artylerii Wojska Polskiego, uczestnik wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej 1918-1920, kawaler Orderu Virtuti Militari. Działacz kościelny, społeczny i charytatywny, szambelan papieski. Więzień i ofiara obozu koncentracyjnego w Dachau, błogosławiony Kościoła katolickiego, Patron Szkoły Podstawowej w Bratkówce.
W dniu 23 października b.r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona. Uczniowie klasy VII pod kierunkiem wychowawcy przygotowali prezentację multimedialną poświęconą Bł. Stanisławowi Starowieyskiemu oraz przypomnieli najważniejsze fakty z Jego życia i działalności. W obchody Dnia Patrona włączony został również konkurs wiedzy o Błogosławionym przeprowadzony wśród uczniów klas IV-VIII. Zwycięzcą konkursu został Dominik Śliwka (kl.VII). II miejsce ex aequo zajęli: Milena Gajda (kl.VII) Maja Wanic (kl.IV) i Weronika Dańczak (kl.V), a III miejsce zdobył – Krzysztof Sikut (kl.V). Serdecznie gratulujemy!




"Naukowa epidemia, czary mary i alchemia"

W naszej szkole w dniu 19 października 2018 r. gościliśmy grupę „ Zaelektryzowani” z niecodzienną lekcją przyrody pt: „Naukowa epidemia, czary mary i alchemia”.
Prezentowany program był niezwykle ciekawy, animatorzy starali się, aby przekazać wiedzę naszym uczniom, którzy z zainteresowaniem obserwowali doświadczenia. Zaprezentowali uczestnikom efektowne eksperymenty fizyczno - chemiczne, m.in. z rurą Bernoullego i lewitującymi piłkami. Uczniowie obserwowali właściwości metanu i mieszanki propan butan, powstawanie wodoru i dwutlenku węgla. Największą popularnością cieszyły się zabawy z helem oraz propan butanem. Nie zabrakło również ognia i wybuchów. Treści spektaklu były humorystyczne, a uczniowie bawiąc się zdobywali wiedzę z zakresu fizyki, chemii i biologii.
Wszystkie eksperymenty były dostosowane do wieku uczniów i bardzo ich zainteresowały. Wielu uczniów miało możliwość wzięcia udziału w eksperymentach i bezpośredniego zetknięcia się ze światem zjawisk przyrodniczych, znakomicie się przy tym bawiąc. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie z tymi naukowymi magikami, a nasi uczniowie jeszcze z większą chęcią będą zagłębiać wiedzę i przeprowadzać doświadczenia na lekcjach przyrody, fizyki i chemii.








Dzień Nauczyciela

Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. Kształtowanie młodych umysłów i charakterów należy do najtrudniejszych, ale jednocześnie najpiękniejszych i najbardziej zaszczytnych zadań. Wymaga nie tylko umiejętności, ale też szczególnego talentu i zaangażowania. To nauczyciele często wskazują drogę życiową, rozbudzają ciekawość świata, wspierają radą i przykładem, ujawniają pasje, inspirują i motywują do podejmowania wyzwań. Dyrektor szkoły Jolanta Mikus złożyła życzenia nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły. Podkreśliła jak trudna jest to praca, jak ważna, ale przynosząca ogromną satysfakcję. Do uczniów p. dyrektor zwróciła się z apelem, aby korzystali z wiedzy i doświadczenia nauczycieli, bo to zaprocentuje na przyszłość.
Po części oficjalnej uczniowie przygotowali miły prezent dla Grona Pedagogicznego i pracowników szkoły, a mianowicie część artystyczną. Uczniowie z klas I-III recytowali wiersze, śpiewali piosenki, złożyli nauczycielom życzenia z okazji ich święta. Następnie życzenia skierowali do swoich wychowawców przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i wręczyli nauczycielom po symbolicznej róży za trud wychowania i nauczania.
Tego dnia o swoich nauczycielach i wychowawcach pamiętali wszyscy uczniowie. Nauczyciele wysłuchali na lekcjach „Sto lat” i opuszczali tego dnia mury szkoły z naręczami kwiatów.






Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia

Któż z nas nie miał w dzieciństwie pluszowego misia? Te miłe przytulanki doczekały się swojego święta, a są to Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia. 14 października 1926 r. w Londynie ukazało się pierwsze wydanie powieści „Kubuś Puchatek” autorstwa Alana A. Milne. Z tej okazji od kilku lat w kalendarzu kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” obchodzone są w połowie października Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia.
W dniu 12 października uczniowie klasy I- III świętowali urodziny książkowego misia. Zorganizowano je we współpracy z oddziałem Gminnej Biblioteki Publicznej w Bratkówce. Urodziny rozpoczęły się od prezentacji książek przygotowanych przez panią Katarzynę Marszałek, których bohaterem były oczywiście Miś Puchatek i jego przyjaciele. Dzieci wysłuchały też wybranych przygód Puchatka czytanych przez panią bibliotekarkę.
Aby uczcić jubilata uczniowie za pomocą pisaków, kredek i innych materiałów wykonali piękne kartki urodzinowe. Każdy uczestnik wykonał urodzinową laurkę z ciekawą dedykacją. Z wszystkich prac plastycznych zostanie sporządzona wystawa. Dzieci złożyły misiowi serdeczne życzenia i głośno odśpiewały „Sto lat”. Żadne urodziny nie udałyby się bez urodzinowego przyjęcia, był więc też czas na „małe co nieco”. Dzieci zajadały się misiowymi smakołykami i słodkościami.
Przyjęcie udało się wyśmienicie, bo przecież wiemy, że „dzieci lubią misie, misie lubią dzieci”.








DZIEŃ DRZEWA 2018

Dzień Drzewa - to międzynarodowa akcja sadzenia drzew, której celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. W Polsce święto to przypada na dzień 10 października. Z okazji tego święta w tym roku przy naszej szkole nie sadziliśmy drzew, ale je „ ratowaliśmy”, organizując zbiórkę makulatury. Głównym celem, który nam przyświecał było zebranie jak najwięcej tego surowca, bowiem mieliśmy świadomość, że każde 60 kg makulatury to uratowane 1 drzewo. Zaplanowany cel został zrealizowany – udało nam uratować nie jedno drzewo. Zadaniem tej akcji było również zaktywizowanie całej społeczności szkolnej do działań związanych z segregacją odpadów oraz wdrażanie uczniów do ochrony środowiska poprzez pozyskiwanie surowców wtórnych.
Z okazji Święta Drzewa dla klas IV i V zorganizowano wycieczkę do lasu, w trakcie której uczniowie przypomnieli sobie wiadomości o warstwowej budowie lasu oraz znaczeniu i ochronie lasu. Podczas wyprawy uczniowie zebrali naturalne okazy w postaci liści, kory, szyszek, które wykorzystali później do wykonania prac plastycznych.
Następnego dnia zorganizowany został konkurs plastyczny w klasach IV i V pt. „Jesienne drzewo”, a powstałe prace zostały ocenione i zaprezentowane w galerii prac uczniowskich.
Wszystkie podjęte działania przyczyniły się do pogłębienia wiedzy uczniów z zakresu ekologii oraz wdrożyły ich do ochrony środowiska.






Wyjazd do kina

Edukacja kulturalna w szkole ma na celu przygotowanie uczniów do aktywnego i pełnego uczestnictwa w szeroko rozumianej kulturze. Realizując jej założenia nasi wychowankowie mają możliwość obcowania ze sztuką poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju koncertach, spektaklach teatralnych, filmowych, udział w różnorodnych konkursach plastycznych, muzycznych, literackich czy recytatorskich.
W związku z tym 1 października br. uczniowie naszej szkoły wybrali się do kina Helios w Krośnie na projekcje filmów. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy: uczniowie klas I- IV obejrzeli animację przygodową pt. „Mała Stopa”, zaś pozostali z klas V-VIII film „Dywizjon 303. Historia Prawdziwa”.
Przygodowa animacja "Mała Stopa" przedstawia legendę o Wielkiej Stopie z zupełnie innej perspektywy, kiedy bystry, młody Yeti znajduje coś, co według niego nie istnieje - człowieka. Wieści o tej "Małej Stopie” przynoszą mu sławę i wywołują poruszenie w społeczności prostych Yeti, rodząc pytania o to, co jeszcze można znaleźć w wielkim świecie otaczającym ich zaśnieżoną wioskę. To szalona opowieść o przyjaźni, odwadze i radości odkrywania. Aby nadać filmowi lekkość, całość okraszono licznymi piosenkami, które naprawdę wpadają w ucho.
„ Dywizjon 303. Historia prawdziwa” to film, który powstał na podstawie książki Arkadego Fiedlera. Opowiada historię polskich lotników walczących w powietrznej bitwie o Anglię. Polscy piloci początkowo niedocenieni i wyśmiewani stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii tworzą elitarną jednostkę, która nie ma sobie równych. Ponadprzeciętne umiejętności pilotów i ich niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla pokoleń Polaków. Świetna scenografia i muzyka pozwoliła przenieść się widzom w angielski klimat roku 1940. Znakomita gra aktorów, efekty specjalne, podniebne lotnicze pojedynki z pewnością zasługują na najwyższe uznanie. Film bardzo się nam podobał.


Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Głośne czytanie dzieciom stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Przede wszystkim jednak buduje więzi międzyludzkie, w tym więzi między rodzicami, dziadkami a dziećmi. Głośne czytanie trenuje także mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę.
W naszej szkole Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy 2 października. W klasach młodszych uczniowie poznawali przygody bohaterów książki Renaty Piątkowskiej, pt. „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”. Następnie dzieci wysłuchały „Wieczorynek Słodziaków” z udziałem znanych i lubianych aktorów. Obejrzeli bajkę „Echo”, czytaną przez Wiktora Zborowskiego, „Marzenie”, czytaną przez Danutę Stenkę i „Katar”, czytaną przez Katarzynę Herman.Ponadto, aby zachęcić uczniów do codziennego czytania, każde dziecko otrzymało album na naklejki. Dzieci, które codziennie co najmniej przez 10 minut, będą czytały w domu bądź w szkole otrzymają ,,słodziakowe” naklejki.
W klasach starszych uczniowie wysłuchali opowiadań z tomu „ Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Jest to zbiór opowiadań dla młodzieży o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, wolności i innych wartościach. Autorami książki są laureaci Konkursu Literackiego Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację „ ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom”. Uczniowie klas IV-VII z uwagą wysłuchali opowiadań o odwadze, przyjaźni i odpowiedzialności. Przeczytane teksty były punktem wyjścia do dyskusji na temat zachowania bohaterów i ich oceny. Książka ta poważnie traktująca młodego czytelnika jest znakomicie napisana – śmieszyła i wzruszała słuchaczy, ale też skłaniała do refleksji i dyskusji.








VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

W tym roku 28 września ruszyła już VIII akcji „Światowy dzień tabliczki mnożenia”. Jest to akcja edukacyjna prowadzona w szkołach na całym świecie.
Akcja ŚDTM była w naszej szkole wielkim wydarzeniem. Najpierw były przygotowania, podczas których dzieci przypominały sobie tabliczkę mnożenia w trakcie zabaw: „Hasło dnia”, „Marmur” oraz „Matematyczne spacery”. Potem 28 września miało miejsce sprawdzenie „tabliczkowej wiedzy” podczas egzaminów. Nauczyciel matematyki sprawdzając wiedzę młodszych uczniów wybrał egzaminatorów. Następnie przeprowadzono akcję w klasach starszych oraz wśród pracowników szkoły i biblioteki publicznej. Dzieci młodsze stając się egzaminatorami sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia starszych kolegów oraz dorosłych.
Była to wspaniała zabawa pełna emocji zarówno wśród młodszych jak i starszych uczniów. Jej efektem będzie lepsza znajomość tabliczki mnożenia zarówno wśród starszych jak i młodszych uczniów.






Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków został ustanowiony wspólnie przez Komisję Europejską i Radę Europy – organizację, która reprezentuje 800 mln Europejczyków z 47 krajów. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie: ponad 200 języków europejskich, 24 języki urzędowe UE, około 60 języków regionalnych i języków mniejszości oraz wiele innych języków, których używają osoby z innych części świata. Dzień ten jest okazją do popularyzowania wiedzy na temat różnych języków używanych w Europie, zachęcania ludzi w różnym wieku do nauki języków oraz promowania różnorodności językowej i kulturowej.
Nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się w obchody tego dnia, który ustanowiony został na 26 września. Przewodniczący klas odpowiednio wcześniej losowali państwa, o których uczniowie z danej klasy zbierali informacje.

Wyniki losowania:
Klasa IV- Niemcy
Klasa V- Wielka Brytania
Klasa VI- Włochy
Klasa VII- Francja
Klasa VIII- Hiszpania.

Wszystkie klasy poradziły sobie świetnie z przygotowaniami. Uczniowie podzieli między siebie obowiązki, w grupach pracowali nad wyszukiwaniem potrzebnych informacji i materiałów, wykonali też flagi do dekoracji sali.
Podczas obchodów Europejskiego Dnia Języków obejrzeliśmy ciekawe prezentacje o każdym z państw. Poznaliśmy hymny i symbole narodowe, znane osoby, wynalazki, potrawy, ciekawe zwyczaje i święta, zabytki oraz miejsca warte odwiedzenia. Na koniec prezentacji każda z klas przeprowadziła mini lekcję dla zebranych uczniów i nauczycieli. Mieliśmy okazję nauczyć się podstawowych słów i zwrotów w języku: niemieckim, włoskim, francuskim i hiszpańskim. Sprawdziliśmy też znajomość języka angielskiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe naklejki z napisem „Porozmawiaj ze mną” w trzech językach: angielskim, francuskim i niemieckim.
Warto uczyć się języków, dlatego na pewno powtórzymy taką akcję za rok.








Jubileuszowa 25 akcja Sprzątanie Świata - Polska 2018
pod hasłem „Akcja- segregacja! 2x więcej, 2x czyściej”

Celem tegorocznej edycji jest wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów. To bardzo, ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody. Ale jest to istotne także ze względu na konieczność osiągnięcia przez polskie gminy poziomu 30% recyklingu już w tym roku, a przez Polskę poziomu 50% recyklingu odpadów z gospodarstw domowych już za dwa lata, w roku 2020.
Dlatego uczniowie naszej szkoły włączając się w akcję „Sprzątania Świata” w dniu 20 września przygotowali apel, na którym przybliżyli konieczność segregacji odpadów oraz poinstruowali młodszych uczniów jak należy to robić zgodnie z tegorocznym hasłem „ Akcja segregacja! 2 razy więcej, 2 razy czyściej”.
Następnie uczniowie apelując o nie śmiecenie do młodszych kolegów oraz społeczności lokalnej wzięli udział w sprzątaniu przyszkolnego boiska, przystanków autobusowych oraz przydrożnych rowów. O tym, że środowisko jest bardzo zanieczyszczone świadczy fakt, że uczniowie w ciągu krótkiego czasu zebrali bardzo dużo śmieci dokonując na bieżąco ich segregacji. Dlatego konieczne jest rozbudzanie świadomości ekologicznej od najmłodszych lat i temu ma służyć między innymi udział w akcji „Sprzątanie świata”.








Zwiedzamy Zamek Odrzykoński

17 września 2018 r. uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę na Zamek „Kamieniec” w Odrzykoniu, jednej z najstarszych warowni karpackich.
Na miejsce dojechaliśmy autobusem i po krótkiej wspinaczce pod górkę doszliśmy do bram zamku, gdzie przywitała nas pani przewodnik. Opowiedziała nam historię zamku. Dowiedzieliśmy się, że najpierw był on własnością króla Kazimierza Wielkiego, później Władysława Jagiełły, który darował warownię podkanclerzemu Klemensowi z Moskorzewa herbu Pilawa za zasługi w obronie Wilna. Potomkowie Klemensa przyjęli nazwisko Kamienicki z racji tego, że zamek wybudowano na skalnym wzgórzu zwanym Kamieńcem. Na początku XVII wieku zamek znalazł się w posiadaniu Skotnickich i Firlejów. Miedzy tymi dwoma rodami trwał wieloletni spór. Wykorzystując autentyczną historię tego sporu Aleksander Fredro napisał jedną z najwybitniejszych polskich komedii pt. „Zemsta”. Na skutek różnych zawirowań historycznych, wojen i sił natury zamek został uszkodzony i popadł w ruinę. Obecnie lepiej zachowana jest część wschodnia zamku, widoczne są pozostałości budynków mieszkalnych i kaplicy. W tej części zabytku mieści się małe muzeum ze zgromadzonymi eksponatami z tamtej epoki. Możemy tam zobaczyć m.in. portrety właścicieli zamku, herb rodu Kamienieckich, dawną maszynę oblężniczą oraz inne militaria.
W przedzamczu znajduje się pomieszczenie, gdzie zgromadzono narzędzia tortur i tam poszliśmy w następnej kolejności. Znajdują się tam między innymi: madejowe łoże, kabat, klatka hańby, dyby, pręgierz, maski hańby, koło egzekucyjne i inne narzędzia. Niektórzy z uczestników wycieczki „dobrowolnie wymierzali sobie karę i poddawali się torturom”. Z placu widokowego warowni podziwialiśmy także wspaniały krajobraz bliższej i dalszej okolicy. Po zwiedzaniu mogliśmy kupić pamiątki w sklepiku na placu zamkowym.
Zadowoleni i w doskonałych humorach przeszliśmy, do znajdującego się nieopodal zamku, gospodarstwa agroturystycznego, gdzie zaplanowane mieliśmy ognisko integracyjne dla uczestników wycieczki. Każdy uczeń smażył sobie kiełbaskę przy ognisku, którą następnie z apetytem zjadł.
Dzień ten możemy zaliczyć do naprawdę udanych. Podczas wycieczki połączyliśmy pożyteczne z przyjemnym– poznaliśmy historię zamku, znajdującego się w naszej najbliższej okolicy, a także wesoło bawiliśmy się przy ognisku, które specjalnie dla nas przygotowano.
















Jestem bezpieczny w drodze do szkoły - spotkanie z policjantem

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego dzieci klas pierwszych poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic.
W ramach edukacji dla bezpieczeństwa w dniu 20 września naszą szkołę odwiedził mł.asp. Radosław Ordyna z kolegą. Głównym celem spotkania pana policjanta z uczniami była pogadanka na temat poruszania się po drogach oraz jak zachować bezpieczeństwo w stosunku do nieznanych nam osób. Mundurowi omówili z dziećmi podstawowe zasady związane z przechodzeniem przez jezdnię i bezpieczeństwem przy drodze. Stróże prawa uświadomili dzieciom jak ważne jest to, aby zawsze być widocznym, zwłaszcza poruszając się po drodze oraz w jej pobliżu po zmroku. Policjanci zwrócili się również do uczniów z apelem, aby w trakcie jazdy samochodem dbali o swoje bezpieczeństwo i przypominali rodzicom o konieczności używania fotelików i pasów bezpieczeństwa.
Tematem rozmowy było również korzystanie z telefonu komórkowego oraz zasobów sieci Internet w celu uświadomienia uczniom, do czego służy telefon, komputer i jakie mogą być konsekwencje nieodpowiedniego użytkowania. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z wszelkimi nowościami w dziedzinie przeciwdziałania i ścigania przestępstw, które mają miejsce w sieci. Pogadanka miała charakter aktywny, policjant zadawał uczniom pytania dotyczące poruszanych problemów.
Organizowanie tego typu akcji policji i wdrażanie programów profilaktycznych przy współpracy z innymi podmiotami ma na celu wykształcenie w społeczeństwie właściwych postaw w przypadku zaistnienia różnego typu nieprzewidzianych i niebezpiecznych sytuacji już od najmłodszych lat.




Akcja Odblaski

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Nauka zasad bezpieczeństwa od najmłodszych lat jest szczególnie ważna. Dlatego też włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej PZU Odblaski. Celem akcji jest poprawa widoczności dzieci na drodze i ograniczenie wypadków z udziałem uczniów.
W dniu 13 września 2018 r. uczniowie z klasy pierwszej i trzeciej uczestniczyli w zajęciach na temat bezpieczeństwa na drodze z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych PZU. Uczniowie poznali zabawną postać odblaskowego Niestraszka. Niestraszki to zabawne, ale roztropne postaci, które pełnią misję edukacyjną – uczą dzieci zasad bezpieczeństwa. Bohaterowie zaprosili uczniów do bajkowego świata, w którym poznali zasady obowiązujące na drodze. Uczestniczyli też w eksperymencie pod hasłem „znajdź plecak”, podczas którego mieli znaleźć plecaki z elementami odblaskowymi i bez nich.
Koordynator do spraw bezpieczeństwa omówił zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Podkreślił też ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien nosić podczas poruszania się po drogach.
Na zakończenie zajęć pani dyrektor wręczyła wszystkim „odblaskowego Niestraszka”. Dzieci czynnie uczestniczyły w zajęciach, a otrzymane elementy odblaskowe sprawiły im dużo radości.






Narodowe Czytanie

8 września 2018 r. odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania - akcji pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Celem tej ogólnopolskiej imprezy kulturalnej jest prezentacja najwybitniejszych dzieł literatury polskiej oraz promocja czytelnictwa. Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywała się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane były aż dwie lektury – „ Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz „Antologia Niepodległości”.
Szkoła Podstawowa w Bratkówce po raz kolejny przyłączyła się do akcji Narodowego Czytania. Uroczystość zorganizowana została przy współpracy z oddziałem Gminnej Biblioteki Publicznej w Bratkówce. Do wspólnego czytania zaproszono uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Głośne czytanie „Przedwiośnia” poprzedziła prezentacja multimedialna, poświęcona życiu i twórczości Stefana Żeromskiego. Główną częścią spotkania było głośne czytanie „ Przedwiośnia” oraz wybranych wierszy z „ Antologii Niepodległości”, którego podjęli się uczniowie klas V – VIII oraz nauczyciele. Na zakończenie uroczystości uczestnicy obejrzeli filmiki znajdujące się na oficjalniej stronie Prezydenta RP Andrzeja Dudy - nagrania głośnego czytania fragmentów „Przedwiośnia” w wykonaniu Pary Prezydenckiej.










Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

Kolejne wakacje już za nami. Wciąż mamy w pamięci wakacyjne przygody, jednak 3 września 2018 r. z radością spotkaliśmy się z koleżankami i kolegami oraz naszymi nauczycielami. Inauguracja nowego roku szkolnego rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym pw. Jana Kantego w Ustrobnej, a po niej odbyła się uroczystość szkolna.
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego zaczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie Pani Dyrektor Szkoły – Jolanta Mikus powitała wszystkich przybyłych na oficjalną inaugurację nowego roku szkolnego: dzieci, rodziców i nauczycieli. W dalszej kolejności przypomniała o tragicznych czasach w historii naszego kraju - wybuchu II wojny światowej. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych w walce o wolność naszego kraju. Następnie Pani Dyrektor serdeczne słowa skierowała do pierwszoklasistów, życząc im, aby w naszej szkole zawarli nowe przyjaźnie i mogli rozwijać swoje zainteresowania.
Dla pierwszoklasistów był to dzień szczególny, gdyż właśnie pierwszego dnia pobytu w szkole zostali przyjęci w poczet uczniów naszej społeczności szkolnej. Odświętnie ubrane i uśmiechnięte dzieci z klasy pierwszej, złożyły uroczyste ślubowanie obiecując, że będą pilnymi uczniami i dobrymi kolegami oraz będą dbać o dobre imię szkoły. Po tej części Pani Dyrektor wielkim ołówkiem pasowała każdego pierwszaka na ucznia. Następnie wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy, a wychowawczyni drobne upominki. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów w nauce i dobrych chwil w naszej szkole.
Rozpoczęcie roku szkolnego zakończyło się spotkaniem klas z wychowawcami. Po czym z nadzieją, że będzie to dobry rok wszyscy rozeszli się, by jeszcze cieszyć się ostatnimi chwilami zupełnej beztroski.










ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

22 czerwca nadszedł upragniony przez wszystkich uczniów ostatni dzień roku szkolnego 2017/2018. Uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczęła się Mszą Św. w kościele w Ustrobnej, a następnie wszyscy udali się do budynku szkoły.
Uroczysty apel rozpoczęła Pani Dyrektor witając zgromadzonych uczniów, rodziców i wychowawców. Następnie, w związku z przeprowadzonym ostatnio konkursem plastycznym pod hasłem „Bezpieczne wakacje” rozdano nagrody autorom najlepszych prac.
Po całym roku wytrwałej pracy wychowawcy wyczytali i nagrodzili „najlepszych z najlepszych” – uczniów, który osiągnęli wysokie wyniki w nauce i zachowaniu, w klasach IV-VII uczniów, którzy otrzymali świadectwa z paskiem.
Na koniec przyznano też nagrody dla najlepszej sportsmenki i sportowca naszej szkoły w mijającym roku szkolnym – zostali nimi: Ewelina Haniebnik i Maksymilian Mercik.
Przed nami długo wyczekiwane wakacje. Wszystkim życzymy udanego wypoczynku!












BEZPIECZNI NA WAKACJACH

20 czerwca gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Lasów Państwowych oraz Państwowej Straży Pożarnej. Panowie przyjechali do nas w ramach akcji „Nie trać głowy na wakacjach” propagującej zasady bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku. To akcja skierowana do dzieci szkół podstawowych z terenu powiatu krośnieńskiego, prowadzona w ramach wspólnych działań realizowanych przez RDLP w Krośnie, nadleśnictwa: Dukla, Kołaczyce i Rymanów, Komendę Miejską Policji w Krośnie, Urząd Miasta Krosna, Bieszczadzką Grupę GOPR, Bieszczadzki oddział WOPR, KRUS Krosno, Powiatową Stację Epidemiologiczno- Sanitarną w Krośnie. Partnerami kampanii jest również 10 gmin z terenu powiatu krośnieńskiego.
Uczniowie wysłuchali prelekcji z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej. Zawierała ona rymowanki zachęcające do aktywnego wypoczynku w okresie wakacji, ale również przestrogi związane z nierozważnym zachowaniem. Uczestnikom spotkania zaprezentowano też kilkuminutowy film pokazujący różne wakacyjne aktywności, ale także związane z tym zagrożenia.






DZIEŃ MAMY I TATY

9 czerwca obchodziliśmy w szkole wyjątkowe święto- „Dzień Mamy i Taty”. W pięknie udekorowanej Sali Domu Ludowego w Bratkówce zebrali się rodzice dzieci wszystkich klas.
Na początek na wszystkich czekała miła niespodzianka – koncert muzyczny w wykonaniu zespołu „Trio Concertante”. Zespół zabrał słuchaczy w muzyczną podroż dookoła świata. Wysłuchaliśmy wielu pięknych klasycznych utworów, artyści zapraszali uczniów do zabawy co dostarczyło wielu wrażeń. Koncert podobał się zarówno uczniom, jak i rodzicom.
Następnie na scenie pojawiły się dzieci. Uczniowie recytowali nastrojowe wiersze, śpiewali okolicznościowe piosenki, tańczyli i składali życzenia płynące z głębi serc. Swoim występem dzieci pragnęły wyrazić rodzicom miłość i wdzięczność za ich dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i wybacza. Doniosłe słowa i starania małych artystów dostarczyły zebranym wiele radości, o czym świadczyły gromkie brawa płynące z widowni.












DZIEŃ DZIECKA

Jak co roku Dzień Dziecka w naszej szkole to okazja do świętowania i aktywnego spędzania czasu podczas wspólnych zabaw. Również w tym roku uczniowie miło spędzili czas w tym tak ważnym dla nich dniu.
Na początek zorganizowano rozgrywki sprawnościowe dla uczniów klas II-IV i V-VI. Uczniowie rywalizowali w różnych ciekawych konkurencjach, odbyły się: biegi ze startu tyłem na odpadanie, skoki na skakance, podbijanie piłki do siatkówki oburącz, rzuty piłką do celu, odbijanie piłeczki pingpongowej, podbijanie piłki nogą. Wielu uczniów miało okazję odkryć drzemiące w nich talenty. Na wszystkich uczestników zmagań zręcznościowych czekały słodkie upominki, a dla najlepszych wspaniałe nagrody ufundowane przez firmę Max Stone z Bratkówki: koszulki, kubki, notesy, torby i długopisy. Serdecznie za to dziękujemy! Rada Rodziców przygotowała piękny kosz ze słodyczami i drobnymi upominkami. Po rozdaniu nagród nadszedł czas na lody dla ochłody – o to zadbała również Rada Rodziców. Na koniec czekała jeszcze jedna atrakcja – wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek.
To był naprawdę udany dzień, pełen wrażeń, upominków i świetnej zabawy z przyjaciółmi.










„ Jak nie czytam, jak czytam”

8 czerwca wzięliśmy udział w III edycji najpopularniejszej akcji czytelniczej w Polsce- „ Jak nie czytam, jak czytam”, organizowanej przez redakcję czasopisma „ Biblioteka w Szkole”. Ideą akcji jest to, aby uczniowie bez przymusu, czytali to, na co mają ochotę, by książka kojarzyła się z rozrywką, a nie szkolnym obowiązkiem. Symbolem wspólnej akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie. Termin czytelniczej akcji „Jak nie czytam, jak czytam” zbiegł się w tym roku z XVII edycją Ogólnopolskiego Tygodnia Głośnego Czytania, któremu patronuje Fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom. Od lat szkoła, współpracując z Oddziałem Gminnej Biblioteki w Bratkówce, współorganizuje w pierwszym tygodniu czerwca głośne czytanie dzieciom. Tak było również w tym roku. Łącząc te dwie imprezy promujące książkę i czytelnictwo punktualnie o godz. 10.00 rozpoczęliśmy wspólne czytanie. Tym razem miało ono miejsce w plenerze, na przyszkolnej łące. W akcję włączyły się dzieci ze wszystkich klas wraz z wychowawcami, rodzicami i zaproszonymi gośćmi. Dzieci wysłuchały fragmentów „ Magicznego drzewa” Andrzeja Maleszki, wierszowanej historii Calineczki oraz historii o piżmaku z książki „ Ludzie i zwierzęta” Antoniny Żabińskiej. Mamy nadzieję, że impreza dzieciom się podobała i przekonały się, że czytając można miło spędzić czas.














Gminny Turniej Ortograficzny

W dniu 29 maja w Szkole Podstawowej w Przybówce odbył się Gminny Turniej Ortograficzny. Konkurs zorganizowany został z okazji obchodów Dnia Patrona Szkoły- Stanisława Gałuszki – oficera AK oraz 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. W rywalizacji o miano najlepszych w dziedzinie ortografii i interpunkcji walczyli uczniowie klas VI, VII oraz gimnazjaliści ze wszystkich szkół gminy. Zadaniem uczestników było zmierzenie się z niełatwym dyktandem ortograficznym. Po jego napisaniu uczniowie wzięli udział w lekcji historii poświęconej I wojnie światowej oraz obejrzeli prezentację poświęconą Patronowi Szkoły – Stanisławowi Gałuszce.
Uczeń naszej szkoły – Dominik Śliwka z klasy VI zajął I miejsce w Gminnym Turnieju Ortograficznym. Serdecznie gratulujemy!






Tydzień Bibliotek – pod hasłem ( Do)wolność czytania!

Tydzień Bibliotek – to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Akcja odbywa się zawsze na początku maja. W tym roku przewodnim hasłem Tygodnia Bibliotek była (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA. Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w tej ogólnopolskiej akcji, promującej czytelnictwo i biblioteki. W klasach zorganizowane zostały pogadanki na temat roli czytania w rozwoju dzieci i młodzieży. Wychowawcy i nauczyciele języka polskiego prezentowali uczniom ciekawą i wartościową literaturę, czytając jej fragmenty. Uczniowie klas II-III uczestniczyli w lekcji bibliotecznej poświęconej, twórczości Juliana Tuwima. Chętne dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym na najciekawszą ilustrację do wierszy tego poety. Lekcja biblioteczna oraz konkurs zostały przygotowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Odrzykoniu/ oddział w Bratkówce. Uczennice klas starszych przygotowały laurkę i złożyły pani bibliotekarce najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza.








WYCIECZKA DO BAŁTOWA

24 maja uczniowie wraz z wychowawcami wybrali się na całodniową wycieczkę do Bałtowa. Pogoda dopisała, było ciepło i słonecznie. Kiedy dotarliśmy na miejsce, przywitał nas pluszowy „Dinuś”, który przechadzał się w pobliżu wejścia do Jura Parku.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Bałtowskiego Zwierzyńca, gdzie udaliśmy się amerykańskim schoolbusem. Zobaczyliśmy wiele gatunków zwierząt żyjących na rozległych, wydzielonych dla nich terenach. Były tam, m.in.: strusie, wielbłądy, żubry, lamy, owce, daniele, bawoły, jelenie, dziki, kozy, kucyki. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o zwierzętach żyjących w poszczególnych sektorach tego obiektu. Na koniec udało nam się zobaczyć sarnę, z maleńkim jelonkiem, który leżał pilnowany przez mamę w zaroślach.
Drugą z atrakcji była „Polska w miniaturze”, czyli pomniejszone najsłynniejsze zamki i pałace ze wszystkich stron Polski. Pan przewodnik opowiadał o historii każdego z nich. Widzieliśmy nawet pałac w Łańcucie, w którym w zeszłym roku byliśmy na wycieczce. Niektórzy z chłopców od razu zapragnęli zostać rycerzami i dlatego na stoisku z pamiątkami zaopatrzyli się w miecze i inną dawną broń.
Następną atrakcją była Sabatówka, w której królują czarownice. Jedna z czarownic powitała nas już przy wejściu i zaprowadziła prosto do „Domu Tekli". Tam, kiedy rozsiedliśmy się wygodnie, nie wiadomo skąd nagle pojawiła się następna wiedźma, która próbowała „zaczarować” nas swoimi opowieściami. Wyglądała dość groźnie, ale nie udało jej się nas wystraszyć. Na podwórku u czarownic podziwialiśmy różne czarodziejskie postacie- smoka, ogromnego pająka, zaczarowane drzewo, czy też domek na kurzej stopce.
Podczas zwiedzania Jura Parku zobaczyliśmy najróżniejsze dinozaury naturalnych rozmiarów, także takie, które żyły na terenie obecnej Polski. Największe wrażenie zrobił na wszystkich diplodok – najwyższy i najdłuższy ze wszystkich dinozaurów. Spacerując po Jura Parku słuchaliśmy opowieści przewodnika, który przedstawił kolejne etapy dziejów życia na Ziemi, przybliżył historię życia dinozaurów i innych wymarłych stworzeń. W Muzeum Jurajskim obejrzeliśmy skamieliny pochodzące z różnych części świata.
Po obiedzie i zakupach w sklepiku z pamiątkami udaliśmy się do Prehistorycznego Oceanarium, w którym widzieliśmy jedyne w swoim rodzaju widowisko. Obserwowaliśmy niesamowite, dziś już wymarłe, morskie zwierzęta oraz to, co działo się w głębinach morskich miliony lat temu. Chwilę grozy przeżyliśmy, kiedy rekin uderzał głową o szybę, która coraz bardziej „pękała". Na szczęście wszystko skończyło się dobrze.
Ostatnim punktem naszej wycieczki był niesamowity „dom do góry nogami”. Niejednemu zakręciło się w głowie, kiedy trzeba było chodzić po suficie i patrzeć na meble zawieszone nad naszymi głowami. Na koniec spaceru po tym niezwykłym domu zrobiliśmy sobie zabawne, pamiątkowe zdjęcia.
Do domu wróciliśmy późnym wieczorem, zadowoleni i pełni wrażeń. To była bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka, którą długo będziemy wspominać.


















ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI 2018

20 kwietnia z okazji Światowego Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły przygotowali apel , podczas którego zaprezentowali „KARTĘ ZDROWIA ZIEMI”. Prezentacja ta miała ona na celu przybliżyć uczniom, jakie problemy są dla naszej planety najistotniejsze, co złego się na niej dzieje. Jednocześnie uświadomiła nam, że to my ludzie robimy największe spustoszenie, nasze bezmyślne działania niszczą planetę, powodują że staje się słaba i chora.
Hasło Dnia Ziemi w 2018 roku brzmi: "End Plastic Pollution". Dotyczy ono walki z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami. Celem każdego Dnia Ziemi jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody w wielu częściach świata. Tego dnia promuje się działania na rzecz walki z zanieczyszczeniem środowiska i edukowanie ludzi na całym świecie, jak wielkim problemem jest zanieczyszczenie środowiska odpadami zrobionymi z tworzyw sztucznych.
Po apelu uczniowie naszej szkoły wyruszyli porządkować swoje najbliższe otoczenie, włączając się w akcję „Wiosennego sprzątania Gminy Wojaszówka”.




Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom"- 2018

W dniu 5 marca 2018 roku w naszej szkole odbyły się eliminacje do kolejnej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom".
W eliminacjach wzięło udział siedmioro uczniów z klas IV-VII. Konkurs przeprowadzono w II kategoriach wiekowych: klasy IV – VI oraz klasa VII.

Zwycięzcami turnieju szkolnego w kategorii klas IV – VI zostali:
I miejsce – Dominik Śliwka- uczeń klasy VI
II miejsce – Tomasz Bieryło- uczeń klasy V
III miejsce – Ewelina Haniebnik uczennica klasy VI

Zwycięzcą turnieju w kategorii klas VII została:
Paulina Bieryło- uczennica klasy VII

Gościem turnieju był prezes OSP w Bratkówce p. Stanisław Sroka oraz sołtys wsi p.Józef Matłosz . Wszyscy uczniowie biorący udział w eliminacjach szkolnych otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, których fundatorem był zarząd OSP w Bratkówce. Zwycięzcy etapu szkolnego reprezentowali naszą szkołę na eliminacjach gminnych, które odbyły się 8 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej w Łękach Strzyżowskich.
Zwycięzcą eliminacji gminnych w kategorii klas IV –VI został Dominik Śliwka, III miejsce zajął Tomasz Bieryło.
Dominik Śliwka reprezentował gminę Wojaszówka na powiatowym etapie konkursu OTWP , który odbył się 17.04.2018 r. w Krościenku Wyżnym.


DZIEŃ MATEMATYKI EDYCJA 2018 „MATEMATYKA OD KUCHNI”

W poniedziałek 12 marca uczniowie klas II - III i IV – VI wzięli udział w czwartej edycji „Dnia Matematyki”.
Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4 improve.
W Polsce pierwsze obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku. Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów matematyką i pokazanie, że matematyka rzeczywiście istnieje w każdej dziedzinie życia. W bieżącym roku zadania konkursowe pokazały, że matematyka ważna jest również w kuchni. Gotując i piekąc ciasta musimy przeliczyć i dobrać odpowiednie proporcje składników.
Uczniowie biorący udział w konkursie byli losowo przydzieleni do grup i wspólnie rozwiązywali wybrane przez siebie zadania. Rozwiązywanie zadań budziło wiele emocji. Obchody „Dnia Matematyki” zakończyły się wręczeniem uczniom dyplomów oraz nagród rzeczowych.






Zabawa choinkowa

Karnawał to wspaniała okazja do zorganizowania szkolnej zabawy choinkowej. W tym roku w naszej szkole odbyła się ona 13 lutego.
Młodsi uczniowie bawili się wcześniej, natomiast uczniowie klas starszych o późniejszej porze. Dzieci z przedszkola i uczniowie klas młodszych przyszli przebrani w barwne stroje karnawałowe. Mogliśmy podziwiać strażaka, Spidermana, myszkę Minnie, Elsę, Robin Hooda i inne wspaniałe postacie.
W trakcie zabawy odbywały się również ciekawe konkursy. Uczestnicy tańczyli na gazecie, ciągle zmniejszając jej wymiary. Trzeba być naprawdę zwinnym, aby wykonać tak trudne zadanie tanecznym krokiem. Później odbyły się tańce w parach z balonem oraz konkurs na najlepszą parę taneczną. Nie zabrakło też bardzo lubianej zabawy z krzesełkami. Wiele śmiechu i radości wywołały również tańce ze strojeniem min po zatrzymaniu muzyki.
Rada Rodziców zadbała o pyszny poczęstunek, który zapewniał dzieciom energię do szaleństw.










Pokaz pierwszej pomocy

Stowarzyszenie „Lazarus” działa w krośnieńskim hospicjum, gdzie w piątkowe popołudnia i niedzielne przedpołudnia, wolontariusze pomagają w opiece nad pacjentami. Ponadto Stowarzyszenie ma na celu prowadzenie działań edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych szczególnie w zakresie pierwszej pomocy poprzez prowadzenie rozszerzonych kursów oraz manewrów ratowniczych dla wolontariuszy Stowarzyszenia. Wiedzą zdobytą poprzez tą działalność młodzież dzieli się poprzez różnego rodzaju pokazy i pogadanki dotyczące bezpiecznego udzielania pierwszej pomocy.
10 stycznia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej zorganizowanym przez Służbę Medyczną Lazarus Krosno. Naszą szkołę odwiedziły dwie wolontariuszki wraz z opiekunem. Wszystkie dzieci miały możliwość zapoznania się z postępowaniem w przypadku zagrożenia życia i zdrowia oraz sprawdzenia swoich umiejętności pod okiem fachowców. Uczniowie zapoznali się też z różnego rodzaju opatrunkami i sprzętem używanym podczas udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie odbywało się osobno dla klas młodszych i starszych.
Mamy nadzieję, że dzięki tym zajęciom uczniowie lepiej utrwalili niezbędną wiedzę i udoskonalili umiejętności, a jednocześnie nabyli większą pewność, że potrafią uratować kogoś w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.














Mikołajki

W tym roku postanowiliśmy spędzić mikołajki nieco inaczej, dlatego już wcześniej umówiliśmy się z Mikołajem i zaplanowaliśmy wizytę w kinie, zamiast tradycyjnych podarunków.
5 grudnia uczniowie wszystkich klas wybrali się do kina Helios w Krośnie. Młodsze dzieci obejrzały bajkę „Pierwsza gwiazdka” o przygodach małego, ale odważnego osiołka Bo i jego przyjaciół, którzy stają się bohaterami pierwszego Bożego Narodzenia. Najstarsi uczniowie wybrali się na film „Listy do M3”- komedię romantyczną o świętach, miłości i niejednokrotnie trudnych sytuacjach rodzinnych, które mają jednak swoje szczęśliwe zakończenie.
Po zakończonych seansach, uczniowie wraz z wychowawcami udali się na spacer po Galerii VIVO. Podziwialiśmy piękne świąteczne dekoracje, zjedliśmy lody lub inne przekąski, a niektórzy zrobili nawet drobne zakupy. Po zakończonej wycieczce, zadowoleni wróciliśmy do szkoły.






Trenujemy jazdę figurową na lodzie

W lutym b.r. uczniowie naszej szkoły dwukrotnie wzięli udział w wyjazdach na lodowisko, aby doskonalić umiejętność jazdy na łyżwach. Najpierw na kryte lodowisko ARENA w Sanoku pojechali uczniowie klas V-VII. Po dotarciu na miejsce, przypomnieniu regulaminu korzystania z lodowiska, wszyscy wyszli na lodową taflę. Zdecydowana większość nie po raz pierwszy jeździła na łyżwach, więc zaplanowany czas świetnie wykorzystała na doskonalenie swoich umiejętności. Kolejny wyjazd zorganizowany został dla uczniów klas III-IV. Udali się oni na lodowisko krośnieńskiego MOSiR-u, które w tym roku zostało zmodernizowane i zadaszone. Młodsze dzieci przed wyjściem na taflę trochę się denerwowały, jednak wszystkie wyszły na lód, by oddać się zimowemu szaleństwu. Mimo że niektórzy mieli po raz pierwszy łyżwy na nogach, radzili sobie całkiem nieźle. Oczywiście nie obyło się bez upadków, niektórym przydała się pomoc nauczyciela bądź kolegi. Jednak jak się na koniec okazało, dla jednych i dla drugich była to prawdziwa frajda.
Tegoroczna zima sprzyja sportom zimowym. Jazda na łyżwach, nartach, sankach i inne szaleństwa na śniegu nie tylko sprawiają dzieciom mnóstwo radości, ale przede wszystkim wzmacniają ich kondycję fizyczną i odporność.




Bezpieczni w czasie ferii zimowych

Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie, a wszyscy cali, i zdrowi wrócili do szkolnych obowiązków, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania.
W dniu 26 stycznia, przed feriami zimowymi odbył się w naszej szkole apel poświęcony bezpieczeństwu w czasie ferii. Szkolny koordynator do spraw bezpieczeństwa zaprezentował uczniom podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na śnieg i lodzie. Omówił m.in., jak i gdzie należy zjeżdżać na sankach, łyżwach i nartach, w jaki sposób organizować kuligi, jak ubierać się stosownie do pogody. Przypomniane zostały dzieciom również numery alarmowe. Każdy z uczniów otrzymał również ulotkę z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych.
Pamiętajmy, że Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą nam cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.




Naładowani ekologią

W piątek 15 grudnia 2017 r. w naszej szkole odbyła się lekcja ekologii w ramach kampanii „Naładowani Ekologią”. Organizatorem kampanii od czterech lat jest Marszałek Województwa Podkarpackiego. Lekcję poprowadził pan Maciej Kunysz pracownik Urzędu Marszałkowskiego w towarzystwie dwóch trenerów. Trenerzy oraz prowadzący zajęcia udzielili uczniom informacji dlaczego i jak należy segregować zużyte baterie. Uczniowie dowiedzieli się że baterie należy segregować, bo to jedne z najbardziej toksycznych odpadów powszechnie znajdujących się w naszych domach. Kiedy baterie korodują, uwalniają do środowiska kancerogenne (powodujące choroby nowotworowe) metale ciężkie takie jak ołów, kadm, rtęć.
Rzeszów jako jedno z pierwszych miast w Polsce, już w 2002 roku, wprowadziło system zbierania zużytych baterii w szkołach i administracjach osiedli. Dzisiaj w całej Polsce – zgodnie z wymogami prawa – we wszystkich sklepach sprzedających baterie można oddać zużyte ogniwa.
Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali pamiątkowe gadżety kampanii w postaci odblaskowej opaski i pudełka na zbieranie zużytych baterii.






POMAGAMY ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

W listopadzie w naszej szkole przeprowadziliśmy zbiórkę karmy dla zwierząt z krośnieńskiego schroniska OTOZ Animals. Uczniowie wszystkich klas przyłączyli się do tej akcji przynosząc różnego rodzaju smakołyki dla psów i kotów.
24 listopada przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem odwiedziła krośnieńską „Kociarnię” i przekazała dary. Do „Kociarni” zawieźliśmy też zebraną karmę dla psów, ponieważ obydwa schroniska współpracują ze sobą i karma trafi we właściwe miejsce. Nie mogło się też obyć bez obejrzenia wszystkich kotów, których w schronisku jest naprawdę sporo. Kotki od razu zainteresowały się przyniesionym dla nich pudłem z karmą- niektóre wskakiwały na niego, inne chodziły wokół i obwąchiwały. Te bardziej ufne dały się nawet pogłaskać, a niektóre tylko patrzyły z daleka i uciekały, gdy próbowało się je dotknąć. W klatkach były też kotki wymagające leczenia, które nie mogły mieć styczności z innymi kotami.
Pani opiekująca się nimi prosiła o przekazanie podziękowań dla uczniów naszej szkoły przyznając, że pomoc ta bardzo przyda się zwierzętom zwłaszcza w tym trudnym dla nich okresie.






Szkolny Tydzień Bezpieczeństwa w Sieci Internet

W dniach od 29 listopada do 6 grudnia 2017 r., przy współudziale Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wojaszówce, w naszej szkole zorganizowany został Tydzień Bezpieczeństwa w Sieci Internet. Głównym celem podejmowanych w tym okresie działań było zapoznanie uczniów z możliwościami i zagrożeniami wynikającymi z korzystania z Internetu oraz popularyzacja zasad bezpiecznego korzystania z sieci.
Szkolny Tydzień Bezpieczeństwa w Sieci Internet rozpoczęto przeprowadzeniem w każdej z klas pogadanek n/t zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu oraz kulturalnego zachowania się w sieci. Ogłoszono również konkurs plastyczny pod hasłem: „ Bezpieczni w sieci”. Przeprowadzony on został w dwóch kategoriach wiekowych : wśród uczniów klas II-III i IV-VII. Kolejnym zrealizowanym w tym okresie zadaniem była prezentacja uczniom filmów edukacyjnych n/t (nie)Bezpieczna Sieć, znajdujących się na stronie Fundacji Dziecko w Sieci- http://dzieckowsieci.fdn.pl/ oraz na kanale YouTube. W trakcie kolejnych dni uczniowie wykonywali prace konkursowe, które zostały ocenione przez specjalnie powołaną komisję.
W konkursie plastycznym w klasach II-III zwyciężyła praca Krystiana Bieryło (kl.III), II miejsce zajęła Oliwia Wachtaryczyk (kl.II), a III- Dominik Goleń (kl.III). Wyróżnienia przyznano dla: Kacpra Zająca (kl.III) i Szymona Golenia (kl.II).

W klasach IV –VII nagrody przyznano dla:
I miejsce –Amelia Szarek (kl.IV) i Julia Bożek (kl.V)
II miejsce – Kinga Kudła (kl.VI) i Paulina Bieryło (kl.VII)
III miejsce – Krzysztof Sikut (kl.IV) i Natalia Kaufmann (kl.VII)
Wyróżnienia otrzymali: Martyna Kuszaj (kl.IV), Natalia Stypuła (kl.IV) i Milena Gajda (kl.VI).

Szkolny Tydzień Bezpieczeństwa w Sieci Internet podsumowany został quizem wiedzy n/t bezpieczeństwa w sieci, przeprowadzonym wśród uczniów klas II-II i IV-VII. Zwycięzcami quizu zostali:
w klasach II-III:
I miejsce – Kacper Zając (kl.III)
II miejsce- Oliwia Szczepanik (kl.II)
II miejsce – Bartłomiej Urbowicz (kl.III)
II miejsce – Krystian Bieryło (kl.III)

w klasach IV-VII:
I miejsce – Jan Izowit (kl.VII)
I miejsce – Dominik Śliwka (kl.VI)
II miejsce – Milena Gajda (kl.VI)

Podczas uroczystego podsumowującego apelu szkolny koordynator do spraw bezpieczeństwa przedstawił prezentację multimedialną n/t bezpiecznych zachowań w sieci oraz omówił zagrożenia, jakie płyną z korzystania z Internetu. Na ściennej gazetce wyeksponowane zostały najciekawsze prace plastyczne. Pani dyrektor szkoły, Jolanta Mikus wręczyła nagrody dla zwycięzców poszczególnych konkursów. Nagrody zostały ufundowane dzięki wsparciu finansowemu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wojaszówce, za które cała szkolna społeczność serdecznie dziękuje.








„Strach się bać” czyli Halloween w naszej szkole

Halloween to święto obchodzone w krajach anglosaskich, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii, Szkocji i Wielkiej Brytanii w wieczór 31 października. Dokładna geneza Halloween nie jest znana. Jedna z teorii głosi, że Halloween wywodzi się ze starego celtyckiego obrządku Samhain, podczas którego żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Druidzi, byli to kapłani celtyccy, wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących. I dlatego duchom, zarówno dobrym jak i złym, łatwiej było przedostać się do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, a złe duchy odstraszano. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ten dzień w straszne stroje.
W dzisiejszych czasach Halloween to po prostu okazja do wspaniałej zabawy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W ten dzień każdy chce się trochę przestraszyć lub nastraszyć innych, oczywiście z przymrużeniem oka.
Pogłębianie wiedzy na temat tradycji krajów anglojęzycznych jest ważnym elementem nauki języka angielskiego. Mając to na uwadze 26 października zorganizowano dzień strachów. Rozstrzygnięto konkurs na najciekawszą „Jack-o’-lantern” czyli latarnię z dyni. Wszyscy mieliśmy okazje podziwiać piękne lampiony przygotowane specjalnie na tą okazję przez uczniów klas II-III i IV-VII. Wyniki konkursu przedstawiały się następująco:

Klasy II-III:
1 miejsce- Amelia Jarzyna i Maja Wanic
2 miejsce- Kordian Gazda, Kacper Nawrocki, Oliwia Wachtarczyk

Klasy IV-VII
1 miejsce – Weronika Dańczak
2 miejsce- Ewelina Haniebnik, Martyna Kuszaj
3 miejsce – Krzysztof Sikut, Natalia Stypuła

Serdecznie gratulujemy świetnych pomysłów!

Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i halloweenowe upominki, a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego poczęstowali wszystkich zgromadzonych cukierkami.
Późnym popołudniem z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego uczniowie klas starszych bawili się na zorganizowanej dla nich dyskotece halloweenowej. Dla klasy IV była to pierwsza prawdziwa dyskoteka. Na sali pojawiły się wiedźmy, upiory, kościotrupy i inne straszydła. Przekonaliśmy się, że perfekcyjny makijaż naprawdę może zdziałać cuda, nawet w przypadku chłopców. Członkowie Samorządu przygotowali na tą okazję straszne zabawy z nagrodami. Było naprawdę ciekawie!

halloween

halloween

halloween

halloween

halloween


Jesienna wyprawa

Korzystając być może z ostatnich pogodnych i ciepłych chwil tej jesieni, 19 października wybraliśmy się na pieszą wycieczkę do parku w Wojkówce.
Uczniowie klas starszych (IV-VII) wraz z wychowawcami, wyposażeni w wygodne obuwie i świetne humory, raźnym krokiem przemierzali wcale nie małą odległość dzielącą Bratkówkę od sąsiadującej z nią Wojkówki. Słoneczko pięknie nam przyświecało, ruch na drodze był mały, dlatego szło się bardzo przyjemnie. Mało kto wspominał o zmęczeniu, chociaż woda dla ochłody bardzo się przydawała.
Po dojściu do celu, czyli do parku w Wojkówce, prawie wszyscy wyruszyli na poszukiwanie suchego drewna. Szybko uzbieraliśmy odpowiednią ilość na ognisko. Kiełbaski, ziemniaki i chleb z ogniska po takim marszu smakowały wybornie.
Najedzeni mogliśmy oddać się beztroskim zabawom na pobliskim placu zabaw i boisku. W ruch poszły huśtawki, zjeżdżalnie i bujaczki. Niektórzy przynieśli ze sobą paletki do badmintona, bumerangi czy inne zestawy do zabaw na zewnątrz. Chłopcy nie zapomnieli o piłce do nogi. Wszyscy chcieli jak najlepiej wykorzystać okazję do zabawy ze szkolnymi kolegami i koleżankami.
Po udanej wyprawie wróciliśmy do szkoły obiecując sobie, że znów wybierzemy się w to miejsce za rok.

halloween

halloween

halloween

halloween

halloween

halloween

halloween

halloween

halloween


W ŚWIECIE TEATRU

W dniu 17 października b.r. naszą szkołę odwiedził teatr Eden z Wieliczki. Spektakl, który nam tym razem zaprezentowano nosił tytuł „Prawdziwy skarb ”. Fabuła spektaklu oparta została o znaną wszystkim przypowieść o Synu Marnotrawnym. Pewnego dnia młodszy syn postanawia opuścić gospodarstwo ojca i udać się do miasta w poszukiwaniu przygód i wielkiego skarbu. Ofiarowane mu przez Ojca pieniądza wydaje szybko i bez namysłu. Próbuje nawet kupić sobie przyjaźń, niestety zostaje oszukany. Wraca do domu i przeprasza Ojca za swoją lekkomyślność. Spektakl uczy młodego widza, że to rodzina i miłość jest prawdziwym skarbem dla każdego człowieka. Spektakle w wykonaniu Teatru Eden są wyjątkowe – bawią, uczą i pokazują ponadczasowe wartości.












DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

Dzień Komisji Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została powołana z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 14 października 1773 r. To szczególne święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. Z tej okazji 13 października 2017 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie przedstawili część artystyczną, w której wierszami i piosenkami dziękowali nauczycielom za trud i serce włożone w ich nauczanie i wychowanie. Padło wiele ciepłych słów i życzeń. Były kwiaty i słowa uznania dla dyrekcji, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze.




Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia

Wzorem lat ubiegłych dzieci z klas młodszych świętowały Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia. To święto, zainicjowane przez Fundację ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom, obchodzone jest 14 października na pamiątkę pierwszego wydania książki opisującej losy sympatycznego misia – Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Losy Puchatka i jego przyjaciół, już od ponad 90 lat, uwielbiają nie tylko maluchy na całym świecie, ale także dorośli. W dniu 19 października uczniowie klas II-III pod opieką wychowawców i bibliotekarki udali się do Oddziału Gminnej Biblioteki Publicznej w Bratkówce, by wziąć udział w Urodzinach Książkowego Misia. Na spotkanie, mali czytelnicy, zabrali ze sobą swoje ulubione przytulanki. Na początku dzieci wysłuchały opowieści o tym, jak mały niedźwiadek stał się wzorem dla pluszowej zabawki. Później dzieliły się swoją wiedzą na temat misiów, nie tylko tych książkowych. Następnie dzieci przygotowywały prezenty urodzinowe dla jubilata- tworzyły rysunki Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Powstały piękne prace plastyczne, które zostaną wyeksponowane na ściennej gazetce. Jak przystało na prawdziwą urodzinową imprezę nie mogło zabraknąć poczęstunku. Wszyscy uczestnicy imprezy posmakowali więc słodkich pierniczków i herbatników, popijając owocowym sokiem. Urodzinom Książkowego Misia towarzyszyła doskonała zabawa i świetne humory.

książkowy miś

książkowy miś

książkowy miś

książkowy miś


Dzień Drzewa 2017

10 października 2017 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Drzewa. To ekologiczne święto od wielu lat jest obchodzone w naszej szkole. Corocznie członkowie szkolnego koła LOP sadzą w przyszkolnym parku drzewa, biorą udział w konkursach oraz przygotowują części artystyczne mówiące o niezastąpionej roli drzew.
W tym roku uczniowie z klas IV zaprezentowali montaż słowno – muzyczny pt.”Dzień Dobry Drzewa”. Prezentacja miała na celu uświadomić uczniom bardzo ważnej roli drzew w przyrodzie oraz ukazanie ich znaczenia w życiu człowieka. Drzewa, jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają także niezastąpiona rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji. W miastach regulują klimat otoczenia łagodząc nagłe zmiany temperatury i zwiększając wilgotność powietrza. Stanowią najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia, dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego.
Uczniowie ukazali również, w jaki sposób można chronić przyrodę, jak należy zachować się w lesie oraz możliwości działań na rzecz naturalnego środowiska. Kolejną częścią uroczystości było zasadzenie czterech sadzonek katalpy przy placu zabaw, które w przyszłości będą zdobiły, zacieniały miejsce zabaw i odstraszały komary.
Święto Drzewa to wspaniała lekcja ekologii, poszanowania najbliższego środowiska, tym bardziej cenna, że zaowocuje w przyszłości pięknymi okazami drzew zasadzonymi w przyszkolnym parku. W naszym kraju Święto Drzewa objęte jest patronatem ekologicznego Klubu Gaja oraz Lasów Państwowych.


„ Nie ma śmieci- są surowce” - Sprzątanie Świata - 2017

„ Nie ma śmieci- są surowce” to hasło tegorocznej akcji „Sprzątania Świata" - wspólnej lekcji poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzone są działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling. „Sprzątanie Świata - Polska” angażuje i integruje społeczności lokalne. Akcja ta jest dla placówek oświatowych interesującą metodą pracy wychowawczej oraz wartościowym sposobem na realizację wolontariatu.
W dniu 26 września uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami przyłączyli się do akcji „Sprzątania Świata”. Działania w terenie poprzedził krótki apel, podczas którego uczniowie klasy VI przybliżyli wszystkim ideę i główne założenia tej ekologicznej akcji. Po wysłuchaniu informacji uczniowie poszczególnych klas pod opieką wychowawców i nauczycieli udali się na teren przyszkolnego parku i placu zabaw, by zbierać i segregować śmieci. W ten sposób uporządkowany został teren wokół naszej szkoły. Miejmy nadzieję, że porządek zachowany zostanie jak najdłużej.


Spotkanie z policjantem

14 września 2017 r. uczniów naszej szkoły odwiedził mł.asp. Radosław Ordyna z posterunku policji w Bratkówce. Dzieci miały okazję porozmawiać z panem policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez drogę, oraz właściwym zachowaniu się w oczekiwaniu na autobus szkolny. Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił sposoby ich unikania. Podkreślił też, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, noszone po zapadnięciu zmroku. Podczas spotkania dzieci były bardzo aktywne. Odpowiadały na pytania oraz dopytywały się o pracę policjantów. Mamy nadzieję, że fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa wśród uczniów. Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły.


Powiatowe obchody 78. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

29 września 2017 roku w Domu Ludowym w Bratkówce odbyły się powiatowe obchody 78. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Organizatorami tej patriotycznej uroczystości było Starostwo Powiatowe w Krośnie we współpracy ze Szkołą Podstawową im. bł. Stanisława Starowieyskiego w Bratkówce. Obchody tej doniosłej rocznicy swoją obecnością zaszczycili: kombatanci, AK-owcy, żołnierze września oraz przedstawiciele Powiatu Krośnieńskiego, władze Gminy Wojaszówka, komendanci służb mundurowych, radni, dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice i młodzież szkolna.
Na początku spotkania ks. Artur Progorowicz – proboszcz parafii p.w. Jana Kantego w Ustrobnej odmówił modlitwę w intencji tych wszystkich, którzy polegli w walce o wolność naszego kraju. Następnie wszyscy zebrani z zainteresowaniem wysłuchali referatu Magdaleny Król – nauczycielki historii w tutejszej szkole, która w sposób ciekawy i przystępny przedstawiła działalność Polskiego Państwa Podziemnego, wspomniała też o miejscowych bohaterach, którzy zginęli walcząc za Ojczyznę.
W dalszej części uroczystości wystąpili uczniowie szkoły w Bratkówce, którzy zaprezentowali część artystyczną, poświęconą patronowi szkoły bł. Stanisławowi Starowieyskiemu. Miłym akcentem było wręczenie wszystkim zaproszonym gościom białych i czerwonych kwiatów, własnoręcznie wykonanych przez dzieci. Następnie dyrektor szkoły Jolanta Mikus ogłosiła wyniki konkursu plastycznego, który przeprowadzono pod hasłem: „Młodzieńcze pasje bł. Stanisława Starowieyskiego”. Nagrody laureatom oraz uczestnikom konkursu wręczali Starosta Krośnieński Jan Juszczak, członek Zarządu Powiatu Iwona Stefanik oraz Wójt Gminy Wojaszówka Sławomir Stefański.

Zwycięzcami konkursu zostali:

Kategoria – klasy II-III

I miejsce – Krystian Bieryło, kl.III
II miejsce – Anastazja Szepieniec, kl.II
III miejsce – Jakub Wójcik, kl.II
Wyróżnienie – Maja Wanic, kl.III
Wyróżnienie- Adrian Rysz, kl.III

Kategoria – klasy IV-VII

I miejsce – Paulina Bieryło, kl.VII
II miejsce – Amelia Szarek, kl.IV
III miejsce – Natalia Stypuła, kl.IV
Wyróżnienie – Milena Gajda, kl.VI
Wyróżnienie - Tomasz Bieryło, kl.V

Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie starosty Jana Juszczaka, który w swoim przemówieniu nawiązał do okresu działalności Polskiego Państwa Podziemnego oraz sytuacji, jaka panowała wówczas w Europie. Apelował do uczestników uroczystości, że powinniśmy „żyjąc tu i teraz czerpać wzorce z tamtego pokolenia, które żyło, myślało i czuło w sobie miłość do ojczyzny”. Na zakończenie swojego wystąpienia starosta przekazał słowa podziękowania pani dyrektor szkoły w Bratkówce oraz pozostałym dyrektorom z gminy Wojaszówka, gdzie każdego roku organizowane są patriotyczne uroczystości z okazji powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W podziękowaniu za piękną część artystyczną przedstawiciel Zarządu Powiatu wręczył młodym artystom słodycze.
Ostatnim punktem części oficjalnej uroczystości były wspomnienia z czasów wybuchu wojny i tworzenia struktur państwa podziemnego, którymi chętnie podzielił się Stanisław Pomprowicz, honorowy prezes Światowego Związku Żołnierzy AK okręgu w Krośnie.
Dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne i uczniowie Szkoły Podstawowej w Bratkówce składają serdeczne podziękowania dla Starostwa Powiatowego w Krośnie za ufundowanie nagród w konkursie plastycznym. Słowa podziękowania kierujemy również dla Rady Rodziców, dzięki której uroczystość zakończyła się wspólnym obiadem w Domu Ludowym w Bratkówce.

Powiatowe obchody 78. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

rocznica powstania

Pomprowicz

ppp

polskie państwo podziemne

rocznica powstania polskiego państwa podziemnego






„ Nie ma śmieci- są surowce” - Sprzątanie Świata - 2017

„ Nie ma śmieci- są surowce” to hasło tegorocznej akcji „Sprzątania Świata" - wspólnej lekcji poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzone są działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling. „Sprzątanie Świata - Polska” angażuje i integruje społeczności lokalne. Akcja ta jest dla placówek oświatowych interesującą metodą pracy wychowawczej oraz wartościowym sposobem na realizację wolontariatu.
W dniu 26 września uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami przyłączyli się do akcji „Sprzątania Świata”. Działania w terenie poprzedził krótki apel, podczas którego uczniowie klasy VI przybliżyli wszystkim ideę i główne założenia tej ekologicznej akcji. Po wysłuchaniu informacji uczniowie poszczególnych klas pod opieką wychowawców i nauczycieli udali się na teren przyszkolnego parku i placu zabaw, by zbierać i segregować śmieci. W ten sposób uporządkowany został teren wokół naszej szkoły. Miejmy nadzieję, że porządek zachowany zostanie jak najdłużej.


Spotkanie z policjantem

14 września 2017 r. uczniów naszej szkoły odwiedził mł.asp. Radosław Ordyna z posterunku policji w Bratkówce. Dzieci miały okazję porozmawiać z panem policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez drogę, oraz właściwym zachowaniu się w oczekiwaniu na autobus szkolny. Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił sposoby ich unikania. Podkreślił też, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, noszone po zapadnięciu zmroku. Podczas spotkania dzieci były bardzo aktywne. Odpowiadały na pytania oraz dopytywały się o pracę policjantów.
Mamy nadzieję, że fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa wśród uczniów. Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

4 września 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bł. Stanisława Starowieyskiego w Bratkówce rozpoczęli nowy rok szkolny. Spotkanie ze szkołą poprzedziła uroczysta Msza Święta odprawiona w Kościele Parafialnym w Ustrobnej. Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się do szkoły, gdzie o godz. 9.45 na sali gimnastycznej rozpoczął się uroczysty apel. Na inauguracji nowego roku szkolnego oprócz uczniów, dyrekcji i grona pedagogicznego, obecni byli również rodzice. Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie pani dyrektor szkoły – Jolanta Mikus serdecznie powitała wszystkich obecnych, dokonała prezentacji wychowawców poszczególnych klas oraz przedstawiła najważniejsze sprawy organizacyjne dotyczące nowego roku szkolnego. Na koniec życzyła uczniom wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Po części oficjalnej wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas, by zająć miejsce w szkolnej ławie. Po zapisaniu podziału godzin na kolejne dni, uczniowie rozeszli się do domów, by już kolejnego dnia z uśmiechem i zapałem powrócić do szkolnych obowiązków.








ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/17

23 czerwca br. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017. Za nami kolejny pracowity rok. Z tej okazji uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w kościele parafialnym w Ustrobnej, a po powrocie do szkoły wzięliśmy udział w uroczystym apelu.
Pani dyrektor Jolanta Mikus podziękowała nauczycielom i uczniom za pracowity rok szkolny, oraz złożyła życzenia miłych i bezpiecznych wakacji. Uczniowie ze starszych klas przedstawili krótką część artystyczną, po której nastąpiło rozdanie nagród.
Uczniowie, którzy uzyskali wysokie wyniki w nauce i zachowaniu oraz w sporcie otrzymali nagrody książkowe i puchary ufundowane przez Radę Rodziców. Serdecznie im gratulujemy. Ciężko pracowali na swój sukces. Cieszymy się również, że wszyscy zostali promowani do następnej klasy.
Życzymy wszystkim wspaniałego wypoczynku podczas wakacji. Do zobaczenia pierwszego września.












WOLONTARIAT W NASZEJ SZKOLE

Nasi uczniowie nigdy nie pozostają obojętni na potrzeby innych. W mijającym roku szkolnym również braliśmy udział w akcjach charytatywnych, które oprócz pomocy dla potrzebujących, pomagały też nam- by stawać się lepszymi, wrażliwymi ludźmi.
25 października uczniowie naszej szkoły zorganizowali krótki apel z okazji Dnia Kundelka. Przypomnieli podstawowe zasady opieki nad psem, przedstawili krótko historię tego dnia oraz przeprowadzili zbiórkę karmy. Dzieci wykazały się wielkim sercem, zgromadzili spore zasoby karmy, kilka koców, które zostały przekazane do schroniska dla zwierząt w Krośnie.
W ramach akcji Szlachetna Paczka przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole zorganizowano zbiórkę żywności, ubrań i zabawek dla rodziny z Olchowca poszkodowanej w pożarze. Ta akcja poruszyła wiele serc, a zebrane dary na pewno okazały się przydatne. Wszystkie ofiarowane rzeczy pięknie spakowaliśmy i przekazaliśmy wolontariuszowi Szlachetnej Paczki.
W styczniu grupa naszych uczniów uczestniczyła w charytatywnym karnawałowym pokazie tańca zorganizowanym przez szkołę tańca K-Studio Krosno. Dochód z tej wspaniałej imprezy przeznaczony był na wsparcie leczenia małego Olka, mieszkańca Bratkówki. Tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy tam być.
Nasza szkoła, po raz kolejny włączyła się w akcję „Pola Nadziei”. 9 kwietnia, w Niedzielę Palmową nasi wolontariusze - uczniowie z klas IV-VI wraz z opiekunami kwestowali przy Kościele Parafialnym w Ustrobnej rozdając ofiarodawcom własnoręcznie zrobione żonkile. Udało się zebrać pokaźną kwotę, bo aż 513 złotych i 40 groszy. Pieniądze przekazaliśmy na konto Towarzystwa Przyjaciół Krośnieńskiego Hospicjum.
W ciągu roku szkolnego systematycznie prowadziliśmy zbiórkę zakrętek dla Maciusia Huczwy z Odrzykonia, który potrzebuje pieniędzy na rehabilitację. Wspólnymi siłami udało się uzbierać naprawdę sporo zakrętek.
W kwietniu zorganizowaliśmy zbiórkę maskotek i artykułów szkolnych na rzecz dzieci z przedszkola na Wyspach Zielonego Przylądka. Dzieci, które do niego uczęszczają bardzo często są sierotami lub pochodzą z ubogich rodzin. Większość czasu spędzają na ulicy. Przedszkole jest jedyną szansą, aby wyrwać je z tej trudnej sytuacji, otoczyć opieką, czysto ubrać i zapewnić im dożywianie. Zgromadzone przez naszych uczniów rzeczy zostały przekazane siostrom klaweriankom do Krosna.
Dziękujemy wszystkim wolontariuszom i liczymy na dalsze wsparcie w przyszłym roku szkolnym.














Wycieczka do Łańcuta

14 czerwca 2017 r. uczniowie klas I-VI wraz z wychowawcami wzięli udział w wycieczce autokarowej do Łańcuta. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie jednej z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Po około dwugodzinnej podróży powitały nas, widoczne z daleka, mury naszego celu- rezydencji parkowo- pałacowej zamku w Łańcucie. Po zaparkowaniu autokaru skierowaliśmy się ku okazałej bramie głównej, a następnie przeszliśmy alejami pięknego parku w kierunku pałacu. Na placu zamkowym, przez chwilę czekając na swoich przewodników, podziwiliśmy ogrom budynków oraz przepiękną otaczającą nas roślinność. Wkrótce dotarli do nas przewodnicy, podzieliliśmy się na dwie grupy i rozpoczęliśmy zwiedzanie. Zanim udaliśmy się do wnętrza zamku, pani przewodnik opowiedziała nam historię tego miejsca. Dowiedzieliśmy się, że zamek został wzniesiony w latach 1629-1641 dla Stanisława Lubomirskiego. Początkowo był średniej wielkości nowoczesną rezydencją, jednak przez liczne przebudowy w II połowie XVIII w. stał się rezydencją pałacową otoczoną systemem fortyfikacji. Obecnie rezydencja łańcucka jest dużym muzeum wnętrz mieszkalnych i powozów konnych. Po wysłuchaniu opowieści przewodnika o historii zamku, udaliśmy się do wnętrza pałacu. Najpierw naszym oczom ukazała się Wielka Sień, następnie Sala pod Stropem z przepiękną zabytkową szafą w kształcie gruszki. Później udaliśmy się zachodnim korytarzem, aby zobaczyć salony, jadalnie i prywatne sypialnie. Wszystkie wnętrza zachwycały bogactwem zdobień, przestronnością i zabytkowym wyposażeniem. Na koniec zachwyciliśmy się przepiękną, olbrzymią salą balową z ogromnymi lustrami i kryształowymi żyrandolami. Po opuszczeniu muzeum w zamku udaliśmy się do Oranżerii, gdzie podziwialiśmy egzotyczną roślinność, żółwie, rybki, papużki i inne zwierzęta. Następnie, zachwycając się malowniczym parkiem w stylu angielskim, skierowaliśmy się w stronę Stajni i Wozowni. Tutaj obejrzeliśmy olbrzymią, bezcenną kolekcję pojazdów konnych po rodzinie Potockich. Na ścianach Wozowni podziwialiśmy kolekcję trofeów – zwierząt przywiezionych z polowań w Afryce i Azji przez ostatniego właściciela pałacu. Wozownia była ostatnim zwiedzanym przez nas miejscem w kompleksie muzealnym. Po zrobieniu pamiątkowych fotografii udaliśmy się w kierunku autokaru i pojechaliśmy na obiad. W drodze powrotnej na dłużej zatrzymaliśmy się jeszcze w Strzyżowie. Tutaj, na bardzo dobrze wyposażonym placu zabaw spędziliśmy radosny czas na grach i zabawach. Każdy z nas otrzymał też całkiem dużą porcję pysznych lodów. W godzinach popołudniowych w radosnych humorach i pełni wrażeń wróciliśmy do domów.










Kochamy Was Tato, Mamo

Dzień Mamy i Taty jest jednym z najpiękniejszych świąt w roku, pełnym miłych życzeń i kwiatów, będących wyrazem miłości i szacunku dla rodziców. My także postanowiliśmy w szczególny sposób uczcić to święto, dlatego też 13 czerwca w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Bogatą część artystyczną otworzył montaż słowno- muzyczny oraz przedstawienie przygotowane przez uczniów klas I-III. Rodzice wysłuchali wierszy i piosenek w wykonaniu swoich pociech. W trakcie występu dziewczynki zaprezentowały swoje umiejętności taneczne do piosenki Alvaro Soler „Sofia”.
Kolejno swoją część artystyczną zaprezentowali uczniowie z klas IV- VI. Pokazali inscenizację, w której złe czarownice pomieszały bajki: Krasnale i Królewna Śnieżka opuścili chatkę, blok sobie wybudowali, Baba Jaga zaczęła pracować w branży turystycznej… Prawdziwy ambaras. A wszystko dlatego, że dzieci nie mają wyobraźni, ponieważ przestały czytać bajki i baśnie…. Siedzą tylko przed telewizorami, komputerami, tabletami. Na szczęście nad wszystkim czuwali Woźny i Zła królowa. Z pomocą Jasia i Małgosi przywołali Wielkiego Baja i Wróżkę Fantazję, którzy uratowali całą sytuację i bajki dzieciom przywrócili! Dzieci muszą jednak spełnić jeden warunek muszą regularnie czytać książki.
Występujący wykazali się nie tylko talentem aktorskim, ale także muzycznym. Widzowie byli zachwyceni grą aktorów, w których z trudem rozpoznawali swoich kolegów. Była Baba Jaga - poważna bizneswoman, Baj, Jaś i Małgosia, woźny, wróżka Fantazja, Zła Królowa oraz bajkowy chórek.
Po występach dzieci wręczyły rodzicom drobne upominki. Całość spotkania zwieńczył słodki poczęstunek. Uroczystość przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze i na pewno na długo zapadnie w pamięci dzieci i rodziców.




















TYDZIEŃ GŁOSNEGO CZYTANIA

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto w ramach, trwającej nieprzerwanie od 2001 roku, kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W tym roku przypada on w dniach 3- 10 czerwca. Jest to już XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, pod hasłem „CZYTANIE ZBLIŻA”.
W związku z tym w dniu 6 czerwca br. uczniowie z klas I-III Szkoły Podstawowej w Bratkówce udali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Odrzykoniu Filia w Bratkówce na spotkanie z ciekawymi osobami. Z ogromnym zainteresowaniem, pełnym entuzjazmu dzieci wysłuchały bajek, które w tym roku przeczytali dla nich lek. wet. Pani Iwona Leń, kierwonik sekcji Związku Kynologicznego w Polsce o. Krosno - pani Grażyna Ryk-Pychyńska, lek. wt. Pan Rafał Marszałek oraz dyrektor Gminnej Biblioteki Puliczej w Odrzykoniu – pani Anna Błażkiewicz. Wystrój biblioteki nawiązywał do tego, czym zajmują się goście. Dookoła wisiały plakaty zwierząt oraz maskotki.
Czytane były bajki, którym towarzyszyło dużo śmiechu i radości. Goście przeczytali dla nas: Stanisław Jachowicz „Chory kotek”, fragment „Mikołajka” oraz Wiesław Drabik „Chore Kotki”. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem i rozbawieniem wysłuchały czytanych utworów. Dzieci nagrodziły lektorów gromkimi brawami.
Po wysłuchaniu bajek przyszedł czas na dyskusję i zadawanie pytań. Dzieci chciały dowiedzieć się jak najwięcej od gości. Dopytywali o potrzeby zwierząt, opowiadali o swoich pupilach, pytali także o zajęcia wykonywane przez zaproszonych. Na zakończenie wszyscy zrobiliśmy sobie pamiątkową fotografię.
XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom potrwa od 3 do 10 czerwca. Mamy więc czas, aby przypomnieć sobie o tym, jak ważne jest czytanie. Choćby przez 20 minut dziennie…








MOBILNE PLANETARIUM

W dniu 5 czerwca 2017 roku gościliśmy w naszej szkole Mobilne Planetarium. Przenośne planetarium to nowoczesne narzędzie edukacji, które zabrało uczniów w niezwykłą podróż po zakątkach kosmosu.
W dwóch kolejnych pokazach astronomicznych – dla młodszych i starszych – wzięli udział wszyscy uczniowie. Podczas prezentacji pod tytułem „Podróż po wszechświecie”, dzieci miały świetną okazję do pogłębienia wiedzy przyrodniczej na temat zjawisk astronomicznych. Nadmuchiwana duża kopuła w kształcie kuli stanowiła namiastkę przestrzeni kosmicznej. Wewnątrz odbyła się projekcja, dzięki której uczniowie naszej szkoły, dowiedzieli się, jak powstały Galaktyki i Układ Słoneczny, poznali układ i ruch planet oraz wiele innych astronomicznych procesów.
Zaciemnione wnętrze zapewniło niepowtarzalny klimat i umożliwiło dogłębne przeżycie każdej fazy multimedialnej projekcji. Uczniom taka nietypowa lekcja bardzo się podobała, ponieważ w przystępny sposób przybliżyła tajemnice kosmosu.












Dzień Dziecka

Tegoroczny Dzień Dziecka przypadł w trakcie trwania w naszej szkole Tygodnia Bezpiecznego Internetu. W związku z tym zaplanowano dla uczniów ciekawe i atrakcyjne zajęcia. W programie znalazły się konkursy z nagrodami, filmy edukacyjne, ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz konkurencje sprawnościowe dla klas IV-VI. W tym dniu zajęcia rozpoczęto od prezentacji uczniom filmów edukacyjnych, dotyczących omawianej w ciągu całego tygodnia tematyki – bezpieczeństwa w Internecie. W następnej kolejności uczniowie klas IV-VI przedstawiali nagrodzone w konkursie prezentacje multimedialne, których tematyką było również bezpieczeństwo w sieci. Kolejno nadszedł czas na zadania konkursowe. Dzieci z klas I-III wzięły udział w konkursie plastycznym na najciekawszą ilustrację wirusa komputerowego, natomiast starsi uczniowie przystąpili do rozwiązywania quizu n/t bezpiecznego korzystania z komputera. Po zakończeniu zmagań konkursowych wszyscy udali się do przyszkolnego parku, gdzie płonęło już, przygotowane przez Radę Rodziców, ognisko. Tutaj każdy mógł sobie upiec pyszną kiełbaskę. Po posiłku czas dzieciom wesoło płynął podczas gier na placu zabaw. Uczniowie klas starszych wzięli jeszcze udział w zabawnych konkurencjach „sadzenia ziemniaków”, kozłowania piłki, rzutu do celu i wielu innych. Na zakończenie dzieci otrzymały lody i drobne upominki. Śmiechom i radości nie było końca.














Tydzień Bezpiecznego Internetu

W dniach od 29 maja do 2 czerwca 2017 r., przy współudziale Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wojaszówce, w naszej szkole zorganizowany został Tydzień Bezpiecznego Internetu. Głównym celem podejmowanych w tym okresie działań było zapoznanie uczniów z możliwościami i zagrożeniami wynikającymi z korzystania z Internetu oraz popularyzacja zasad bezpiecznego korzystania z sieci. Tydzień Bezpiecznego Internetu rozpoczęto przeprowadzeniem w każdej z klas pogadanek n/t kulturalnego zachowania się w sieci. W tym celu wykorzystano scenariusze zajęć do podręcznika „ Sieciaki”. Ogłoszono również konkursy: plastyczny dla klas I-III i IV-VI oraz konkurs na prezentację multimedialną w programie Power Point pod hasłem: „ Bezpieczni w sieci”. Dzieci wzięły również udział w dyskusji na temat gier komputerowych oraz czasu spędzanego przed ekranem monitora. Uczniowie klas młodszych kolorowały malowanki na temat odpowiedniego zachowania w Internecie. Kolejnym zrealizowanym w tym okresie zadaniem była prezentacja uczniom filmów edukacyjnych n/t (nie)Bezpieczna Sieć, znajdujących się na stronie Fundacji Dziecko w Sieci- http://dzieckowsieci.fdn.pl/ oraz na kanale YouTube. W trakcie kolejnych dni uczniowie wykonywali prace konkursowe, które zostały ocenione przez specjalnie powołaną komisję. W konkursie plastycznym w klasach I-III równorzędne nagrody przyznano Amelii Jarzynie i Mai Wanic z klasy II. W klasach IV –VI wyłoniono dwie najciekawsze prace, które zostały nagrodzone: Julii Bożek (kl.IV) i Eweliny Haniebnik ( kl.V). W konkursie na prezentacje multimedialne przyznano nagrody równorzędne dla: Pauliny Bieryło, Eweliny Haniebnik, Kingi Kudły, Mileny Gajdy i Julii Bożek, wyróżniono prezentację Krystiana Wanata. Tydzień Bezpiecznego Internetu podsumowany został quizem wiedzy n/t bezpieczeństwa w sieci, przeprowadzonym wśród uczniów klas IV-VI. Zwycięzcami quizu zostali: I miejsce – Ronia Harasim, II miejsce- Milena Gajda, III miejsce – Wiktor Cynarski. Podczas uroczystego podsumowującego apelu wyeksponowane zostały najciekawsze prace plastyczne oraz wyświetlono nagrodzone prezentacje. Pani dyrektor szkoły wręczyła nagrody dla zwycięzców poszczególnych konkursów. Nagrody zostały ufundowane dzięki wsparciu finansowemu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wojaszówce, za które cała szkolna społeczność serdecznie dziękuje.














Warsztaty decupage

W dniu 25 maja 2017 r. odbyły się naszej szkole zajęcia z decoupage. Jest to niełatwa, ale bardzo ciekawa technika zdobienia przeróżnych przedmiotów przy pomocy serwetek, papieru oraz specjalnie do tego celu stworzonych preparatów, które mogą upiększać nasze otoczenie. Dają one niesamowite efekty i pozwalają przeobrazić zwykłe z pozoru przedmioty w prawdziwe „perełki”.
Warsztaty dla naszych uczniów przeprowadził pan Mateusz Jucha- oligofrenopedagog, pracujący w Ośrodku Rehabilitacyjno – Edukacyjno - Wychowawczym w Krośnie, który pokazał nam jak można zrobić małe drewniane cudo. Przeprowadzono je w dwóch grupach. W pierwszej kolejności swoje prace wykonywali uczniowie starsi z klas IV –VI, a później grupa młodsza – dzieci z klas I-III.
Wszyscy uczestnicy warsztatów zdobili drewniane deseczki- serduszka. Każdy osobiście wybierał wzory, jakimi chce przyozdobić deseczkę. Zanim ozdoba była gotowa trzeba było cierpliwie i dokładnie nałożyć warstwy farby, dokładnie osuszyć deseczkę i delikatnie nakładać wymarzony wzór. Efekt artystycznego postarzenia deseczki to już prawdziwa sztuka. W jednej chwili, kilkoma pociągnięciami pędzla Pan Mateusz pokazał nam jak nadać naszej deseczce starodawnego, oryginalnego wyglądu.
Zajęcia cieszyły się dużym powodzeniem nie tylko wśród dzieci. Każdy uczestnik warsztatów z decoupage dzielnie wykonywał wszystkie polecenia starając się przygotować jak najładniejszą deseczkę. Efekty pracy przerosły samych artystów. Wszyscy świetnie się bawili. Powstały piękne prace, które stały się zachętą do przeprowadzenia kolejnych spotkań warsztatowych.


Pokaz historyczny

Dla uciechy publiczności i radości pedagogów program tematem do antyku nawiązuje, lecz humoru ani krzty mu nie brakuje. Rusz razem z nami w świat ciekawy, a jednocześnie poruszający i prawy, gdyż to co możesz wiedzieć o pradawnym Rzymie, jego kulturze, potędze i majestacie jest właściwie na wyciągnięcie twojego miecza. Historia ta opiewa od zarania wieków do późnego średniowiecza.
W dniu 18 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie historycznym zatytułowanym: „Rzymskie imperium i tradycje antyku”. Z Grupą Artystyczną „Rekonstrukto ” wyruszyli na wędrówkę po starożytnym Rzymie.
Była to niezwykła lekcja historii, prezentacja obyczajów i kultury antycznej, przegląd ekwipunku i uzbrojenia. Uczniowie doskonale się bawili i reagowali na wyczyny występujących aktorów. Odtwórcy żołnierzy, katów, myślicieli nie pozwolili na nudę, suche wiadomości przeplatali humorem, aranżowali sceny walk i pojedynków.
Aktorzy zaprezentowali także dużą kolekcję broni i rekwizytów oraz dawne narzędzia tortur. Pod dybami ustawiła się kolejka „złoczyńców ”, którzy zapomnieli odrobić zadań domowych, do odbycia zasłużonej kary.
Aby każdy uczestnik pokazu mógł jak najwięcej wynieść z takowej lekcji, miał możliwość obejrzenia rekwizytów czy przymierzenia hełmu. Uczniowie byli zadowoleni, bo mogli założyć repliki dawnej zbroi, stanąć w szyku bojowym, pomachać mieczem i poczuć się jak rzymski wojownik.
Udział w takiej żywej lekcji historii stanowi dowód, że historia może być ciekawa i pasjonująca. Wszystko zależy od tego, jak zostanie opowiedziana …














„ Biblioteka. Oczywiście!” – Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Akcja ta ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W tym roku w dniach 8-15 maja pod hasłem „ Biblioteka. Oczywiście!” odbyła się już XIV edycja tego programu.
W Tygodniu Bibliotek uczniowie naszej szkoły wzięli udział w różnorodnych zajęciach promujących książkę, czytelnictwo i bibliotekę. W dniu 9 maja dzieci z klas I-III wraz z nauczycielami udały się na wycieczkę do oddziału Biblioteki Publicznej w Bratkówce. Tutaj najpierw uczestniczyły w pogadance na temat biblioteki, jej roli oraz pracy bibliotekarza. Następnie w grupach tworzyły plakaty pod hasłem: Dlaczego warto korzystać z biblioteki? Kolejną aktywnością, w której wzięły udział była literacka zgaduj- zgadula ze znajomości baśni i bajek. Na koniec pani bibliotekarka zaprosiła wszystkich do kącika czytelniczego dla młodszych dzieci, w którym zaprezentowała nowości wydawnicze i ciekawe pozycje do samodzielnego czytania. Uczniowie klas IV-VI na wycieczkę do biblioteki publicznej udali się w dniu 11 maja. Po przybyciu do oddziału najpierw zapoznani zostali z ideą obchodów Tygodnia Bibliotek, a następnie wzięli udział w lekcji bibliotecznej, poświęconej różnorodnym źródłom informacji. Pracowali w grupach wyszukując określone informacje w słownikach, encyklopediach i leksykonach. Poznali biblioteczny księgozbiór podręczny oraz utrwalili wiedzę na temat bezpośrednich i pośrednich źródeł informacji. Na zakończenie zachęceni zostali do korzystania ze zbiorów bibliotecznych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bratkówce z okazji Dnia Bibliotekarza, przypadającego na dzień 8 maja, wręczyli pani bibliotekarce własnoręcznie wykonaną laurkę, dziękując za współpracę ze szkołą w zakresie rozwijania czytelnictwa oraz zawsze ciekawie organizowane zajęcia.












SZKOLNY TYDZIEŃ ZDROWIA

W kwietniu na całym świecie obchodzony był Światowy Dzień Zdrowia, w naszej szkole obchodziliśmy w tym roku Szkolny Tydzień Zdrowia pod hasłem "Zdrowo żyj!". W dniach 24 -28 kwietnia 2017 roku zorganizowaliśmy wiele imprez mających na celu promowanie zdrowego stylu życia, uświadomienie potrzeby dbania o własne zdrowie oraz zwrócenie uwagi na zasady racjonalnego odżywiania się.
Pierwszy dzień tygodnia zdrowia upłynął pod hasłem: „Owoce i warzywa zjadam, bo za nimi wprost przepadam”. Uczniowie w tym dniu przynosili do szkoły swój ulubiony owoc lub warzywo. Jednocześnie ubierali się zgodnie z kolorem przyniesionego przez siebie warzywa lub owocu. Dzieci z klas młodszych obejrzały filmy edukacyjne „Jestem tym, co jem” oraz „Mózgowe jedzenie”, a następnie omówiono zasady zdrowego odżywiania. W klasach IV-VI uczniowie obejrzeli film „Pascal Brodnicki zachęca dzieci i młodzież do zdrowego trybu życia”. Przypomniano wiadomości o Piramidzie Żywienia, ze szczególnym zwróceniem uwagi na kolejne piętra i produkty znajdujące się na nich.
Drugi dzień „Tygodnia zdrowia” poświęcony był wodzie. Obchodzony był pod hasłem „Wodę piję, zdrowo żyję”. W poszczególnych klasach zostały przeprowadzone pogadanki na temat wody i jej znaczenia dla organizmu człowieka. Uczniowie w tym dniu przynosili z sobą butelkę wody mineralnej i pili ją w ciągu dnia,
Trzeci dzień przebiegał pod hasłem „Biegam, skaczę, ćwiczę – będę sprawny całe życie”. Instruktor aerobiku p. Monika Guzik w tym dniu była gościem naszej szkoły. Opowiedziała o wpływie ćwiczeń i wysiłku fizycznego na zdrowie człowieka. Zademonstrowała specjalistyczny sprzęt oraz przeprowadziła dla uczniów aerobik przy muzyce.
W kolejnym dniu w każdej z klas został przeprowadzony szkolny test wiedzy o zdrowiu. Ponadto w klasach uczniowie przygotowywali zdrowe kanapki oraz zbożowe ciasteczka. Twórcy potraw wypowiadali się na temat ich składu i wartości odżywczych. Następnie była wspólna degustacja. Zdrowe potrawy znikały w mgnieniu oka.
W ostatnim dniu uczniowie z klas I-III zaprezentowali część artystyczną zatytułowaną „Zdrowo żyję!”. Podczas apelu mali aktorzy podsumowali wiadomości o zdrowiu. W krótki i zabawny sposób zebrali wiadomości o zdrowym odżywianiu, higienie, ruchu itp. W tym dniu podsumowano także Szkolny Tydzień Zdrowia. Zaznaczono aktywność poszczególnych klas. Każdy z uczniów utrzymał sok i owoc na zakończenie działań w ramach Tygodnia Zdrowia.


























DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia obchodzimy święto Ziemi. Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. W ten sposób ludzie chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu mszczeniu naszego środowiska.
Od tej chwili upłynęło wiele lat, a nasza planeta coraz bardziej niszczeje. Ziemia byłaby oazą piękna i spokoju, gdyby nie my -ludzie. Zadymiliśmy ją, zaśmieciliśmy, niszczymy zieleń, zatruwamy wodę, nie pozwalamy żyć roślinom, zwierzętom i sobie. Z wielką nadzieją patrzymy na ekologów, być może uda im się odwrócić zło, jakie zafundowała nam cywilizacja. Musimy więc dołączyć do przyjaciół Ziemi i wspólnie z nimi walczyć o nasz dom. Ziemia niegdyś czysta i zielona, nietknięta ręką ludzką, teraz jest coraz słabsza, coraz brudniejsza, a jej zieleń znika pod wytworami rozwijającej się cywilizacji. Martwi nas to i chcielibyśmy jakoś pomóc Matce Ziemi. Od nas, od młodych ludzi zależy jej przyszłość.
Organizując tegoroczny Dzień Ziemi, uczniowie klasy Iv I V chcieli uświadomić wszystkim uczniom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Niektóre gatunki roślin i zwierząt możemy podziwiać już tylko na obrazkach. Wielu gatunkom grozi wyginięcie i to wszystko jest następstwem nieprzemyślanych działań człowieka. Okazuje się, że zniszczenia dokonane w przyrodzie przez człowieka zaczynają zagrażać samemu człowiekowi. Uczniowie próbowali przybliżyć te ważne problemy wierszem i piosenką. Swój występ zakończyli skandując hasło: „Nie czyń przyrodzie, co Tobie niemiło, żeby się Tobie nie przytrafiło!”, mając nadzieję, że nie pozwolimy zniszczyć naszej planety i będziemy o nią dbali, wspólnie, każdego dnia.
Tego dnia każdy z nas powinien pomyśleć, co może zrobić w swoim najbliższym środowisku, aby ulżyć Ziemi i zaprzyjaźnić się z nią. Uczniowie podkreślali, że każdy z nas ma wpływ na stan środowiska naturalnego.


Apel Wielkanocny

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich, upamiętniających śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Czas wielkanocny to czas radości, związanej także z budzącą się na nowo do życia przyrodą. 12 kwietnia bieżącego roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel wielkanocny. Wykonawcy zaprezentowali krótki montaż słowno-muzyczny, w którym przybliżyli zebranym uczniom tradycje i zwyczaje świąt wielkanocnych.
Wiersze i piosenki w wykonaniu uczniów klasy II przybliżyły wszystkim piękne polskie zwyczaje i tradycje związane z tymi najważniejszymi w roku świętami. Barwne dekoracje oraz symbole wielkanocne dodawały kolorytu i wprowadzały w nastrój Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Na zakończenie spotkania p. Dyrektor Jolanta Mikus podziękowała wszystkim oraz złożyła całej społeczności szkolnej najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Apel bardzo się podobał widzom, dzięki niemu poczuliśmy klimat zbliżających się Świąt Wielkanocnych.






Spektakl profilaktyczny pt. "Ja, egoista"

We wtorek 12 kwietnia 2017 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć spektakl profilaktyczny pt. "Ja, egoista", wystawiony przez aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki Maska z Krakowa.
Spektakl ten ukazuje, jak wielki wpływ na młodych ludzi ma towarzystwo kolegów z którymi przebywają. Główny bohater uważa się za inteligentniejszego, lepszego od innych, dowcipnego i „cool”. Jest niemiły i arogancki. Na oburzenie nauczycielki reaguje arogancją i agresją. Dopiero odsunięcie ze strony kolegów i rozmowy z koleżanką wpływają na zmianę jego zachowań. Przedstawienie opowiadało o tym, jak ważna w życiu jest przyjaźń, wzajemny szacunek, dbanie o poprawne relacje z rówieśnikami, rodziną i innymi ludźmi, a także, jak łatwo to wszystko stracić poprzez nieodpowiednie zachowanie, egoizm i rozmycie priorytetów.
Celem spektaklu było ukazanie roli przyjaźni i bliskości w życiu młodego człowieka, uświadomienie widzom jak destrukcyjną siłą dla relacji międzyludzkich jest egoizm, zadufanie oraz źle pojęta szczerość i pewność siebie.
Sytuacje przedstawiane w spektaklu były często spotykane w codziennym życiu uczniów, ale nie zawsze przez nich zauważone. Przedstawienie dzięki symbolicznemu ujęciu problemu, barwnych i łatwych do przyswojenia dialogach oraz umiejętnościom improwizacyjnym aktorów, cieszyły się zainteresowaniem uczniów.






POLA NADZIEI

„Pola nadziei” to ogólnopolska kampania, której celem jest zbieranie funduszy na działalność hospicyjną, a także popularyzacja idei hospicyjnej wśród dzieci, młodzieży i całego społeczeństwa.
Widocznym elementem Kampanii jest żonkil, kwiat piękny, subtelny, doskonały swoim kształcie, barwie, zapachu, ale też kruchy, delikatny, jak delikatne i kruche jest życie człowieka. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei, łącznikiem miedzy ludźmi zdrowymi, a tymi których dotknął ból nieuleczalnej choroby. Spoglądając na żonkila pamiętamy o ludziach chorych, cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata, pamiętamy o ich bliskich.
Nasza szkoła, po raz kolejny włączyła się w akcję zbiórki funduszy dla krośnieńskiego hospicjum. 9 kwietnia, w Niedzielę Palmową nasi wolontariusze - uczniowie z klas IV-VI wraz z opiekunami kwestowali przy Kościele Parafialnym w Ustrobnej rozdając ofiarodawcom własnoręcznie zrobione żonkile. Udało się zebrać pokaźną kwotę, bo aż 513 złotych i 40 groszy. Pieniądze przekazaliśmy na konto Towarzystwa Przyjaciół Krośnieńskiego Hospicjum. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tą szlachetną akcję.








XI POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI POLSKIEJ POEZJI PATRIOTYCZNEJ - eliminacje gminne -

Dnia 6 kwietnia 2017 r. w Szkole Podstawowej w Bratkówce odbyły się gminne eliminacje XI Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej. Kształtowanie postaw patriotycznych oraz wrażliwości na piękno języka polskiego to główne cele organizowanego już od ponad dziesięciu lat konkursu. Eliminacje gminne swoją obecnością uświetnił gość specjalny – P. Stanisław Pomprowicz - honorowy obywatel Gminy Wojaszówka, Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK- Oddział w Krośnie. Jedenastą edycję konkursu rozpoczęła dyr. szkoły w Bratkówce p. Jolanta Mikus serdecznie witając gości: P. Stanisława Pomprowicza, P. Lucynę Pelczarską - dyrektora GOKiR w Wojaszówce, uczestników rywalizacji konkursowej oraz ich opiekunów.
W dalszej kolejności przystąpiono do przesłuchań konkursowych. Do rywalizacji stanęło 19. najlepszych recytatorów - laureatów z wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Wojaszówka. Gminna Komisja Konkursowa w składzie: przewodnicząca – p. Lucyna Pelczarska oraz nauczyciele z poszczególnych szkół gminy: Anna Juszczęć- Jakubik, Magdalena Król, Małgorzata Radzik, Elżbieta Słowik, Elżbieta Szarek, Barbara Typrowicz, po wysłuchaniu wszystkich uczestników wyłoniła najlepszych recytatorów w dwóch kategoriach wiekowych:

Kategoria - Szkoły Podstawowe klasy IV - VI

1. miejsce – Natalia Słowik, kl. V, Szkoła Podstawowa w Odrzykoniu,
T. Kubiak „Tu wszędzie Polska”, nauczyciel prowadzący – Katarzyna Nowak 2. miejsce – Emilia Syrek, kl. V, Szkoła Podstawowa w Wojaszówce,
K.I. Gałczyński „Pieśń o fladze”, nauczyciel prowadzący – Eliza Kłapkowska - Szuba 2. miejsce – Wiktoria Witkoś, kl. VI, Szkoła Podstawowa w Łękach Strzyżowskich,
Tadeusz Borowski „Maj swobody”, nauczyciel prowadzący – Małgorzata Radzik 3. miejsce – Wiktor Cynarski, kl. V, Szkoła Podstawowa w Bratkówce,
Artur Oppman „Rok 1918”, nauczyciel prowadzący – Wioletta Szeller

Wyróżnienia:
Julia Biskup, kl. V, Szkoła Podstawowa w Ustrobnej, Stanisław Ryszard Dobrowolski „Być może, gdzie indziej”, nauczyciel prowadzący – Elżbieta Szarek
Weronika Żelazo, kl. V, Szkoła Podstawowa w Łękach Strzyżowskich, Stefan Połom „Ojczyzna”, nauczyciel prowadzący – Małgorzata Radzik Ronia Harasim, kl. VI, Szkoła Podstawowa w Bratkówce,
K.I. Gałczyński „Pieśń o fladze”, nauczyciel prowadzący – Magdalena Król

Kategoria – Gimnazja
1. miejsce – Diana Gałuszka, kl. II, Publiczne Gimnazjum w Przybówce,
K.K. Baczyński „Elegia o chłopcu polskim”, nauczyciel prowadzący – Marta Markowicz
2. miejsce – Kinga Zawisza, kl. II, Gimnazjum w Odrzykoniu,
Karol Wojtyła „Myśląc Ojczyzna”, nauczyciel prowadzący – Katarzyna Nowak
3. miejsce – Adrian Stanisławczyk kl. III, Gimnazjum w Odrzykoniu,
J. Radzymińska „Jest jeden czas miłości”, nauczyciel prowadzący – Alicja Prajsnar

Wyróżnienia:
Paweł Omachel, kl. II, Publiczne Gimnazjum w Przybówce, J. Słowacki „Smutno mi Boże” („Hymn o zachodzie słońca”), nauczyciel prowadzący – Marta Markowicz
Dagmara Urban, kl. I, Publiczne Gimnazjum w Przybówce, Julian Tuwim „Kwiaty polskie” - fragment, nauczyciel prowadzący – Elżbieta Słowik
Oliwia Górak, kl. I, Gimnazjum w Odrzykoniu, H. Banach „Do matki Polki”, nauczyciel prowadzący – Alicja Prajsnar

Przed oficjalnym ogłoszeniem wyników głos zabrał P. Stanisław Pomprowicz. W swoim wystąpieniu mówił o potrzebie pielęgnowania pamięci o bohaterach poległych o wolność naszej Ojczyzny oraz podkreślił wielką rolę literatury w kształtowaniu postaw patriotycznych. Podzielił się też wspomnieniami ze swojego spotkania z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim, którego wiersze często recytowane są podczas uroczystości i konkursów patriotycznych.

Po wystąpieniu gościa honorowego nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu oraz rozdanie dyplomów i nagród książkowych, ufundowanych przez Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Wojaszówce. Laureaci eliminacji gminnych reprezentować będą Gminę Wojaszówka podczas XI Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej, który odbędzie się 20 kwietnia 2017 r. w Iwoniczu.














Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca w naszej szkole wyglądał inaczej niż zwykle. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, po trzech pierwszych lekcjach, na uczniów czekały liczne atrakcje i dużo dobrej zabawy.
Obchody pierwszego dnia wiosny rozpoczęły się od konkursu „Mam talent”. Uczniowie z klas I-III i IV- VI prezentowali swoje umiejętności, a ich zmagania oceniała komisja składająca się z przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Występy były bardzo ciekawe. Obejrzeliśmy pokaz sztuczek magicznych i pokaz trików piłkarskich, wysłuchaliśmy pięknej gry na skrzypcach, był też układ taneczno- akrobatyczny, pokaz tańca i pokaz gimnastyczny, kilku uczniów próbowało również swoich sił w kabarecie. Komisja przyznała trzy równorzędne pierwsze miejsca:
I. Amelka Szarek, kl.III- gra na skrzypcach
I. Maks Mercik, kl.IV- pokaz trików piłkarskich
I. Grupa taneczno – akrobatyczna w składzie: Amelka Jarzyna i Maja Wanic z kl.II oraz Weronika Dańczak i Martyna Kuszaj z kl III.

Publiczność zgromadzona w sali również mogła głosować na swojego ulubieńca. Nagrodę publiczności otrzymała Amelka Szarek J.

Po pokazie talentów, odbyły się konkursy „1z 10” dla klas I-III, a później dla IV-VI. Rywalizacja była zacięta. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i długo utrzymywali się na swoich pozycjach. W końcu wyłoniono najlepsze trójki, a przede wszystkim tego „jednego” z dziesięciu:
W klasach I-III:
1. Weronika Dańczak
2. Krzysztof Sikut
3. Oliwia Wachtarczyk

W klasach IV-VI:
1. Dominik Śliwka
2. Milena Gajda
3. Krystian Wanat

Na zakończenie tego dnia odbył się specjalnie przygotowany pokaz mody wiosennej, w którym wystąpiły dziewczynki z klas I-III. Zaprezentowały one kreacje na dyskoteki, spacery z psem, czy po prostu do szkoły. Na zebranych czekała jeszcze ostatnia niespodzianka, jaką był nagły przyjazd „zagranicznych modelek” do naszej szkoły. Szałowe kreacje zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Śmiechom nie było końca. Skąd modelki wzięły się w naszej szkole? Niech to pozostanie tajemnicą.
Wszystkie dzieci, które brały udział w wiosennych zabawach i konkursach otrzymały nagrody główne i nagrody pocieszenia, które ufundowała Rada Rodziców. Serdecznie dziękujemy.














Gminny Konkurs Piosenki Angielskiej

W środę, 15 marca w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Piosenki Angielskiej pod hasłem „Best of the Best – Abba” zorganizowany we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Wojaszówce. Soliści z poszczególnych szkół mieli za zadanie zaprezentować wybraną piosenkę zespołu Abba. Rywalizowały ze sobą uczennice z klas I-III i IV-VI ze wszystkich szkół naszej gminy.
Po słowach powitania wygłoszonych przez dyrektora szkoły p. Jolantę Mikus, uczniowie pod kierunkiem p. Renaty Gajdy przedstawili prezentację multimedialną dotyczącą słynnej szwedzkiej grupy.
Konkurs rozpoczął się od przesłuchań solistów z klas I-III. W dalszej kolejności wystąpiły uczennice z klas IV-VI. Akompaniamentem były wersje instrumentalne utworów. Uczestnicy wspaniale poradzili sobie z opanowaniem niełatwych tekstów piosenek w języku angielskim. Za sprawą oryginalnych przebrań, można było poczuć klimat lat 70-tych. Soliści zaprezentowali największe przeboje grupy Abba, takie jak: „Chiquitita”, „Waterloo”, „S.O.S.”, „Dancing Queen”, „Mamma Mia”, „The Winner takes it All”, „I have a dream”, „Gimme Gimme” i „Hasta Manana”.

Zwycięzcy w kategorii klas I-III:
I miejsce ex aequo - Weronika Dańczak SP Bratkówka, Roksana Jania, SP Ustrobna
II miejsce – Emilia Patla SP Wojaszówka

Zwycięzcy w kategorii klas IV-VI:
I miejsce ex aequo - Angelika Markowicz SP Wojaszówka, Regina Bieszczad SP Wojaszówka, Milena Gajda SP Bratkówka

II miejsce ex aequo - Ewelina Haniebnik SP Bratkówka, Ronia Harasim SP, Bratkówka, Wiktoria Feruś ZS Odrzykoń

III miejsce ex aequo – Natalia Godek SP Ustrobna, Milena Bielecka SP Łęki Strzyżowskie, Maria Filar SP Ustrobna

Wyróżnienia – Angelika Wewiórska SP Ustrobna, Marzena Markowska ZS Odrzykoń

Wszyscy wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Wojaszówce.
Uczennice z naszej szkoły zaprezentowały się wspaniale. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
























Dzień matematyki 2017

Święto zostało zapoczątkowane przez organizację “World Education Games” w 2007 roku. Od tego czasu było organizowane, co roku w każdą pierwszą środę Marca. W pierwszych obchodach tego święta wzięło udział 286 tysięcy uczniów z 98 krajów świata. Światowy Dzień Matematyki z każdym rokiem rozrastał się - w 2012 roku wzięło w nim udział prawie 6 milionów uczniów z całego świata. W Polsce pierwsze obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve i wzięło w nich udział ponad 100 szkół z całej Polski.
W naszej szkole w dniu 13 marca 2017 r. w ramach miesiąca matematyki odbył się Ogólnopolski Dzień Matematyki. Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve - patron merytoryczny e-math.pl. Dzień Matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki.
Udział w grach i zabawach matematycznych tego dnia miał na celu pokazanie jasnej stronę tej nauki. W tym roku szkolnym ten dzień przebiegał pod hasłem "Pieniądze to nie wszystko”. Uczniowie w tym dniu mogli sprawdzić swoją wiedzę matematyczną rozwiązując różne łamigłówki, zagadki oraz sprawdzili się w pracy zespołowej podczas lekcji matematyki. Konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas I-III oraz klas IV-VI.










Uroczyste pasowanie uczniów klasy I na czytelników szkolnej biblioteki

W dniu 9 marca, w ramach dnia otwartego, w naszej szkole zorganizowane zostało uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelników szkolnej biblioteki. W tym dniu do szkoły zawitali rodzice i dziadkowie najmłodszych uczniów. Uroczysty apel przygotowany został przez uczniów klas starszych, którzy podczas prezentowanej części artystycznej wprowadzili młodszych kolegów w magiczny świat baśni i bajek. Na scenie pojawiły się przeróżne bajkowe postacie- Kot w butach, Calineczka, Ali- Baba, księżniczki i wiele, wiele innych. Baj oraz krasnoludki opowiedziały maluchom o dalekich krainach, pełnych magii i fantastycznych zdarzeń, do których przenieść się można tylko za pomocą książek. Przypomnieli też o zasadach korzystania z biblioteki oraz przedstawili prośby książki. Kiedy już pierwszoklasiści rozwiązali wszystkie literackie zagadki i poznali rady książek, uroczyście i z wielką powagą złożyli przyrzeczenie. Obiecali, że będą książki kochać i szanować, a obowiązki czytelnika traktować bardzo poważnie. Następnie pani dyrektor szkoły Jolanta Mikus „ Wielką księgą bajek” dokonała pasowania uczniów klasy I na czytelników szkolnej biblioteki. Na zakończenie uroczystego apelu pierwszaki otrzymały pamiątkowe dyplomy, zakładki do książek oraz słodkie niespodzianki. Po części oficjalnej uroczystości, pierwszoklasiści udali się do szkolnej biblioteki. Tutaj jeszcze raz przypomniany im został regulamin korzystania ze zbiorów bibliotecznych oraz zapoznani zostali z układem książek na półkach. Dopiero po tym nastąpiło to, czego najbardziej oczekiwali - przeglądanie bajeczek i wybór tej jedynej, by po raz pierwszy wypożyczyć ją do domu. Mamy nadzieję, że pierwszoklasiści zapamiętają ten dzień na długo, rozbudzą w sobie potrzebę sięgania po książki i okażą się wspaniałymi czytelnikami.












Teatrzyk kukiełkowy

7 marca 2017 r. zawitali do naszej szkoły artyści teatru kukiełkowego "Tomcio" z Nowego Sącza, którzy przedstawili nam spektakl pt. "Krowa Kłamczucha" na podstawie bajki Janiny Porazińskiej.
Sztuka w zabawnej formie opowiada o niesfornej krowie. Tytułową bohaterką przedstawienia była krowa, która okłamywała swoich bliskich: gospodynię, Paulinkę, pieska, kotka. W konsekwencji gospodyni kazała jej opuścić dom. Zarozumiała krowa kłamczucha zamieszkała w domku w lesie, przeganiając z niego inne zwierzęta: lisa, niedźwiedzia i wilka. Chciała przegonić także jeża, ale ten niepostrzeżenie zwinął się w kulkę i z całej siły wbił się w ciało krowy, dając jej w ten sposób nauczkę. Bohaterka aż zawyła z bólu. Słysząc przeraźliwy krzyk, Paulinka odnalazła kłamczuchę w lesie i oswobodziła ją z igieł jeża. Po tym zdarzeniu, krowa zrozumiała, jak źle postępowała wobec swoich bliskich oraz zwierząt leśnych. Przeprosiła za swoje zachowanie i obiecała, że nigdy więcej nikogo nie okłamie. Szczęśliwa, wróciła z Paulinką do domu. Przedstawienie, oprócz wielu elementów humorystycznych, zawierało w sobie przede wszystkim naukę, że nie warto okłamywać bliskich i zachowywać się niegrzecznie wobec innych, a za swoje winy zawsze powinno się przeprosić.
Z teatrzyku wypływał cenny morał uczący prawdomówności, umiejętności wybaczania a także prawdziwej przyjaźni.








Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - „ Młodzież zapobiega pożarom” - eliminacje szkolne

Wzorem lat ubiegłych w dniu 23 lutego 2017 r. w naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne do XL Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. W eliminacjach wzięło udział dziewięcioro uczniów z klas IV – VI. Gośćmi turnieju byli prezes Ochotniczej Straży Pożarnych w Bratkówce- p. Stanisław Sroka oraz jej naczelnik – p. Bogdan Zawisza.

Wyniki szkolnego etapu turnieju przedstawiają się następująco:
I miejsce – Milena Gajda - uczennica klasy V,
II miejsce – Paulina Bieryło - uczennica klasy VI,
III miejsce – Maksymilian Mercik - uczeń klasy IV,
IV miejsce – Dominik Śliwka - uczeń klasy V.

Wszyscy uczniowie biorący udział w eliminacjach szkolnych otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, których fundatorem był zarząd OSP w Bratkówce.
Zwycięzcy etapu szkolnego reprezentowali naszą szkołę na eliminacjach gminnych turnieju, które odbyły się 1 marca w Szkole Podstawowej w Wojaszówce. W tym dniu swoją wiedzę pożarniczą sprawdzali uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum z terenu Gminy Wojaszówka. Uczennica naszej szkoły Paulina Bieryło zajęła IV miejsce. Zwycięzcy etapu gminnego turnieju będą reprezentowali naszą gminę na eliminacjach powiatowych, które odbędą się w Jaśliskach.








Wyjazd na lodowisko

17 lutego 2017 r. chętni uczniowie z klas III-VI wraz z nauczycielem wychowania fizycznego i wychowawcami wybrali się na kryte lodowisko do Sanoka. Po dotarciu na miejsce uczniowie najpierw zwiedzili halę widowiskowo- sportową ARENA SANOK. Przypomniany został również uczniom regulamin korzystania z lodowiska. Przed wyjściem na taflę niektórzy bardzo się denerwowali, jednak wszyscy wyszli na lód, by oddać się zimowemu szaleństwu. Mimo że niektórzy mieli po raz pierwszy łyżwy na nogach, radzili sobie całkiem nieźle. Można było zauważyć, że niektórzy, bardziej obeznani z tą formą aktywności lub ci, którzy jeżdżą na rolkach, świetnie radzili sobie pod względem techniki i umiejętności. Oczywiście nie obyło się bez upadków, niektórym przydała się pomoc nauczyciela bądź kolegi. Jednak jak się na koniec okazało, dla jednych i dla drugich była to prawdziwa frajda. Wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły, planując po drodze kolejny wyjazd




Wyjazd do RCKP w Krośnie

10 lutego uczniowie z naszej szkoły na deskach sceny Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zobaczyli musical oparty na motywach powieści Juliusza Verne’a pt. „W 80 dni dookoła świata”. Teatr Moich Marzeń zabrał widzów w podróż po wielu krajach, dzięki czemu młodzi odbiorcy przez chwilę mogli zetknąć się z różnymi kulturami i ich obyczajami. Często powtarzane przez aktorów przesłanie: "Kiedy zależy Ci na czymś, to mocno w to wierz … " z pewnością zostanie zapamiętane przez wszystkich widzów sztuki.
"Niesamowita przygoda Passepartout i Phileasa Fogga " to barwne przedstawienie opisujące podróż dookoła świata w 80 dni przeróżnymi środkami transportu.
Dżentelmeński zakład pomiędzy głównym bohaterem - Panem Foggiem a towarzyszami rozmów z londyńskiego klubu "Reforma" jest początkiem wyprawy, którą każdy z Was na pewno chciałby przeżyć. Chęć poznania kultury i obyczajów innych narodów drzemie w każdym z nas. Nadszedł czas spełnić te marzenia!
Wartka akcja, różnorodność kostiumów wielu postaci, oryginalna scenografia i niepowtarzalna muzyka przenoszą wszystkich widzów w inny wymiar, w którym bardzo liczy się czas… Upływające dni, godziny, a nawet minuty tej niebywałej eskapady uświadamiają nam, jak istotna jest każda chwila naszego codziennego życia. W nim też trwa nieustanna pogoń w stronę wyznaczonego celu…
Ambicją Phileasa Fogga było dotarcie do niego w wyznaczonym terminie. Nie spodziewał się jednak, że spotka na swojej drodze miłość, przy której zakład o wysoką stawkę może odejść na dalszy plan. Dla naszych uczniów było to kolejne, nowe doświadczenie, które pokazało, że można się świetnie bawić nie tylko przed komputerem czy telewizorem.




Zabawa karnawałowa

W dniu 9 lutego w Domu Strażaka w Bratkówce odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów naszej szkoły oraz przedszkolaków.
Rodzice zadbali o to, by sala w Domu Strażaka w tym dniu zamieniła się w salę balową. Była przystrojona kolorowymi balonami, pomponami i światłami. Wyjątkowy wystrój od razu wprowadził nas w atmosferę zachęcającą do zabawy.
Wszyscy przy dźwiękach znanych przebojów tj. „Bałkanica”, „Ale, Ale Aleksandra”, czy nawet „Macarena” bawili się tak wspaniale i wesoło, że nie chcieli schodzić z parkietu na przerwę. Muzyka płynąca z głośników inspirowała nas do szalonej zabawy. Pełni pozytywnej energii pląsaliśmy w parach, kole oraz korowodach. Z uśmiechem na ustach śpiewaliśmy teksty słyszanych hitów, skacząc i klaszcząc z radości.
Uczniowie klas I- III poprzebierali się za swoich ulubionych bohaterów, więc na parkiecie tańczyło kilku Zorro, Batmanów, Piratów, Ninja, księżniczek czy wróżek. Zabawę urozmaicono ciekawymi i nie najłatwiejszymi konkurencjami więc uczniowie oprócz zabawy mieli także różne zadania do wykonania (np. taniec z balonem).
W trakcie przerwy każda klasa miała okazję do skosztowania słodkich poczęstunków przygotowanych przez rodziców.
Czas jednak szybko minął i nasi uczniowie musieli wrócić do domu, ale co najważniejsze po zabawie byli uśmiechnięci i zadowoleni. Szkoda, że następny bal dopiero za rok…


















BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży należy do jednych z głównych zadań każdej placówki oświatowej. W Szkole Podstawowej w Bratkówce podejmowanych jest wiele działań służących realizacji tego zadania, min. organizowane są pogadanki z policjantami, konkursy wiedzy o bezpieczeństwie, informacje na temat zamieszczane są w gazetce szkoły.
W dniu 12 stycznia 2017 r., przed feriami zimowymi odbył się w naszej szkole apel poświęcony bezpieczeństwu w czasie ferii zimowych. W czasie apelu zaprezentowane zostały uczniom podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu i lodzie. Omówiono m.in., jak i gdzie należy zjeżdżać na sankach i nartach, w jaki sposób organizować kuligi, jak ubierać się stosownie do pogody. Przypomniane zostały dzieciom numery alarmowe. Każdy z uczniów otrzymał również ulotkę z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych. Podczas apelu zostały rozdane również nagrody za konkurs plastyczny pod hasłem: „ Bezpieczne ferie zimowe”, zorganizowany przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Wojaszówce, który ufundował wspaniałe książkowe nagrody. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: klas I-III i IV-VI. Uczniowie, zwłaszcza młodsi, chętnie wzięli w nim udział i wykonali wiele pomysłowych prac. Wręczenia nagród dokonała dyrektor GOKiR w Wojaszówce – p. Lucyna Pelczarska.

Zwycięzcami w kategorii klas I-III zostali:
I miejsce – Kacper Zając, Krystian Bieryło, Maja Wanic, Anastazja Szepieniec, Oliwia Wachtarczyk
II miejsce – Natalia Stypuła, Tomasz Śliwka, Kacper Nawrocki, Amelia Jarzyna
III miejsce – Bartosz Urbowicz, Adrian Rysz, Dominik Goleń

klasy IV-VI
I miejsce – Milena Gajda.

Laureatom gratulujemy pomysłowości i talentu, a wszystkim spragnionym wypoczynku życzymy bezpiecznych, zdrowych i udanych ferii zimowych!







web projekt:• Bratkówka 2007