SP Bratkówka - fotografia
strona główna mapa okolice email

Archiwum wydarzeń: 2007r. 2008r. 2009r. 2010r. 2011r. 2012r.


WYDARZENIA

Mikołaj w szkole

W dniu 6 grudnia 2012 roku dźwięk złotego dzwonka i charakterystyczny odgłos kroków na pustym, szkolnym korytarzu dały znać uczniom naszej szkoły, że nadchodzi święty Mikołaj.
Dzieci powitały go okrzykami radości i piosenką przygotowaną specjalnie dla niego. Nie zabrakło również wierszy i wesołych rymowanek, które wprowadziły miłego gościa w dobry nastrój. Mikołaj obdarował wszystkich uczniów upominkami, które sprawiły, że na dziecięcych buziach zagościł uśmiech. Uczniowie wdzięczni za okazane serce również wręczyli Mikołajowi słodki prezent.
Uczniowie wraz z wychowawcami ze wzruszeniem pożegnali świętego Mikołaja i wyrazili nadzieję na spotkanie w przyszłym roku.

Mikołaj w szkole

mikołajki Bratkówka

Mikołaj w szkole

Mikołaj w szkole


Pielgrzymka z Trzebowniska w Bratkówce

W dniu 24 listopada 2012 r. przyjechała do Szkoły w Bratkówce parafialna pielgrzymka z Trzebowniska. Inicjatorem spotkania w miejscu gdzie dzieciństwo i młodość spędził Patron Szkoły był Ks. Proboszcz tamtejszej parafii Ryszard Miśniak. Sobotnie spotkanie w zabytkowym dworku, w otoczeniu pamiątek i fotografii rodzinnych błogosławionego na trwale wpisało się w historię szkoły. Pozwoliło także na upowszechnienie słów bł. St. Starowieyskiego zapisanych na polichromii w kościele w Trzebownisku "Zmiłuj się Panie i mnie tonącemu pozwól innych z toni ratować".
Z okazji odbytego zjazdu dyrektor szkoły w Bratkówce dziękuje uczestnikom pielgrzymki za aktywne uczestnictwo w spotkaniu.

fotografia grupowa Trzebowniska

„ Cała Polska czyta dzieciom” – poznajemy twórczość Aleksandra Fredry

Szkoła Podstawowa w Bratkówce od ubiegłego roku bierze udział w kampanii społecznej „ Cała Polska czyta dzieciom”, realizując program „ Czytające szkoły”. Jednym z wielu zadań, jakie podejmowane są w ramach tego programu, jest organizacja imprez czytelniczych.
19 listopada b.r. w szkole zorganizowano uroczysty apel, podczas którego propagowano ideę głośnego czytania. Podczas apelu przybliżono uczniom sylwetkę i twórczość Aleksandra Fredry- pisarza związanego z najbliższą okolicą. Zorganizowana została wystawka książek tego wybitnego komediopisarza, a z najważniejszymi faktami z życia Aleksandra Fredry zapoznano uczniów wykorzystując prezentację multimedialną. W dalszej części apelu uczniowie klas młodszych przedstawili inscenizację bajki pt. „ Paweł i Gaweł”. Stanowiła ona wprowadzenie do konkursu plastycznego na najciekawszą ilustrację historii „ dwóch sąsiadów”. Prace konkursowe wykonywane były w grupach, techniką dowolną. Po wykonaniu ilustracji przez uczniów, specjalnie powołane jury oceniło wszystkie prace, przyznając trzy pierwsze miejsca oraz wyróżnienia. Autorzy najciekawszych prac otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy konkursu – nagrody pocieszenia. Po zakończeniu konkursu plastycznego nauczyciele czytali głośno uczniom pozostałe utwory ze zbioru „ Bajek” Aleksandra Fredry. Na zakończenie imprezy zorganizowano dla słuchaczy zgaduj- zgadulę dotyczącą poznanych bajek.
W ramach realizacji programu „ Czytające szkoły”, zgodnie z harmonogramem kampanii, w grudniu planowane jest głośne czytanie książek Rene Goscinnego o przygodach Mikołajka i jego kolegów, a także cykl spotkań czytelniczych pod hasłem „ Zima z książką”.

Cała Polska Czyta Dzieciom


Obchody Dnia Patrona w Szkole Podstawowej w Bratkówce

25 października 2012 r. w Szkole Podstawowej w Bratkówce odbyła się uroczystość środowiskowa z okazji Dnia Patrona – bł. Stanisława Starowieyskiego.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście : z-ca Wójta Gminy Wojaszówka – p. Grzegorz Makara, dyr. GOKiR w Wojaszówce – p. Lucyna Pelczarska, przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet – p. Helena Słowik, sołtys wsi Bratkówka – p. Józef Matłosz, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich – p. Barbara Niemiec oraz przewodnicząca Rady Rodziców – p. Irena Bieryło.
Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem Sztandaru Szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie zabrała głos p. dyr. szkoły Jolanta Mikus przybliżając życie i działalność społeczno-religijną bł. Stanisława Starowieyskiego.
W następnej kolejności uczniowie z klas I-III zaprezentowali część artystyczną w formie dialogu, poprzez który w przystępny sposób przybliżono najważniejsze wydarzenia z życiorysu i Patrona Szkoły. Dialog przeplatany był wierszami, piosenkami i symboliczną sceną, obrazującą moment męczeńskiej śmierci Stanisława Starowieyskiego. Całość przedstawienia zilustrowana została prezentacją multimedialną.
Uroczystość była również okazją do wręczenia nagrody dla uczennicy Beaty Daszykowskiej za osiąganie wysokich lokat w zawodach sportowych na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Nagrodę wręczył z-ca Wójta Gminy Wojaszówka – p. Grzegorz Makara, gratulując sukcesów.
Uroczystość zakończyła dyr. szkoły p. Jolanta Mikus, dziękując wszystkim uczestnikom za udział w tym Święcie Szkoły.

śladami patrona bł. Stanisława Starowieyskiego

zdjęcia z Dnia Patrona Szkoły Stanisława Starowieyskiego


Wycieczka do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Centrum Dziedzictwa Szkła to jedyny w Polsce obiekt prezentujący świat szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób. W tym niezwykłym muzeum eksponaty można dotykać, obserwować jak powstają, a nawet je współtworzyć. W skład Centrum wchodzi budynek główny znajdujący się przy ul. Blich 2 oraz tzw. piwnice przedprożne położne w zachodniej części krośnieńskiego Rynku.
Dnia 5 października dla uczniów naszej szkoły zorganizowano wycieczkę do Centrum Dziedzictwa Szkła. Po dotarciu na miejsce i zakupie biletów, uczniowie udali się wraz z przewodnikiem do pochodzących z przełomu XVI i XVII w. piwnic, gdzie zgromadzono część ekspozycji. Tutaj dzieci miały możliwość zwiedzić interaktywne sale, poznać różnorodne właściwości i zastosowania szkła, uczestniczyć w eksperymentach i zabawach: „zobaczyć rozgwieżdżone niebo” przez szkło powiększające i okulary 3D, poznać zasadę działania światłowodów czy kalejdoskopu. W następnej kolejności dzieci przeszły do sali „sztuki szklarskiej”, pozwalającej zapoznać się z technologią produkcji szkła. Dla zwiedzających dostępne są tu – makieta pieca hutniczego, formy i prasa szklarska oraz pozostałości produkcyjne. Z kolei w sali „światowych marek” produkowanych w Krośnie, uczniowie mogli zobaczyć przykładowe produkty wykonane przez krośnieńskie huty dla słynnych zagranicznych kontrahentów produkujących lub projektujących szkło, m.in. Murano, Waterford Crystal, Zwiesel, Eva Solo. W tej części Centrum specjalne pomieszczenie przeznaczono też dla najsłynniejszego polskiego artysty szkła – Stanisława Borowskiego oraz dwóch jego synów – Pawła i Stanisława Jana. W następnej sali zgromadzono wspaniałą ekspozycję najcenniejszych dzieł „szklanej sztuki”, wykonanych przez największych twórców pochodzących lub związanych z Krosnem. Na wystawie zaprezentowano dzieła Agnieszki Leśniak-Banasiak, Marzeny Krzemińskiej-Baluch Jerzego i Mateusza Marajów, Henryka i Rafała Ryszów, Macieja Habrata, Witolda Śliwińskiego i Stanisława Mola. Po opuszczeniu tej części muzeum uczniowie udali się do budynku głównego. Tutaj najpierw zwiedzili salę, gdzie zaprezentowano ekspozycję związaną ze sportem na Podkarpaciu. Zachwyt dzieci wzbudziły tu puchary, medale, autografy sławnych sportowców oraz takie eksponaty jak np. narty, kaski czy wózek do psiego zaprzęgu. W następnej kolejności przewodnik zaprosił uczniów do multimedialnej sali kinowej na film dotyczący historii wytopu szkła oraz przemysłu hutniczego w Krośnie. Po projekcji filmu czekały na uczniów warsztaty szklanego rzemiosła. Po zejściu na najniższe piętro muzeum dzieci znalazły się przy rozgrzanym, hutniczym piecu. Tutaj mogły z bliska obserwować, z czego i jak powstaje szkło i „szklane cuda”. Miały też możliwość samodzielnego wybicia ze szklanej surówki medalu - pamiątki z wycieczki. Następnie odwiedziły warsztaty obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek metodą palnikową. W tych miejscach mogły dokładnie się przyjrzeć, na czym polega kunszt artystów szkła. Na zakończenie wycieczki uczniowie dokonali zakupu szklanych pamiątek w sklepie znajdującym się w obrębie budynku.
Wycieczka wszystkim bardzo się podobała. Uczniowie wrócili z Krosna – Miasta Szkła pełni niezapomnianych wrażeń.

szkło z Krosna

centrum dziedzictwa szkła w Krośnie

CDS Krosno

Zjazd Rodu Starowieyskich

Zjazd Rodu Starowieyskich odbył się 1 września 2012 roku. Starowieyscy na zjazd przyjechali z całej Polski, a nawet z zagranicy. Cała rodzina spotkała się we dworze w Bratkówce, dawnej rodowej posiadłości. Odwiedzili również pobliski Odrzykoń i zwiedzili ruiny zamku odrzykońskiego. 2 września br. wzięli także udział w uroczystej Mszy Świętej w kościele parafialnym w Odrzykoniu. Po Mszy Świętej udali się na cmentarz, aby wspólnie pomodlić się i zapalić znicze na grobach rodziny Starowieyskich.

Starowieyscy - zjazd rodu Starowieyskich

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

Nadszedł długo oczekiwany dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele nie mogli się już doczekać powrotu do obowiązków szkolnych. Po Mszy Świętej w kościele parafialnym w Ustrobnej wszyscy zgromadzili się na sali gimnastycznej w naszej szkole, aby wziąć udział w uroczystej inauguracji roku szkolnego 2012/2013.
Pani Dyrektor Szkoły – Jolanta Mikus powitała wszystkich uczniów, w szczególności tegorocznych pierwszoklasistów, a także rodziców i nauczycieli. Życzyła wszystkim uczniom sukcesów w nauce i dobrego startu w biegu po wiedzę. Następnie upamiętniono minutą ciszy 73 rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Kolejnym, ważnym elementem pierwszego dnia w szkole było spotkanie uczniów z wychowawcami. W salach lekcyjnych nauczyciele przekazali uczniom plany zajęć oraz informacje organizacyjne dotyczące nowego roku szkolnego.

 


Wycieczka do Pilzna i Zalipia

W dniu 28 maja 2012 roku uczestniczyliśmy w wycieczce turystyczno- krajoznawczej do Zalipia i Pilzna. Wyruszyliśmy w drogę o ósmej rano. Byliśmy radośni i dopisywał nam dobry humor.
Pierwszym etapem naszej podróży było Zalipie – wieś położona na Powiślu Dąbrowskim w woj. małopolskim, której osobliwością jest pielęgnowany z pokolenia na pokolenie zwyczaj malowania domów i wnętrz mieszkalnych w oryginalne motywy kwiatowe. Odwiedziliśmy Dom Malarek, gdzie obejrzeliśmy ekspozycję sztuki ludowej oraz bogato zdobiona ceramikę. Uczestniczyliśmy również w warsztatach plastycznych, których celem było zapoznanie nas z historia zdobnictwa zagród w barwne motywy kwiatowe oraz rozwijanie naszych zdolności manualnych.
Kolejnym punktem naszej wyprawy było zwiedzanie Muzeum Lalek w Pilźnie. Najpierw uczestniczyliśmy w spektaklu światła i dźwięku pt. „Jak Pory Roku wędrowały po świecie”, następnie obejrzeliśmy wystawę lalek oraz oryginalne teatrzyki lalkowe i lalki teatralne z XIX i XX wieku. W trakcie spaceru po pomieszczeniach muzealnych, oprócz starych urządzeń i narzędzi do wytwarzania zabawek i lalek zobaczyliśmy sceny z polskich legend.
Na koniec naszej wędrówki po regionie zakupiliśmy pamiątki i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Wycieczka wiele nas nauczyła i dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń.

zajęcia plastyczne

w Zalipiu woj. małopolskie

Dom Malarek Zalipie Małopolska

Zalipie Małopolska
Dom Malarek - fotografia wnętrza

Zalipie – woj. Małopolska, gmina Olesno, powiat dąbrowski. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa tarnowskiego.

Poniżej fotografie z Muzeum Lalek w Pilźnie. Pilzno Muzeum Lalek

Muzeum lalek

pilzno

Gminne eliminacje Konkursu o Puchar Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie

27 kwietnia br. w naszej szkole przy współudziale Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Wojaszówce przeprowadzone zostały gminne eliminacje Konkursu o Puchar Dyrektora WORD w Krośnie. W eliminacjach wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.
W sportowej rywalizacji w poszczególnych kategoriach pierwsze miejsca zajęły: Szkoła Podstawowa w Ustrobnej i Gimnazjum w Odrzykoniu, które to szkoły będą reprezentować Gminę Wojaszówka w turnieju finałowym w Krośnie.
Drużyna naszej szkoły zajęła II miejsce.

turniej BRD

bezpieczni na drodze

bezpieczeństwo na drodze

turniej wiedzy o ruchu drogowym


Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej w Szkole Podstawowej w Bratkówce

Dnia 12 kwietnia 2012 r. w Szkole Podstawowej w Bratkówce odbyły się gminne eliminacje do VI Powiatowego Konkursu Poezji Patriotycznej. Patronat nad eliminacjami gminnymi sprawował Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Wojaszówce.
Celem konkursu było kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych, wrażliwości na piękno języka polskiego oraz upowszechnianie poezji o tematyce patriotycznej.
Uatrakcyjnieniem konkursu była przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Bratkówce część artystyczna, w której zaprezentowano wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej. Ilustracją do występu dzieci była prezentacja multimedialna, pokazująca piękno naszej Ojczyzny. Uczestnicy konkursu mogli również zwiedzić wystawę książek i najnowszych materiałów historycznych dotyczących Żołnierzy Wyklętych.
Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor szkoły Jolanta Mikus, która powitała zaproszonych gości. W swoim przemówieniu przybliżyła nowe spojrzenie na historię Armii Krajowej. Honorowym gościem konkursu był pan Józef Słyś - Prezes Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Krośnie, który wygłosił ciekawą prelekcję na temat wydarzeń z okresu II wojny światowej. Po swoim wystąpieniu uroczyście przekazał na ręce pani dyrektor szkoły Porozumienie o Współpracy zawarte pomiędzy Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej a Szkołą Podstawową w Bratkówce, którego celem jest podjęcie działań wspierających powstanie i działalność Klubu Historycznego im. Armii Krajowej.
Po części oficjalnej rozpoczęto zmagania konkursowe. Eliminacje przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych : uczniowie szkół podstawowych z klas IV-VI i uczniowie szkół gimnazjalnych. W obradach jury uczestniczyli: P. Józef Słyś- członek honorowy, P. Lucyna Pelczarska – dyrektor GOKiR w Wojaszówce oraz nauczyciele z poszczególnych szkół gminy. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników, jury wyłoniło laureatów:
w kategorii - szkoły podstawowe klasy IV – VI
I miejsce – Zuzanna Gołąbek - Szkoła Podstawowa w Wojaszówka
II miejsce – Maciej Maląg - Szkoła Podstawowa w Ustrobnej
Aleksandra Zwiercan – Szkoła Podstawowa w Ustrobnej
III miejsce – Paulina Krok – Szkoła Podstawowa w Bratkówce
Wyróżnienia: Beata Daszykowska – Szkoła Podstawowa w Bratkówce
Aleksandra Mazurkiewicz – Szkoła Podstawowa w Wojaszówce
w kategorii – gimnazja
I miejsce: Marlena Niemiec – Publiczne Gimnazjum w Przybówce
II miejsce : Anna Godek - Publiczne Gimnazjum w Przybówce III miejsce: Natalia Hedesz – Gimnazjum w Odrzykoniu
Wyróżnienia: Anna Sowińska - Publiczne Gimnazjum w Przybówce
Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrody ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Wojaszówce. Gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy powodzenia na dalszym etapie konkursu.

Józef Słyś

konkurs poezjikonkurs poezji patriotycznej

Bóg Honor Ojczyzna


Uśmiechnięte Święta Wielkanocne - przedświąteczne spotkanie w Bratkówce

25 marca 2012 r. z inicjatywy Rady Rodziców, działającej przy Szkole Podstawowej w Bratkówce zorganizowano przedświąteczne spotkanie integracyjne dla lokalnej społeczności, połączone z wystawą prac dziecięcych. Uroczystość odbyła się w sali Domu Strażaka z udziałem dzieci, rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości. Swoją obecnością imprezę uświetnili Wójt Gminy Wojaszówka p. Sławomir Stefański, dyrektor GOKiR w Wojaszówce p. Lucyna Pelczarska, dyrektor ZESiP w Wojaszówce p. Aleksander Daszykowski, ks. proboszcz parafii Łączki Jagiellońskie Janusz Bury, przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet p. Helena Słowik, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Bratkówce p. Barbara Niemiec, Kierownik Posterunku Policji w Bratkówce p. Artur Kielar, sołtys wsi p. Józef Matłosz, prezes LKS "Strażak" Bratkówka p. Stanisław Gunia oraz rodzice, dziadkowie uczniów i mieszkańcy Bratkówki.
Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły p. Jolanta Mikus, która powitała wszystkich przybyłych i nawiązała do zwyczajów związanych ze Świętami Wielkiej Nocy. Następnie zaprosiła do obejrzenia części artystycznej pt. „ Uśmiechnięte Święta Wielkanocne”, przygotowanej przez przedszkolaków i dzieci z klas I-III Szkoły Podstawowej w Bratkówce. Na przedstawienie składały się wiersze, piosenki oraz scenki pokazujące tradycje wielkanocne. Przypomniany został zwyczaj polewania się wodą w wielkanocny poniedziałek, obdarowywania się pisankami oraz nieco zapomniana tradycja chodzenia z kogucikiem. .
Po zakończonej części artystycznej głos zabrał Wójt Gminy Wojaszówka p. Sławomir Stefański. W swoim wystąpieniu podziękował za zaproszenie, wyraził zadowolenie i radość z możliwości uczestnictwa w przedświątecznym spotkaniu lokalnej społeczności. Korzystając z okazji złożył też wszystkim obecnym najlepsze życzenia świąteczne.
Kolejnym punktem uroczystości było zwiedzanie wystawy prac dziecięcych, tematycznie nawiązujących do zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Wśród zgromadzonych ozdób można było podziwiać kolorowe pisanki, stroiki, palmy, wierzbowe koszyczki, kartki świąteczne, własnoręcznie wykonane przez dzieci szkolne.
Na zakończenie uroczystości organizatorzy zaprosili zebranych na spotkanie przy świątecznym stole. Można było skosztować tradycyjnych potraw, słodkich wypieków i poczuć atmosferę nadchodzących Świąt Wielkanocnych.

zdjęcia z uroczystości

Bratkówka - Dom Strażaka

uroczystość

uroczystość w Bratkówce

kiermasz wielkanocny

Sławomir Stefański

pisanki


Czynny wypoczynek

Szkoła Podstawowa w Bratkówce od wielu lat należy do sieci Szkół Promujących Zdrowie. Staramy się wpajać uczniom zasady zdrowego i aktywnego trybu życia oraz promujemy czynny wypoczynek na świeżym powietrzu.
W związku z tym w dniu 1 marca 2012r. został zorganizowany wyjazd na lodowisko do Krosna. Uczniowie z klas I- VI mieli możliwość poznania walorów zdrowotnych uprawiania łyżwiarstwa. Poprzez wspólną zabawę nabywali umiejętności porozumiewania się i utrzymywania dobrych relacji z innymi.
Przygotowanie się do wyjścia na lód zajęło trochę czasu. Uczniowie wypożyczali łyżwy i dopasowywali je do swojego rozmiaru buta, co nie każdemu udało się za pierwszym razem. Gdy wszyscy byli gotowi, weszliśmy na taflę. Każdy jeździł jak umiał: niektórzy częściej leżeli na lodzie, niż przyjmowali postawę pionową, ale z czasem było coraz lepiej.
Wyjazd był bardzo udany. Pozwolił wzmocnić sprawność fizyczną. Poza tym podczas wspólnej zabawy był czas na lepszą integrację zespołu. Zrelaksowani i odprężeni uczniowie odzyskali zapał do dalszej nauki.

czynny wypoczynek - lodowisko Krosno
Nie zapomniano o zrobieniu pamiątkowej fotografii.

Warsztaty rękodzieła artystycznego

W związku z zbliżającym się okresem bożonarodzeniowym w Szkole Podstawowej w Bratkówce zorganizowano warsztaty rękodzieła artystycznego po hasłem: „Ozdoby świąteczne”.
warsztaty plastyczneWarsztaty miały na celu rozwijanie zdolności i zainteresowań dzieci oraz kształtowanie wrażliwości na piękno i bogactwo sztuki rękodzielniczej. Było to już kolejne spotkanie z rękodziełem w naszej szkole, podczas którego dzieci miały możliwość poznać nowe materiały i techniki plastyczne.
Warsztaty zorganizowano dla klas I-III, a prowadziła je pani Aldona Kotecka, na co dzień zajmująca się wyrabianiem rękodzieła artystycznego głównie z filcowanej wełny. Dzieci pod kierunkiem prowadzącej wykonały przepiękne ozdoby choinkowe, wykorzystując podstawowy materiał jakim był filc oraz przeróżne ozdoby: wstążeczki, guziczki, cekiny, koraliki, itp. Dodatkową atrakcją była możliwość wyhaftowania na wieloczynnościowej maszynie do szycia napisu związanego ze świętami Bożego Narodzenia. Wspólnej pracy towarzyszyły dyskusje na temat właściwego doboru kolorów, zasadności i ilości ozdób oraz poprawnej kompozycji. Dzieci pracowały z dużym zapałem i wykazały się niezwykłą pomysłowością przy ozdabianiu swoich prac. Wspólne tworzenie sprzyjało integracji dzieci i motywowało do podejmowania wysiłku.
Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, uatrakcyjniły proces edukacyjny.


Trzecioklasiści pieką chleb

Uczniowie klasy III na zajęciach poznawali historię wypieku chleba. Dowiedzieli się, jakie produkty są potrzebne oraz jak wiele osób zaangażowanych jest w produkcję pieczywa w piekarniach.
W związku z tym wychowawczyni klasy zorganizowała dzieciom niespodziankę. Trzecioklasiści sami mogli spróbować upiec chleb ze zgromadzonych składników.
Dzieci przyjęły pomysł z ogromną aprobatą. Podzieli się na grupy i każda z nich otrzymała swoje zadanie. Jedna grupa przygotowywała brytfannę, inna dodawała składniki, zaś ostatnia grupa je mieszała. Jednak w międzyczasie następowały zmiany obowiązków, gdyż każdy chciał spróbować zadań innych. W końcu wyrobione ciasto trafiło do blachy i do piekarnika.
Uczniowie wrócili z powrotem na lekcje, lecz z wielką niecierpliwością oczekiwali na degustację. Po pewnym czasie chleb był gotowy. Dzieci zachwycały się jego kolorem, wyglądem, zapachem. Kiedy wreszcie nadszedł upragniony moment smakowania, wszyscy chętnie zjadali i prosili o dokładkę. Trzecioklasiści podzielili się swoim wypiekiem z kolegami, koleżankami oraz nauczycielami.
Zapewne ten dzień i pierwsza samodzielna próba wypieku chleba na długo pozostaną w pamięci uczniów.

zdjęcie klasy trzeciej

zdjęcia chleb


web projekt:• Bratkówka 2007