SP Bratkówka - fotografia
strona główna mapa okolice email

Archiwum wydarzeń: 2007r. 2008r. 2009r. 2010r. 2011r. 2012r.


WYDARZENIA - 2009 r.

„Wędrówką życie jest człowieka”- obchody Dnia Patrona w Szkole Podstawowej w Bratkówce

27 października 2009 r. w Szkole Podstawowej w Bratkówce odbyła się uroczystość środowiskowa z okazji Dnia Patrona. W październiku bieżącego roku mija bowiem dziesiąta rocznica nadania szkole imienia bł. Stanisława Starowieyskiego. W ciągu tych lat Jego postawa życiowa była wzorem do naśladowania dla całej szkolnej społeczności. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście : prezes Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Oddział w Wojaszówce – p. Zbigniew Such, przedstawiciel ZKRP i BWP – p. Franciszek Rudnik, dyr. GOKiR w Wojaszówce – p. Lucyna Pelczarska, dyr. ZEAS – p. Aleksander Daszykowski, dyr. Szkoły Podstawowej w Ustrobnej – p. Zuzanna Paluch, przewodnicząca Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich – p. Helena Słowik, sołtys wsi Bratkówka – p. Józef Matłosz oraz przewodnicząca Rady Rodziców – p. Alicja Zych. Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem Sztandaru Szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie zabrała głos p. dyr. szkoły Jolanta Mikus pokrótce przybliżając życie i działalność bł. St. Starowieyskiego oraz podkreśliła, że miejscem, w którym spędził szczęśliwe dzieciństwo i młodość była właśnie Bratkówka. W następnej kolejności uczniowie szkoły zaprezentowali część artystyczną, której myślą przewodnią były słowa zaczerpnięte z wiersza Edwarda Stachury „Wędrówką życie jest człowieka”. W montażu słowno – muzycznym młodzi artyści przypomnieli najważniejsze wydarzenia z życia Patrona, wzbogacając je wierszami i piosenkami. Całość przedstawienia zilustrowana została prezentacją multimedialną. Szczególne wrażenie na widzach wywarła symboliczna scena, podczas której uczniowie zaznaczyli swój szacunek dla Patrona, składając kwiaty i zapalając znicz pod portretem Stanisława Starowieyskiego. Wyjątkowość tej chwili potęgowała przejmująca muzyka poważna. Występ uczniów wszystkim bardzo się podobał, a u niektórych wywołał nawet łzy wzruszenia. Część artystyczna, prezentacja multimedialna oraz dekoracja została przygotowana pod kierunkiem: p. Magdaleny Król, p. Wioletty Szeller, p. Sławomira Szweda oraz p. Małgorzaty Zajchowskiej. Po części artystycznej prezes ZKRP i BWP- p. Zbigniew Such odznaczył medalem za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych dyrektor SP w Ustrobnej p. Zuzannę Paluch oraz nauczyciela SP w Bratkówce p. Teresę Lidwin. Tym miłym akcentem została zakończona część oficjalna uroczystości. Szkoła w Bratkówce jest dumna z Patrona jakiego obrała, Jego wyjątkowy wzorzec osobowy wpływa na kształtowanie postaw moralnych młodego pokolenia.

z salonu mody ślubnejAndrzejkowe czary- mary

„W wilię Świętego Andrzeja
Spełniona została nadzieja.
Bodaj to się sprawdziło,
Co się ongiś wyśniło.”

Andrzejki, przypadające na dzień 29 listopada, to doskonała okazja do wróżenia i dobrej zabawy. Kiedyś w wieczór poprzedzający imieniny Andrzeja wróżyły sobie tylko dziewczęta, dziś w andrzejkowe czary- mary bawią się wszyscy.
W naszej szkole zabawa andrzejkowa odbyła się 26 listopada. Najpierw bawiły się dzieci klas I-III, potem z IV-VI. Dzieci pod okiem wychowawców przygotowały andrzejkowe wróżby. Było więc tradycyjne lanie wosku i odczytywanie z niego przyszłości, karteczki z imionami, przestawianie bucików, serca i strzały, wróżenie z obierek z jabłek i wiele, wiele innych. Śmiechu i dobrej zabawy było co niemiara. Po zakończeniu andrzejkowych wróżb wszyscy doskonale bawili się na szkolnej dyskotece, którą przygotowali i obsługiwali uczniowie najstarszej klasy.


Pasowanie na ucznia

Zwyczajem stało się, że uczniowie pierwszej klasy naszej szkoły po kilku tygodniach pobytu w jej murach obchodzą uroczyste pasowanie na ucznia . Uroczystość ta w naszej szkole odbyła się 07.10.2009 r. Akt ten, którego dokonuje dyrektor szkoły jest symbolicznym przyjęciem nowego ucznia w społeczność uczniowską szkoły.
Zanim uczniowie klasy pierwszej przyjmą z rąk dyrektora akt pasowania , starają się udowodnić , że w pełni zasłużyli za tytuł ucznia swojej szkoły, poprzez przedstawienie części artystycznej. Tegoroczni pierwszacy przygotowali montaż wierszy , piosenek oraz taniec , aby zaprezentować swoje umiejętności.
Następnie uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie oraz zostali pasowani przez panią Dyrektor na uczniów naszej szkoły. Kolejnym punktem uroczystości było zachęcenie uczniów do oszczędzania i wręczenie im książeczek SKO oraz drobnych upominków . Po zakończonej uroczystości pierwszoklasiści udali się do swojej klasy na poczęstunek.W magicznym świecie radia i telewizji

21 września 2009.r. odbyliśmy wycieczkę do stolicy Podkarpacia – Rzeszowa. Głównym celem wycieczki było zwiedzenie Telewizji i Radia Rzeszów.
fotografia ze studia Telewizji Rzeszów
Po dwugodzinnej podróży dotarliśmy do pierwszego etapu naszej wycieczki – Telewizji Rzeszów. Rolę naszego przewodnika po tym interesującym miejscu pełniła pani redaktor Beata Bartman. Najpierw pani przewodnik zaprowadziła nas do studia, gdzie nagrywane są programy lokalne, m.in. Wiadomości, prognoza pogody czy różnego rodzaju programy „ na żywo”. Pani redaktor opowiedziała nam, w jaki sposób odbywają się takie nagrania. Mówiła o olbrzymiej roli świateł, scenografii, komputerów oraz techników – specjalistów odpowiedzialnych za ich obsługę. Z wielkim więc zdziwieniem obserwowaliśmy ilość i różnorodność kamer, reflektorów i różnego rodzaju sprzętów, które wykorzystywane są podczas nagrywania programów. Niektórzy z nas mieli nawet okazję usiąść przed kamerami i przez chwilę poprowadzić Wiadomości „na niby”. Następnym pomieszczeniem, które zwiedziliśmy był pokój, gdzie pracują redaktorzy. Od nich dowiedzieliśmy się, jak wyszukuje się tematy, zbiera materiały na reportaże i jak powstaje prognoza pogody. Potem pani przewodnik zabrała nas do archiwum telewizji, gdzie w wielkim porządku zgromadzone są wszystkie archiwalne i aktualne nagrania. Wizyta w telewizji była bardzo ciekawa i pouczająca. Poznaliśmy zasady nagrywania programów, wzbogaciliśmy swój język o pojęcia związane z telewizją , a także poznaliśmy pracę ludzi tworzących telewizję, która jak się okazało, wcale nie jest łatwa.
Kolejnym celem naszej wycieczki było zwiedzenie Radia Rzeszów. Po dotarciu na ul. Zamkową, przy której mieści się jego siedziba, zaopiekowała się nami p. redaktor Jolanta Danak – Gajda. Zwiedzanie radia zaczęliśmy od sali koncertowej. W niej, jak dowiedzieliśmy się, odbywają się rejestrowane „ na żywo” różnego rodzaju koncerty, rozmowy, dyskusje np. z politykami. Pani przewodnik zwróciła naszą uwagę na, znajdujące się na sali, główne narzędzia pracy redaktorów radiowych czyli mikrofony. Przez wielką szybę obserwowaliśmy też reżyserkę, która niemal w całości wypełniona była olbrzymią konsoletą pełną przycisków, guziczków, suwaków itp. Dowiedzieliśmy się , że to różnego rodzaju miksery i wzmacniacze wysokiej klasy, przeznaczone do perfekcyjnego nagrywania dźwięku. Następnie przeszliśmy do studia, gdzie przez chwilę przysłuchiwaliśmy się prowadzonej „ na żywo” audycji „ Piosenki na życzenie”. Prowadząca audycję rozmawiała z radiosłuchaczami, którzy zamawiali swoje ulubione utwory muzyczne. Następnie znaleźliśmy się w pomieszczeniu zwanym amplifikatornią , czyli dyżurce wypełnionej przyrządami służącymi emitowaniu i kierowaniu programem radiowym. To pomieszczenie było już ostatnim , jakie zwiedziliśmy w Radiu Rzeszów.
Pełni wrażeń, bogatsi o nowe wiadomości i doświadczenia wracaliśmy do autokaru ulicami centrum Rzeszowa. Przez chwilę zatrzymaliśmy się jeszcze pod pomnikiem Adama Mickiewicza, wspominając tego zasłużonego poetę. A potem pozostała nam tylko droga powrotna do domu, podczas której wszystkim dopisywały wspaniałe humory. Wycieczka została zorganizowana z inicjatywy p. dyrektor szkoły Jolanty Mikus oraz wychowawców klas.

Uczniowie klasy V


Akcja Sprzątanie świata- Polska 2009 -,,Pomagamy Ziemi- codziennie”

Już po raz szesnasty w dniach 18 – 20 września 2009r. ruszyła międzynarodowa akcja ,,Sprzątanie świata- Polska”. Wzorem lat ubiegłych uczniowie naszej szkoły włączyli się do udziału w akcji. Uczniowie klasy V przygotowali apel , na którym przedstawili historię oraz cel akcji ,,Sprzątanie świata”.
Akcja ,,Sprzątania świata” wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się tam w 1989r. Wówczas 40 000 mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jego uczestników co rok rośnie. Polsce akcja odbywa się co roku, począwszy od 1994 r.
Krajowym patronem i koordynatorem akcji jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji uczestniczy młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych oraz ochotnicy.
Po apelu wszyscy uczniowie naszej szkoły sprzątali park, przystanki autobusowe oraz przydrożne rowy. Udział uczniów w akcji przyczynił się nie tylko do usunięcia zalegających śmieci ale spowodował wzrost świadomości ekologicznej społeczności szkolnej.


Dzień Babci i Dziadka

Są niezastąpieni – to najczęściej pojawiające się sformułowanie przywoływane w rozmowach o ich zaangażowaniu w życie dziecka. Babcia i Dziadek to osoby, które kochają bezwarunkową miłością swoje wnuczęta, rozpieszczają je, często są ich najlepszymi przyjaciółmi. Nic zatem dziwnego, że najmłodsi członkowie rodziny wprost ich uwielbiają. Dzień Babci i Święto Dziadków ma swoją ponad trzydziestoletnią tradycję.
W związku z tym właśnie świętem w Szkole Podstawowej w Bratkówce w czwartek, 22 stycznia zorganizowano uroczystość środowiskową, na którą dzieci zaprosiły swoje babcie i dziadków. Uroczyste spotkanie rozpoczęło się występem artystycznym przygotowanym przez dzieci z klas I- III pod okiem swoich wychowawców. Dzieci recytowały wiersze, w których dziękowały seniorom za opiekę i trud wkładany w ich wychowywanie. Strofy pięknej poezji przeplecione zostały piosenkami dla przybyłych. Wszyscy zgromadzeni na sali włączyli się do wspólnego śpiewu. W drugiej części występu uczniowie zaprezentowali ciekawą wersję Jasełek, w których do żłóbka Pana Jezusa przybywały z darami postacie z bajek. I ta część występu cieszyła się wśród widzów dużym zainteresowaniem. Na zakończenie dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonały chóralne „sto lat", dokładając dla swoich babć i dziadków jeszcze życzenia dwustu i trzystu lat życia.
Na zakończenie dzieci obdarowały przybyłych własnoręcznie wykonanymi upominkami, a do najpiękniejszych życzeń dla babć i dziadków dołączyła się także pani dyrektor szkoły Teresa Lidwin. Po części artystycznej gospodarze zaprosili gości na ciepłą herbatę i pyszne ciasto. Nastał więc czas na chwile wspomnień i miłej pogawędki.
Zorganizowana uroczystość stała się wspaniałą okazją do nawiązania dialogu międzypokoleniowego, a zaprezentowana część artystyczna pozwoliła gościom na chwilę refleksji, tak przecież ważnej w dzisiejszym świecie.
Organizatorzy dziękują wszystkim babciom i dziadkom, którzy przyjęli zaproszenie i swoją obecnością uświetnili to spotkanie.
Kolędowanie po angielsku „Christmas Time”
- 12.01.2009 r.

W dniu 12 stycznia 2009 r. w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Kolęd i Piosenek Świątecznych w Języku Angielskim. Konkurs miał na celu przede wszystkim popularyzację kolęd i piosenek w języku angielskim, a także zachęcenie uczniów do nauki języka obcego poprzez uczenie się tekstów piosenek. Był on jednocześnie okazją do integracji uczniów z terenu gminy Wojaszówka.
Gościem honorowym konkursu była dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji - pani Lucyna Pelczarska, która przewodniczyła obradom jury. W skład jury weszli również nauczyciele języka angielskiego z poszczególnych szkół.
W konkursie wzięło udział 13 uczniów klas IV-VI z pięciu szkół gminy Wojaszówka. W miłej, świątecznej atmosferze, przy choince i nastrojowo udekorowanym kominku uczniowie prezentowali przygotowane przez siebie utwory muzyczne. Popisy wokalne solistów wzbogacone były odpowiednim do piosenki strojem oraz gestami i ruchem na scenie. Po zakończonych występach dzieci udały się na poczęstunek, a jury rozpoczęło obrady. Przyznano 3 nagrody główne i 5 wyróżnień: I miejsce – Ewelina Wąchała ze Szkoły Podstawowej w Bratkówce, II miejsce – Anna Szałajko ze Szkoły Podstawowej w Łękach Strzyżowskich, III miejsce – Aleksandra Lidwin ze Szkoły Podstawowej w Bratkówce; wyróżnienia: Magdalena Gumienna – Odrzykoń, Damian Turczyn – Wojaszówka, Gabriela Izowit – Bratkówka, Sabina Walczak – Ustrobna oraz Marzena Bielecka – Łęki Strzyżowskie.
Dyrektor szkoły p. Teresa Lidwin gratulowała zwycięzcom i wyróżnionym uczniom wręczając im atrakcyjne nagrody. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Spotkanie zakończyło się miłym akcentem, jakim było wspólne odśpiewanie kolędy „Silent night”. Konkurs zorganizowała nauczycielka języka angielskiego p. Renata Gajda.


web projekt:• Bratkówka 2007