SP Bratkówka - fotografia
strona główna mapa okolice email

Archiwum wydarzeń: 2007r. 2008r. 2009r. 2010r. 2011r. 2012r.

WYDARZENIA

Apel bożonarodzeniowy

Szczególny czas oczekiwania na Boże Narodzenie, to czas, który skłania zawsze do refleksji. Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, czuć wyjątkową, świąteczną atmosferę. Ostatnie szkolne dni grudnia upływały nam w takiej właśnie atmosferze. Najpierw uczniowie spotykali się ze swoimi wychowawcami w klasach, aby podzielić się opłatkiem i wspólnie pośpiewać kolędy.
Następnie cała społeczność szkolna 22 grudnia 2016 r. spotkała się na wspólnym uroczystym apelu bożonarodzeniowym przygotowanym przez uczniów z klas I-III. Uczniowie w humorystyczny sposób pokazali na czym polega magia Świąt Bożego Narodzenia. Część artystyczna zaprezentowana przez uczniów bardzo się spodobała całej społeczności szkolnej. Jasełka pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela.
Całość ubogaciły dźwięki kolęd i pastorałek oraz życzenia złożone przez przewodniczącą Samorządu Szkolnego i Panią Dyrektor.
Spotkanie z leśnikami

Dnia 21 grudnia 2016 r. naszą szkołę odwiedzili leśnicy z Nadleśnictwa Odrzykoń.
Celem spotkania było zapoznanie dzieci z pracą leśnika, przypomnienie zasad zachowania się w lesie oraz zwrócenie uwagi na opiekę nad zwierzętami w okresie zimowym. Spotkanie miało także na celu kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody. Goście opowiedzieli o swoim podstawowym obowiązku, jakim jest troska o las. Mówili również o sadzeniu drzew, ochronie przed szkodnikami, celowych wycinkach. Przypomnieli, jak należy zachowywać się w lesie. Uczniowie dowiedzieli się, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających.
Ponadto leśnicy ciekawie opowiadali o zwierzętach, które zostały na zimę w naszym kraju, informowali, jak należy prawidłowo je dokarmiać i co mogą jeść poszczególne gatunki zwierząt w okresie zimowym. Dzieci poznały rodzaje lasów, jakie występują na naszym terenie. Na zakończenie spotkania leśnicy przekazali kule ziaren, które dzieci mogły zawiesić ptakom koło swojego domu.
Była to interesująca lekcja przyrody. Dzięki tym zajęciom uczniowie poszerzyli wiadomości o lesie i jego mieszkańcach. Lepiej poznały zasady ochrony przyrody i opieki nad zwierzętami i ptakami w okresie zimowym. „Cicha noc, święta noc pokój niesie ludziom wszem…” Szczególny czas oczekiwania na Boże Narodzenie, to czas, który skłania zawsze do refleksji. Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, czuć wyjątkową, świąteczną atmosferę. Ostatnie szkolne dni grudnia upływały nam w takiej właśnie atmosferze. Najpierw uczniowie spotykali się ze swoimi wychowawcami w klasach, aby podzielić się opłatkiem i wspólnie pośpiewać kolędy. Następnie cała społeczność szkolna 22 grudnia 2016 r. spotkała się na wspólnym uroczystym apelu bożonarodzeniowym przygotowanym przez uczniów z klas I-III. Uczniowie w humorystyczny sposób pokazali na czym polega magia Świąt Bożego Narodzenia. Część artystyczna zaprezentowana przez uczniów bardzo się spodobała całej społeczności szkolnej. Jasełka pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela. Całość ubogaciły dźwięki kolęd i pastorałek oraz życzenia złożone przez przewodniczącą Samorządu Szkolnego i Panią Dyrektor. Życzymy wszystkim, by czas Świąt Bożego Narodzenia obfitował w szczęście, pokój, życzliwość, miłość, dobroć, zgodę, przebaczenie i nadzieję.
CZY TO MAGIA? NIE, TO CZYSTA CHEMIA!
niecodzienna lekcja przerody

W czwartek, 8 grudnia gościliśmy w naszej szkole grupę animatorów "Zaelektryzowani", którzy przedstawili nam spektakl pt. "Czy to magia? Nie, to czysta chemia!". Neandertalczyk Mietek i mnich Magnus demonstrowali w żartobliwy sposób eksperymenty chemiczne, a także omówili ciekawostki o budowie naszego organizmu. Nie zabrakło ognia, piany i wybuchów. Towarzyscy i zabawni aktorzy umożliwili dzieciom aktywne uczestnictwo w pokazie.
Celem spektaklu poza elementem rozrywkowym było przekazanie wiedzy z zakresu przyrody w sposób ciekawy i widowiskowy. A wszystko to w lekkiej, humorystycznej fabule, co dostarczyło dzieciom wielu wrażeń i z pewnością rozbudziło zainteresowanie naukami przyrodniczymi. Spotkanie było świetną zabawą, a przy okazji dzieci wiele się nauczyły.
Najbardziej interesujące ze wszystkich pokazów było podpalanie dłoni! Ale spokojnie, wszystkie doświadczenia były bezpieczne, sprawdzone i przygotowane przez profesjonalnych chemików. Jednak należy pamiętać, że nie wolno takich eksperymentów robić samemu w domu.
Odwiedziny Mikołaja

Na ten niezwykły dzień każdego roku dzieci czekają z utęsknieniem. W tym roku uczniowie z klas I-III otrzymali nietypowy prezent – Święty Mikołaj obdarował je biletami do kina. W dniu 6 grudnia odbył się wyjazd do Art Kina w Krośnie na projekcję filmu „Vaiana – Skarb Oceanu”. Bajka emitowana była w technologii 3D.
„Vaiana: Skarb oceanu” opowiada historię tytułowej córki wodza wysp Te Fiti, Vaiany, która marzy by opuścić wyspę, odkrywać inne światy i żeglować po bezkresnym oceanie. Podczas podróży poznaje potężnego niegdyś półboga Maui. Od tego momentu wspólnie żeglują przez bezmiar oceanu, który nie szczędzi im karkołomnych przygód, obfitujących w spotkania z ogromnymi potworami. To opowieść o pragnieniu odkrywania w życiu tego, co nieznane, o tym by nie bać się marzyć i sięgać po nasze pragnienia. Ale też jest to historia o szanowaniu tradycji i o tym jak ważne są pewne stałe w naszym życiu, takie jak rodzina, przyjaźń oraz małe i duże rytuały dnia codziennego.
Po powrocie do szkoły na dzieci czekała kolejna niespodzianka - odwiedził je Święty Mikołaj. Ten niecodzienny, długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach naszych uczniów. Mikołaj został gorąco przyjęty. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki dla swojego gościa. Z niecierpliwością czekały na podarunki. Każdy otrzymał drobny upominek, za który serdecznie podziękował.
Czas upłynął szybko na wspólnej zabawie. Ulotne chwile zostały uwiecznione na zdjęciach. Dzieci z ogromną radością zaprosiły Mikołaja za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne.
Tydzień bez Przemocy

W dniach od 28 listopada do 5 grudnia 2016 r. w Szkole Podstawowej w Bratkówce trwał Tydzień bez Przemocy. W tym roku przebiegał on pod hasłem: „ Szanuj siebie i innych”. Zorganizowany został przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wojaszówce oraz Radą Rodziców.
Kształtowanie właściwych postaw, budowanie pozytywnych relacji pomiędzy uczniami a także propagowanie zdrowego stylu życia to główne cele tegorocznych obchodów Tygodnia bez Przemocy. Aby zrealizować te cele, przygotowano dla uczniów wiele zadań i atrakcji. Tydzień rozpoczęto rozgrywkami w mini piłkę siatkową, które odbywały się na sali gimnastycznej przy szkole w Ustrobnej. W trakcie rozgrywek wyłonieni zostali najlepsi siatkarze- Wiktor Cynarski, Maksymilian Mercik i Dominik Śliwka. Kolejnym zadaniem realizowanym w ramach Tygodnia bez Przemocy była prezentacja uczniom literatury poświęconej dobremu wychowaniu, zasadom bezpiecznego i zdrowego życia oraz sposobom budowania pozytywnych relacji międzyludzkich. W związku z tym uczniom klas młodszych czytane były fragmenty książki Beaty Guzowskiej i Krystiana Pruchnickiego pt. „Dobre wychowanie. Savoir-vivre dla dzieci”. Uczniom klas IV-VI zaprezentowano fragmenty książki Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci” oraz Zofii Staniszewskiej „ Ale plama! Czyli dobre maniery i domowe afery”. Po głośnym czytaniu lektury przeprowadzona została pogadanka dotycząca właściwych zachowań w różnych sytuacjach, zasad dobrego wychowania a także obowiązków ucznia. Zaprezentowana literatura posłużyła uczniom jako punkt wyjścia do tworzenia rymowanek i prac plastycznych. W trakcie Tygodnia bez Przemocy przeprowadzone bowiem zostały dwa konkursy: na rymowankę, propagującą właściwe zachowania oraz plastyczny pod hasłem: „ Szanuj siebie i innych”. W konkursie na rymowankę wzięli udział uczniowie klas IV-VI. Autorami najlepszych rymowanek zostali:

I miejsce – Ewelina Haniebnik,
II miejsce – Wiktor Cynarski,
III miejsce – Milena Gajda i Izabela Izowit.


Konkurs plastyczny przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych – klasy I-III i IV-VI. Uczniowie pracowali w grupach, tworząc plakaty z wykorzystaniem różnorodnych materiałów. Jury miało nie lada problem z wybraniem najlepszych prac w grupie młodszej, dlatego podjęło decyzję, że wszyscy uczniowie klas młodszych zostaną nagrodzeni. Ich prace były kolorowe, ciekawe i bardzo staranne. Natomiast w klasach IV-VI wyłoniono dwie prace, które również oceniono równorzędnie. Ich autorkami były:

I grupa- Julia Bożek, Milena Gajda i Ewelina Haniebnik
II grupa – Ronia Harasim, Izabela Izowit i Milena Szepieniec.

Uczestnicy wszystkich konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, ufundowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wojaszówce.
Tydzień bez Przemocy zakończony został uroczystym apelem. Rozpoczęto go od prezentacji części artystycznej, przygotowanej przez członków samorządu uczniowskiego, a dotyczącej praw i obowiązków ucznia. W trakcie apelu pani dyrektor szkoły Jolanta Mikus podsumowała wszystkie działania podjęte w trakcie trwania Tygodnia bez Przemocy. Rozdane zostały również nagrody dla zwycięzców poszczególnych konkursów. Na zakończenie każdy mógł też posmakować pysznych, cynamonowych ciasteczek, ufundowanych przez Radę Rodziców.


ZABAWA ANDRZEJKOWA

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, podczas której można się oderwać od szarej, szkolnej rzeczywistości i przenieść w świat fantazji. Z tej okazji 24 listopada w naszej szkole zorganizowana została zabawa andrzejkowa, na której oprócz wspaniałej zabawy w tanecznych rytmach, można było skorzystać z usług znamienitych cyganek. Zainteresowanie ich usługami było olbrzymie, gdyż gwarantowały spełnienie wszystkich marzeń -oczywiście z przymrużeniem oka. Nie zbrakło tradycyjnych zabaw z laniem wosku i ustawianiem butów. Wszystko po to, aby kultywować tradycję ludową i dać szansę na spełnienie ludowej pieśni: „Andrzeju Andrzeju, dziewcząt dobrodzieju, wolę swoją okaż, najmilszego pokaż?” Najpierw bawili się uczniowie z klas I-III. Aby tradycji stało się zadość cyganki wróżyły wszystkim chętnym, co ich czeka w nadchodzącym roku, jakie imię będzie nosić przyszła sympatia, a także czy spełnią się najskrytsze marzenia. Ciekawe, czy podczas dyskoteki andrzejkowej spełniły się któreś przepowiednie?
W godzinach popołudniowych zabawę andrzejkową kontynuowali uczniowie z klas IV- VI. Podczas zabawy nie zabrakło największych tanecznych przebojów ostatnich miesięcy. Dzięki temu wszyscy wspaniale się bawili od pierwszej do ostatniej minuty. Dyskoteka obfitowała w szereg atrakcji. Jak każe tradycja, nie obyło się bez wróżb.
Wszyscy uczniowie skończyli dyskotekę andrzejkową w dobrym i radosnym nastroju. Teraz czekają na następną…
Pedagogizacja rodziców
Prezentacja multimedialna n/t: Wpływ czytania na rozwój dziecka.

W dniu 17 listopada 2016 r. podczas zebrania ogólnego z rodzicami przedstawiono prezentację multimedialną, dotyczącą wpływu czytania na rozwój dziecka. W prezentacji uwzględnione zostały w szczególności zalety czytania, w tym nieoceniona rola wychowawcza, poznawcza i dydaktyczna książek. Szeroko omówiono też powody, dla których należy dzieciom głośno czytać. Polecono też rodzicom stronę internetową Kampanii Cała Polska czyta dzieciom, która propaguje codzienne czytanie dzieciom jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego.
W trakcie zebrania rozdano rodzicom również materiały dydaktyczne, opublikowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji - „ O wyższości słowa czytanego. Gazetka dla rodziców”. Przygotowano też gazetkę ścienną, na której wyeksponowane zostały zalety czytania, wyniki ostatnio przeprowadzonego konkursu czytelniczego oraz Złota Lista Książek, polecanych przez Fundację Cała Polska czyta dzieciom.
Rodzice mogli też zwiedzić wystawę książek Henryka Sienkiewicza, przygotowaną z okazji Roku Sienkiewiczowskiego. Na wystawę złożyły się: portret i życiorys pisarza, różne wydania jego dzieł, literatura popularnonaukowa dotycząca polskiego noblisty oraz cieszące się dużym zainteresowaniem, zdjęcia z filmowych adaptacji utworów Sienkiewicza.


Teatrzyk kukiełkowy

Dnia 14.11.2016 r. do naszej szkoły zawitał Teatrzyk Kukiełkowy "Tomcio" z Nowego Sącza z bajką edukacyjną pt. "Brzydal". Bajka opowiadała o zwierzętach egzotycznych, które nie były tolerancyjne wobec siebie.
Bohaterowie bajki są niezadowoleni ze swego wyglądu. Ich największym marzeniem jest być pięknym i lubianym: żyrafa Cecylka chce mieć krótka szyję, kameleon Leon niezadowolony z koloru swojej skóry i pragnie ją zmienić, a nosorożec Teodor nieszczęśliwy z powodu nosa. Wszyscy wspólnie podejmują decyzję, by udać się do miejscowego Szamana, który spełni ich marzenia. Tak też się stało. Szaman za pomocą magicznych zaklęć odmienił wygląd zwierząt. Teodor, Leon i Cecylka byli bardzo szczęśliwi, jednak ich radość nie trwała długo. Koledzy wyśmiewali się z nowego wyglądu zwierząt, a małpki uświadomiły bohaterom, iż w życiu nie ważny jest wygląd, najważniejsze jest dobro, piękno wewnętrzne i zdrowie- wartości cenione w życiu. Bohaterowie po namyśle, za pomocą magicznych piór powrócili do pierwotnego wyglądu. Perypetie zwierząt dzieci śledziły z zapartym tchem, a na zakończenie podziękowały aktorom gromkimi brawami za dostarczone wrażenia i emocje
Morał z bajki był taki, że prawdziwa przyjaźń jest bezinteresowna, a ładny wygląd nie powinien mieć na nią wpływu. Pluszowe kukiełki, odpowiednia scenografia, muzyka i zdolności aktorskie aktorów przykuwały uwagę młodej widowni.
Śniadanie daje moc

„Śniadanie daje moc” to program promujący zasady zdrowego odżywiania i zwiększający świadomość na temat roli pierwszego posiłku w diecie dziecka. Nasza placówka bierze udział w realizacji tego projektu. W związku z tym 8 listopada br. obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania. Śniadanie, to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!
Uczniowie klas I-III tego dnia przygotowali pyszne śniadanie, które przy pięknie nakrytym stole wyglądało apetycznie. W pierwszej kolejności wychowawczyni zapoznała najmłodszych z 12 zasadami zdrowego odżywiania. Wszystkie dzieci zgodnie decydowały, co jest dobre i korzystne dla zdrowia, a co może zdrowiu zaszkodzić. Zdobytą wiedzę wykorzystali w przygotowaniu śniadania. Założyły fartuszki i z niewielką pomocą wychowawców przyrządziły przepyszne, zdrowe śniadanie. Na stole znalazły się m.in. samodzielnie przygotowane kanapki, soki owocowe, warzywa, owoce, woda mineralna, nabiał. Dzieci samodzielnie wykonały szaszłyki owocowe, łódki warzywne, tęcze jarzynowe, witaminowe surówki itp. Przygotowanie śniadania było nie tylko okazją do poznania zasad prawidłowego żywienia, ale przede wszystkim wyśmienitą zabawą. Śniadanie wszystkim smakowało, czego dowodem były znikające w bardzo szybkim tempie kanapki.
Była to świetna zabawa dla dzieci, dzięki której najmłodsi nauczyli się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie.
KONKURS CZYTELNICZY
ze znajomości książki Frances Hodgson Burnett pt. „ Tajemniczy ogród”


W dniu 3 listopada 2016 r. przeprowadzony został konkurs czytelniczy ze znajomości książki Frances Hodgson Burnett pt. „ Tajemniczy ogród”, zorganizowany przez szkolną bibliotekę. Konkurs miał na celu sprawdzenie stopnia znajomości lektury, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz zamiłowania do literatury, a także popularyzowanie wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży. Konkursowi towarzyszyła wystawka książek dla dzieci autorstwa Frances Hodgson Burnett. W konkursie wzięło udział sześcioro uczniów z klas V i VI.
Najlepszą znajomością lektury wykazali się:

I miejsce – Dominik Śliwka
II miejsce – Milena Gajda
III miejsce – Ewelina Haniebnik

Serdecznie gratulujemy!
Odwiedzamy miejsca pamięci

Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i odchodzimy. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...
Z okazji Święta Zmarłych oraz zbliżającego się wielkimi krokami Narodowego Święta Niepodległości uczniowie w dniu 26 października 2016r odwiedzili Miejsca Pamięci Narodowej w naszej miejscowości.
Dzieci z klas I-III wraz wychowawcami udali się pod tablicę upamiętniającą poległych w czasie II wojny światowej mieszkańców Bratkówki. Przedstawiciele uczniów odczytali kolejno nazwiska poległych i minutą ciszy uczcili ich pamięć. Odmówili także modlitwę i zapalili znicz. Uczniowie starsi z klas IV-VI wyruszyli w kierunku Wojkówki, nad rzekę Wisłok, gdzie znajduje się symboliczny grób żołnierza Armii Krajowej – ppor. Mariana Szuby. Poprzez modlitwę i zapalenie zniczy oddaliśmy szacunek zmarłym, którzy złożyli swoje życie za wolność naszej Ojczyzny.
Przedstawiciele szkolnej społeczności – p. dyr. szkoły – Jolanta Mikus, proboszcz parafii Ustrobna – ks. Artur Progorowicz, przewodnicząca Rady Rodziców – p. Irena Bieryło oraz reprezentanci szkolnego samorządu udali się na cmentarz w Odrzykoniu. Po dotarciu na grób Stanisława Starowieyskiego, członkowie delegacji najpierw zbierali z mogiły suche liście i wypalone znicze, następnie złożyli kwiaty, zapalili znicze i odmówili modlitwę za zmarłych z rodziny Starowieyskich.
Wyjścia te umożliwiły uczniom poznanie historii własnego regionu, przyczyniły się do rozwijania zainteresowań przeszłością naszego kraju oraz rozbudzania uczuć patriotycznych uczniów.


Halloween

W środę 26 października korytarz naszej szkoły zapełnił się duszkami, czarownicami, zombie i innymi stworami nie z tego świata. Wszyscy wyglądali po prostu „strasznie pięknie”. Przebieranie się w takie kostiumy miało związek z obchodzonym w Wielkiej Brytanii świętem Halloween.
Uczniowie, zgromadzeni na głównym holu, uczestniczyli w krótkiej lekcji kulturowej. Dowiedzieli się skąd wzięło się to święto i w jakich krajach jest obchodzone, przypomnieli sobie również najbardziej popularne halloweenowe słownictwo i zwroty. Członkowie samorządu szkolnego rozdawali odpowiednio przebranym uczniom małe upominki, a wszyscy uczniowie szkoły i nauczyciele, zgodnie z tradycją „Trick - Or - Treat”, zostali poczęstowani cukierkami.
Z tej okazji rozstrzygnięto również konkurs na najciekawszą halloweenową dynię. Konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach: klasy I-III i klasy IV-VI. Wszystkie prace były pomysłowe i wzbudzały podziw innych uczniów. Wyniki przedstawiały się następująco:
Kl.I-III
I miejsce- Weronika Dańczak i Amelka Jarzyna
II miejsce- Martyna Kuszaj, Maja Wanic, Amelka Szarek, Kacper Nawrocki
III miejsce – Natalia Stypuła
Wyróżnienia- Patrycja Hodczak, Kinga Hodczak Kacper Zając
Kl. IV-VI
I miejsce- Ewelina Haniebnik
II miejsce- Kinga Kudła

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i halloweenowe upominki. To był naprawdę „potworny”dzień.
Dzień Kundelka

Dzień Kundelka to nieformalne polskie święto społeczne. Jest swego rodzaju hołdem składanym dla wszystkich psów i innych zwierząt nierasowych, a więc wielorasowych. Obchodzone jest corocznie zawsze w dniu 25 października. Psy rasowe są piękne, mają rodowody, uczestniczą w renomowanych wystawach i pokazach, można powiedzieć, że w ogóle mają lepsze życie, a o kundelkach nikt tak pochlebnie nie mówi, bo … to tylko kundelki. A tymczasem serduszko kundelka jest olbrzymie i zawsze pełne miłości dla swojego pana! Kiedyś Senator George Vest powiedział: "Jedynym absolutnie pozbawionym egoizmu przyjacielem jakiego człowiek może posiadać w tym samolubnym świecie, jedynym, który mu nigdy nie okaże niewdzięczności, ani go nie zdradzi, jest jego pies. Ucałuje dłoń, na której nie ma dla niego ani kąska strawy... Kiedy wszyscy inni przyjaciele odchodzą... on pozostaje".
Data 25 października to również Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt, ustalony na pamiątkę jej uchwalenia. Pierwszy punkt ustawy mówi, że „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”. Natomiast sam miesiąc, czyli październik, został ustanowiony Miesiącem Dobroci dla Zwierząt. Tego dnia uczniowie naszej szkoły zorganizowali krótki apel, podczas którego przypomnieli podstawowe zasady opieki nad psem, przedstawili krótko historię Dnia Kundelka oraz przeprowadzili zbiórkę karmy. Dzieci wykazały się wielkim sercem, zgromadzili spore zasoby karmy, kilka koców, które zostały przekazane do schroniska dla zwierząt w Krośnie.
Dzień Patrona w Szkole Podstawowej w Bratkówce

W dniu 20 października w Szkole Podstawowej w Bratkówce odbyła się uroczystość środowiskowa z okazji Dnia Patrona. Święto to na stałe wpisało się do szkolnego kalendarza i jest jedną z najważniejszych tradycji obchodzonych przez społeczność tutejszej szkoły.
Na uroczystość środowiskową przybyli zaproszeni goście : Honorowy Obywatel Gminy Wojaszówka oraz Honorowy Prezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Krosno – p. Stanisław Pomprowicz, przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet – p. Helena Słowik, sołtys wsi Bratkówka – p. Józef Matłosz, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Bratkówce – p. Barbara Niemiec, przewodnicząca Rady Rodziców – p. Irena Bieryło, emerytowani nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice.
Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem Sztandaru Szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie zabrała głos p. dyr. szkoły Jolanta Mikus, która serdecznie powitała przybyłych na uroczystość gości. W swoim wystąpieniu przypomniała też historię Bł. Stanisława Starowieyskiego, opowiadając o Jego dzieciństwie, które spędził w budynku obecnej Szkoły Podstawowej w Bratkówce, oraz o Jego życiu dorosłym wypełnionym działalnością społeczną i religijną. Wspomniała również o wizycie członków rodziny Błogosławionego – prof. Kazimierza Starowieyskiego wraz z synem Szczepanem i wnukiem Krzysztofem w dworku w Bratkówce, w związku z ich obecnością na uroczystościach 75- lecia męczeńskiej śmierci Stanisława Starowieyskiego w Parafii Ustrobna. W następnej kolejności uczniowie zaprezentowali część artystyczną, która tym razem przybrała formę wywiadu „reportera Telewizji Polskiej” z uczniami tutejszej szkoły. W trakcie wywiadu dzieci udzielały informacji o życiu i działalności Stanisława Starowieyskiego. O decyzję wyboru na Patrona Szkoły Bł. Stanisława Starowieyskiego reporter pytał również p. dyrektor szkoły oraz księdza, w których role wcielili się uczniowie z klas starszych. Część artystyczną urozmaiciły wiersze i pieśni o charakterze refleksyjnym. Zapaleniem symbolicznego znicza i złożeniem kwiatów pod tablicą Patrona Szkoły uczniowie uczcili Jego męczeńską śmierć.
Po występie uczniów głos zabrał honorowy gość - p. Stanisław Pomprowicz, który w swoim przemówieniu nawiązał do wartości, jakimi kierował się w swoim życiu i działalności Bł. Stanisław Starowieyski. Mówił też o potrzebie naśladowania właściwych wzorców osobowych, którego niezaprzeczalnym przykładem jest Patron Szkoły. W następnej kolejności głos zabrał sołtys wsi – p. Józef Matłosz, dziękując dyrekcji za zaproszenie na tę uroczystość, a dzieciom za piękny występ.
Uroczystość zakończyła p. dyr. szkoły p. Jolanta Mikus, dziękując wszystkim uczestnikom za udział w tym wielkim Święcie Szkoły. Po części oficjalnej zaproszeni goście mieli możliwość obejrzenia wystawki publikacji p. Stanisława Pomprowicza. Zgromadzone na niej książki, artykuły i biuletyny, dotyczyły historii i kultury Gminy Wojaszówka oraz powiatu krośnieńskiego a także działalności i historii Armii Krajowej.
Coroczne obchody Dnia Patrona w Szkole Podstawowej w Bratkówce to okazja do prezentowania dzieciom pozytywnych wzorców do naśladowania oraz kształtowania właściwych postaw wobec Ojczyzny i jej historii.


Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia

14 października obchodzimy Święto Książkowego Misia. Tego dnia bowiem w 1926 r., równo 90. lat temu, wydano książkę opisującą losy sympatycznego misia – Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Wszystko zaczęło się jednak trochę wcześniej, kiedy to Alan Alexander Milne podarował swojemu rocznemu synkowi misia-maskotkę. To właśnie dzięki tej zabawce powstała postać słynnego Kubusia Puchatka. Miś już co prawda niemłody, ale jego przygody nie zestarzeją się chyba nigdy. Losy Puchatka i jego przyjaciół uwielbiają nie tylko maluchy na całym świecie, ale także dorośli.
Dzieci z klas młodszych naszej szkoły corocznie obchodzą Urodziny Książkowego Misia. Wzorem lat ubiegłych, zorganizowano je również w tym roku, przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Odrzykoniu – Fila w Bratkówce. W dniu 18 października uczniowie klas I-III pod opieką wychowawców i bibliotekarki udali się do siedziby Biblioteki Publicznej, by wziąć udział w urodzinowej imprezie. Każde z dzieci w tym dniu przyszło do szkoły ze swoim ulubionym pluszakiem, którego zabrało na wycieczkę do biblioteki. Tam dla dzieci przygotowano wiele atrakcji. Najpierw każde mogło opowiedzieć historię swojego pluszaka. Później podzielono dzieci na grupy i przeprowadzony został konkurs ze znajomości zwyczajów i wyglądu misiów nie tylko tych książkowych. Następnie dzieci przygotowywały prezenty urodzinowe dla jubilata- tworzyły portrety swoich ulubionych pluszaków. Powstały piękne prace plastyczne, które zostały złożone przy wystawce książek poświęconej książkowym misiom. Jak przystało na prawdziwą urodzinową imprezę nie mogło zabraknąć Małego Conieco. Na zakończenie urodzin dzieci zostały poczęstowane pysznymi babeczkami i owocowym sokiem. Wszystkiemu towarzyszyła doskonała zabawa i świetne humory.
Tegoroczne Urodziny Książkowego Misia z pewnością na długo pozostaną w pamięci dzieci.
W ŚWIECIE TEATRU

W dniu 13 października 2016 roku w naszej szkole gościli niecodzienni goście … aktorzy z teatru ,,Eden’, z Wieliczki. Spektakl, który nam zaprezentowali nosił tytuł „Arka Noego”.

W czasie przedstawienia została przybliżona historia biblijna, o tym jak Noe budował arkę, aby uratować siebie i zwierzęta przed powodzią. Głównym przesłaniem było to, że nie należy wyśmiewać się z czyjejś pracy. Dzieci poznały egzotyczne zwierzęta oraz uczyły się jak dbać o zwierzęta domowe. Aktorzy rozmawiali również z małymi widzami na temat ekologii i ochrony środowiska naturalnego. Spektakl miał charakter interaktywny, co oznacza, że dzieci współtworzyły przedstawienie. Dzięki temu z pewnością wiele informacji zostanie w głowach uczniów.

Uczniowie byli zachwyceni sztuką! Brali aktywny udział w dialogach, żywo reagowały na zwroty akcji, nie bały się nawet lwa i ogromnego węża. Wiadomo- pluszowe maskotki, ale… robiły ogromne wrażenie! Na zakończenie aktorzy dostali zasłużone brawa, a my bardzo serdecznie zapraszamy ponownie do naszej szkoły.
Dzień Drzewa

10 października w całym kraju w intencji pokoju dzieci sadzą drzewa. To święto zostało zainicjowane przez Klub Gaja. Celem jego działalności jest zwrócenie uwagi na środowisko przyrodnicze, które powinno być naszym domem. Stałym patronem w organizacji „Święta Drzewa” są Lasy Państwowe. Święto Drzewa to nie tylko sadzenie drzew, to również ratowanie zwierząt, adaptacja rzek, segregowanie odpadów, zbieranie aluminiowych puszek, baterii, propagowanie oszczędzania wody i energii.
W sadzenie drzew w intencji pokoju na świecie zaangażowane są tysiące szkół w Polsce. Pokój jest jedną z najcenniejszych ludzkich wartości. Codziennie docierają do nas wiadomości o nieszczęściach, jakie spotykają ludzi z powodu wojen i ataków terroryzmu. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zrobili coś na znak pokoju i przeciwko przemocy.
Włączając się do udziału w akcji „Święto Drzewa” uczniowie klasy IV i V naszej szkoły przygotowali uroczysty apel. Jego celem było ukazanie piękna pospolitych gatunków drzew, podanie ich cech charakterystycznych, przypomnienie znaczenia drzew dla człowieka oraz podkreślenie konieczności dbania o przyrodę. Po apelu reprezentanci uczniów posadzili sadzonkę dębu – symbol pokoju na terenie przyszkolnego parku.
Udział w Święcie drzewa był piękną akcją na rzecz pokoju na świecie i wspaniałą lekcją ekologii dla całej społeczności szkolnej.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

„Dzień Głośnego Czytania" obchodzony w Polsce 29 września ma już 15-letnią tradycję. Został ogłoszony w 2001r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki i stał się kolejną okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, choćby takich jak rozwijanie wyobraźni, budowanie więzi między dorosłym i dzieckiem, stymulowanie rozwoju czy wzbogacanie słownictwa.
Z okazji tego czytelniczego święta w naszej szkole zorganizowane zostało spotkanie dla uczniów klas I-III i IV-VI. Podczas spotkania z uczniami młodszymi pani bibliotekarka czytała książeczki sławnych polskich poetów takich jak: Jan Brzechwa czy Julian Tuwim. Zaproponowano również dzieciom wysłuchanie audiobooków znajdujących się na stronie kampanii „ Cała Polska czyta dzieciom”: fragmentu „ Kubusia Puchatka” czytanego przez Artura Barcisia oraz bajki „ Słoń, który wysiedział jajo” w interpretacji głosowej Edyty Jungowskiej. Dzieci słuchały w skupieniu i z uwagą, dając się ponieść dziecięcej wyobraźni. Uczniowie klas starszych wysłuchały baśni afrykańskiej ze zbioru „ Baśnie z dalekich wysp i lądów”, czytanej przez nauczyciela. Dla nich przygotowano również fragmenty książek nagrodzonych w Konkursie literackim im. Astrid Lindgren, w formie audiobooków, zamieszczonych na stronie „ Cała Polska czyta dzieciom” takich jak: „Fotografia nieba" Wandy Witter czytanej przez Marcina Dorocińskiego oraz „Pozłacana rybka" Barbary Kosmowska w wykonaniu Dominiki Kluźniak.
Czytelnicze święto obchodzimy co roku 29 września, jednak do głośnego czytania dzieciom zachęcamy przez cały rok.
Sprzątanie świata - 2016

„Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.
„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzimy działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukujemy i w miarę możliwości usuwamy dzikie wysypiska. „Sprzątanie Świata - Polska” angażuje i integruje społeczności lokalne. Akcja ta jest dla placówek oświatowych interesującą metodą pracy wychowawczej oraz wartościowym sposobem na realizację wolontariatu.
W dniu 15 września uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami przyłączyli się do akcji „Sprzątania świata”. Działania w terenie poprzedził krótki apel, podczas którego uczniowie klasy V przybliżyli wszystkim ideę i główne założenia tej ekologicznej akcji. Po wysłuchaniu informacji uczniowie poszczególnych klas pod opieką wychowawców i nauczycieli udali się na teren przyszkolnego parku, placu zabaw i boiska do piłki nożnej, by zbierać i segregować śmieci. W ten sposób uporządkowany został teren wokół naszej szkoły. Miejmy nadzieję, że porządek zachowany zostanie jak najdłużej.
WYJAZD DO KINA

W ramach aktywnego uczestnictwa w kulturze uczniowie z klas I-VI naszej szkoły w dniu 11 września 2016 r. wybrali się do Art kina w Krośnie na projekcję filmu przygodowego pt. „Sekretne życie zwierzaków domowych” w technologii 3D.
Reżyserami filmu są Chris Renaud oraz Yarrow Cheney, twórcy wielkich hitów filmowych dla dzieci takich jak : „Jak ukraść księżyc” i „Minionki rozrabiają”.
Film ukazał tajemnicę, o której nie wiedzą nawet dorośli. Okazało się, że kiedy zostawiają swoje ukochane zwierzaki w domu, one nie tęsknią za nimi lecz prowadzą swoje własne, osobne życie, pełne przygód, intryg i zabawy. A ich główne zmartwienie polega na tym, aby ludzie nie dowiedzieli się o ich sekretnych poczynaniach. Kiedy tylko zamykamy za sobą drzwi… wreszcie mogą być sobą.
Akcja filmu rozgrywa się w miejskiej scenerii, toczy się w szybkim tempie i zwraca uwagę na ważny problem ludzkiej odpowiedzialności i wrażliwości wobec tych, których biorą pod swój dach. Film podkreśla również wagę lojalności i przyjaźni, zawiera dużo scen humorystycznych, czego przejawem były liczne wybuchy śmiechu wszystkich dzieci. Kto zatem nie wie, co robią zwierzęcy podopieczni, gdy ich właściciele wychodzą do pracy, musi obejrzeć ten film.
Film dostarczył wszystkim widzom wielu wrażeń, śmiechu było co niemiara. Wyjście to na pewno możemy zaliczyć do udanych.


"Na rodzinnej ziemi - Wojaszówka 2016"
zjazd Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej


10 września 2016 r. miało miejsce spotkanie członków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej z Gminą Wojaszówka. Uroczysta inauguracja tego wydarzenia miała miejsce w Szkole Podstawowej im. Bł. Stanisława Starowieyskiego w Bratkówce, mieszczącej się w zabytkowym dworku będącym w przeszłości własnością rodziny Starowieyskich. Powitania przybyłych gości dokonała dyrektor szkoły p. Jolanta Mikus. W swoim wystąpieniu przybliżyła wszystkim historię dworku w Bratkówce, po czym zaprosiła do zwiedzenia Izby Pamięci Rodu Starowieyskich oraz wystawy publikacji pana Stanisława Pomprowicza – Honorowego Obywatela Gminy Wojaszówka. W następnej kolejności głos zabrał Wójt Gminy p. Sławomir Stefański, który w prezentacji multimedialnej przedstawił najcenniejsze walory historyczne i geograficzne tego terenu, wskazał najważniejsze osiągnięcia gminy poprzez pryzmat dokonań ostatnich lat oraz omówił plany rozwoju gminy na przyszłość. Po wystąpieniu Gospodarza Gminy słowo powitalne wygłosiła Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej P. Wanda Belcik, dziękując władzom gminy i dyrekcji szkoły za serdeczne przyjęcie tak licznej grupy członków i sympatyków Stowarzyszenia oraz za współpracę przy przygotowaniu tego spotkania. W dowód wdzięczności Pani Prezes uhonorowała lokalne władze publikacjami o ziemi krośnieńskiej. Kolejnym punktem spotkania było zwiedzanie Izby Pamięci Rodu Starowieyskich, otwartej w 2013 r. w ramach obchodów Dnia Patrona Szkoły – Bł. Stanisława Starowieyskiego. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem oglądali zgromadzone dokumenty, fotografie i inne materiały związane z Rodziną Starowieyskich. Zjazd Miłośników Ziemi Krośnieńskiej był również okazją do zaprezentowania ludzi zasłużonych dla Gminy Wojaszówka i regionu krośnieńskiego. Taką osobą jest niewątpliwie P. Stanisław Pomprowicz – Honorowy Obywatel Gminy Wojaszówka, kombatant Armii Krajowej, oficer, Honorowy Prezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK okręg Krosno, Honorowy Członek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, miłośnik historii i ziemi krośnieńskiej wyróżniony tytułem „ Świadek Historii”. Uczestnicy zjazdu mogli zapoznać się z życiorysem oraz twórczym dorobkiem P. Stanisława Pomprowicza, dzięki przygotowanej wystawie jego publikacji – książek, artykułów, biuletynów. Po części oficjalnej zorganizowano spotkanie na zewnątrz budynku, gdzie szanowni goście mogli pospacerować alejkami zabytkowego parku oraz zwiedzić ścieżkę dydaktyczną. Na wszystkich czekał też, przygotowany w jednej z klas, poczęstunek w postaci domowych wypieków, kawy i herbaty. W godzinach przedpołudniowych uczestnicy zjazdu opuścili Bratkówkę, by zgodnie z programem zwiedzić pozostałe atrakcje Gminy Wojaszówka. Liczny udział członków miejscowego oddziału Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej oraz przedstawicieli oddziałów z Krakowa, Lublina i Wrocławia świadczy o żywym zainteresowaniu historią i kulturą ziemi krośnieńskiej.
Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

3 września 2016 r. odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania akcji pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku przystąpiono do wspólnej lektury ,,Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. – To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania.
Społeczność Szkoły Podstawowej w Bratkówce po raz czwarty przyłączyła się do tej ogólnopolskiej akcji. Do wspólnego czytania zaproszono uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Głośne czytanie „Quo vadis” poprzedziła prezentacja multimedialna, poświęcona życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. Na jej podstawie uczestnicy imprezy mogli się zapoznać z najważniejszymi faktami z życia tego wybitnego pisarza jego podróżami po Europie i świecie, zainteresowaniami oraz najwybitniejszymi dziełami.
Główną częścią spotkania było głośne czytanie „ Quo vadis”, którego podjęli się uczniowie klas V i VI, nauczyciele, oraz zaproszeni goście- przedstawiciele Rady Rodziców. Na zakończenie uroczystości uczestnicy obejrzeli filmiki znajdujące się na oficjalniej stronie Prezydenta RP Andrzeja Dudy - nagrania głośnego czytania „Quo vadis” w różnych językach przez uczestników tegorocznych Światowych Dni Młodzieży.
Przy okazji Narodowego Czytania można było również zwiedzić wystawę książek poświęconą twórczości Henryka Sienkiewicza.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

01 września 2016 roku to dla uczniów dzień szczególny. Po wakacyjnej przerwie przychodzi czas powrotu do szkoły. O godzinie 8:30 uroczystą mszą świętą w kościele w Ustrobnej dzieci zainaugurowały nowy rok szkolny, modliły się o dobre oceny i ukończenie kolejnych klas. Po nabożeństwie uczniowie wraz z nauczycielami udali się do szkoły. Jak co roku, uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu państwowego, po czym głos zabrała pani dyrektor szkoły - Jolanta Mikus, gorąco witając wszystkich zebranych.
Kolejnym punktem tego spotkania było uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej oraz pasowanie na uczniów naszej szkoły. W ten sposób pierwszoklasiści zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie drobnych prezentów. Uśmiechnięci już uczniowie przyjęli życzenia i upominki. Dyrektor szkoły rodzicom gratulowała tak wspaniałych pociech, a pierwszakom życzyła wielu sukcesów na szkolnej drodze. Starsi zapewnili młodszych kolegów, że nauka w szkole jest samą przyjemnością i że zawsze mogą liczyć na ich pomoc.
Ceremonia ta zakończyła uroczysty apel i uczniowie rozeszli się do swoich klas, by spotkać się z wychowawcami.
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/16

24 czerwca 2016 r. zakończyliśmy rok szkolny 2015/2016. Z tej okazji o godzinie 8:30 odbyła się Msza Święta w kościele parafialnym w Ustrobnej. Po powrocie do szkoły wzięliśmy udział w uroczystym apelu.
Pani dyrektor Jolanta Mikus podziękowała nauczycielom i uczniom za pracowity rok szkolny, za osiągnięcia edukacyjne i sukcesy w wielu konkursach oraz złożyła życzenia atrakcyjnych i bezpiecznych wakacji.
Następnie odbyła się część artystyczna, przygotowana przez szóstoklasistów, którzy corocznie w ten sposób żegnają się ze szkołą. Dodatkowo uczniowie klasy szóstej przygotowali miłą niespodziankę dla swoich nauczycieli i kolegów. W ciekawy i humorystyczny sposób przedstawili scenkę prezentującą dzień ucznia w szkole. Rozbawione twarze nauczycieli i uczniów wskazywały na to, że skecz bardzo się podobał. Kolejno uczniowie, którzy uzyskali wysokie wyniki w nauce i zachowaniu lub wykazali się innymi szczególnymi osiągnięciami otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców.
Oby wakacje były piękne i słoneczne i wszyscy spotkali się ponownie 1 września wypoczęci i pełni zapału do nauki.


PODRÓŻE MAŁE I DUŻE

W dniu 23 czerwca 2016 r. uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do Rzeszowa.
Pierwszym naszym przystankiem była wizyta w Telewizji Rzeszów. Uczestnicy wycieczki zostali serdecznie powitani przez pracownika telewizji, a następnie zaproszeni do reżyserki. Tam z ciekawej opowieści dowiedzieli się o początkach działania rzeszowskiego ośrodka telewizji. Najwięcej emocji dostarczyło dzieciom studio nagrań. Każdy z uczestników wycieczki chciał usiąść na fotelu prezentera " Aktualności" i chociaż przez chwile poczuć się gwiazdą. W dalszej części wycieczki uczniowie wraz z opiekunami przeszli do archiwum. Tam zobaczyli, na jakich nośnikach nagrywane były i są audycje. Okazało się, że taśmy i dyski muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach, aby jak najdłużej było można je odczytywać. W sumie w archiwum było około 18 tysięcy nośników.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta na lotnisku Rzeszów - Jasionka. Na lotnisku dzieci zapoznały się z warunkami podróżowania, poznały krok po kroku ścieżkę pasażera obejmującą odprawę biletowo-bagażową oraz kontrolę bezpieczeństwa. Ponadto dzieci zapoznały się z służbami pracującymi w porcie, obserwowały start oraz obsługę samolotu z tarasu widokowego. Ogromnym przeżyciem dla uczestników wycieczki było wejście na teren Lotniskowej Służby Ratowniczo – Gaśniczej i przejście przez punkt kontroli bezpieczeństwa. Następnie oglądali samochody bojowe Straży Pożarnej pracującej na lotnisku oraz ich wyposażenie. Strażacy zademonstrowali m. in. sprzęt do ratowania pasażerów samolotów oraz działanie armatek wodnych.
Był to dzień pełen wrażeń, bardzo udany i wesoły. Można to było odczytać z roześmianych twarzy wszystkich uczestników wycieczki, tych małych i tych nieco starszych.

Rzeszów telewizjaRzeszów TVP 3

Rzeszów - Jasionka


BEZPIECZNE WAKACJE

Wakacje to okres, w którym dzieci dużo przebywają na podwórku i dużo podróżują. To czas fantastycznej zabawy i odpoczynku od szkoły! Policjanci chcą zadbać, aby ta zabawa była udana od A do Z, bez smutnego zakończenia. We wtorek 21 czerwca 2016 r. w naszej szkole gościli przedstawiciele Komisariatu Policji w Jedliczu.
Dzieci wzięły udział w tzw. pogadance na temat bezpiecznych wakacji. Przedstawiono problematykę związaną z zagrożeniami w czasie wakacji, bezpieczeństwa w domu i na drodze. To bardzo dobra inicjatywa, bo dzieciom tym całkiem małym i tym już prawie „dorosłym” trzeba przypominać i powtarzać o zagrożeniach jakie mogą na nie czyhać.
Przedstawione przez funkcjonariuszy policji rady warto zapamiętać, aby czas wakacji był bezpieczny i bez smutnego zakończenia. Dziękujemy!!!
Przy okazji spotkania z przedstawicielami policji został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny dla klas IV-VI pod hasłem „Bezpieczne wakacje”. Konkurs miał na celu kształtowanie nawyków bezpiecznego zachowania się w rożnych sytuacjach mogących wystąpić w okresie wakacji.
Jury, w wyniku oceny prac, wyłoniło laureatów:
I miejsce – Natalia Kaufman kl. V
II miejsce – Paulina Bieryło kl. V
III miejsce – Milena Gajda kl. IV

Gratulujemy wszystkim laureatom pomysłowości i talentu, a wszystkim spragnionym wypoczynku życzymy bezpiecznych, zdrowych i udanych wakacji!


PIKINIK RODZINNY

"Mama, Tata i Ja" - pod takim hasłem w dniu 19 czerwca 2016 r. przy Szkole Podstawowej w Bratkówce odbył się Piknik Rodzinny. Organizatorami imprezy była Rada Rodziców, grono pedagogiczne i uczniowie szkoły. Spotkanie w plenerze otworzyła dyrektor szkoły P. Jolanta Mikus, serdecznie witając licznie przybyłych gości i zapraszając do obejrzenia przygotowanej przez uczniów części artystycznej. W pierwszej kolejności wystąpiły dzieci z klas I-III z inscenizacją znanej bajki o Szewczyku Dratewce. Następnie zaprezentowali się uczniowie klas starszych, recytując wiersze, śpiewając piosenki i prezentując humorystyczne scenki. Na zakończenie wystąpiły przedszkolaki, które specjalnie na ten dzień przygotowały wiersze, piosenki i taniec. Występy dzieci nagrodzone zostały wielkimi brawami. W następnej kolejności na scenie pojawili się zaproszeni goście. Jako pierwsza wystąpiła para taneczna z prywatnej szkoły tańca P. Kamila Kędry, świetnie prezentując dwa tańce. Później publiczność miała okazję wysłuchać koncertu muzycznego na gitarę, saksofon i organy w wykonaniu rodziny Rosów, uczniów szkoły muzycznej. Po występach przyszedł czas na zabawy dla dzieci młodszych, organizowane przez animatorkę. W tym samym czasie dorośli i młodzież rozgrywali mecze w piłkę siatkową. Zacięta rywalizacja pomiędzy trzema drużynami, wyłoniła zwycięzcę- drużynę, w skład której weszli nauczyciele Szkoły Podstawowej w Bratkówce oraz członkinie UKS „ Champion” Bratkówka. Na drugiej pozycji uplasowała się drużyna z Bratkówki, a na trzeciej z Odrzykonia. Na uczestników festynu oprócz wspomnianych wyżej atrakcji, czekało jeszcze wiele innych. Dużym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa – pozyskane przez Radę Rodziców fanty zniknęły bardzo szybko. Wielką atrakcją dla dzieci okazały się przejażdżki na kucykach czy rajd po parku quadami. Każdy mógł też pomalować twarz w dowolnie wybrany wzór. W tym dniu również strażacy z OSP w Bratkówce przygotowali dla wszystkich nie lada atrakcję – pokaz strażacki, w czasie którego zaprezentowali, na czym polega ich praca w czasie wypadku drogowego. W czasie imprezy funkcjonował dobrze zaopatrzony bufet, w którym można było zakupić m.in. kiełbaski na gorąco, zapiekanki, lody, domowe wypieki. Piękna, upalna pogoda oraz wyjątkowe miejsce w otoczeniu zabytkowego parku sprzyjały wspólnej, radosnej zabawie dzieci i dorosłych do późnego popołudnia.
Składamy serdeczne podziękowania za trud i zaangażowanie wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania Pikniku Rodzinnego. Przybyłym gościom i uczestnikom imprezy jesteśmy wdzięczni za liczny i aktywny udział oraz wspaniałą zabawę.


DYSKOTEKA POŻEGNALNA KLASY VI

16 czerwca bieżącego roku odbyła się dyskoteka pożegnalna klas szóstych, przygotowana przez wychowawców i uczniów. Uczestniczyli w niej uczniowie z klasy IV i V. Wszyscy świetnie bawili się w sali gimnastycznej. Rodzice przygotowali poczęstunek w postaci kanapek, owoców i ciasta. Na koniec, przed szkołą, uczniowie zrobili pamiątkowe zdjęcie.
Tegoroczni absolwenci:
1. Bieryło Liliana
2. Dudek Przemysław
3. Godek Paweł
4. Jaworki Maciej
5. Pelczar Sebastian
6. Piękoś Michał
7. Śliwka Weronika
Wychowawca: p. Magdalena Król

Naszym absolwentom życzymy dużo zdrowia i wspaniałych osiągnięć w gimnazjach.


Wycieczka do Skansenu Archeologicznego „ Karpacka Troja” w Trzcinicy

W dniu 31 maja uczniowie klas I-VI odbyli wycieczkę do Skansenu Archeologicznego „ Karpacka Troja” w Trzcinicy. „Karpacka Troja” to kompleks muzealny położony w niedalekiej odległości od Jasła, stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Skansen powstał w miejscu odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce zwanego Wałami Królewskimi, którego początki sięgają wczesnej epoki brązu. Dokonano na nim odkryć archeologicznych datowanych na początki epoki brązu i wczesne średniowiecze. W trakcie prac wykopaliskowych odkryto tu ponad 160 tys. zabytków, na które składają się naczynia, wyroby z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości, rogu, a także brązu i żelaza. Wiele z nich jest zabytkami unikatowymi, uznawanymi za wspaniałe dzieła dawnej sztuki i rzemiosła. „Karpacka Troja” to połączenie tradycyjnej formy skansenu oraz nowoczesnej placówki muzealnej. Cały kompleks składa się z terenu grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża.
Po dotarciu na miejsce, najpierw zwiedziliśmy pawilon wystawowy z salką ekspozycyjną. Tutaj wysłuchaliśmy opowieści pani przewodnik o początkach osadnictwa na tym terenie. Obejrzeliśmy rekonstrukcje osad, ludzi, ich ubrań i sprzętów, poznaliśmy niektóre zwyczaje i zajęcia ludności zamieszkującej ten obszar w okresie od epoki brązu do wczesnego średniowiecza. Następnie udaliśmy się na teren parku archeologicznego, leżącego u stóp grodziska, gdzie zwiedziliśmy rekonstrukcje wiosek otomańskiej z początków epoki brązu oraz słowiańskiej z wczesnego średniowiecza. Dużo radości sprawiła nam możliwość wejścia do poszczególnych chat i obejrzenia ich wnętrz. W wiosce z epoki średniowiecza znajdowała się również kuźnia wraz z wyposażeniem, którą też chętnie odwiedziliśmy. W następnej kolejności udaliśmy się na teren grodziska, do którego prowadziły metalowe schody. Na tym terenie zrekonstruowanych zostało ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz 6 chat. Od przewodnika dowiedzieliśmy się, że na terenie grodziska Słowianie pozostawili po sobie kilkadziesiąt tysięcy zabytków, w tym wspaniały skarb srebrny, w skład którego wchodziło okucie pochwy miecza – arcydzieło rzemiosła wczesnośredniowiecznego.
Po zwiedzeniu grodziska przyszedł czas na warsztaty. Dzieci z klas I-III wzięły udział w warsztatach ceramicznych, natomiast uczniowie klas IV-VI w warsztatach z łucznictwa. Podczas warsztatów ceramicznych poznaliśmy historię wytwórczości ceramicznej oraz techniki lepienia i zdobienia naczyń. Po krótkiej teorii przyszedł czas na praktykę. Każdy z nas otrzymał glinę ceramiczną i próbował swoich sił w lepieniu. Powstałe w czasie zajęć garnki, miski i zwierzątka pozostawiliśmy do wypalenia w piecu ceramicznym. Po wysuszeniu zostaną nam one przysłane na adres szkoły. Grupa starszych uczniów wzięła udział w warsztatach z łucznictwa, których celem było zapoznanie uczestników z najsłynniejszą bronią świata. Warsztaty obejmowały część teoretyczną, w trakcie której poznaliśmy różne typy łuków i metody ich produkcji oraz część praktyczną w postaci nauki posługiwania się łukiem na strzelnicy, która nam się bardzo podobała.
Pełni niezapomnianych wrażeń, z mnóstwem zakupionych pamiątek, w dobrych humorach i z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do domów.


SPOTKANIE Z MUZYKĄ

16 maja naszą szkołę odwiedzili niecodzienni goście, nauczyciele szkoły muzycznej z Dynowa ,,TRIO CONCERTANTE”. Zaprezentowali program muzyczny zatytułowany „Jak Czupurek gry na instrumentach się uczył".
Podczas występu dzieci mogły przy pomocy tytułowego Czupurka poznać takie instrumenty jak: skrzypce, akordeon, kontrabas, harmonijkę ustną. Artyści omówili również ich budowę, zaprezentowali sposób gry oraz wydawane przez nie dźwięki,. Czupurek próbował swoich sił i możliwości na każdym z instrumentów, ale swoją pasję odnalazł dopiero w grze na skrzypcach. Przedstawienie wypełniała scenka aktorska zawierająca elementy edukacyjne i koncert z utworami dostosowanymi do percepcji dziecka typu „Wlazł kotek na płotek” oraz wybranymi fragmentami muzyki klasycznej, m.in. „Prząśniczka” Stanisława Moniuszki.
Wszystkie utwory dzieci odbierały z dużym zainteresowaniem i nagradzały artystów gromkimi brawami. Kontakt z „żywą" muzyką pozostawił niezapomniane wrażenia.


XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Lektura ma nieoceniony wpływ na rozwój intelektualny i emocjonalny młodego człowieka, na kształtowanie charakteru, rozwijanie pamięci, wyobraźni, bogacenie języka. Budzenie więc zainteresowania książką od najmłodszych lat ma niewątpliwie wielkie znaczenie i pozytywnie wpływa na wszechstronny rozwój dziecka.
Szkoła Podstawowa w Bratkówce od kilku lat współpracuje z Fundacją „ ABC XXI- Cała Polska czyta dzieciom” i realizuje program „ Czytające szkoły”. Założenia programu to głośne czytanie uczniom przez nauczycieli ciekawych, wartościowych książek. Głośne czytanie powinno się dzieciom kojarzyć wyłącznie z przyjemnością, dlatego lektury powinny być naprawdę interesujące i wybierane wspólnie z uczniami. Fundacja opublikowała tzw. Złotą Listę tytułów rekomendowanych do czytania, która ułatwia właściwy wybór. Jednym z elementów programu jest udział w Ogólnopolskim Tygodniu Głośnego Czytania, który w tym roku odbywał się pod hasłem: „ Czytanie uskrzydla”. Tegoroczne głośne czytanie dzieciom zorganizowano podczas zajęć świetlicowych, bibliotecznych, częściowo na lekcjach języka polskiego i godzin z wychowawcą. Lektury wybrano razem z dziećmi, a były to m.in.: „ Opowieści z Narnii” S.C. Lewis, „ Charlie i fabryka czekolady” R. Dahla, „ O psie, który jeździł koleją” R. Pisarskiego, „ Ronja, córka zbójnika” A. Lindgren. W czwartek, 2 czerwca nasi uczniowie wybrali się do oddziału Gminnej Biblioteki Publicznej w Bratkówce. W ramach Tygodnia Głośnego Czytania do biblioteki zaproszono specjalnych gości. W związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w piłce nożnej byli to goście związani ze środowiskiem sportowym naszej gminy: p. Agnieszka Frydrych- pracownik „ Orlika” Bajdy, p. Mariusz Rogala - prezes GKS-u ,,Zamczysko” Odrzykoń oraz zawodnicy klubu: kapitan drużyny -Piotr Bryś i Mateusz Józefczyk. Zaproszeni goście głośno czytali dzieciom wiersze i fragmenty powieści pt. ,,Koszmarny Karolek strzela gola”, w których piłka nożna odgrywa główną rolę. Dla dzieci przygotowano też zagadki związane z polska piłką nożną i Euro 2016. Najbardziej aktywni i znający najwięcej odpowiedzi na zadawane pytania otrzymali klubowe gadżety: kubki, segregatory, koszulki, smycze, opaski, plakietki. Dzieci miały też okazję zapoznać się z ofertą klubu ,,Zamczysko” skierowaną do najmłodszych miłośników piłki nożnej oraz rodzajem imprez sportowych odbywających się na Orliku. Na zakończenie wspólnego spotkania sportowcy rozdawali dzieciom autografy oraz zaproszono wszystkich do wspólnej fotografii.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA

29 kwietnia 2016 r. podczas uroczystego apelu odbyło się „Pasowanie na Czytelnika” uczniów klasy I.. W zaczarowany świat książek wprowadziła dzieci Królowa Biblioteki wraz ze swymi wiernymi pomocnikami – Książkami i Sową. Pierwszoklasiści zapoznali się z najważniejszymi punktami regulaminu korzystania z biblioteki, przypomnieli sobie, w jaki sposób należy dbać o książki, a także wysłuchali życzeń Królowej, dotyczących zasad poszanowania książek.
Później, po złożeniu przysięgi, nastąpił najważniejszy punkt uroczystości – „Pasowanie”. Dokonała tego pani dyrektor – Jolanta Mikus przy pomocy Wielkiej Księgi Bajek.
Na pamiątkę tego ważnego dnia, każdy z pasowanych uczniów otrzymał dyplom „Pasowania” oraz zakładki do książek wykonane przez koleżanki i kolegów z klas starszych. Były też oczywiście pamiątkowe zdjęcia.

zdjęcia
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

W piątek 22 kwietnia 2016r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Był on okazją do pogłębienia naszej wiedzy na temat ekologii. Uczniowie z klasy II i V pod okiem opiekunów przygotowali pouczającą część artystyczną propagującą zachowania proekologiczne. Występujący przypomnieli, że każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za stan naszej planety. Nasze niedbalstwo o środowisko poważnie zagraża zdrowiu Pani Ziemi, a także naszemu, bo życie wszystkich istot jest od niej uzależnione. Ziemia nas żywi oraz stanowi istotę naszej egzystencji. Z tego powodu musimy o nią dbać, nie tylko 22 kwietnia, ale każdego dnia roku.
SZKOLNY DZIEŃ ZDROWIA

7 kwietnia to Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Jest to jednocześnie Światowy Dzień Zdrowia, który co roku obchodzony jest pod hasłem przewodnim proponowanym przez WHO (ang. World Health Organization). Światowa Organizacja Zdrowia działa w ramach ONZ i zajmuje się ochroną zdrowia. Jej siedzibą jest Genewa. W tym roku WHO promuje wiedzę na temat cukrzycy.
W związku z tym w naszej szkole 26 kwietnia obchodziliśmy Szkolny Dzień Zdrowia pod hasłem „Zdrowo jem!”
Najpierw zaprezentowali się uczniowie z klas I-III w przedstawieniu na temat zdrowego żywienia. W kilku scenkach, pełnych humoru, uczniowie przekazywali swoim kolegom najważniejsze informacje dotyczące zdrowia. Scenki były przeplatane wesołymi piosenkami. Następnie uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami przygotowywali zdrowe potrawy: kanapki, sałatki, naleśniki. Szkolny Dzień Zdrowia zakończyliśmy wspólną degustacją przygotowanych potraw.


SZKOLNY DZIEŃ BEZ PRZEMOCY

W dniu 11 marca 2016 roku w naszej odbył się Szkolny Dzień bez Przemocy. Celem tegorocznych obchodów było eliminowanie zachowań agresywnych, przemocy, ochrona przed agresją a także propagowanie właściwych nawyków zdrowotnych.
Na początku szkolny koordynator ds. bezpieczeństwa wygłosił prelekcję na temat przeciwdziałania agresji i przemocy oraz wpływu dopalaczy i nikotyny na zdrowie młodego człowieka. W dalszej kolejności w ramach działań prozdrowotnych uczniowie wzięli udział w konkursach plastycznych oraz rozgrywkach sportowych. Konkurs plastyczny przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych: w klasach I-III pod hasłem: „Nie pal przy mnie, proszę”, zaś w klasach IV- VI mottem przewodnim było: „Stop dopalaczom”. Uczniowie pracowali w grupach, tworząc plakaty z różnorodnych materiałów papierniczych. Następnie specjalnie powołana komisja dokonała oceny prac. Jury podjęło decyzję, że wszyscy uczniowie klas młodszych zostaną nagrodzeni. Ich prace były kolorowe, ciekawe i bogate w szczegóły. Natomiast w klasach IV-VI wyłoniono następujących zwycięzców:

I miejsce – Ronia Harasim i Izabela Izowit,
II miejsce – Natalia Kaufmann i Milena Szepieniec,
III miejsce - Paulina Bieryło i Kinga Kudła,

Przyznano także dwa wyróżnienia dla Pawła Godka i Przemysława Dudka oraz Liliany Bieryło i Weroniki Śliwka.

W tym dniu nasi wychowankowie wzięli też udział w rozgrywkach sportowych. Rozgrywki przeprowadzono w mini piłkę siatkową. Po zaciekłej rywalizacji wyłoniono zwycięzców. Zostali nimi:

I miejsce – Przemysław Dudek i Karol Wachtarczyk
II miejsce – Liliana Bieryło i Weronika Śliwka
III miejsce – Paweł Godek i Kinga Kudła

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Dzień bez Przemocy zorganizowano przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Wojaszówce, który by fundatorem nagród rzeczowych. Szkoła dziękuje wszystkim, którzy okazali swoją życzliwość i pomoc w zorganizowaniu tego dnia.


Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom" - eliminacje szkolne

W dniu 3 marca 2016 roku w naszej szkole odbyły się eliminacje do XXXIX edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Turniej ten służy popularyzacji wiedzy o zasadach i przepisach przeciwpożarowych. Uczniowie naszej szkoły chętnie przygotowują się do niego, poznając tajniki postępowania w sytuacjach zagrożenia pożarowego oraz zasady i przepisy przeciwpożarowe. Rywalizację konkursową poprzedziła wycieczka uczniów z klas IV-VI do siedziby OSP w Bratkówce, podczas której zapoznali się z sprzętem gaśniczym, samochodami ratownictwa gaśniczego oraz ich wyposażeniem.
W eliminacjach szkolnych OTWP wzięło udział siedmioro uczniów z klas IV-VI. Gościem turnieju był prezes OSP w Bratkówce p. Stanisław Sroka oraz zastępca naczelnika OSP w Bratkówce p. Piotr Dziadosz.

Zwycięzcami turnieju szkolnego zostali:
I miejsce – Paulina Bieryło
II miejsce – Liliana Bieryło i Milena Gajda
III miejsce – Weronika Śliwka

Ochotnicza Straż Pożarna w Bratkówce ufundowała nagrody rzeczowe i dyplomy dla wszystkich uczestników szkolnych eliminacji.
Zwycięzcy etapu szkolnego reprezentowali naszą szkołę na eliminacjach gminnych, które odbyły się 8 marca 2016 r. w Urzędzie Gminy w Wojaszówce.


„WYBIERAM WODĘ …” - Ogólnopolski Konkurs Plastyczny

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bratkówce wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pod hasłem „Wybieram wodę…”. Konkurs zorganizowany został w ramach programu edukacyjnego, którego główną ideą jest zwrócenie uwagi na szczególną rolę nawodnienia organizmu w zachowaniu zdrowia oraz promocja ochrony naturalnych zasobów wodnych. Ogólnopolski program edukacyjny „ Wybieram wodę” to wspólna inicjatywa Polskiego Towarzystwa Dietetyki oraz Instytut u Promocji Zdrowia i Dietoterapii. Prace konkursowe wykonywać można było na papierze, dowolną techniką plastyczną, praca miała zawierać rozwinięcie hasła „Wybieram wodę…”. Tematyka prac konkursowych obejmować miała istotną rolę wody w życiu człowieka.
Uczeń klasy III naszej szkoły – Tomasz Bieryło zajął 15 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym, a jego praca została wyróżniona. Serdecznie Tomkowi gratulujemy!.
Szkolny konkurs matematyczny dla klas IV- VI „ Rachmistrz Szkoły – 2016”

2 marca 2016 r. odbył się międzyklasowy konkurs matematyczny „ Rachmistrz Szkoły – 2016”. Celem konkursu było rozwijanie i pogłębianie zainteresowań matematyką, zwrócenie uwagi na poprawność rachunkową oraz motywowanie uzdolnionych uczniów do pogłębiania wiedzy. W konkursie wzięło udział ośmioro uczniów klas IV- VI.

Konkurs był przeprowadzony w formie pisemnej, jednoetapowej. Każdy z uczestników otrzymał zestaw 45 zadań- działań dopasowanych do umiejętności danej klasy. Na ich rozwiązanie uczeń miał 30 minut. Zwycięzcą konkursu zostali Dominik Śliwka i Ewelina Haniebnik - uczniowie klasy IV, którzy otrzymali tytuł Rachmistrza Szkoły. Drugie miejsce zdobyli Milena Gajda- klasa IV i Paulina Bieryło klasa V. Trzecie miejsce zdobył Sebastian Pelczar klasa VI.
Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy, które wręczono na apelu szkolnym.
Przedstawienie teatralne

29 stycznia br. mieliśmy zaszczyt gościć Teatr „Eden” z Wieliczki z adaptacją jednego z najsłynniejszych utworów Karola Dickensa – „Opowieść Wigilijna”.
Jest to historia o bogatym i bardzo skąpym mężczyźnie. Ebenezer jest samotnikiem i egoistą, który kocha tylko swoje pieniądze. Nie dostrzega nikogo wokół, nie dzieli się z potrzebującymi, nie obchodzi wigilii i Świąt Bożego Narodzenia. Jego jedyną rodziną jest siostrzeniec, który pragnie, aby wuj spędził z nim ten wyjątkowy czas. Ebenezer początkowo odmawia , jednak pod wpływem duchów, ukazujących mu się w noc wigilijną, które przywołują u niego miłe wspomnienia z dzieciństwa, nasz bohater staje się innym, lepszym człowiekiem – serdecznym i ciepłym, otwartym na potrzeby innych ludzi. Zmienia swoje nastawienie do świąt i przyjmuje zaproszenie siostrzeńca do spędzenia wspólnej wigilii.
Aktorzy dostarczyli nam wiele wartościowych emocji i wrażeń, a dzieci świetnie się bawiły, mogąc aktywnie uczestniczyć w przedstawieniu.
Konkurs czytelniczy pod hasłem: „ Czy znasz bajki Charles’a Perraulta?

Pod koniec stycznia odbył się w naszej szkole konkurs czytelniczy dla uczniów klas II i III ze znajomości bajek Charles’a Perraulta. Konkurs poprzedzony był głośnym czytaniem utworów tego autora, podczas zajęć bibliotecznych i świetlicowych. Przygotowano również wystawkę prezentującą życiorys Charles’a Perraulta oraz różne wydania jego „Bajek”.
W konkursie wzięło udział ośmioro uczniów z klas II i III. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu, który sprawdzał znajomość wybranych bajek, m.in.: „ Kopciuszka”, „ Czerwonego Kapturka”, „ Wróżek”. Najlepszą znajomością bajek wykazali się:

I miejsce – Tomasz Bieryło
II miejsce – Amelia Szarek
III miejsce – Weronika Dańczak i Milan Nagórski

Uczestnicy konkursu nagrodzeni zostali dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Serdecznie gratulujemy
Zabawa choinkowa

28 stycznia w sali gimnastycznej naszej szkoły, odbyła się zabawa choinkowa. Najpierw bawili się uczniowie młodsi, zaś po południu starsi. Uczniom z klas I-III nie zabrakło pomysłów na karnawałowe stroje. Można było zobaczyć pięknie tańczącą: księżniczkę, Dzwoneczka czy Elsę, a wśród chłopców Zorro, Kowboja i Ninja. Muzykę, przy której wszyscy uczniowie świetnie się bawili, przygotował dla nas pan Robert Zawisza. Wystrój sali, niezwykle barwny, nadawał dyskotece radosny nastrój i również zachęcał do zabawy.
Najważniejszym punktem imprezy dla większości uczestników było przybycie najważniejszego gościa – Świętego Mikołaja. Został on powitany radosnymi okrzykami i brawami. Wszystkie dzieci otrzymały od Mikołaja drobne upominki, które ufundowała Rada Rodziców.
Po wesołej zabawie uczniów z klas I-III na sali zagościli uczniowie z klas IV-VI. Wszyscy szaleli na parkiecie w rytm muzyki płynącej z głośników. Hity, przy których się bawiliśmy, to m.in.: piosenki zespołu Enej, Boys, Shakiry, Brathanki. Po tych szaleństwach uczniowie zaproszeni zostali na poczęstunek, przygotowany przez rodziców. Po regeneracji sił, dzieci wróciły do dalszej zabawy.
Impreza dobiegała końca, zaś uczniowie, co się raczej rzadko zdarza, niechętnie opuszczali szkolne mury. Na ich twarzach malował się jednak uśmiech wyrażający zadowolenie z odbytej zabawy. Był to aktywny sposób spędzenia czasu oraz wspaniała lekcja integracji.
Życzenia dla Babci i Dziadka

We wtorek 26 stycznia w naszej szkole, odbyło się uroczyste spotkanie, na które przybyli zaproszeni goście - Babcie i Dziadkowie. Wprawdzie Dzień Babci i Dziadka obchodzony był kilka dni wcześniej, ale każdy dzień jest dobry, by okazać im swoją miłość i cieszyć się ze wspólnego przebywania. Babcie i Dziadkowie, którzy zasiedli na widowni mogli podziwiać występy swoich wnuków. Akademię z tej okazji przygotowały dzieci z klas I - III pod opieką wychowawców.
Wszyscy widzowie z zainteresowaniem śledzili występy małych aktorów i nagradzali je gromkimi brawami. Pod koniec uroczystości pani dyrektor Jolanta Mikus w imieniu uczniów i nauczycieli złożyła wszystkim Seniorom najlepsze życzenia i podziękowała za odwiedzenie naszej szkoły. Po części artystycznej ukochane wnuczęta, w dowód pamięci i miłości, wręczyły swoim babciom i dziadkom piękne kalendarze ze zdjęciem. Następnie był czas na poczęstunek.
Uczniowie mieli okazję podziękować Babciom i Dziadkom za ich miłość i troskę, a Babcie i Dziadkowie po raz kolejny przekonali się, jak ważną rolę odgrywają w życiu swoich wnuków. W tym dniu wszystkie buzie były rozpromienione i radosne. Dziadkowie z dumą opuszczali mury szkolne.


Konkurs Małych Form Teatralnych Jasełka 2016

Tradycyjnie w Domu Ludowym w Krościenku Wyżnym, w świątecznej scenerii, 9 stycznia br., odbył się konkurs Małych Form Teatralnych – Jasełka 2016. Celem przedsięwzięcia, które jest stałym elementem Powiatowego Festiwalu Świat Bożego Narodzenia, jest promocja twórców i wykonawców, pielęgnacja tradycji oraz ochrona przed zanikaniem zwyczaju kolędowania. Jasełka, to także doskonała okazja do zaprezentowania dorobku szkół z terenu powiatu, integracja środowisk szkolnych oraz doskonała zabawa.
W tym roku zaprezentowało się sześć zespołów: grupa teatralna z Krościenka Wyżnego, zespół „Oktet” z Żeglec, zespół teatralny z Dukli, zespół „Osiris” z Odrzykonia, zespół „Bratki” z Bratkówki, grupa teatralna z Wróblika Szlacheckiego. Obok wydarzeń związanych z historią Narodzenia Pańskiego, przedstawionego w różny sposób i różnej formie, występy zawierały elementy śpiewu, recytacji i tańca.
Grupy były doskonale przygotowane. Przedstawienia zrobiły ogromne wrażenie na publiczności, ale również komisja konkursowa w składzie: Aleksandra Żółkoś – przewodnicząca, Alicja Fejiel – Guzik, Grażyna Ostrowska, Bogusław Pacek, miała problem z oceną, gdyż poziom był wysoki i wyrównany.
Wszyscy artyści zostali nagrodzeni i otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe i słodycze, które wraz z najlepszymi gratulacjami oraz podziękowaniami za piękne występy przekazali urzędujący członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego - Aleksander Mercik, radny powiatu - Marek Aftanas i sekretarz gminy Krościenko Wyżne - Alicja Fejkiel – Guzik.

Wyniki konkursu przedstawiały się następująco:

kat. szkoły podstawowe klasy 1 – 3
I m. zespół teatralny z Dukli, opiekun Halina Jurczak
II m.– zespół „Bratki” z Bratkówki, opiekun Małgorzata Załucka i Anna Bagińska
II m. – grupa teatralna z Wróblika Szlacheckiego

kat. szkoły podstawowe 4 – 6
I m. – zespół „Osiris” z Odrzykonia, opiekun Joanna Typrowicz i s. Teresa Żywiec
II m. – grupa teatralna z Krościenka Wyżnego, opiekun ks. Paweł Mendyk
III m. – zespół „Oktet” z Żeglec, opiekun ks. Daniel Odor


Szkolne jasełka

Ostatni dzień nauki przed Świętami Bożego Narodzenia był w naszej szkole dniem szczególnym. W tym dniu – 22 grudnia odbył się w naszej szkole przedświąteczny apel, podczas którego dzieci z klas I-III zaprezentowały Jasełka. Na scenie wystąpili nasi mali artyści, wcielając się w role: Maryi, Józefa, pasterzy i aniołów.
Słowo mówione przeplatane było przepięknymi kolędami i pastorałkami. Dzieci zatańczyły również krakowiaka. Tym miłym akcentem wprowadzili całą brać szkolną w okres najpiękniejszych, najbardziej rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Występujące dzieci nagrodzone zostały gromkimi brawami.
Na zakończenie spotkania p. dyrektor Jolanta Mikus złożyła wszystkim obecnym najgorętsze życzenia świąteczne. W tym dniu miały miejsce także klasowe spotkania wigilijne uczniów z wychowawcami i nauczycielami. Wigilia przebiegała w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania. Były płynące z głębi serca życzenia, opłatek - symbol chleba i wzajemnego przebaczenia oraz wspólnie śpiewane kolędy. Na odświętnie przygotowanym stole nie zabrakło wspaniałych potraw.
Konkurs czytelniczy ze znajomości lektury pt. „Opowieści z Narnii”– „Lew, czarownica i stara szafa”

17 grudnia 2015 r. odbył się w naszej szkole konkurs czytelniczy dla uczniów klasy VI ze znajomości książki Clivea Staplesa Lewisa „ Lew, czarownica i stara szafa”, która stanowi pierwsza część cyklu „ Opowieści z Narnii”. Konkurs miał na celu sprawdzenie stopnia znajomości lektury, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz zamiłowania do literatury a także aktywizowanie uczniów poprzez udział w konkursach.
W konkursie wzięło udział siedmioro uczniów klasy VI. Konkurs składał się z dwóch części: pierwszej pisemnej i drugiej – ustnej. Najlepszą znajomością książki wykazali się:

I miejsce – Weronika Śliwka i Maciej Jaworski
II miejsce – Liliana Bieryło i Michał Piekoś
III miejsce – Przeysław Dudek i Sebastian Pelczar
IV miejsce – Paweł Godek

Uczestnicy konkursu nagrodzeni zostali dobrymi i bardzo dobrymi ocenami z języka polskiego. Serdecznie gratulujemy!


Szlachetna Paczka

Szlachetna Paczka – to ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, realizowany przez Stowarzyszenie Wiosna. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, darczyńców i dobroczyńców, na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, rodziny otrzymują paczki odpowiadające ich indywidualnym potrzebom, a często również marzeniom. Oprócz rzeczy materialnych, rodziny dostają sygnał, że „ ktoś o nich pamięta, ktoś w nie wierzy”.
Wzorem projektu Szlachetna Paczka, społeczność Szkoły Podstawowej w Bratkówce, wybrała rodzinę, dla której przygotowała przedświąteczne prezenty. W akcję zaangażowały się dzieci, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Zebrano zabawki, samodzielnie wykonane przez dzieci maskotki, książki, materiały papiernicze, owoce i słodycze. Zgromadzone dary zapakowano w dwie pięknie ozdobione paczki, które z najlepszymi świątecznymi życzeniami powędrowały do Wojkówki, do rodziny Mateusza i Bartka Ferusiów, niepełnosprawnych chłopców, byłych uczniów naszej szkoły.
Szlachetna Paczka sprawiła ogromną radość nie tylko obdarowanym, ale także darczyńcom. Mamy nadzieję, że jej idea stanie się nową tradycją naszej szkoły.
Odwiedziny Mikołaja

Okres przedświąteczny to niezwykle pracowity czas szczególnie dla jednej osoby, dla … ŚWIETEGO MIKOŁAJA. Tego wyjątkowego dnia uczymy się nie tylko przyjmować prezenty z wdzięcznością, ale również - a raczej przede wszystkim – uczymy się radować obdarowywaniem innych.
4 grudnia zawitał i do naszej szkoły, dźwigając na plecach wór pełen prezentów. Z drobnymi upominkami najpierw odwiedził naszych najmłodszych uczniów, którzy przyjęli go radośnie i niezwykle entuzjastycznie. Uczniowie klas I-III przygotowali dla Mikołaja niespodziankę … wyrecytowali dla niego wiersze i zaśpiewali piosenki. A kiedy już każdy otrzymał podarunek, dzieci podziękowały świętemu Mikołajowi i wręczyły Mu zrobioną specjalnie na tę okazję laurkę oraz drobny upominek. Mikołaj był mile zaskoczony i zadowolony.
Następnie nasz wspaniały gość odwiedził wszystkie starsze klasy. Nie obyło się także bez pamiątkowej sesji zdjęciowej.
Szkoda, że następne odwiedziny tego miłego gościa dopiero za rok…


ANDRZEJKOWE WRÓŻBY

W magiczny wieczór jakim są Andrzejki zarówno dziewczęta jak i chłopcy, dzieci i dorośli bawią się żartobliwymi wróżbami, najczęściej wspólnie, na organizowanych zabawach i imprezach lub kameralnych, domowych spotkaniach.
Noc św. Andrzeja jest nocą niezwykłą. Niezwykła była też zabawa andrzejkowa, która odbyła się 26 listopada w naszej szkole. Było głośno i wesoło, a to wszystko dlatego, że było wiele atrakcji. Jako pierwsze bawili się uczniowie z klas I – III. Zabawa zaczęła się oczywiście od tradycyjnego lania wosku. Każdy dowiedział się również, czy czeka go bogactwo, sława, słodkie życie, podróże czy może… życie w zakonie. Czas jednak pokaże, czy w przyszłości spełnią się wszystkie andrzejkowe wróżby. Wróżby przeplatane były zabawą taneczną, w której dzieci bardzo chętnie uczestniczyły. Dla wszystkich uczestników zabawy andrzejkowej przygotowany był poczęstunek.
Po południu odbyła się dyskoteka dla uczniów z klas starszych. Wszyscy bawili się w rytm muzyki, która wprawiała w dobry nastrój. Uczennice klasy VI przygotowały wróżby i wszyscy z chęcią oddali się zabawie. Szkolne cyganki wróżyły z kart, odczytywały przyszłość z ręki, można było również wylosować karteczkę z ciekawą wróżbą. Nawet nauczyciele ulegli magii tego wieczoru. O bezpieczeństwo i dobrą zabawę troszczyli się wychowawcy klas.
Wspólna zabawa minęła wszystkim miło i bardzo szybko. Dzieci mogły się przekonać, że tradycyjne andrzejki to przede wszystkim dobra zabawa, której nie zabrakło.

andrzejki

andrzejki

andrzejki

andrzejki

andrzejki

andrzejki


GMINNE OBCHODY 97. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W BRATKÓWCE

11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. W tym dniu obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy.
W dniu 11 listopada br. odbyły się gminne uroczystości związane z 97. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Gospodarzami tegorocznych obchodów byli: Wójt Gminy Wojaszówka Sławomir Stefański, sołtys Bratkówki Józef Matłosz i Koło Gospodyń Wiejskich w Bratkówce.
Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym pw. Jana Kantego w Ustrobnej. Eucharystię w intencji ojczyzny koncelebrowali księża parafii gminy Wojaszówka: ks. Artur Progorowicz - proboszcz parafii Ustrobna, który wygłosił również homilię, ks. Jan Rydzik - proboszcz parafii Odrzykoń, ks. Grzegorz Wojnar – proboszcz parafii Przybówka oraz ks. Stanisław Wolak- emerytowany proboszcz parafii Ustrobna.
Po uroczystej mszy św. uczestnicy uroczystości udali się do Bartkówki, gdzie oddano hołd i złożono kwiaty pod tablicami upamiętniającymi bohaterów, którzy zginęli za wolność naszej Ojczyzny. Pod tablicą upamiętniającą poległych w czasie II wojny światowej mieszkańców Bratkówki, która znajduje się na budynku Biblioteki Publicznej, wiązanki kwiatów złożyli: Wójt Gminy Wojaszówka Sławomir Stefański wraz przewodniczącą Rady Gminy Wojaszówka Krystyną Kozik. Pod tablicą upamiętniającą ppor. Mariana Szubę – bohatera AK, hołd oddali Stanisław Pomprowicz reprezentujący Zarząd Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg w Krośnie, Wójt Gminy Wojaszówka Sławomir Stefański oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Bratkówce Jolanta Mikus.
Dalsza część uroczystości odbyła się w Domu Strażaka w Bratkówce. Rozpoczęto ją od wprowadzenia pocztów sztandarowych wszystkich szkół z terenu gminy Wojaszówka oraz pocztu Ochotniczej Straży Pożarnej w Bratkówce, po czym odśpiewano hymn Polski. Sołtys wsi Bratkówka Józef Matłosz, w imieniu organizatorów, powitał zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: kombatanci reprezentowani przez Stanisława Pomprowicza z Zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg w Krośnie oraz Franciszka Rudnika z Zarządu Gminnego Związku Kombatantów RP i BWP w Wojaszówce, proboszczowie parafii z gminy Wojaszówka, przewodnicząca Rady Gminy Wojaszówka Krystyna Kozik, skarbnik gminy Wojaszówka Danuta Daszykowska, sekretarz gminy Wojaszówka Iwona Stefanik, wiceprezes Stowarzyszenia Odrzykoniaków Katarzyna Marszałek, przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet Helena Słowik, radni gminy, dyrektorzy szkół, sołtysi wsi, przewodniczące i członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Wojaszówka.
W następnej kolejności głos oddano uczniom Szkoły Podstawowej w Bratkówce, którzy przedstawili piękną i wzruszającą część artystyczną pod hasłem „ Ta, co nie zginęła”. Złożyły się na nią sceny przedstawiające ważne momenty z historii Polski, wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej. Uczniowie odczytali też biogramy bohaterów poległych w walce o wolność Ojczyzny, związanych z najbliższym terenem: bł. Stanisława Starowieyskiego, ppor. Mariana Szuby i rozstrzelanego w Katyniu majora Franciszka Szafrana. W dalszej części uroczystości z pieśniami patriotycznymi wystąpił chór mieszany „Impresja” z Łączek Jagiellońskich. Po części artystycznej głos zabrali zaproszeni goście. Jako pierwszy wystąpił Stanisław Pomprowicz, który w swoim przemówieniu przedstawił sylwetkę ppor. Mariana Szuby, mówił też o trudnych czasach wojny i drodze Polaków do wolności, okupionej wieloma ofiarami. Przemawiali również: Sławomir Stefański - Wójt Gminy Wojaszówka oraz Julian Szmyd - Honorowy prezes Klubu HDK PCK przy Rafinerii w Jedliczu, który wręczył Sławomirowi Stefańskiemu – Wójtowi Gminy Wojaszówka piękną „statuę orła”. Wszyscy mówcy w swoich wystąpieniach podkreślali, jak ważna jest miłość Ojczyzny i patriotyzm, kształtowany m.in. poprzez organizowanie takich uroczystości jak rocznicowe obchody Odzyskania Niepodległości.
Na zakończenie uroczystości zaproszono wszystkich przybyłych do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.
Gminna uroczystość w 97. rocznicę Odzyskania Niepodległości była wspaniałą lekcją historii, pełną zadumy i refleksji nad wolnością i patriotyzmem.

święto niepodległości

11 listopada święto niepodległości

święto odzyskania niepodległości

święto niepodległości

święto niepodległości

święto niepodległości

święto niepodległości

święto niepodległości

święto niepodległości

święto niepodległości

święto niepodległości

święto niepodległości


ŚNIADANIE DAJE MOC

6 listopada bieżącego roku uczniowie klas I-III naszej szkoły wzięli udział w akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”. Celem akcji było zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka, a co za tym idzie przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.
Przyniesione produkty ułożono na talerzach jako kolorowe wyspy – wyspa owocowa (banany, mandarynki, jabłka), wyspa jarzynowa (pomidory, rzodkiewka, ogórki, papryka). Na wspólnym stole, który został przepięknie przystrojony znalazły się talerzyki, plastikowe widelce, papierowe serwetki i woda. Zanim rozpoczęła się konsumpcja smakołyków wychowawczyni objaśniła dzieciom, co się znajduje na każdej z wysp i dlaczego te produkty należy jeść na śniadanie, aby dało ono moc na cały dzień. Zapoznała dzieci z 12 zasadami prawidłowego żywienia. Potem zachęciła do odwiedzenia każdej wyspy i skomponowania swojego ulubionego śniadania tego dnia. Aż przyjemnie było patrzeć jak uczniowie z apetytem pałaszują kolorowe kanapki przygotowane przez siebie. Na pieczywie nie zabrakło pożywnych wędlin, ale też pełnych witamin warzyw. Oprócz smacznego posiłku uczniowie mieli szansę docenić jak przyjemne może być zasiadanie przy jednym stole z kolegami i koleżankami.
O pomyśle włączenia się uczniów naszej szkoły do akcji zostali odpowiednio wcześniej powiadomieni rodzice oraz sami zainteresowani – uczniowie. Wszyscy spisali się na medal, wspólnie przygotowanie śniadania było okazją do wymiany wielu cennych uwag dotyczących zasad zdrowego żywienia, zaś degustacja należała do najprzyjemniejszego momentu pobytu w szkole.


"Dla tych, którzy odeszli w nieznany świat ..."

Święto Zmarłych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. W tym dniu zapalamy znicze pamięci na ich grobach - dowód naszej miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień. Jest to święto głębokiej zadumy nad przemijaniem życia, czas refleksji nad sensem ludzkiego losu.
Święto Zmarłych to również pamięć o tych, którzy polegli w obronie naszej Ojczyzny. Pamięć żołnierskich grobach, o ludziach którzy oddali życie za Polskę, należy do naszych obowiązków. .
W dniu 30 października przedstawiciele szkolnej społeczności – p. dyr. szkoły – Jolanta Mikus, proboszcz parafii Ustrobna – ks. Artur Progorowicz, przewodnicząca Rady Rodziców – p. Małgorzata Godek oraz reprezentanci szkolnego samorządu udali się na cmentarz w Odrzykoniu. Po dotarciu na grób Stanisława Starowieyskiego, członkowie delegacji najpierw wykonali prace porządkowe wokół nagrobka, następnie złożyli kwiaty, zapalili znicze i odmówili modlitwę za zmarłych z rodziny Starowieyskich. Corocznie uczniowie naszej szkoły odwiedzają również Miejsca Pamięci Narodowej w naszej miejscowości. Uczniowie klas IV-VI wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę pod tablicę upamiętniającą poległych w czasie II wojny światowej mieszkańców Bratkówki. Po odczytaniu nazwisk poległych, uczciliśmy ich śmierć minutą ciszy oraz zapaleniem zniczy i złożeniem kwiatów. Następnie udaliśmy się w kierunku Wojkówki, na rzekę Wisłok, gdzie znajduje się symboliczny grób żołnierza Armii Krajowej – ppor. Mariana Szuby. Po dotarciu na miejsce uczniowie wysłuchali krótkiej opowieści o trudnych czasach wojny i ofiarach, jakie wówczas ludność musiała ponosić. Modlitwą i zapaleniem symbolicznego znicza uczciliśmy śmierć ofiar wojennej zawieruchy. .
Niech te listopadowe dni pełne zadumy i smutku będą dniami, gdy odżywają wspomnienia o zmarłych. Odwiedzajmy cmentarze, zapalajmy znicze, składajmy kwiaty, bo tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...
JESTEŚMY JUŻ UCZNIAMI

„Szkoło, szkoło jak się masz? Jesteśmy już uczniami. Oto książka, zeszyt nasz i szkolny rok przed nami.”

Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym momentem w życiu każdego dziecka. Z niecierpliwością czeka ono każdego dnia na spotkanie ze szkołą, z nowymi wiadomościami, nowymi koleżankami i kolegami. A w szczególności czeka na dzień, w którym stanie się prawdziwym uczniem i poprzez pasowanie zostanie włączone do społeczności szkolnej. Uroczystość pasowania na uczniów klasy I zajmuje szczególne miejsce w kalendarzu naszych uroczystości szkolnych i w bieżącym roku szkolnym miało miejsce 30 października 2015 r.
Wśród zgromadzonych gości, uczniów, nauczycieli i rodziców znaleźli się, najważniejsi w tym dniu – Pierwszoklasiści. To do nich Pani Dyrektor skierowała najgorętsze słowa powitania.
Po kilku tygodniach Pierwszoklasiści wykazali się nie tylko wiedzą i umiejętnościami, doskonałą znajomością Ojczyzny i polskich symboli narodowych, ale również udowodnili, że poznali już prawa i obowiązki ucznia, szkołę i jej otoczenie, jej pracowników, koleżanki i kolegów oraz Wychowawczynię. Gdy uczniowie wspaniale zdali egzamin złożyli ślubowanie i zostali pasowani na uczniów przez Dyrektora Naszej Szkoły Panią Jolantę Mikus. Pierwszoklasiści otrzymali również pamiątkowe dyplomy.
Uroczystość pasowania była niezwykłym przeżyciem dla wszystkich obecnych i pozostanie na długo w naszej pamięci.

pasowanie fotografia

fotografia

zdjęcie


HALLOWEEN

Poznawanie kultury krajów anglojęzycznych to jedno z zadań projektu „Poznaję kraje anglojęzyczne”, który realizowany jest w naszej szkole. Wzorem lat ubiegłych, również i w tym roku obchodziliśmy w naszej szkole święto „Halloween”.
29 października na pięknie udekorowanym korytarzu spotkały się duchy, diabły, czarownice, wampiry i inne straszydła. Wszystkie dzieci, które w tym dniu przebrały się w barwne stroje otrzymały w nagrodę halloweenowe naklejki. Pamiętając o tym, że święto Halloween to także czas pysznych słodkości, przedstawiciele Samorządu Szkolnego rozdawali słodycze w całej szkole i w przedszkolu.
Rozstrzygnięto również konkurs na najciekawszą halloweenową dynię. Wszystkie lampiony były bardzo pomysłowe i pięknie prezentowały się z zapalonymi świecami. W kategorii klas I-III zwyciężyły: Amelka Jarzyna i Maja Wanic. II miejsce zajęli: Klaudia Wójcik, Amelka Szarek i Tomek Bieryło, a III miejsce Julia Bożek, Kordian i Krystian Bieryło. W klasach IV-VI zwyciężyli: Michał Piękoś i Milena Gajda, II miejsce zajęli: Liliana Bieryło i Wiktor Cynarski, a III miejsce - Kinga Kudła. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali halloweenowe upominki.

halloween

halloween

Obchody Dnia Patrona w Szkole Podstawowej w Bratkówce

Październikowe obchody Dnia Patrona – Bł. Stanisława Starowieyskiego należą do jednej z najważniejszych tradycji kultywowanych przez społeczność Szkoły Podstawowej w Bratkówce. W tym roku uroczysty apel z tej okazji zorganizowany został 23 października. Rozpoczęto go wprowadzeniem Sztandaru Szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie zabrała głos p. dyr. szkoły Jolanta Mikus, która w swoim wystąpieniu przypomniała zasługi Bł. Stanisława Starowieyskiego oraz ważne wydarzenia związane z historią nadania szkole imienia tego niezwykłego człowieka, związanego ze szkołą w Bratkówce. W następnej kolejności uczniowie zaprezentowali część artystyczną, która tym razem przybrała formę wywiadu „reportera Telewizji Polskiej” z uczniami Szkoły Podstawowej w Bratkówce. W trakcie wywiadu dzieci udzielały informacji o życiu i działalności Stanisława Starowieyskiego. O decyzję wyboru na Patrona Szkoły Bł. Stanisława Starowieyskiego reporter pytał również p. dyrektor szkoły oraz księdza, których znakomicie zagrali uczniowie z klas starszych. Część artystyczną urozmaiciły wiersze i pieśni o charakterze refleksyjnym.
Uroczystość zakończyła p. dyr. szkoły p. Jolanta Mikus, dziękując wszystkim uczestnikom za udział w tym wielkim Święcie Szkoły. Coroczne obchody Dnia Patrona to okazja do prezentowania dzieciom pozytywnych wzorców do naśladowania oraz kształtowania właściwych postaw wobec Ojczyzny i jej historii.


Ustanawiamy rekord świata!

16 października uczniowie klas III-VI z naszej szkoły brali udział w ogólnopolskim biciu rekordu świata w resuscytacji krążeniowo-oddechowej prowadzonej przez jak największą ilość osób. Akcja ta została zorganizowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca.
Przez kilka dni poprzedzających bicie rekordu uczniowie przypominali sobie zasady udzielania pierwszej pomocy, które poznali uczestnicząc w programie „Ratujemy i Uczymy Ratować”. 16 października, w samo południe rozpoczęła się trwająca pół godziny resuscytacja. Wszyscy podeszli do zadania z wielkim zapałem i powagą. Uczniowie, podzieleni na trzy grupy, sprawnie zmieniali się przy fantomach wykonując 30 uciśnięć na klatkę piersiową i 2 oddechy ratownicze. Całe wydarzenie było nagrywane dla potwierdzenia naszego w nim udziału.
Po zakończeniu akcji, został rozstrzygnięty konkurs na plakat o tematyce związanej z udzielaniem pierwszej pomocy. W kategorii klas starszych nagrodzono pięć prac: I miejsce – Milena Gajda i Ewelina Haniebnik, II miejsce – Maksymilian Mercik i Julia Bożek , II miejsce – Milena Szepieniec. W klasach młodszych: I miejsce – Weronika Dańczak, II miejsce – Natalia Stypuła, III miejsce- Maja Wanic i Amelka Jarzyna.
Na wszystkich uczniów biorących udział w biciu rekordu czekała na koniec miła niespodzianka w postaci pięknych apteczek z wyposażeniem przekazanych przez WOŚP.
W całej Polsce w biciu rekordu wzięło udział 980 instytucji oraz 92 049 osób, które korzystały z 5 411 fantomów. Rekord został pobity!

rekord świata

rekord świata

rekord świata

DZIEŃ NAUCZYCIELA

„Słowo miłość, za jej troski. Słowo wdzięczność, za jej trud. Dar to skromny, dar uczniowski, wyśpiewany z serc jak z nut.”

Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. Z tej okazji od wielu lat uczniowie składają życzenia swoim nauczycielom.
15 października 2015 r. w Szkole Podstawowej w Bratkówce odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie przedstawili część artystyczną, w której wierszami i piosenkami dziękowali za trud i serce włożone w ich nauczanie i wychowanie.
Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do nagrodzenia nauczycieli i pracowników oświaty. Po przedstawieniu dyrektor szkoły p. Jolanta Mikus wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom i pracownikowi obsługi.
Wiele ciepłych słów i życzeń padło z ust wychowanków, były kwiaty i słowa uznania dla dyrekcji, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze.
Ogólnopolski Dzień Książkowego Misia

Zgodnie z harmonogramem realizowanego w szkole programu „ Czytające Szkoły” w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom w dniu 13 października zorganizowany został Dzień Książkowego Misia. Imprezę dla dzieci z klas I- IV zorganizowano przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Odrzykoniu – Fila w Bratkówce.
Ogólnopolski Dzień Książkowego Misia ustalony został na pamiątkę rocznicy pierwszego wydania „ Kubusia Puchatka”, które miało miejsce 14 października 1926 r. Wizytę urodzinową, na którą uczniowie zostali zaproszeni do oddziału Biblioteki Publicznej w Bratkówce, poprzedzono w szkole głośnym czytaniem fragmentów „ Kubusia Puchatka”. Dalsza część świętowania miała miejsce już w bibliotece. Najpierw uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące książkowych misiów. Panie bibliotekarki przypomniały dzieciom takich bohaterów jak: Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Miś Paddington i Miś Coralgol. Następnie uczniowie w grupach przygotowywali prezenty urodzinowe dla jubilata. Powstały przepiękne prace plastyczne wykonane różną techniką: figurki z plasteliny, rysunki kredkami i farbami. Jak przystało na prawdziwą urodzinową imprezę nie mogło zabraknąć baloników i Małego Conieco. Wszystkiemu towarzyszyła doskonała zabawa i świetne humory.
Po skończonej zabawie dzieci wróciły do szkolnych obowiązków. Z radością obiecały, że za rok znów powrócą, by świętować kolejne Urodziny Książkowego Misia.
Dzień Drzewa 2015

9 października 2015 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Drzewa. To ekologiczne Święto od wielu lat jest obchodzone w naszej szkole. Corocznie członkowie szkolnego koła LOP sadzą w przyszkolnym parku drzewa, biorą udział w konkursach oraz przygotowują części artystyczne mówiące o niezastąpionej roli drzew.
W tym roku uczniowie z klas V zaprezentowali montaż słowno – muzyczny pt.”Las wita was”. Prezentacja miała na celu uświadomić uczniom bardzo ważnej roli drzew w przyrodzie oraz ukazanie ich znaczenia w życiu człowieka. Drzewa jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają także niezastąpiona rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji. W miastach regulują klimat otoczenia łagodząc nagłe zmiany temperatury i zwiększając wilgotność powietrza. Stanowią najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia, dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego.
Uczniowie ukazali również, w jaki sposób można chronić przyrodę, jak należy zachować się w lesie oraz możliwości działań na rzecz naturalnego środowiska. Kolejną częścią uroczystości było zasadzenie tui w przyszkolnym parku oraz pielęgnacja drzew zasadzonych podczas wcześniejszych edycji tego święta.
Święto Drzewa to wspaniała lekcja ekologii, poszanowania najbliższego środowiska, tym bardziej cenna, że zaowocuje w przyszłości pięknymi okazami drzew zasadzonymi w przyszkolnym parku. W naszym kraju Święto Drzewa objęte jest patronatem ekologicznego Klubu Gaja oraz Lasów Państwowych.
WYCIECZKA DO BIOLOGICZNEJ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW W WOJASZÓWCE

W piątek 25.09 2015 r. uczniowie naszej szkoły odbyli wycieczkę do biologicznej oczyszczalni ścieków Wojaszówce. Celem wycieczki było zapoznanie się ze sposobem funkcjonowania najnowszej w gminie Wojaszówka biologicznej oczyszczalni ścieków. Obiekt został oddany do użytku w listopadzie 2014 r. i oczyszcza ścieki komunalne z Wojaszówki oraz sąsiednich miejscowości. Docelowo przewidziana jest rozbudowa tego nowoczesnego zakładu tak, aby mógł ona oczyszczać ścieki z miejscowości nie objętych dotychczas utylizacją ścieków. O pracy oczyszczalni opowiadał niezwykle interesująco kierownik- pan Tadeusz Goleń. Uczniowie poznali kolejne etapy oczyszczania ścieków, weszli na biobloki, gdzie mogli zobaczyć intensywny proces napowietrzania osadu czynnego i przekonać się, że dobrze prowadzona oczyszczalnia może działać bez emitowania uciążliwych dla środowiska zapachów. O tym, że w pobliżu obiektu faktycznie jest czysto świadczy lokalizacja boiska sportowego, na którym nasi uczniowie trenują grę w piłkę nożną. Na koniec zwiedzający obejrzeli urządzenia znajdujące się na zewnątrz obiektu oraz zrobili pamiątkowe zdjęcia
. Udział uczniów w zajęciach pomógł im poznać kolejne etapy utylizacji ścieków, przez co wzbogacił ich wiedzę z zakresu ekologii.

oczyszczalnia - zdjęcia

oczyszczalnia

fotografia


Wyprawa – poprawa
Sprzątanie świata – Polska 2015


To już 22 „Sprzątanie świata”. „Wyprawa – poprawa” pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja sprzątania świata w Polsce. Organizatorzy akcji Fundacja Nasza Ziemia zwrócili uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie. Wskazali, że poza obowiązkami, mamy również prawa, a jednym z nich jest prawo do tego, żeby się domagać rozwiązywania przez gminy takich problemów jak np. dzikie wysypiska.
Wzorem lat ubiegłych uczniowie klasy V przygotowali apel, na którym przypomnieli historię i cel akcji „Sprzątanie Świata”. Po apelu wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami zaopatrzeni w worki i rękawiczki wyruszyli sprzątać teren przyszkolnego parku oraz przystanków autobusowych. Uczniowie chętnie zbierali śmieci segregując je na szkło i pozostałe odpady. Udział w akcji uświadomił dzieciom, że śmieci należy wyrzucać do kosza a jeśli go nie ma to zabierać ze sobą. Przeprowadzenie akcji przyczyni się do wzrostu świadomości ekologicznej uczniów.

zdjęcia ze sprzątania

zdjęcia ze sprzątania

Narodowe Czytanie 2015

5 września odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. W tym roku przystąpiono do wspólnej lektury ,,Lalki” Bolesława Prusa.
Społeczność Szkoły Podstawowej w Bratkówce po raz trzeci przyłączyła się do tej ogólnopolskiej akcji. Tym razem Narodowe Czytanie zorganizowano przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Odrzykoniu. Głośne czytanie „Lalki” poprzedziła prezentacja multimedialna, poświęcona życiu i twórczości Bolesława Prusa. Na jej podstawie uczestnicy spotkania mogli się zapoznać z najważniejszymi faktami z życia pisarza. W następnej kolejności odbył się konkurs głośnego czytania fragmentu „ Lalki”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV-VI. Jury oceniało technikę czytania, środki artystycznego wyrazu oraz sposób interpretacji utworu. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Odrzykoniu. Kolejnym punktem spotkania była prezentacja multimedialna, przygotowana przez panie z biblioteki publicznej, na temat dwukrotnej ekranizacji tej wybitnej powieści. Główną częścią spotkania było głośne czytanie „ Lalki”, do którego włączyli się nauczyciele, oraz zaproszeni goście- panie bibliotekarki z biblioteki publicznej oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Na zakończenie uroczystości wszyscy chętni mogli sprawdzić swoją wiedzę w quizie poświęconym lekturze. Przy okazji Narodowego Czytania można było również zwiedzić wystawę książek pt. „ Różne wydania Lalki”.

narodowe czytanie
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

1 września 2015 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. bł. Stanisława Starowieyskiego w Bratkówce rozpoczęli kolejny rok szkolny. Spotkanie ze szkołą poprzedziła uroczysta Msza Święta odprawiona w Kościele Parafialnym w Ustrobnej. Następnie uczniowie wraz z opiekunami i nauczycielami udali się do szkoły, gdzie o godz. 9.40 na Sali gimnastycznej rozpoczął się apel. Na inauguracji nowego roku szkolnego oprócz uczniów klas I-VI, dyrekcji i grona pedagogicznego, obecni byli również rodzice. Uroczysty apel rozpoczęto odśpiewaniem hymny państwowego. Następnie pani dyrektor szkoły – Jolanta Mikus serdecznie powitała wszystkich obecnych, a szczególnie ciepłe słowa skierowała do pierwszoklasistów rozpoczynających naukę w naszej szkole. Życzyła wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Dokonała również prezentacji wychowawców poszczególnych klas. Po części oficjalnej wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas, by zająć miejsce w szkolnej ławie. Po zapisaniu podziału godzin na kolejne dni, uczniowie rozeszli się do domów, by już jutro z uśmiechem i zapałem powrócić do szkolnych obowiązków.


Żegnaj szkoło!

26 czerwca br. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015. Za nami kolejny rok pracy. Uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście zgromadzili się tłumnie w sali gimnastycznej, w której odbyła się akademia kończąca roczną pracę szkoły. Był to dzień szczególny dla uczniów klasy VI. Odbierali świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Od września będą uczniami gimnazjów. Sześć lat spędzonych w szkole zostanie tylko wspomnieniem. Mamy nadzieję, że te wspomnienia będą miłe. Wszyscy ciężko pracowali na sukcesy. Były one zasługą naszych uczniów i pracy nauczycieli z tymi uczniami. Świadectwa promocyjne otrzymali młodsi uczniowie szkoły. Cieszymy się, że wszyscy zostali promowani do następnej klasy.
Życzymy wspaniałego wypoczynku podczas wakacji. Dobrego wypoczynku życzymy też nauczycielom i pracownikom szkoły. Do zobaczenia pierwszego września.
SZKOLNY DZIEŃ BEZ PRZEMOCY - pod hasłem „Bezpieczne wakacje”

Szkolny Dzień bez Przemocy jak co roku został zorganizowany we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Wojaszówce. W tym roku szkolnym został on przeprowadzony pod hasłem „Bezpieczne wakacje”. GOKiR ufundował wszystkim uczestnikom upominki. Tego dnia uczniowie uczestniczyli w konkursie plastycznym oraz w pogadance na temat bezpiecznych wakacji.
Uczniowie przystąpili do konkursu plastycznego pod takim samym hasłem. W niewielkich grupach, za pomocą dowolnych środków plastycznych wykonywali plakaty promujące bezpieczne zachowanie podczas zabaw i wypoczynku wakacyjnego.
Następnie sierż. szt. Adam Dziepak z Komendy Policji w Jedliczu przeprowadził pogadankę. Wakacje są okresem beztroskiego wypoczynku, zabaw na świeżym powietrzu, nad wodą i w lesie. Aby ten wypoczynek był radosny, należy pamiętać o bezpieczeństwie. Szczególnie ważne jest bezpieczeństwo nad wodą. Dzieci powinny wiedzieć, że bezpieczna kąpiel w jeziorach czy rzekach jest tylko pod opieką dorosłych, najlepiej ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR). Należy bezwzględnie przestrzegać poleceń przez nich wydawanych i kapać się na strzeżonej plaży. Zagrożeniem dla dzieci są drogi. Uczniowie powinni uważnie z nich korzystać, szczególnie rowerzyści. Równie ważne jest bezpieczeństwo w gospodarstwach wiejskich. Mechanizacja w rolnictwie stwarza zagrożenie dla dzieci. Nie mogą one kierować pojazdami mechanicznymi, ani być przewożone na maszynach rolniczych. To tylko niektóre informacje przekazane przez pana policjanta.
Mamy nadzieję, że nadchodzące wakacje będą dla wszystkich dzieci bezpieczne, a przez to radosne. Życzymy im tego.


Poznajemy swoją okolicę

W dniu 23 czerwca 2015r. uczniowie naszej szkoły w ramach realizacji programu edukacji regionalne udali się na wycieczkę do Muzeum Wsi w Odrzykoniu oraz na Zamek „Kamieniec”.
Po Muzeum Wsi oprowadzała nas dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Wojaszówce – pani Lucyna Pelczarska. Uczniowie obejrzeli zgromadzone liczne eksponaty związane z historią Odrzykonia i "Kamieńca", zbiory etnograficzne, wyroby rzemiosła ludowego, dawny sprzęt strażacki, dokumenty, zdjęcia, pamiątki, stroje ludowe, stare narzędzia, instrumenty muzyczne, akcesoria strażackie, fotografie dokumentujące przeobrażenia gospodarcze i społeczne, mundury i odznaczenia żołnierzy, uczestników ruchu oporu, przedmioty codziennego użytku. Wszystkie te eksponaty przybliżają mieszkańcom ich "małą Ojczyznę", ukazują korzenie, z których wyrośli.
Następnie udaliśmy się na zamek „Kamieniec”, który jest warownią obronną z XIV w. położoną na skalnym wzgórzu, na skraju Czarnorzecko–Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, jest jednym z najpiękniejszych przy¬kładów połączenia budowli z krajobrazem. Dowiedzieliśmy się , iż na zamku toczyła się akcja „Zemsty” Aleksandra Fredry, który był jego właścicielem. Wyjątkowa atmosfera tam panująca ma w sobie wartość historyczną oraz dydaktyczną. Pani przewodnik oprowadziła nas po Sali Tortur oraz Muzeum Zamkowym, które znajduje się w dwóch wyremontowanych pomieszczeniach zamku. W pomieszczeniach tych zgromadzone są militaria i przedmioty związane z kolejnymi właścicielami. Najciekawszymi eksponatami są portrety Aleksandra Fredry, Anny Szeptyckiej, herby, drzwi zamkowe, gotycki miecz odnaleziony w Zyndranowej.
Na zakończenie wycieczki kupiliśmy pamiątki, zrobiliśmy wspólna fotografię i pełni nowych wiadomości wróciliśmy do szkoły.
Pożegnanie klasy VI

W dniu 17.06. br. w szkole odbył się tradycyjny bal klasy VI, który pozwolił uczniom tanecznym krokiem pożegnać się z przyjaciółmi i Gronem Pedagogicznym. Uczniowie zaprosili Radę Pedagogiczną, rodziców oraz koleżanki i kolegów z klasy V. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, przy muzyce dyskotekowej odbyła się zabawa taneczna.
W sali lekcyjnej czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Uczniowie klasy VI z łezką w oku żegnali młodszych kolegów, z którymi spędzili sześć wspaniałych lat. Nawiązały sie przyjaźnie, które mamy nadzieję, przetrwają wiele lat.

Tegorocznymi absolwentami Szkoły Podstawowej w Bratkówce są:
1. Kowalski Mateusz
2. Lidwin Łukasz
3. Rysz Magdalena
4. Szmyd Joanna
5. Wachtarczyk Szymon

Szóstoklasistom życzymy powodzenia w gimnazjum!


Dzień Dziecka - pokaz strażacki

Dzień Dziecka - dziś każde dziecko z przyjemnością przyszło do szkoły, gdyż zorganizowano dla nich ciekawe zajęcia. W programie znalazły się rozgrywki sportowe oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek zorganizowane przez Radę Rodziców.
Nie zabrakło również słodkich upominków i życzeń skierowanych do dzieci.
Ciekawym punktem programu było spotkanie z przedstawicielami Straży Pożarnej z OSP Bratkówka. Strażacy pokazywali naszym uczniom na czym polega ich praca oraz opowiadali różne historie z przeprowadzanych akcji. Odbyły się pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej, uwalniania poszkodowanych, a także gaszenia pożaru wodą i specjalna pianą. Uczniowie mieli możliwość przymierzenia specjalnego stroju strażackiego oraz przejażdżki wozem strażackim.
Na zakończenie spotkania strażacy zorganizowali dla uczniów interesujące konkursy. Nasi wychowankowie trafiali wodą z węża strażackiego do określonego celu, wiązali a następnie rozwiązywali specjalne węzły strażackie.
To był bardzo miły i udany Dzień Dziecka!

OSP Bratkówka pokaz strażacki

pokaz strażacki OSP

pokaz strażacki w szkole w Bratkówce
DLA NASZYCH RODZICÓW

Dzień Mamy i Taty jest jednym z najpiękniejszych świąt w roku, pełnym miłych życzeń i kwiatów, będących wyrazem miłości i szacunku dla rodziców. My także postanowiliśmy w szczególny sposób uczcić to święto, dlatego też 10 czerwca w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty.
Bogatą część artystyczną otworzyło przedstawienie przygotowane przez uczniów klas I-III. Następnie rodzice wysłuchali wierszy i piosenek w wykonaniu dzieci z klas starszych. Przejęte dzieci starały się jak najlepiej wyrazić swoją miłość i wdzięczność. Na koniec uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności taneczne. Po występach dzieci wręczyły rodzicom drobne upominki. Całość spotkania zwieńczył poczęstunek zgodny z założeniami prozdrowotnymi szkoły, na który składały się kanapki, swojski chleb, twarożek oraz sałatki przygotowane przez uczniów.
Uroczystość przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze. Wszystkim Rodzicom z naszej szkoły życzymy dużo zdrowia i radości.
Turniej sportowy "JESTEM SPRAWNY NA SZÓSTKĘ"

„Jestem sprawny na szóstkę” pod takim hasłem w dniu 2 czerwca 2015 r. na „Orliku” w Bajdach odbył się turniej sportowy dla uczniów z klas I-III. Na starcie stanęły reprezentacje najmłodszych sportowców ze wszystkich szkół podstawowych Gminy Wojaszówka: Bratkówki, Odrzykonia, Ustrobnej oraz drużyna z Wojaszówki. Prowadząca turniej Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji p. Lucyna Pelczarska skierowała do uczestników życzenia miłej zabawy i rywalizacji sportowej w duchu zasad fair play.
W każdej drużynie rywalizowało 12 uczniów z klas I-III. Nasi zawodnicy trenowali wcześniej wszystkie konkurencje, aby wypaść jak najlepiej. Podczas zawodów, w kilku konkurencjach zajęli I miejsce. Rywalizacja drużyn była bardzo wyrównana. Najtrudniejszą z konkurencji okazał się wyścig w przenoszeniu piłki na czworakach. W tej konkurencji rozbieżność czasowa była największa. Po przeliczeniu czasów uzyskanych przez drużyny na punkty okazało się ,że najlepszą drużyną jest reprezentacja szkoły w Wojaszówce. Wszystkie drużyny zostały nagrodzone pucharami oraz dyplomami.
Nasi uczniowie wywalczyli 3 miejsce, otrzymali pamiątkowy puchar oraz piłkę. Gratulujemy naszym małym sportowcom, którzy są niewątpliwie sprawni na szóstkę.
Akcja "Nie zakręcaj ponownie, odkręć dla Maćka

Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji zbierania zakrętek pod nazwą "Nie zakręcaj ponownie, odkręć dla Maćka". W ciągu roku szkolnego zbierali nakrętki dla Maćka Huczwy, który jest podopiecznym fundacji Zdążyć z Pomocą. Akcja cieszyła się dużą popularnością. Uzbieraliśmy sporo nakrętek, którymi uczniowie mogli wesprzeć chorego kolegę. Opiekunowie Maćka są wdzięczni za okazane wsparcie.


Wycieczka do Krynicy Zdroju

W dniu 28 maja 2015 r. o 8:00 rano uczniowie z klas I-VI wraz z opiekunami wyjechali na wycieczkę do Krynicy Zdroju. Po raz pierwszy zwiedzali centrum Krynicy Zdroju. Jest tam dużo sanatoriów i domów wypoczynkowych, ładny park zdrojowy z wieloma fontannami, muszlą koncertową, a także Pijalnia Wód Mineralnych pełna egzotycznych roślin. Wspólnie z nauczycielami odczytywaliśmy nazwy wód występujących w Krynicy i ich właściwości lecznicze.
Interesującym miejscem okazało się Muzeum Zabawek. Jest tam ponad 3000 eksponatów a niektóre z nich mają nawet po 600 lat. Kolejki, statki pirackie, domki dla lalek, porcelanowe lalki, pajace, misie, drewniane klocki itp. podobały się naszym uczniom. Pani przewodnik opowiedziała nam ich historię. Mogliśmy także uruchomić dawną kolejkę, karuzelę i zobaczyć, jak kiedyś działały te zabawki. Syci wrażeń, lecz z pustymi brzuchami udaliśmy się na obiad.
Następnie wyjechaliśmy kolejką linowo-torową na szczyt Góry Parkowej. Tam czekało na nas wiele atrakcji. Spacerowaliśmy po parku zdrojowym i wypatrywaliśmy Tatr. Zjeżdżaliśmy na „Rajskich ślizgawkach”, a poza tym mieliśmy okazję przewieźć się bryczką. Pełni wrażeń zeszliśmy szlakiem turystycznym z powrotem do centrum Krynicy Zdroju. Potem poszliśmy na ostatni już spacer po mieście, podczas którego kupiliśmy pamiątki.
Pełni wrażeń, zadowoleni i w dobrych humorach wróciliśmy pod naszą szkołę. Będziemy mieli o czym opowiadać!


Jesteśmy bezpieczni na drodze

Dnia 27 maja 2015 roku, w naszej szkole odbyła się prezentacja spektaklu pt. „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” ramach programu edukacyjnego w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia. Teatr zespołu aktorskiego zapewnił własne dekoracje oraz obsługę techniczną. Spektakl obejrzeli uczniowie klas I-VI.
Celem spektaklu było utrwalenie zasad ruchu drogowego i podnoszenie kultury zachowania na drodze, działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej. Dzieci bawiąc się, uczyły się prawidłowego zachowania w różnych niebezpiecznych sytuacjach. Pogadanki, konkursy, zabawy miały dać dzieciom do zrozumienia, jak ważna jest znajomość przepisów ruchu drogowego. Poprzez wpadające w ucho piosenki w sugestywny sposób uświadamiano uczniom konsekwencje lekkomyślnych zachowań na drodze - zbyt szybkiego poruszania się, brawury, braku odblasków.
Mamy nadzieję, że refren tej piosenki długo będzie brzmieć w uszach dzieci i pozwoli im bezpiecznie poruszać się po jezdni.


SZKOLNY DZIEŃ ZDROWIA

W naszej szkole duży nacisk kładzie się na promocję zdrowego stylu życia. Od wielu lat realizowane są programy prozdrowotne: „Owoce w szkole”, „Mleko w szkole”, „Ratujemy i uczymy ratować”, „Nie pal przy mnie proszę i „Znajdź właściwe rozwiązanie”. Uczniowie naszej szkoły biorą udział w konkursach, pogadankach, apelach, prelekcjach oraz zajęciach praktycznych. Dzięki realizacji programów zdrowotnych dzieci uczą się jak należy dbać o zdrowie, właściwie się odżywiać, przeciwdziałać złym nawykom. Program antynikotynowy „Nie pal przy mnie proszę” i „Znajdź właściwe rozwiązanie” każdego roku kończy się szkolnym konkursem plastycznym.
Promując zdrowy styl życia w dniu 21 kwietnia 2015 r. w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Szkolny Dzień Zdrowia. W tym roku hasłem przewodnim było: „Sport to zawsze dobry wybór”. Z tej okazji uczniowie z klas I- III wraz z opiekunami przygotowali część artystyczną.
W ciekawy i zabawny sposób mali aktorzy przypomnieli znaczenie ruchu dla dobrego funkcjonowania organizmu człowieka oraz zasady zdrowego odżywiania. W zabawnych skeczach, piosenkach i scenkach uczniowie klas I-III zaprezentowali się publiczności. Słowo mówione przeplatane było śpiewem i tańcem. Kolorowe stroje małych aktorów uatrakcyjniły występ. Część artystyczna została nagrodzona wielkimi brawami.

dzień zdrowia

szkolny dzień zdrowia

szkolny dzień zdrowia

szkolny dzień zdrowia

szkolny dzień zdrowia


„ Misja Przyroda” zakończona.
Relacja z Zielonej Szkoły w Krempnej.


„ Misja Przyroda- Zielone Szkoły w Parkach Narodowych” to program edukacyjny dla szkół podstawowych i gimnazjów, którego głównym celem jest budowanie wśród dzieci i młodzieży świadomości i poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze własnego regionu i kraju. Projekt finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.
Uczniowie klas IV-VI naszej szkoły wraz z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Ustrobnej wzięli udział w wiosennej edycji projektu „ Misja Przyroda”. W dniach 13 – 17 kwietnia 2015 r. 36-osobowa grupa uczniów z Bratkówki i Ustrobnej wyjechała na pięciodniowe zajęcia terenowe do Magurskiego Parku Narodowego. W trakcie zajęć realizowanych na Zielonej Szkole uczniowie wcielali się w role badaczy- odkrywców i poznawali walory przyrodnicze swojego regionu. Zajęcia odbywały się zgodnie z przygotowanym wcześniej harmonogramem. Pierwszego dnia, po przyjeździe do Krempnej i zakwaterowaniu w pensjonacie „ Pod Jodłą”, grupa udała się do siedziby Magurskiego Parku Narodowego, gdzie po przywitaniu z pracownikami, przydzielono im pierwsze zadanie do wykonania- było nim odnalezienie skarbu. Uczniowie otrzymali mapkę oraz rymowankę, które wyznaczały szlak. Podczas wędrówki zobaczyli cmentarz z I wojny światowej, zalew na Wisłoce, łemkowską chyżę oraz zabytkową cerkiew. W ten sposób poznali Krempną i jej najbliższą okolicę. Po przejściu całej trasy, uczniowie rozszyfrowali hasło, zdobyli skarb – pieczątkę MPN. W drugim dniu grupa udała się do miejscowości Folusz, by na ścieżce przyrodniczej zbierać informacje o gatunkach roślin i zwierząt tego terenu. Kolejnego dnia młodzi przyrodnicy badali życie w środowisku wodnym rzeki Żydołczyk przepływającej przez Krempną. Najpierw badania prowadzili w terenie – obserwując i odławiając żyjątka wodne. Następnie z zabranymi materiałami udali się do sali dydaktycznej MPN, by przy użyciu lup, mikroskopów oraz przewodników oznaczyć gatunki fauny i flory zamieszkujące środowisko wodne Krempnej. W tym dniu uczniowie zwiedzili również Muzeum Przyrodnicze z ekspozycją świata roślin i zwierząt MPN w czterech porach roku. Przedostatni dzień „misji” przebiegał pod hasłem „ Dnia Kulturowego”. Grupa wzięła udział w wycieczce do Bóbrki, Żarnowca i Iwonicza Zdroju. Najpierw uczniowie zwiedzili Muzeum Przemysłu Naftowego, gdzie dowiedzieli się jak pozyskiwana jest ropa naftowa, do czego jest wykorzystywana, zobaczyli pierwsze w Polsce szyby naftowe. Poznali też fakty z życia Ignacego Łukasiewicza. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Tutaj grupa zapoznała się ze stałą ekspozycją poświęconą życiu i twórczości wielkiej, polskiej poetki. W tym dniu ostatnim miejscem , w które przewodnik zabrał uczniów, był Iwonicz Zdrój. Uczestnicy wycieczki pospacerowali po uzdrowiskowym deptaku, popróbowali mineralnych wód i w świetnych humorach powrócili do Krempnej. Piątego- ostatniego dnia „Misji Przyrody” uczniowie wraz z pracownikami Magurskiego Parku Narodowego podsumowali pobyt na Zielonej Szkole. Otrzymali praktyczne upominki a także pakiet materiałów dydaktycznych do wykorzystania na lekcjach. W godzinach popołudniowych pełni wrażeń i pozytywnych emocji młodzi przyrodnicy opuścili Krempną żegnani przez kołującego nad lasami orlika krzykliwego – symbol Magurskiego Parku Narodowego.

zielona szkoła

zielona szkoła

zielona szkoła

zielona szkoła

zielona szkoła

zielona szkoła


POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI POLSKIEJ POEZJI PATRIOTYCZNEJ
- eliminacje gminne -

Dnia 10 kwietnia 2015 r. w Szkole Podstawowej w Bratkówce odbyły się gminne eliminacje IX Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej. Głównym celem organizowanego konkursu jest krzewienie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych oraz kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego. Jest to również okazja do promocji lokalnych talentów recytatorskich.
Konkurs Poezji Patriotycznej swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście: ks. dziekan Tadeusz Szetela – kapelan Światowego Związku Żołnierzy AK - Okręg w Krośnie oraz honorowy obywatel Gminy Wojaszówka p. Stanisław Pomprowicz - Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK- Koło w Krośnie.
Eliminacje gminne konkursu rozpoczęła dyr. szkoły w Bratkówce p. Jolanta Mikus serdecznie witając gości honorowych, uczestników rywalizacji konkursowej oraz ich opiekunów. W swoim krótkim wystąpieniu wspomniała o bohaterach poległych w 1940 r. w Katyniu. Minutą ciszy uczczono ofiary katastrofy samolotu prezydenckiego z 2010 r. W dalszej części uroczystości głos zabrał ks. dziekan Tadeusz Szetela, który nawiązał do historii naszej Ojczyzny i wielkiej roli literatury w kształtowaniu postaw patriotycznych. Mówił też o potrzebie pielęgnowania pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W następnej kolejności z wspomnieniami o historii naszego regionu wystąpił p. Stanisław Pomprowicz. W swoim przemówieniu nawiązał do 75. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Wspomniał o polskich bohaterach zamordowanych w 1940 r. w Katyniu i Charkowie.
Po wystąpieniu honorowych gości przystąpiono do przesłuchań konkursowych. Do konkursu zgłosiło się 18. najlepszych recytatorów - laureatów z wszystkich Szkół Podstawowych i Gimnazjów z terenu gminy Wojaszówka.
Gminna Komisja Konkursowa w składzie: Lucyna Pelczarska – dyr. GOKiR w Wojaszówce oraz nauczyciele z poszczególnych szkół gminy: Eliza Kłapkowska, Magdalena Król, Alicja Prajsnar oraz Aneta Węgrzyniak, po wysłuchaniu wszystkich uczestników wyłoniła najlepszych recytatorów w dwóch kategoriach wiekowych:

Kategoria - Szkoły Podstawowe klasy IV VI:
1. miejsce – Dagmara Wiśniewska ( SP w Łękach Strzyżowskich)
2. miejsce – Weronika Śliwka ( SP w Bratkówce)
3. miejsce – Paulina Jucha ( SP w Odrzykoniu)
Wyróżnienia:
Dagmara Urban ( SP w Wojaszówce)
Wiktoria Słowik ( SP w Odrzykoniu)
Liliana Bieryło ( SP w Bratkówce)
Aleksandra Musiał ( SP w Łękach Strzyżowskich)

Kategoria – Gimnazja:
1. miejsce – Aleksandra Danek (Gimnazjum w Odrzykoniu)
2. miejsce – Zuzanna Gołąbek ( Gimnazjum w Przybówce)
3. miejsce – Gabriela Majchrowicz ( Gimnazjum w Odrzykoniu)
Wyróżnienie: Adrian Stanisławczyk ( Gimnazjum w Odrzykoniu)

W przerwie obrad jury uczestnicy konkursu obejrzeli film pt.„ Żołnierze Wyklęci”. Zwiedzili też wystawę, na którą złożyły się książki i czasopisma mówiące o historii i pięknie naszej Ojczyzny. Na wystawie zaprezentowano m.in. publikacje p. Stanisława Pomprowicza.
Po ogłoszeniu wyników konkursu wszyscy jego uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Wojaszówce.

konkurs poezji patriotycznej

konkurs poezji patriotycznej

konkurs poezji patriotycznej

konkurs poezji patriotycznej

konkurs poezji patriotycznej

konkurs poezji patriotycznej


DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY
W dniu 6 marca zorganizowany został w naszej szkole dzień otwarty. Przygotowano go z myślą o najmłodszych uczniach oraz przedszkolakach, które nas w tym dniu odwiedziły. Główną atrakcją dnia otwartego było uroczyste pasowanie uczniów klasy I na czytelników szkolnej biblioteki. Na tę okoliczność uczniowie klas starszych przygotowali część artystyczną propagującą czytelnictwo. Wystąpiły w niej postacie ze znanych bajek: Pinokio, Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Królowa Śniegu, które zebrały się w poczekalni doktora Paj-Chi-Wo. Doktor zalecił lekarstwo, które miało wyleczyć bajkowe postaci. Było nim po prostu czytanie bajek. Po części artystycznej uczniowie klasy VI zadawali pierwszakom zagadki literackie, na które najmłodsi pięknie odpowiadali. Punktem kulminacyjnym uroczystości było złożenie uroczystego ślubowania. Następnie p. dyrektor „Wielką Księgą Bajek” pasowała każdego pierwszaka na czytelnika. Na koniec zorganizowano zgaduj –zgadulę dla uczniów kl. I-III i przedszkolaków. W nagrodę za piękne odgadywanie zagadek dzieci otrzymały słodycze i medale -naklejki.

dzień otwarty

dzień otwarty

dzień otwarty


Udział uczniów Szkoły Podstawowej w Bratkówce w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem: „ Młodzież zapobiega pożarom”

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej służy popularyzacji wiedzy o zasadach i przepisach przeciwpożarowych. Uczniowie naszej szkoły chętnie przygotowują się do niego, poznając tajniki postępowania w sytuacjach zagrożenia pożarowego oraz zasady i przepisy przeciwpożarowe.
W dniu 26 lutego b.r. przeprowadzono eliminacje szkolne tegoż turnieju. W pracach komisji konkursowej na tym etapie wziął udział gość specjalny - Prezes Zarządu OSP w Bratkówce – p. Stanisław Sroka. Jednostka OSP w Bratkówce była również fundatorem dyplomów oraz nagród rzeczowych dla uczestników szkolnego etapu.
W turnieju rywalizowało sześcioro uczniów z klas III-VI. Zwycięzcą eliminacji szkolnych został uczeń klasy VI – Łukasz Lidwin, II miejsce zajął – Mateusz Kowalski również z klasy VI, III – Liliana Bieryło- klasa V, IV –przyznano Dominikowi Śliwce z klasy III.
Uczniowie ci reprezentowali naszą szkołę podczas etapu gminnego, który odbył się 4 marca b.r. w Urzędzie Gminy w Wojaszówce. Niestety tym razem nasi reprezentanci na etapie gminy nie zajęli czołowych lokat.

OSP Bratkówka

Ochotnicza Straż Pożarna w Bratkówce


Kolędowanie w języku angielskim

22 stycznia w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Kolęd i Piosenek Świątecznych w Języku Angielskim. Wzięło w nim udział sześcioro dzieci z klas młodszych oraz sześcioro z klas starszych. Zwycięzcy zostali nagrodzeni, a najlepsze solistki z kl.I-III ( Ewelina Haniebnik, Milena Gajda), jak również z kl.IV-VI ( Paulina Bieryło, Ronia Harasim) zakwalifikowały się do etapu gminnego.
28 stycznia 2015 r. gościliśmy uczestników Gminnego Konkursu Kolęd i Piosenek Świątecznych w Języku Angielskim. Konkurs zorganizowała p. R.Gajda we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Wojaszówce. Konkurs miał na celu popularyzację kolęd i piosenek w języku angielskim, a także zachęcenie uczniów do nauki języka obcego. Był on jednocześnie okazją do miłego spotkania i wymiany doświadczeń uczniów z terenu gminy Wojaszówka. Chociaż nie obyło się bez stresu, uczniowie dobrze się bawili słuchając i wykonując melodyjne kolędy i piosenki dobrze znane każdemu z radia, czy z telewizji.
W dwóch kategoriach ( I-III i IV-VI ) rywalizowało ze sobą łącznie 18 dzieci ze wszystkich szkół podstawowych gminy Wojaszówka. W skład jury weszli nauczyciele języka angielskiego z poszczególnych szkół. Poziom konkursu był bardzo wysoki i wyrównany. W obydwu kategoriach jury postanowiło przyznać aż 5 równorzędnych nagród.

Klasy I-III:
I miejsce – Roksana Jania, SP Ustrobna, Natalia Grec, SP Wojaszówka
II miejsce – Ewelina Haniebnik, SP Bratkówka
III miejsce- Marzena Markowska, SP Odrzykoń, Gabriela Zawisza, SP Łęki Strzyżowskie

Klasy IV-VI:
I miejsce – Gabriela Wyrostek, SP Wojaszówka, Dagmara Wiśniewska, SP Łęki Strzyżowskie
II miejsce – Aleksandra Musiał, SP Łęki Strzyżowskie, Weronika Cymerman, SP Odrzykoń
III miejsce- Paulina Bieryło, SP Bratkówka Izabela Szarek, SP Ustrobna

Zwycięscy uczniowie otrzymali cenne nagrody, a pozostali nagrody pocieszenia ufundowane przez Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wojaszówce. Dyrektor szkoły p. Jolanta Mikus wręczając uczniom pamiątkowe dyplomy i nagrody gratulowała zwycięzcom oraz ich opiekunom. Spotkanie to z pewnością pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników.

konkurs kolęd

konkurs kolęd

konkurs kolęd


BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży to jedno z najważniejszych zadań każdej placówki oświatowej. W naszej szkole podejmowanych jest wiele działań służących realizacji tego zadania, m.in. kilkakrotnie w roku organizowane są pogadanki z przedstawicielami policji właśnie na temat bezpieczeństwa. W dniu 27 stycznia b.r., przed feriami zimowymi naszą szkołę odwiedzili policjanci z posterunku w Bratkówce. W trakcie pogadanki omawiano przede wszystkim zasady bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych. Szczególną uwagę funkcjonariusze zwrócili na zagrożenia związane z przebywaniem najmłodszych w rejonie zamarzniętych zbiorników wodnych, a także omówili sposób organizacji bezpiecznego kuligu. Przypomnieli również dzieciom, jak należy się poruszać po drogach, oraz o obowiązku noszenia odblasków po zapadnięciu zmroku. Policjanci sprawdzili też u naszych uczniów znajomość numerów alarmowych. W trakcie spotkania dzieci były bardzo aktywne, odpowiadały na pytania oraz dopytywały się o pracę w policji. Głównym celem zorganizowanego spotkania było zwiększenie bezpieczeństwa dzieci podczas ferii zimowych.
Po wizycie przedstawicieli policji został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny pod hasłem: „ Bezpieczne ferie zimowe”. Uczniowie chętnie wzięli w nim udział i wykonali wiele pomysłowych prac. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III i IV-VI.

Nagrodzeni w konkursie zostali:
Klasy I-III
I miejsce : (ex aequo): Amelia Szarek, Klaudia Wójcik, Milena Gajda
wyróżnienia: Julia Bożek, Kinga Kudła
Klasy IV-VI
I miejsce: Magdalena Rysz
II miejsce: Łukasz Lidwin
III miejsce : Amelia Supernak
wyróżnienie: Izabela Izowit

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!

bezpieczne ferie zimowe

bezpieczne ferie zimowe

Dzień Babci i Dziadka

W dniu 23 stycznia 2015 r. w naszej szkole zorganizowana została uroczystość środowiskowa z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni Dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor szkoły Jolanta Mikus, serdecznie witając miłych gości i zapraszając ich do obejrzenia bogatej części artystycznej. W tym roku akademię z tej okazji przygotowali uczniowie wszystkich klas. Dzieci młodsze zaprezentowały dla swoich Dziadków wiersze, piosenki oraz piękne życzenia. Goście mogli też ogladać pokaz taneczny z wykorzystaniem hula- hop w wykonaniu dziewczynek z klas młodszych. Klasy starsze z kolei zaprezentowały się w humorystycznych scenkach rodzajowych, wcielając się w role Babć i Dziadków. Dały popis swoich umiejętności aktorskich, wywołując salwy śmiechu wśród publiczności oraz gromkie brawa. Po części artystycznej wnukowie wręczyli swoim Babciom i Dziadkom samodzielnie wykonane laurki, dziekując im za troskę i miłość. Spotkanie zakończono słodkim poczęstunkiem, na który składały się własnoręcznie upieczone przez uczniów mufinki i herbata. Babcie i Dziadkowie po raz kolejny przekonali się, jak ważną rolę odgrywają w życiu swoich wnuków. Na ich twarzach można było dostrzec duże wzruszenie, zadowolenie oraz dumę ze swoich wnuków.

dzień babci i dziadka w szkole w Bratkówce


Mikołaj w szkole

6 grudnia to dzień oczekiwany i szczególnie lubiany przez wszystkie dzieci. W tym dniu bowiem Święty Mikołaj rozdaje prezenty. Tak jak co roku dzieci czekały na niego również w naszej szkole. W starszych klasach pojawił się już z samego rana i prezenty poukładał pod klasowymi choinkami. Do uczniów z klas młodszych przyszedł nieco później. Po długim wyczekiwaniu dzieci wreszcie usłyszały na szkolnym korytarzu dźwięk dzwoneczka i w drzwiach stanął Święty Mikołaj z workiem pełnym upominków.
Uczniowie powitali go wierszem i piosenką przygotowaną specjalnie na tę okazję. Mikołaj był wzruszony i zadowolony z tak serdecznego przyjęcia. Stwierdził, iż wszystkie dzieci zasługują na prezenty. Uczniowie z radością i uśmiechem na twarzy odbierali podarunki, dziękując Mikołajowi za okazaną miłość i dobroć. Poprosiły, aby nie zapomniał o nich w przyszłym roku.


Pokaz przyrodniczy

W dniu 3 grudnia 2014 roku naszą szkołę odwiedziła grupa młodych „naukowców” pod nazwą „ Naelektryzowani”. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w niecodziennej lekcji przyrody pt. „Śladami wielkich odkryć”. W czasie pokazu uczniowie obserwowali , jak za pomocą nauki można wyjaśnić to, co wydaje się magią. Osobiście doświadczyli wpływu elektrostatyki na ich włosy , które po potarciu gumowym balonem same się unosiły. Poznali też niezwykłego zwierzaka „Puszka” , który pojawił się dzięki zmieszaniu „pewnych” składników. Wysłuchali też elektryzujących opowieści podróżniczych.
Ta niezwykła lekcja przyrody wszystkim uczniom bardzo się podobała, a nagrodą dla młodych „ naukowców” były gromkie brawa.


„ Dla tych, którzy odeszli…”

Początek listopada to czas, kiedy wspominamy tych, którzy już od nas odeszli. W tym okresie odwiedzamy groby bliskich, ale też tych którzy polegli za wolność naszej Ojczyzny. Dzień Wszystkich Świętych, przypadający na 1 listopada to także dzień, w którym powinniśmy oddawać hołd tym zmarłym, których życie było bliskie świętości. W sąsiedztwie naszej miejscowości – Bratkówki znajdują się dwa cmentarze, które stanowią miejsce wiecznego spoczynku naszych bliskich. Są to cmentarze w Ustrobnej i w Odrzykoniu. W czasach, kiedy Bratkówka należała do parafii w Odrzykoniu, zmarłych chowano właśnie na nekropolii odrzykońskiej. Tam też pochowany został dziadek Patrona Szkoły- bł. Stanisława Starowieyskiego, również Stanisław. W dniu 29 października przedstawiciele szkolnej społeczności – p. dyr. Szkoły – Jolanta Mikus, proboszcz parafii Ustrobna – ks. Artur Progorowicz, przewodnicząca Rady Rodziców – p. Małgorzata Godek oraz reprezentanci szkolnego samorządu udali się na cmentarz w Odrzykoniu. Po dotarciu na grób Stanisława Starowieyskiego członkowie delegacji najpierw wykonali prace porządkowe wokół nagrobka, następnie złożyli kwiaty, zapalili znicze i odmówili modlitwę za zmarłych z rodziny Starowieyskich.
Corocznie uczniowie naszej szkoły odwiedzają również Miejsca Pamięci Narodowej w naszej miejscowości. 1 października uczniowie klas IV-VI wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę pod tablicę upamiętniającą poległych w czasie II wojny światowej mieszkańców Bratkówki. Po odczytaniu nazwisk poległych, uczciliśmy ich śmierć minutą ciszy oraz zapaleniem zniczy i złożeniem kwiatów. Następnie udaliśmy się w kierunku Wojkówki, na rzekę Wisłok, gdzie znajduje się symboliczny grób żołnierza Armii Krajowej – ppor. Mariana Szuby. Po dotarciu na miejsce uczniowie wysłuchali krótkiej opowieści o trudnych czasach wojny i ofiarach, jakie wówczas ludność musiała ponosić. Modlitwą i zapaleniem symbolicznego znicza uczciliśmy śmierć ofiar wojennej zawieruchy.
Obchody Dnia Patrona w Szkole Podstawowej w Bratkówce Do jednych z najważniejszych tradycji kultywowanych przez społeczność Szkoły Podstawowej w Bratkówce należy zaliczyć obchody Dnia Patrona. Corocznie w październiku w szkole organizowana jest uroczystość poświęcona Patronowi Szkoły - bł. Stanisławowi Starowieyskiemu. W bieżącym roku szkolnym miała ona miejsce 28 października, a przyświecało jej hasło: „ Błogosławieni, którzy cierpią…”.
Na uroczystość środowiskową przybyli zaproszeni goście : przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet – p. Helena Słowik, sołtys wsi Bratkówka – p. Józef Matłosz, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Bratkówce – p. Barbara Niemiec, przewodnicząca Rady Rodziców – p. Małgorzata Godek, były prezes Klubu Tenisa Stołowego „ Strażak” Bratkówka – p. Stanisław Gunia, nauczyciele- emeryci, pracownicy szkoły i rodzice.
Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie zabrała głos p. dyr. szkoły Jolanta Mikus, która w swoim wystąpieniu przypomniała historię szkoły od momentu złożenia wniosku o nadanie imienia bł. Stanisława Starowieyskiego. Wspomniała o staraniach związanych z pozyskaniem Sztandaru Szkoły, jego odznaczeniem oraz pokrótce opowiedziała o różnorodnych działaniach, związanych z Patronem Szkoły – Konferencji poświęconej bł. Stanisławowi Starowieyskiemu, zorganizowanej w Bratkówce, otwarciu Izby Pamięci Rodu Starowieyskiech, czy wycieczce do Łaszczowa. Opowieść Pani Dyrektor zilustrowana została prezentacją multimedialną, na którą złożyły się pamiątkowe zdjęcia z wyżej wymienionych uroczystości i wydarzeń.
W następnej kolejności uczniowie zaprezentowali część artystyczną, w której przypomnieli najważniejsze fakty z życia i działalności bł. Stanisława Starowieyskiego. Wzbogacone one zostały wierszami i piosenkami o charakterze refleksyjnym. Symboliczną sceną, zapaleniem znicza i złożeniem kwiatów pod tablicą Patrona Szkoły uczniowie uczcili Jego męczeńską śmierć.
Uroczystość zakończyła p. dyr. szkoły p. Jolanta Mikus, dziękując wszystkim uczestnikom za udział w tym wielkim Święcie Szkoły. Coroczne obchody Dnia Patrona to okazja do prezentowania dzieciom pozytywnych wzorców do naśladowania oraz kształtowania właściwych postaw wobec Ojczyzny i jej historii.


Wyjazd do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie na spektakl teatralny pt. „ Akademia Pana Kleksa’’

Dnia 2 października 2014r. udaliśmy się wraz z nauczycielami na spektakl teatralny do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Teatr Bohema z Bielska Białej zaprezentował dla krośnieńskiej publiczność widowisko na podstawie utworu Jana Brzechwy pt.„Akademia Pana Kleksa ”.
W dwuczęściowym spektaklu śledziliśmy przygody niezwykłego profesora i jego uczniów. Poznaliśmy historię Adasia Niezgódki i szpaka Mateusza. Wyjątkowo podobały nam się prowadzone przez Pana Kleksa lekcje geografii, kleksografii i gotowania. Znakomicie bawiliśmy się przy śpiewanych wierszach Jana Brzechwy o „Kaczce Dziwaczce’’, „Wyspach Bergamutach” czy „Rozmowie z psem’’. Należy też wspomnieć, że specjalnie na potrzeby tego spektaklu została skomponowana muzyka. Ciekawa scenografia i choreografia dodały spektaklowi wyjątkowego uroku. Po zakończonym przedstawieniu pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do naszej szkolnej rzeczywistości.


SPRZĄTANIE ŚWIATA 2014

Już od 21 lat, wrzesień jest miesiącem „Sprzątania Świata”. Tradycyjnie w trzeci weekend miesiąca wolontariusze w różnych zakątkach kraju organizują konkursy, pikniki, akcje sprzątania, które przyczyniają się do zwiększania świadomości ekologicznej Polaków i poprawy stanu czystości kraju. Tegoroczne hasło akcji brzmi „Turysto! Szanuj środowisko!”. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na osobisty wpływ każdego Polaka na środowisko przyrodnicze w czasie wypoczynku, na wakacjach, na urlopie oraz promować odpowiedzialną turystykę. Dlatego tegoroczna kampania Sprzątania Świata ruszyła wyjątkowo wcześnie, aby w myśl przewodniego hasła, także w czasie wakacji, promować odpowiedzialne wobec środowiska postawy.
My również zatroszczyliśmy się o zanieczyszczone tereny otwarte – sprzątając przyszkolny park, pobocza dróg oraz przystanki autobusowe. Wyjście w teren poprzedzone było prelekcją na temat odpowiedzialności za stan naszego środowiska, zachęcającą uczniów do nieśmiecenia. Udział w lokalnej akcji
„ Sprzątanie Świata” był dla wszystkich uczniów piękną lekcją ekologii.


SPOTKANIE Z POLICJANTEM

22 września 2014 r. policjanci z posterunku w Bratkówce spotkali się z uczniami naszej szkoły. Dzieci miały okazję porozmawiać z przedstawicielami policji o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez drogę, oraz właściwym zachowaniu się w oczekiwaniu na autobus szkolny, jak również o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu. Nasi Goście zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówili sposoby ich unikania. Ponadto podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, noszone zwłaszcza po zapadnięciu zmroku. Podczas spotkania dzieci były bardzo aktywne. Odpowiadały na pytania oraz dopytywały się o pracę policjantów.
Mamy nadzieję, że fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistów w dużym stopniu przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa wśród uczniów. Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły.
Narodowe Czytanie utworów Henryka Sienkiewicza

W tym roku odbyła się już trzecia edycja Narodowego Czytania, akcji zainicjowanej przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Społeczność Szkoły Podstawowej w Bratkówce po raz drugi przyłączyła się do tej ogólnopolskiej akcji. Tegoroczna edycja Narodowego Czytania została poświęcona twórczości Henryka Sienkiewicza. Głośne czytanie wybranych utworów tego wybitnego pisarza poprzedziła prezentacja multimedialna, poświęcona jego życiu i twórczości. Na jej podstawie uczniowie mogli się zapoznać z najważniejszymi faktami z życia Henryka Sienkiewicza, jego podróżami po Europie i świecie, zainteresowaniami oraz najwybitniejszymi dziełami. Następnie uczniowie klas V- VI odczytali fragmenty szkolnej lektury pt. „ W pustyni i w puszczy” , a później zainscenizowali fragment „ Potopu”. W sali klasy IV przygotowano również wystawkę książek poświęconą pierwszemu polskiemu nobliście. Wszyscy biorący udział w Narodowym Czytani mogli również skorzystać z pamiątkowej pieczęci, którą wraz z podziękowaniami za przystąpienie do akcji, otrzymała szkoła z Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

narodowe czytanie

narodowe czytanie

narodowe czytanie

narodowe czytanie

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

Wakacje dobiegły końca i pierwszego września w murach naszej szkoły znów zabrzmiał szkolny dzwonek. Uroczystość rozpoczęła się, jak co roku, o godzinie 8:30 Mszą Świętą w kościele w Ustrobnej. Po Mszy uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami wrócili do szkoły w Bratkówce, gdzie odbyła się część oficjalna rozpoczęcia nowego roku szkolnego.
Uroczysty apel rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie pani dyrektor szkoły Jolanta Mikus serdecznie powitała wszystkich obecnych, a szczególnie ciepłe słowa skierowała do pierwszoklasistów rozpoczynających naukę w naszej szkole. Dokonała również prezentacji wychowawców poszczególnym klas. Po części oficjalnej wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas, by zająć miejsce w szkolnej ławce. Po zapisaniu podziału godzin na kolejne dni, uczniowie rozeszli się do domów, by już jutro z uśmiechem i zapałem powrócić do szkolnych obowiązków.


Dzień bez Przemocy w Szkole Podstawowej w Bratkówce

W dniu 2 czerwca 2014 roku w Szkole Podstawowej w Bratkówce zorganizowany został Dzień bez Przemocy. Imprezę tę przygotowano w ramach zadań wynikających z realizowanego w szkole programu społecznego „Szkoła bez Przemocy”. Nasza placówka od kliku lat znajduje się w gronie ponad dwóch tysięcy szkół z całej Polski, które nie zgadzają się na przemoc i pragną postrzegać szkołę jako miejsce przyjazne i bezpieczne. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: p. Iwona Stefanik – Sekretarz Gminy Wojaszówka, p. Małgorzata Godek – przewodnicząca Rady Rodziców, rodzice uczniów oraz przedszkolaki z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczynią – p. Agatą Urbanek.
Dzień bez Przemocy rozpoczęto częścią artystyczną, przygotowaną przez uczniów klas IV-VI. Składały się na nią scenki , mówiące o tym, jak należy się zachowywać w stosunku do rówieśników i dorosłych oraz jak rozwiązywać problemy na drodze negocjacji. Następnie uczniowie wzięli udział w przygotowanym dla nich konkursie plastycznym pod hasłem: „ W rodzinie bezpiecznie”. Pracowali w grupach, tworząc plakaty z różnorodnych materiałów papierniczych. Następnie specjalnie powołana komisja dokonała oceny prac i wybrała najlepsze uczniowskie wytwory. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wojaszówce. W następnej kolejności uczniowie obejrzeli film dydaktyczny dotyczący akceptacji w grupie rówieśniczej.
Dzień bez Przemocy zorganizowano przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wojaszówce. Szkoła dziękuje wszystkim, którzy okazali swoją życzliwość i pomoc w zorganizowaniu tego dnia.

szkolny dzień bez przemocy

POKAZ HISTORYCZNY

W dniu 8 maja 2014 roku nasi uczniowie uczestniczyli w niekonwencjonalnej, żywej lekcji historii poprowadzonej przez grupę rekonstrukcyjną Grzegorza Pawlika "Łowcy historii".
W trakcie pokazu pt. „Początki Państwa Polskiego" uczniowie wysłuchali opowieści o początkach naszego Państwa, zwyczajach i religii Słowian a także zobaczyli strój woja i dziewoi.
Aktorzy opowiedzieli o tym, czym w tamtych czasach zajmowały się kobiety, a czym mężczyźni, na co polowali i jakimi narzędziami się posługiwali. Emocjonującym punktem spotkania był pojedynek o piękną białogłowę Agatę.
W humorystyczny sposób występujący ukazali, jakie kary można było dostać za złamanie prawa. Uczniów bardzo zaciekawiły oryginalne średniowieczne stroje aktorów oraz oryginalne miecze, szable i zbroje rycerskie. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz średniowiecznej broni (obuchowej i miotającej) oraz narzędzi tortur. Podczas inscenizacji uczniowie toczyli pojedynki, cierpieli tortury oraz byli więzieni w dybach. Po zabawie każdy z bliska mógł obejrzeć strój, uzbrojenie szlacheckie oraz narzędzia tortur.
Z pewnością ,,żywa lekcja historii” będzie na długo zapamiętana i wspominana przez uczniów, którzy mieli możliwość osobistego kontaktu z rekwizytami i szlacheckim strojem.

Pokaz historyczny w szkole w Bratkówce


OD ZIARENKA DO BOCHENKA

Nasza szkoła od wielu już lat promuje zasady zdrowego stylu życia i podejmuje liczne działania z zakresu edukacji zdrowotnej prowadzone w ramach zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych. Edukacja zdrowotna stanowi ważny element programu nauczania i wychowania szkoły. Uczestniczymy w wielu programach, projektach i kampaniach promujących zdrowy styl życia. Działania te łączą nas z siecią Szkół Promujących Zdrowie.
Dlatego też w dniu 6 maja 2014 r. uczniowie z klas I- III uczestniczyli w warsztatach wypiekania chleba poda hasłem „Od ziarenka do bochenka”. Na wstępie zajęć dzieci przypominały definicję zdrowego żywienia oraz wykonały plakaty: „Co szkodzi zdrowiu? Co mu pomaga?”. Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością.
Następnie poznali tradycje związane ze zwyczajami poszanowaniem chleba, a również tradycjami wypiekania go w każdym gospodarstwie. Po czym dowiedzieli się o najdrobniejszych szczegółach, wspaniałych zwyczajach związanych z wysiewem i zbieraniem zboża, powstaniem mąki, zaczynu, w końcu z wypiekiem chleba, a przede wszystkim z jego poszanowaniem. Mogli zaobserwować kolejne etapy powstawania bochenka i uczestniczyć w jego wypieku.
Na zakończenie odbyła się najbardziej oczekiwany moment - krojenie i degustacja swojskiego chleba, z masłem lub dżemem. Było cudownie, aromatycznie i bardzo apetycznie!

od ziarenka do bochenkai


ŚWIĘTO UCHWALENIA KONSTUTUCJI TZRECIEGO MAJA
W dniu 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, zaś 3 maja Święto Konstytucji. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły w dniu 30 kwietnia 2014r. przygotowali dla społeczności szkolnej uroczystą akademię. Jej celem było zapoznanie uczniów z okolicznościami uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz pogłębienie zainteresowań przeszłością naszego kraju.
Wspaniałą lekcję historii rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Uczniowie z klas IV –VI zaprezentowali montaż słowno – muzyczny. Przypomnieli zebranym, że Konstytucja 3 Maja była ustawą przełomową, jedną z pierwszych na świecie. Miała ona uregulować system, służyła naprawie wewnętrznych stosunków społecznych, panujących w państwie. Była też jedną z prób odpowiedzi na I rozbiór Polski i zapobieżeniu dalszemu rozkładowi państwa. Była ukoronowaniem sejmu czteroletniego (tzw. Sejmu Wielkiego). Same prace od początku trwały w konspiracji pod przewodnictwem Stanisława Małachowskiego - marszałka, Ignacego Potockiego oraz Hugo Kołłątaja. Specjalnie na tę okazję zadbano o odpowiednią scenografię, wyeksponowano symbole narodowe Polski. Uroczystość kształtowała postawy patriotyczne oraz poczucie dumy z przodków, budziła szacunek dla symboli narodowych.
Akademia była krótką, artystyczną lekcją historii i wychowania patriotycznego. Dekoracje, stroje, pieśni oraz recytacja wierszy sprawiły, że uroczystość miała podniosły charakter.


„AKADEMIA FOTOGRAFII PANA KLEKSA”
29 kwietnia bieżącego roku naszą szkołę odwiedzili aktorzy z Agencji Artystycznej „Creative” ze Starego Sącza z przedstawieniem „Akademia Fotografii Pana Kleksa”.
Uczniowie z klas I-VI poznały historię aparatu fotograficznego i fotografii przedstawioną w ciekawy i humorystyczny sposób. Zapoznały się z budową i zasadami działania aparatów fotograficznych, od tych dawnych po współczesne. Dzieci z zapartym tchem wysłuchały również opowieści o księciu Mateuszu zaklętym w szpaka i wesoło bawiły się wraz z Adasiem Niezgódką i Panem Kleksem.
Na koniec aktorzy wraz z dziećmi zaśpiewali kilka znanych i bardzo lubianych piosenek z tekstami Jana Brzechwy. Ta wesoła zabawa sprawiła dzieciom wiele radości.
Akademia była krótką, artystyczną lekcją historii i wychowania patriotycznego. Dekoracje, stroje, pieśni oraz recytacja wierszy sprawiły, że uroczystość miała podniosły charakter.
POLA NADZIEI
Udział uczniów w akcji charytatywnej na rzecz Krośnieńskiego Hospicjum
Akcja „Pola Nadziei” w naszym kraju ma już kilkunastoletnią tradycję. Jej celem jest wsparcie osób umierających na choroby nowotworowe. Celem prowadzonej akcji jest również szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych. Każdy ofiarodawca otrzymuje w zamian za okazane serce kwiat żonkila lub jego symbol. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Wiosną, kiedy żonkile kwitną - zbieramy fundusze na prowadzenie opieki hospicyjnej.
Jak co roku, w Niedzielę Palmową, przez uczniów naszej szkoły została przeprowadzana akcja charytatywna na rzecz Krośnieńskiego Hospicjum mieszczącego się w byłych budynkach przy ulicy Grodzkiej. Wolontariusze rozdawali zrobione przez siebie żonkile. W zamian każdy chętny mógł wrzucić kilka groszy do puszki.
Ks. Arcybiskup Józef Michalik, który w liście skierowanym do Prezydenta Krosna napisał: Zwłaszcza we współczesnych czasach trzeba budzić „człowieka w człowieku” i w ludziach, abyśmy nie zwalniali się zbyt łatwo z obowiązku pomocy potrzebującemu naszej obecności, a zwłaszcza nieuleczalnie choremu. Przywrócenie zdrowia niekiedy jest niemożliwe ale zawsze jest możliwe przywrócenie sensu życia, umocnienie w cierpieniu, wyrwanie z samotności. Ufam, że tym celom służyć będzie tworzone od lat Hospicjum Krośnieńskie, które otworzy „Pola nadziei” chorym oraz wolontariuszom, ludziom dobrej woli pragnącym pomagać wszystkim tracącym nadzieję.

Krosno - pola nadziei

Szkolny Dzień Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia jest obchodzony każdego roku 7 kwietnia, aby uczcić rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia ( WHO). Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Szkoła Podstawowa w Bratkówce od dawna promując zdrowie, uczestniczy w licznych programach i projektach o tematyce prozdrowotnej m.in. „Owoce w szkole” czy „Szklance mleka”. W tym roku Szkolny Dzień Zdrowia przebiegał pod hasłem ,,Zdrowo jem, zdrowo żyję”. Tradycyjnie wzięły w nim udział wszystkie klasy wraz ze swoimi wychowawcami. Celem imprezy było propagowanie zdrowego stylu życia oraz poszerzenie wiedzy na temat zdrowego odżywiania.
Na wstępie pani dyrektor Jolanta Mikus powitała zebranych i wprowadziła w tematykę dnia. Następnie koordynator zespołu ds. promocji zdrowia - p. Teresa Lidwin, krótko przedstawiła zasady zdrowego żywienia oraz rolę witamin w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Każdy z uczestników w ramach Szkolnego Dnia Zdrowia otrzymał sok oraz owoc jako symbol tego dnia.
Obchody Dnia Zdrowia ożywiły pracę szkoły i cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, a także pracowników szkoły. Ważną funkcję w obchodach Dnia Zdrowia odegrała prezentacja literatury oraz ulotek informacyjnych na temat zdrowia, a także samodzielne przygotowanie zdrowej żywności. Dzieci z klas I-VI wykonały sałatki owocowe oryginalnie ozdobione.
Szkolny Dzień Zdrowia zakończyliśmy wspólną degustacją przygotowanych sałatek.

szkolny dzień sdrowia

dzień sdrowia

RADOSNE ŚWIĘTA - przedświateczne spotkanie w Bratkówce

W dniu 6 kwietnia 2014 r. Szkoła Podstawowa w Bratkówce wraz z przedszkolem zorganizowały przedświąteczne spotkanie pod hasłem: „Radosne Święta”. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście: Wójt Gminy Wojaszówka - p. Sławomir Stefański, dyrektor GOKiR w Wojaszówce - p. Lucyna Pelczarska, dyrektor ZESiP w Wojaszówce - p. Aleksander Daszykowski wraz z małżonką, Radny Gminy Wojaszówka – p. Edward Wywiórski, przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet – p. Helena Słowik, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Bratkówce - p. Barbara Niemiec, prezes LKS "Strażak" Bratkówka - p. Jan Englot, emerytowani nauczyciele oraz rodzice, dziadkowie uczniów i mieszkańcy Bratkówki.
Na wstępie uroczystości dyrektor szkoły p. Jolanta Mikus powitała zebranych gości oraz nawiązała do tradycji i zwyczajów, związanych ze Świętami Wielkiej Nocy. W następnej kolejności część artystyczną zaprezentowały maluchy z przedszkola oraz dzieci z klas I-III. Występujący na scenie mali aktorzy przedstawili montaż słowno – muzyczny, wprowadzając wszystkich zgromadzonych w atmosferę Świąt Wielkanocnych. Na scenie pojawiły się dzieci przebrane za barwne pisanki, zajączki, kurczaki oraz Pani Wiosna. Spektakl wzruszył, rozbawił oraz napełnił nadzieją zebraną tłumnie publiczność.
Po części artystycznej dyrektor szkoły podziękowała występującym uczniom i nauczycielom za angażowanie oraz trud włożony w przygotowanie uroczystości. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Wojaszówka p. Sławomir Stefański, który podziękował za zaproszenie, złożył wszystkim zebranym najlepsze życzenia świąteczne i wyraził swoją wdzięczność za wprowadzenie w radosny nastrój zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.
W dalszej części uroczystości zgromadzeni goście udali się obejrzeć wystawę prac dziecięcych, przygotowanych z myślą o nadchodzących Świętach Zmartwychwstania Pańskiego. Dzieci pod opieką wychowawców przygotowały barwne stroiki, palmy, kolorowe pisanki, baranki, zajączki, kurczaki oraz wiele innych ozdób wielkanocnych. Na zakończenie uroczystości organizatorzy zaprosili zebranych na spotkanie przy świątecznym stole. Można było skosztować tradycyjnych, wielkanocnych potraw oraz słodkich wypieków. Spotkaniu towarzyszył uroczysty, świąteczny nastrój i rodzinna atmosfera.wielkanocne spotkanie w Bratkówcewielkanocne spotkanie


WARSZTATY ARTYSTYCZNE

W marcu bieżącego roku dla uczniów z klas I-III zorganizowano dwa warsztaty artystyczne. Miały one na celu rozwijanie twórczości uczniów oraz umożliwiały im poznanie różnych ciekawych technik plastyczno-technicznych.
Warsztaty pierwsze poprowadziła pani Jolanta Izowit, mama dwójki naszych uczniów. Przybliżyła ona uczestnikom sposób wykonywania stroików wielkanocnych z wykorzystaniem włóczki oraz różnorodnych elementów dekoracyjnych. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i kreatywnością przystąpiły do przygotowywania swoich prac. Pierwsza grupa dzieci mogła spróbować swoich sił podczas przygotowania kurczaków z włóczki. Pozostali zajęli się wykonywaniem kurczaków z papieru. Każdy uczestnik warsztatów starał się w jak najbardziej precyzyjny sposób tworzyć swoją pracę. Dzięki twórczemu zaangażowaniu uczestników powstały piękne, kolorowe kurczaki wielkanocne.
Drugie spotkanie poprowadził pan Mateusz Jucha, pracownik Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno- Wychowawczego w Krośnie. Nasz niecodzienny gość rozpoczął zajęcia od wywołania odpowiedniego nastroju, podania tematu zajęć oraz pokazania, w jaki sposób można eksperymentować z gipsem. Dzieci najpierw obserwowały prezentację mieszania gipsu oraz jego nakładania na różne powierzchnie. Następnie w parach mogły tworzyć własne misy gipsowe z wykorzystaniem nadmuchanego balonu jako podstawy. Zabawa ta sprawiła uczniom dużo przyjemności. Chętnie prosili o pomoc, zadawali pytania i wykonywali prace według własnych pomysłów.
W drugiej części spotkania p. Mateusz zaprezentował uczniom wykonanie pisanek wielkanocnych z różnego rodzaju kasz. W pierwszej kolejności dzieci mogły obejrzeć i dotknąć wszystkich zgromadzonych materiałów. Rozpoznawały je, nazwały, poznawały fakturę i rozróżniały kolory. Następnie nadszedł czas na działanie. Prowadzący objaśnił uczniom sposób wykonania pracy. Każdy z uczestników wysłuchawszy sugestii, podjął się działań. Dzieci doskonale mieszały ze sobą materiały, tak aby powstały ciekawe motywy na pisankach. Prace okazały się kolorowe i interesujące.
Warsztaty artystyczne odbywały się w atmosferze zachęty, życzliwości i spokoju. Pani Jola oraz pan Mateusz ukazali dzieciom świat sztuki i jej wartości. Pozwolili wykazać się dzieciom ich kreatywnością i poczuć się, jak wyjątkowi artyści.

warsztaty artystyczne

warsztaty plastyczne w Bratkówce

TEATRZYK KUKIEŁKOWY „ŻABIE CZARY”

21 marca br. w naszej szkole gościliśmy aktorów z teatrzyku kukiełkowego „TOMCIO” - Nowy Sącz ze spektaklem kukiełkowym „Żabie czary”.
Uczniowie oraz przedszkolaki z ciekawością obejrzały przedstawienie o młodym księciu, zamienionym w żabę. Poszukiwał on kandydatki na żonę, która mogłaby go pokochać i zdjąć zaklęcie. Spektakl dotyczył wartości ponadczasowych takich jak: miłość, przyjaźń, uczciwość, pomoc drugiemu człowiekowi, a także walki dobra ze złem.
Na uwagę zasługują szczególnie bogate treści dydaktyczne, piękne dekoracje i duże oryginalne kukiełki jak również oprawa muzyczna. Po zakończonym spektaklu dzieci miały możliwość rozmowy z aktorami oraz obejrzenia profesjonalnych kukiełek.


Szkolne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej
„ Młodzież zapobiega pożarom”


W dniu 14 marca 2014 roku w naszej szkole odbyły się eliminacje do XXXVII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej
„Młodzież zapobiega pożarom". W eliminacjach szkolnych wzięło udział siedmioro uczniów z klas IV-VI. Gościem honorowym turnieju był prezes OSP w Bratkówce p. Stanisław Sroka, który po zakończeniu eliminacji wręczył zwycięzcom i uczestnikom turnieju nagrody ufundowane przez Zarząd OSP.
Zwycięzcami turnieju szkolnego zostali:
Bartosz Bożek uczeń kl. VI - I miejsce
Mateusz Kowalski uczeń kl. V - II miejsce
Łukasz Lidwin uczeń kl. V - III miejsce
Liliana Bieryło uczennica kl. IV - IV miejsce

Zwycięzcy reprezentowali naszą szkołę na eliminacjach gminnych, które odbyły się 19 marca b.r. w Szkole Podstawowej w Wojaszówce.
Gospodarzem turnieju gminnego była Ochotnicza Straż Pożarna w Wojaszówce. Uczeń naszej szkoły Bartosz Bożek zajął III miejsce w eliminacjach gminnych.

osp Bratkówka Turniej wiedzy pozarniczej

KULINARNY SUKCES UCZNIÓW Szkoły Podstawowej w Bratkówce

Nasza szkoła podejmuje wiele działań związanych z promowaniem zdrowego odżywiania. Uczniowie przygotowują smaczne potrawy pod okiem wychowawców.
W dniu 14 marca 2014r. odbyły się szkolne eliminacje do konkursu „Żyj zdrowo, jedz smacznie’’ zorganizowanego przez Zespół Szkół w Odrzykoniu. Zgłosiło się wielu chętnych ,dlatego przeprowadzone zostały eliminacje szkolne. Grupa zwycięska to dwie uczennice z klasy czwartej i jeden uczeń z klasy piątej. Uczniowie bardzo zaangażowali się w przygotowanie do konkursu. Obejrzeli film mówiący o zasadach zdrowego trybu życia, opracowali własny przepis na smaczną i zdrową sałatkę. Chcąc się dobrze zaprezentować, zaprojektowali i z pomocą dorosłych uszyli gustowne fartuszki i czapki kucharskie. Zakupili też produkty spożywcze, niezbędne do przygotowania potrawy. W dniu konkursu wraz z opiekunem udali się do Odrzykonia, gdzie zostali wraz z innymi uczestnikami poinformowani o przebiegu konkursu. Najpierw przystąpili do części teoretycznej ,następnie zostali poproszeni o przebranie się w odpowiednie stroje i udanie się do oddzielnego pomieszczenia, w którym przygotowano stanowiska pracy dla poszczególnych zespołów . Grupy samodzielnie wykonywały swoje potrawy, pracowały zgodnie .Po upływie określonego w regulaminie czasu opuścili salę . W tym czasie niezależna komisja kosztowała wyszukanych dań i oceniała ich smak oraz wygląd. Ostatnim etapem konkursu była prezentacja wykonanej potrawy oraz przedstawienie jej walorów zdrowotnych i smakowych. O zwycięstwie zadecydowała suma punktów uzyskana przez drużynę z poszczególnych etapów.
Nasi uczniowi: Liliana Bieryło, Weronika Śliwka i Mateusz Kowalski zdobyli najwyższą ilość punktów. Przygotowali sałatkę owocową podaną w melonie, ozdobioną listkami melisy i udekorowaną ciekawymi kompozycjami z kiwi i winogron. Komisja bezspornie przyznała im pierwsze miejsce, doceniła też ich pomysłowość i oryginalność smaku potrawy, uzyskanego dzięki połączeniu prażonego siemienia z miodem. Uczniowie otrzymali piękne nagrody w postaci książek i dekoracyjnych pisanek.

kulinarny sukces

SPRZĄTANIE GMINY WOJASZÓWKA

Jak co roku z inicjatywy Wójta Gminy Wojaszówka p. Sławomira Stefańskiego została zorganizowana akcja pod hasłem: „Wiosenne Sprzątanie Gminy.” Celem akcji jest zadbanie o czystość i porządek na terenie Gminy Wojaszówka, wykazywanie dbałości o środowisko naturalne i ochronę ustanowionych obszarów podlegających ochronie przyrody, która powinna być wspólną sprawą wszystkich mieszkańców gminy.
Uczniowie naszej szkoły z chęcią przystąpili do tej ekologicznej inicjatywy. Dnia 21 marca 2014 roku dzieci wraz z opiekunami wyruszyły sprzątać teren wokół szkoły.
Pogoda zachęcała do działania. Słońce świeciło pięknie, wiatr przyjemnie ochładzał, a dzieciom dopisywały humory. Wszyscy uczniowie wyposażeni w rękawiczki, worki na śmieci i reklamówki spotkali się przed szkołą z opiekunami. Dzieci z klas I - III sprzątały teren wokół budynku, boiska sportowego oraz park, a starsze, z klas IV - VI, teren przystanków autobusowych oraz brzeg rzeki Wisłok.
„Wiosenne Sprzątanie Gminy” to wspaniała inicjatywa i chętnie włączyliśmy się w jej realizację. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i wyrazili chęć uczestnictwa w tej akcji za rok.

wiosenne sprzatanie w Gminie Wojaszówka

wiosenne sprzątanie w Bratkówce

SPOTKANIE Z ILUZJONISTĄ

13 lutego 2014 r. nasza szkoła gościła słynnego na całym świecie iluzjonistę. Magik w niezwykły sposób wprowadził dzieci w świat iluzji. Przedstawił wiele ciekawych sztuczek karcianych, zabawy z kapeluszem, z chusteczkami, magiczne piłeczki itp.
Uczniowie podczas spotkania bawili się znakomicie, podziwiali artystyczny kunszt gościa wznosząc okrzyki radości. Z zainteresowaniem śledzili kolejne magiczne sztuki, w niektórych nawet uczestnicząc. Uczniowie poznawali też tajniki iluzji, choć mistrz nie zdradził wszystkich swoich tajemnic, sprawiając, że rozbawione dzieci pozostały pod urokiem magii.
Atrakcji i czarów było co nie miara, a do tego magik zarażał wszystkich uczestników swoim wspaniałym poczuciem humoru. Dzieci również czynnie uczestniczyły w zabawie, czarując i bawiąc się przy tym wspaniale!

magik

SZKOLNA ZABAWA CHOINKOWA

Tradycją jest, że w karnawale same bale, więc i u nas 18 stycznia bieżącego roku odbył się bal, a konkretnie szkolna zabawa choinkowa. Zabawa odbywała się w dwóch grupach: klasy 0-III oraz klasy IV-VI
W sali gimnastycznej w rytmie dźwięków muzyki bawili się uczniowie w strojach wróżek, księżniczek, czarownic, królewiczów, piratów i wielu innych. Oprawą muzyczną zajął się pan Robert Zawisza. Dzieci pląsały z udziałem rodziców i nauczycieli. Pełno było węży, korowodów i tradycyjnych kółeczek. Najodważniejsi tańczyli w parach. Aby uatrakcyjnić przebieg zabawy, nauczyciele zaproponowali dzieciom udział w konkursach: tańca, na najciekawszy strój karnawałowy, Króla i Królową balu.
Dodatkową atrakcją dla dzieci był poczęstunek przygotowany przez rodziców. Trochę słodkiego ciasta i łyk chłodnego soku dodał potrzebnych sił do dalszej zabawy. Wszystkim którzy przyczynili się do tak wspaniałej zabawy bardzo dziękujemy. Szczególne podziękowania składamy na ręce Rady Rodziców.

choinka

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE
pogadanka przedstawicieli policji

Policjanci z Zespołu Dzielnicowych w Bratkówce spotkali się z uczniami naszej szkoły w dniu 17 stycznia bieżącego roku. W trakcie wspólnej pogadanki rozmawiano przede wszystkim o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas ferii zimowych. Dzieci były bardzo aktywne. Odpowiadały na pytania oraz dopytywały się o pracę policjantów.
choinka W trakcie spotkania policjanci w rozmowie z dziećmi omówili podstawowe zasady bezpiecznego zachowania się na drogach jak też sposoby reagowania na możliwe niebezpieczeństwa. Dzieci mogły także obejrzeć podstawowy sprzęt zabierany przez funkcjonariuszy do służby patrolowej.
Głównym celem zorganizowanego spotkania było zwiększenie wśród dzieci świadomości zagrożeń, jakie mogą nieść ze sobą zimowe zabawy. Szczególną uwagę funkcjonariusze zwrócili na zagrożenia związane z przebywaniem najmłodszych w rejonie zamarzniętych zbiorników wodnych oraz na to, w jaki sposób zorganizować bezpieczny kulig.
W roku szkolnym 2013/2014, który minister edukacji narodowej ogłosiła Rokiem Bezpiecznej Szkoły, należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wypoczywających zarówno podczas wyjazdów jak i w miejscu zamieszkania. Działania o policjantów pod hasłem „Bezpieczne Ferie” mają za zadanie zwiększenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas ferii zimowych.
Po wizycie przedstawicieli policji został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny pod hasłem: „Bezpieczne ferie zimowe”. Uczniowie chętnie wzięli w nim udział i wykonali wiele pomysłowych prac. Konkurs przebiegał w dwóch grupach wiekowych: klasy I-III oraz klasy IV-VI.

Nagrodzeni w konkursie zostali:
Klasy I-III
Miejsce I: (ex aequo) Ewelina Haniebnik, Milena Gajda
Miejsce II: Paulina Bieryło
Miejsce III: Kamil Strzałka
Wyróżnienia: Arkadiusz Zimoń, Kinga Kudła.

Klasy IV-VI
Miejsce I: Liliana Bieryło
Miejsce II: Aleksandra Szmyd
Miejsce III: (ex aequo) Bartosz Bożek, Weronika Śliwka.

Wszystkim uczestnikom i nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

bezpieczne ferie

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W NASZEJ SZKOLE

Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. Dnia 16 stycznia 2014r. w Szkole Podstawowej w Bratkówce odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt.
Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Jolanta Mikus, która serdecznie przywitała przybyłych gości i złożyłam im w imieniu uczniów i nauczycieli najlepsze życzenia i podziękowała za odwiedzenie naszej szkoły oraz kultywowanie tej corocznej tradycji. Najważniejszą częścią uroczystości były występy naszych uczniów. Akademię z tej okazji przygotowali uczniowie z klas I-IV. Przedstawili dla swoich Dziadków uroczyste jasełka przeplatane śpiewem kolęd i tańcem. Nie zabrakło też życzeń i wierszy, które w dowód pamięci i miłości recytowały ukochane wnuczęta.
Po części artystycznej uczniowie wręczyli swoim babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane prezenty. Mieli także niepowtarzalną okazję podziękować za ich i troskę, a Babcie i Dziadkowie po raz kolejny przekonali się, jak ważną rolę odgrywają w życiu swoich wnuków.
Wzruszenie dostojnych gości było ogromne, a ukradkiem ocierane łzy świadczyły o miłości i zadowoleniu z ukochanych wnuków, którzy obdarowywali swoich najbliższych własnoręcznie przygotowanymi prezentami. Spotkanie zakończono słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez uczniów i miłą rozmową.


Z wizytą w banku

Co znaczy skrót PBS? Co właściwie dzieje się w tym miejscu i jak to wygląda? Odpowiedzi na te i inne pytania otrzymaliśmy, w środę 15 stycznia, podczas wycieczki do Podkarpackiego Banku Spółdzielczego. Dla uczniów wizyta w banku to ogromne przeżycie. Tutaj mogą obejrzeć jak wygląda praca bankowca "od kuchni".
Podczas wycieczki uczniowie poznawali takie nowe pojęcia jak kredyt, przelew, konto oszczędnościowe, karta, oprocentowanie czy bankomat. Dzieciom najbardziej podobała się informacja, że już w wieku 13 lat mogą założyć własne konto i wpłacać oraz wypłacać z niego niewielkie kwoty. Pracownica banku pokazała zwiedzającym salę kasową, stanowiska pracy doradców, opowiedział dzieciom o lokatach, kredytach, kontach, na które wpływają wynagrodzenia rodziców. Ponadto przekazała uczniom wiele ciekawych informacji, które warte były zapamiętania. Najciekawszym momentem był widok, gdy pani pokazywała dzieciom, jak w banku przeliczane są pieniądze za pomocą specjalnej maszyny do liczenia banknotów i bilonu.
Wycieczka do banku miała dla uczniów olbrzymie znaczenie edukacyjne, a co ważniejsze była doskonałym sposobem na zaprzyjaźnienie się z bankiem i polubienie go od najmłodszych lat.

choinka

Wyjazd na lodowisko

Szkoła Podstawowa w Bratkówce od wielu lat należy do sieci Szkół Promujących Zdrowie. Staramy się wpajać uczniom zasady zdrowego i aktywnego trybu życia oraz promujemy czynny wypoczynek na świeżym powietrzu.
W środę, 15 stycznia, grupa uczniów naszej szkoły, zainteresowana sportami zimowymi, odwiedziła lodowisko w Krośnie. Mieli oni możliwość stać się na moment gwiazdami łyżwiarstwa. Atmosfera na lodzie, mimo padającego deszczu, była bardzo gorąca, a upadki tylko mobilizowały do dokonywania następnych kroków.
Dzięki temu wyjazdowi uczniowie i uczennice mogli aktywnie spędzić wolny czas, poprawić kondycję fizyczną oraz zdobyć nowe umiejętności .
Dobra zabawa na lodowisku wprawiła wszystkich w doskonały nastrój, pozwoliła rozwinąć kondycję fizyczną oraz zahartować organizm. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni i czekają na kolejny wyjazd.


Jasełka

To świąteczny czas, przyszedł do nas już. Zabrała się rodzina, cieszymy się. Radość jest w nas, świętować nadszedł czas.
Okres Bożego Narodzenia to czas radosnego świętowania - czas rodzinnych spotkań, kolędowania, łamania się opłatkiem. Dla głębszego zrozumienia tajemnicy Wcielenia Syna Bożego od wielu wieków przygotowywane są przedstawienia sceniczne ukazujące wydarzenia z Betlejem, zwane Jasełkami.
Włączając się w tę piękną tradycję dzieci z klas I-III naszej szkoły przygotowały przepiękne widowisko. Zostało ono zaprezentowane dnia 20 grudnia w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Bratkówce.. Sala w tym dniu była wypełniona po brzegi. Sama uroczystość, stroje małych aktorów i Jasełka w wykonaniu dzieci sprawiają, że są to niezapomniane chwile. Starsi uczniowie włączyli się w śpiewanie najpiękniejszych polskich kolęd wykonywanych przez małych aktorów.
Po części artystycznej przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli wszystkim życzenia świąteczne i obdarowali nauczycieli własnoręcznie wykonanymi stroikami świątecznymi. Serdeczne życzenia z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku skierowała do grona pedagogicznego, pracowników obsługi i uczniów Pani Dyrektor Jolanta Mikus. Po uroczystym apelu wszyscy udali się na wigilie klasowe.


Prawa i obowiązki ucznia – apel szkolny

W naszej szkole odbył się apel poświęcony prawom i obowiązkom ucznia zorganizowany przez uczniów działających w Samorządzie Uczniowskim.
Uczniowie przypomnieli, że dziecko, nawet to małe, jest człowiekiem i ma swoje prawa. Mówili o statucie szkoły i zapisanych tam zasadach. W szkole mamy do czynienia nie z dzieckiem, ale z uczniem. To ważne rozróżnienie, bo dziecko jest sobie dzieckiem w domu, dla rodziców, a dla szkoły jest uczniem, czyli małym człowiekiem, który ma obowiązek uczyć się, przestrzegać regulaminu szkoły i słuchać nauczycieli. Jest oczywiste, że uczeń i nauczyciel nie mają równych praw. Jest jednak faktem, że każdy z nich ma swoje prawa i należy ich przestrzegać w codziennej szkolnej rzeczywistości.
Członkowie Samorządu Uczniowskiego odczytali prawa i obowiązki uczniów zwracając przy tym uwagę, że uczniowie mając swoje prawa nie powinni zapominać o obowiązkach wynikających z roli ucznia, dziecka naszych rodziców, Polaka i człowieka oraz sumiennie się z nich wywiązywać.


Wizyta Świętego Mikołaja

6 grudnia bieżącego roku zgodnie z tradycją do naszej szkoły zawitał Święty Mikołaj. Pierwszy śnieg sprawił, że przybył on bardzo punktualnie. Z wielką niecierpliwością oczekiwały go dzieci przedszkolne oraz uczniowie klas I - III. Wszyscy z wielką radością powitali Świętego Mikołaja. Jego ogromna broda robiła wrażenie, zwłaszcza na najmłodszych. Dzieci przygotowały dla Mikołaja piosenki, wierszyki, a nawet drobny upominek. Następnie Mikołaj każdemu wręczył osobiście podarunek. Na zakończenie uczniowie zrobili sobie ze swoim gościem pamiątkowe zdjęcie.
Po obdarowaniu dzieci prezentami, Mikołaj pożegnał się i odjechał, aby dalej rozdawać prezenty grzecznym dzieciom i sprawiać tyle radości co nam.

mikołaj


ZABAWA ANDRZEJKOWA

W środę 27 listopada 2013 r. w naszej szkole rządziła magia i czary. Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Tego dnia – zgodnie z tradycją – św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pannom i za sprawą znaków – wróżb podpowiada , kiedy wyjdą za mąż, kim będzie przyszły wybranek, jak go znaleźć.
Od zarania dziejów ludzie próbowali poznać przyszłość. Najstarszym sposobem na odkrycie przeznaczenia były, oczywiście wróżby. Jednak nie każdy dzień w roku sprzyjał magicznym obrzędom. Duchy przodków najchętniej powracały na ziemię na początku adwentu.
Jako pierwsze bawiły dzieci z oddziału zerowego i uczniowie klas I – III. Andrzejkowe wróżby przeplatane były zabawą taneczną, w której dzieci bardzo chętnie uczestniczyły. Zabawa zaczęła się oczywiście od tradycyjnego lania wosku. Każdy dowiedział się również, czy czeka go bogactwo, sława, słodkie życie, podróże czy może… życie w zakonie. Czas jednak pokaże, czy w przyszłości spełnią się wszystkie andrzejkowe wróżby. Wszyscy bawili się w rytm muzyki, która wszystkich wprawiała w dobry nastrój.
Po południu odbyła się dyskoteka dla uczniów z klas starszych. Uczniowie przygotowali wróżby i wszyscy z chęcią oddali się zabawie. Dla wszystkich uczestników zabawy andrzejkowej przygotowany był słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców. Było magicznie i wesoło, więc z niecierpliwością uczniowie będą oczekiwali kolejnej zabawy za rok.

andrzejki, wróżby andrzejkowe

KONCERT AKORDEONOWY
„Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza.” Paul Claudel


W dniu 26 listopada br. gościliśmy w naszej szkole Łódzki Duet Akordeonowy. Muzycy Zbigniew Sobieraj i Kazimierz Barasiński przedstawili ciekawy program muzyczny. Po krótkiej prezentacji zabrzmiały przeboje muzyki klasycznej: „Koncert a-moll” cz.I - J. S. Bacha, „Marsz turecki” – W. A. Mozarta.
Uczniowie zostali zapoznani z budową i sposobem gry na akordeonie. Był on niegdyś nieodzownym elementem spotkań towarzyskich czy też zabaw ludowych. Poprzez wesołą zabawę – „Jaka to melodia?” uczniowie przypomnieli sobie polskie tańce ludowe. Artyści podbili serca słuchaczy. Uczniowie aktywnie brali udział w tej niecodziennej i pełnej humoru lekcji muzyki. Zwieńczeniem koncertu był najbardziej znany utwór z musicalu "Skrzypek na dachu".
Dzieci z zainteresowaniem słuchały utworów muzycznych i zdobywały wiedzę poprzez zabawę. Dwuosobowy zespół muzyczny stworzył przyjazną atmosferę i zadbali o bezpośredni kontakt z odbiorcami.

zespół muzyczny Krosno

Otwarcie Izby Pamięci Rodu Starowieyskich

Szkoła Podstawowa w Bratkówce od roku 1999 r. nosi imię błogosławionego Stanisława Starowieyskiego - nieustraszonego rzecznika godności człowieka oraz nienaruszalnych praw rodzinnych, społecznych i narodowych.
22 listopada 2013r. w ramach obchodów Dnia Patrona, została otwarta Izba Pamięci Rodu Starowieyskich. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: prof. Kazimierz Starowieyski- bratanek Patrona Szkoły, p. Sławomir Stefański - Wójt Gminy Wojaszówka , ks. prałat Tadeusz Szetela - kapelan Światowego Związku Żołnierzy AK, p. Stanisław Pomprowicz – Honorowy Obywatel Gminy Wojaszówka, p. Andrzej Kołder – kustosz zamku „ Kamieniec” wraz z żoną, p. Franciszek Rudnik– członek Gminnego Koła Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych w Wojaszówce, p. Danuta Daszykowska – Skarbnik Gminy Wojaszówka, ks. Jan Rydzik - proboszcz parafii Odrzykoń, ks. Artur Progorowicz- proboszcz parafii Ustrobna , p. Helena Słowik- przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet, p. Józef Matłosz – sołtys wsi, p. Barbara Niemiec- przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Bratkówce, p. Małgorzata Godek – przewodnicząca Rady Rodziców, emerytowani nauczyciele, sponsorzy, mieszkańcy Bratkówki.
Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem Sztandaru Szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie zabrała głos p. dyr. szkoły Jolanta Mikus przybliżając życie i działalność społeczno-religijną bł. Stanisława Starowieyskiego. W swoim wystąpieniu nawiązała do autobiograficznej książki Zofii Starowieyskiej- Morstinowej „Dom”, która opisuje życie w ziemiańskim dworku na przełomie XIX i XX wieku. Autorka mówi w książce o życiu trudnym, ale pełnym harmonii, o głębokim szacunku dla człowieka pracy, ale też o uczuciach patriotycznych oraz zaangażowaniu w życie społeczno – religijne. W takiej to właśnie atmosferze domu rodzinnego wyrastał Patron Szkoły – bł. Stanisław Starowieyski.
W następnej kolejności uczniowie szkoły zaprezentowali część artystyczną, w której przybliżyli postać swojego Patrona, jego działalność na gruncie społecznym i religijnym. Słowo mówione przeplatano pieśniami i wzbogacono prezentacją multimedialną. Symboliczną sceną, zapalenia świecy uczniowie uczcili pamięć o bł. Stanisławie Starowieyskim.
Po występie uczniów głos zabrał p. Stanisław Pomprowicz, który mówił o historii naszego regionu i o potrzebie pielęgnowania pamięci o ludziach z nim związanych, w tym również o Rodzie Starowieyskich.
Następnie prof. Kazimierz Starowieyski w swoim wystąpieniu podziękował za kultywowanie pamięci o jego rodzinie. Wyraził wdzięczność za zaproszenie go na tę uroczystość i trud poniesiony w organizację Izby Pamięci Rodu Starowieyskich. Przekazał na ręce dyrektor szkoły p. Jolanty Mikus obraz przedstawiający dworek w Bratkówce, który jego matka otrzymała na swoje 75 urodziny oraz zdjęcia i publikacje dotyczące jego brata – Franciszka Starowieyskiego, znanego w Polsce i za granicą malarza i grafika. Podkreślił zasługi szkoły w Bratkówce w pielęgnowaniu tradycji i podtrzymywaniu pamięci o Rodzinie Starowieyskich.
Wójt Gminy Wojaszówka p. Sławomir Stefański podziękował prof. Kazimierzowi Starowieyskiemu za uświetnienie swoją obecnością uroczystości oraz dyrekcji, nauczycielom i dzieciom za wysiłek włożony o organizację Dnia Patrona połączonego z otwarciem Izby Pamięci Rodu Starowieyskich.
Oczekiwanym przez wszystkich momentem uroczystości było przecięcie wstęgi do Izby Pamięci, którego dokonali prof. Kazimierz Starowieyski, ks. prałat Tadeusz Szetela, Wójt Gminy Wojaszówka – p. Sławomir Stefański oraz Stanisław Pomprowicz. Uczestnicy uroczystości z zainteresowaniem oglądali zgromadzone dokumenty, fotografie i inne materiały związane z Rodziną Starowieyskich. Do zgromadzonych materiałów dołączono przekazane przez p. Andrzeja Kołdera zdjęcia portretowe Stanisława Starowieyskiego – doktora praw oraz Certyfikat przyjęcia Zofii Starowieyskiej hrabiny z Jabłonowskich do Arcy- Bractwa Różańca Świętego.
Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców i panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych.
Dzień Patrona połączony z Otwarciem Izby Pamięci był okazją do przypomnienia najważniejszych faktów z życia i działalności bł. Stanisława Starowieyskiego, do kształtowania właściwych postaw wobec Ojczyzny i minionych pokoleń, a także upowszechnienia historii i znaczenia Rodu Starowieyskich.

zdjęcia - otwarcie Izby Pamięci Rody Starowieyskich

Izba Pamięci Stanisław Starowieyski

Izba Pamięci Rodu Starowieyskich

Izba Pamięci Rodu Starowieyskich

Izba Pamięci Rodu Starowieyskich

Izba Pamięci Rodu Starowieyskich

Kazimierz Starowieyski w szkole w Bratkówce

Stanisław Pomprowicz

Kazimierz Starowieyski

Sławomir Stefański - wójt Gminy Wojaszówka

Izba Pamięci Rodu Starowieyskich

profesor Kazimierz Srarowieyski w Bratkówce

Izba Pamięci Rodu Starowieyskich

fotografia Fotoszwed

fotografia: S.Szwed


Jesienna wycieczka do lasu
Dnia 22 X 2013 roku uczniowie z klas I-III wybrali się na wycieczkę do pobliskiego lasu. Pogoda była piękna, a drzewa mieniły się pełną barwą ciepłych jesiennych kolorów.
Uczniowie z ciekawością obserwowali las w jego jesiennej krasie. Dzieci rozpoznawały naturalne okazy drzew liściastych, iglastych i ich owoców, grzybów, krzewów i roślin leśnych. Dotarły również do paśnika. Gromadzili dary lasu, aby po powrocie do szkoły umieścić je w kąciku przyrody. Podczas wycieczki dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji, jak również przyswoiły nowe i poszerzyły poznane już wiadomości na temat ważnego dla każdego człowieka ekosystemu, jakim jest las. Była to bardzo ciekawa lekcja przyrody, w czasie której uczniowie mieli możliwość doświadczyć bezpośredniego kontaktu z otaczającym ich światem. .
Z wycieczki wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i ochoty na kolejny spacer.jesienne drzewa


DZIEŃ NAUCZYCIELA
W dniu 14 października 2013 r. w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej. Jak co roku, był to doskonały moment, by docenić codzienny trud pracowników oświaty oraz wszystkich poświęcających swój czas i energię dla celów dydaktyki.
To również okazja do składania życzeń, podziękowań i wszelkich dowodów wdzięczności. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, wszyscy pracownicy szkoły i oczywiście uczniowie, bez których szkoła nie istnieje. Część artystyczną na tę okoliczność przygotowali uczniowie z klasy III i IV. Były wiersze, piosenki i humorystyczne scenki z życia szkoły. Śpiewem, tańcem i słowem uczniowie pragnęli wyrazić swoją wdzięczność i szacunek dla swoich wychowawców. Publiczność nagrodziła ich występ gromkimi brawami.
W części oficjalnej spotkania dyrektor szkoły, pani Jolanta Mikus złożyła wszystkim nauczycielom życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wręczyła też nagrody za sumienne wykonywanie obowiązków.
Życzymy wszystkim pracownikom naszej szkoły cierpliwości i wytrwania oraz wszelkiej radości płynącej z mozolnego wysiłku kształtowania serc i ducha swoich wychowanków.


Dzień Drzewa
10 października 2013 r. w Szkole Podstawowej w Bratkówce, z inicjatywy Wójta Gminy Wojaszówka – p. Sławomira Stefańskiego, zorganizowano uroczystość Dnia Drzewa. To ekologiczne Święto od wielu lat jest obchodzone w naszej szkole. Corocznie członkowie szkolnego koła LOP sadzą w przyszkolnym parku drzewa, biorą udział w konkursach oraz przygotowują części artystyczne mówiące o niezastąpionej roli drzew. W naszym kraju Święto Drzewa objęte jest patronatem ekologicznego Klubu Gaja oraz Dyrekcję Lasów Państwowych z Krosna. Szkoła przyłączając się do programu edukacji ekologicznej podjęła się konkretnych działań na rzecz środowiska naturalnego i wspólnego dobra.
Na obchody tegorocznego Dnia Drzewa do naszej szkoły przybyli goście: p. Sławomir Stefański- Wójt Gminy Wojaszówka, p. Andrzej Kochmański – nadleśniczy Nadleśnictwa Kołaczyce wraz z p. Joanną Krauz – Przybyłowską, p. Robert Kudacz – leśniczy Leśnictwa Odrzykoń, p. Zbigniew Guzek – prezes Koła Łowieckiego „ Sokół”, p. Lucyna Pelczarska – dyrektor GOKiR w Wojaszówce, p. Małgorzata Godek – przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Bratkówce. W uroczystości wzięli też udział nauczyciele i uczniowie ze szkół Gminy Wojaszówka. Obchody Święta Drzewa stały się również okazją do rozdania nagród za konkurs ekologiczny „Drzewo Roku”, zorganizowanego przez Wójta Gminy Wojaszówka.
Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły p. Jolanta Mikus serdecznie witając przybyłych gości i szkolną społeczność. W następnej kolejności dzieci z klas IV-VI zaprezentowały montaż słowno – muzyczny, w którym uczniowie ukazali ogromną rolę drzew w życiu planety. Wskazali również sposoby ochrony przyrody, zachowania się w lesie oraz możliwości działań na rzecz naturalnego środowiska. Po prezentacji części artystycznej głos zabrał p. Sławomir Stefański – Wójt Gminy Wojaszówka. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na otoczenie szczególną troską pięknych, starych drzew rosnących na terenie naszej gminy, nawiązał także do ich historii oraz zachęcił wszystkich do podejmowania lokalnych działań proekologicznych, w tym do sadzenia drzew. W następnej kolejności głos zabrał p. Andrzej Kochmański - nadleśniczy Nadleśnictwa Kołaczyce, opowiadając o pracy leśnika oraz gatunkach lasów porastających nasze tereny. Zaprosił również szkolną społeczność na lekcję ekologii do Nadleśnictwa Kołaczyce. Kolejno z krótką prelekcją wystąpił p. Zbigniew Guzek – prezes Koła Łowieckiego „ Sokół”. Przybliżył wszystkim specyfikę pracy myśliwych oraz opowiedział o zwierzynie zamieszkującej podkarpackie lasy. W następnej kolejności zaprezentowany został film dydaktyczny o polskich lasach. Po obejrzeniu filmu nastąpiło rozdanie nagród za gminny konkurs ekologiczny – „Drzewo Roku”. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum, przygotowując prace dotyczące wybranego okazu drzewa, rosnącego na terenie Gminy Wojaszówka. Wśród nadesłanych prac wyróżniono 7. Autorzy wyróżnionych prac zostali nagrodzeni pięknymi przyrodniczymi albumami, ufundowanymi przez Wójta Gminy Wojaszówka. Każdy z uczestników otrzymał również sadzonkę dębu.
Kolejna część uroczystości to zasadzenie drzewa – w tym roku była to sadzonka magnolii, którą p. Wójt Sławomir Stefański w towarzystwie p. nadleśniczego Andrzeja Kochmańskiego oraz przedstawicieli uczniów zasadzili na terenie przyszkolnego parku. Następnie wszyscy udali się na krótki spacer, by na tle jednego z najstarszych drzew w parku zrobić pamiątkową fotografię. Święto Drzewa to wspaniała lekcja ekologii, poszanowania najbliższego środowiska, tym bardziej cenna, że zaowocuje w przyszłości pięknymi okazami drzew zasadzonymi w przyszkolnym parku.

dzień drzewa

uroczystość dnia drzewa

Święto Drzewa

sadzenie pamiątkowego drzewa

nie zabrakło pamiątkowego zdjęcia


Z WIZYTĄ W MUZEUM PODKARPACKIM
25 września br. w Muzeum Podkarpackim w Krośnie zorganizowano IX edycję Dnia Otwartego. W związku z tym uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami udali się na zwiedzanie wystaw czasowych i stałych.
Siedziba Muzeum mieści się w dawnym Pałacu Biskupim w Krośnie, pochodzącym z XVI w. Jego chlubę stanowi największa w Europie kolekcja lamp naftowych. Szczególnie warte uwagi są też wystawy dotyczące historii oświetlenia i dziejów hutnictwa szkła (z ekspozycją dawnych i bardziej współczesnych wyrobów). Dużą część kolekcji stanowią zbiory dotyczące dziejów miasta. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się wystawa czasowa pod hasłem „Bursztyn-złoto północy”. Cała ekspozycja mieści się w dwóch salach i jest ona podzielona jakby na 3 aspekty: bursztyn z perspektywy przyrodniczej, z perspektywy historycznej oraz z perspektywy współczesnej.
Po obejrzeniu wystaw stałych udaliśmy się na dziedziniec Muzeum, gdzie przygotowano specjalnie na Dzień Otwarty prezentację grupy rekonstrukcyjnej Indianie Huu-Ska Luta - tancerze Pow-wow z Torunia. Zespół zaprezentował pokaz tradycyjnych indiańskich tańców pow-wow wykonywanych w unikalnej scenografii wioski indiańskiej złożonej z namiotów tipi charakterystycznych dla indiańskich plemion z Wielkich Równin Ameryki Północnej. Indianie zaprosili do wspólnej zabawy widzów. Zarówno młodsze, jak i starsze dzieci bawiły się doskonale w rytmie indiańskich rytmów.
Na zakończenie naszego pobytu w Muzeum Podkarpackim zrobiliśmy pamiątkową fotografię z Indianami, żeby moc wspominać mile spędzony czas. W doskonałych nastrojach wróciliśmy do domów.Muzeum Podkarpackie Krosno


Wycieczka do Muzeum Misyjnego

W dniu 18.09. 2013r. udaliśmy się z wizytą do Muzeum Misyjnego Sióstr Misjonarek Św. Piotra Klawera w Krośnie. Byliśmy bardzo ciekawi, co będziemy mogli obejrzeć w tym niezwykłym w muzeum. Po dotarciu na miejsce przywitała nas siostra – przewodnik, która otworzyła przed nami drzwi do Muzeum Misyjnego, które gromadzi zbiory przywiezione zarówno przez Siostry jak i innych misjonarzy duchownych i świeckich. Zbiory pochodzą z terenów misyjnych na wszystkich kontynentach. .
Podczas zwiedzania Muzeum Misyjnego, siostra - przewodnik umożliwiła uczniom obejrzenie różnych eksponatów z 4 kontynentów: Afryki, Australii i Oceanii, Azji oraz Ameryki Południowej. Umieszczone one są w ogromnych gablotach. W trakcie „wędrówki” dzieci podziwiały wspaniale wykonane instrumenty muzyczne, biżuterię i figurki zwierząt. Miały również okazję obejrzeć skórę z lamparta oraz z ogromnego węża - eksponaty te zrobiły na nich wielkie wrażenie i bardzo długo im się przyglądały. Uczniowie dowiedzieli się także, jak wyglądają przedmioty codziennego użytku, wykonane z traw, liści palmowych, rafii, tykwy, drewna, skóry; kolorowe batiki i piękne, tradycyjne stroje z Indii, Wietnamu i z Wysp Tonga. Uczestnicy wycieczki mieli również możliwość obejrzenia wzruszającego filmu obrazującego życie afrykańskich dzieci. Chcąc mieć swój wkład w pomoc misjom, dzieci zakupiły misyjne pamiątki, np. instrumenty muzyczne, lalki, rzeźby itp.
Po zakończeniu zwiedzania podziękowaliśmy Siostrze ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek za możliwość obejrzenia tylu ciekawych eksponatów i za możliwość poznania kultury i obyczajów krajów misyjnych. Wszystkim bardzo podobała się ta „podróż po kontynentach”.

wycieczka do muzeum misyjnego w Krośnie

Krosno Muzeum Misyjne

zdjęcia z muzeum misyjnego - Krosno


Udział w akcji "Narodowe czytanie"

W dniu 09.09. 2013 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Bratkówce przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Akcja została zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej.
Tegoroczna edycja została poświęcona twórczości Aleksandra Fredry. Zebranych uczniów, przedstawicieli Rady Pedagogicznej przywitała pani dyrektor Jolanta Mikus, która krótko przybliżyła zgromadzonym najważniejsze informacje o życiu i twórczości Aleksandra Fredry, zwracając szczególną uwagę na jego związek z najbliższą okolicą oraz koligacjami z rodziną Szeptyckich i Starowieyskich. W następnej kolejności uczniowie klas II- VI odczytali jego utwory ze zbioru „ Bajek”. Dzieci usłyszały m.in. „Pawła i Gawła”, „Małpę w kąpieli” oraz „Osiołkowi w żłoby dano”. Lektura dzieł wybitnego polskiego komediopisarza oraz poety, od którego narodzin mija właśnie 220 lat, cieszyła się uznaniem słuchaczy. Zgromadzeni z uwagą wysłuchali wierszy, chętnie rozwiązywali zagadki związane z utworami. Warto zaznaczyć też fakt, iż dzieci doskonale zrozumiały i zapamiętały nauki płynące z wierszy Aleksandra Fredry.
Wszystkim zebranym towarzyszył dobry humor, a uśmiechy uczniów świadczyły z całą pewnością o powodzeniu akcji. Z ogromną przyjemnością przyłączymy się do niej w przyszłym roku.


Witaj szkoło!

W poniedziałek 2 września 2013 roku społeczność Szkoły Podstawowej im. bł. Stanisława Starowieyskiego zainaugurowała rok szkolny 2013/2014. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. św. Jana Kantego w Ustrobnej, której przewodniczył ksiądz wikariusz. Po kościelnej uroczystości, w której wzięli udział uczniowie, rodzice, dyrekcja szkoły, nauczyciele i wychowawcy, zebrani udali się na salę gimnastyczną, gdzie Pani Dyrektor Jolanta Mikus w oficjalnym przemówieniu serdecznie wszystkich powitała, złożyła życzenia oraz podkreśliła edukacyjną, opiekuńczą i wychowawczą rolę szkoły.
W dalszej części spotkania Pan Dyrektor poświęcił kilka słów mijającej 1 września kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej, a pamięć o poległych uczczono minutą ciszy. Szczególnie ciepło zaprosiła w szeregi społeczności szkolnej pierwszoklasistów, których przedstawiła, przydzielając im jednocześnie wychowawców. Opiekunką klasy I została p. Teresa Lidwin.
Następnie uczniowie wszystkich klas udali się do sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami, którzy przedstawili im plan zajęć na najbliższy tydzień oraz omówili sprawy organizacyjne. Nie obyło się bez wspomnień oraz pełnych humoru rozmów towarzyskich w wakacyjnej jeszcze atmosferze, bo już jutro, tak na serio, pełną parą: "Witaj szkoło!"


Ostatni dzwonek

Ostatni dzwonek w roku szkolnym 2012/2013 zabrzmiał w dniu 28 czerwca br. Tego dnia uczniowie przybyli do szkoły ubrani na galowo. Punktualnie o godz. 8:30 rozpoczęła się uroczystość zakończenia roku szkolnego mszą świętą w kościele w Ustrobnej.
Następnie uczniowie wraz z nauczycielami udali się na salę gimnastyczną Szkoły Podstawowej w Bratkówce. W pięknym programie artystycznym uczniowie klasy VI podziękowali nauczycielom za trud włożony w ich kształcenie i wychowanie. Wyrazem wdzięczności były wręczone kwiaty. Podczas uroczystości najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. Był to rok bardzo udany.
Wszyscy uczniowie uzyskali promocję do wyższej klasy. Uczniowie klasy VI ukończyli szkołę podstawową. W akademii kończącej rok szkolny uczestniczyli zaproszeni goście, rodzice i uczniowie. Nauczycielom i pracownikom szkoły dziękujemy za pracę w upływającym roku szkolnym i życzymy udanego wypoczynku. Wszystkim uczniom życzymy wspaniałych wakacji i do zobaczenia w nowym roku szkolnym!


KOLEJKĄ PO OKOLICY
„Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka…”


W dniu 27 czerwca br. drogami Gminy Wojaszówka kursowała ciuchcia, którą uczniowie naszej szkoły zwiedzali najbliższą okolicę.
Kolejka składała się z lokomotywy i dwóch wagoników. Pojazd jest specjalnie zmodyfikowany, ma ograniczoną prędkość i zredukowane obroty, by pokonując wzniesienia, był w stanie uciągnąć pełne turystów wagoniki. Ciuchcia maksymalnie rozwija prędkość 30 km na godzinę, od czasu do czasu wydaje właściwe sobie dźwięki. W pierwszym wagoniku usadowili się uczniowie klas młodszych, zaś w drugim uczniowie klas IV- VI wraz z wychowawcami. Przez otwarte okna kolejki, czując ciepły powiew wiatru, wychowankowie podziwiali uroki otaczającej ich przyrody. Ze śpiewem na ustach pokonywali kolejne odcinki trasy.
Po pełnej wrażeń wyprawie, w dobrych humorach uczniowie wrócili do szkoły.


Pożegnanie klasy VI

W dniu 25.06. br. w szkole odbył się tradycyjny bal klasy VI, który pozwolił uczniom tanecznym krokiem pożegnać się z przyjaciółmi i Gronem Pedagogicznym. Uczniowie zaprosili Radę Pedagogiczną, rodziców oraz koleżanki i kolegów z klasy V. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, przy muzyce dyskotekowej odbyła się zabawa taneczna.
W sali lekcyjnej czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Uczniowie klasy VI z łezką w oku żegnali młodszych kolegów, z którymi spędzili sześć wspaniałych lat. Nawiązały sie przyjaźnie, które mamy nadzieję, przetrwają wiele lat.
Szóstoklasistom życzymy powodzenia w gimnazjum!


Bezpieczne wakacje

Okres wakacyjny to czas szczególny. Wielu z nas wyjeżdża na urlop, a dzieci i młodzież spędzają wakacje nad wodą, w górach, na koloniach czy przed domem.
Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia jednak, że nieraz zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dlatego też, naszą szkołę odwiedzili policjanci, przypomnieli dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku. Szczególną uwagę zwrócono na te zachowania, które pozwolą na uniknięcie sytuacji szczególnie niebezpiecznych.
Policjanci życzyli wszystkim uczniom nauczycielom udanych i bezpiecznych wakacji i zapewnili, że będą pojawiać się zawsze tam, gdzie dojdzie lub będzie miało dojść do jakiegokolwiek naruszenia prawa.


MYCZKOWCE- wycieczka klas I-III

W dniu 24 czerwca bieżącego roku uczniowie klas I-III pod opieką swoich wychowawczyń udali się na wycieczkę do Myczkowiec.
Pierwszym miejscem, które obejrzeli była zapora wodna na rzece San w Myczkowcach. Płynący w pobliżu San oraz Jezioro Myczkowieckie tworzą niepowtarzalną atmosferę do podziwiania przyrody i do odpoczynku.
Następnie przyjechaliśmy do Ośrodka Wypoczynkowo - Rehabilitacyjnego „Caritas”. Tam skierowaliśmy się do Ogrodu Biblijnego, który jest nie tylko nowym sposobem upiększenia otoczenia roślinnością Bliskiego Wschodu, ale przede wszystkim stanowi specyficzny zapis teologii biblijnej. Jednocześnie zawiera także przemyślaną i uporządkowaną katechezę o biblijnej historii zbawienia.
Kolejno uczniowie przeszli do Centrum Ekumenicznego, gdzie na blisko hektarowej powierzchni zgromadzono 130 makiet cerkwi greckokatolickich, prawosławnych oraz kościołów rzymskokatolickich z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji oraz Ukrainy. Wszystkie miniatury wykonano w skali 1:2. Po spacerze dzieci udały się do kawiarni św. Franciszka z nowoczesną salą dydaktyczną przystosowaną do zajęć przyrodniczych i wyposażoną w eksponaty zwierząt i ptaków ofiarowanych przez Bieszczadzki Park Narodowy, gdzie poza obejrzeniem ciekawych eksponatów mogli zjeść lody dla ochłody.
Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie mini zoo obok stadniny koni z licznymi kolorowymi ptakami egzotycznymi i zwierzyną płową. Znajdują się tam strusie, pawie, bażanty, owce, króliki, kozy, dziki, jelenie, daniele i kuce.
W czasie całej wycieczki nie brakowało atrakcji i pozostawiła ona niezatarte wspomnienia!

Myczkowce
„ Śladami Patrona” - relacja z wycieczki do Łaszczowa, Łabuń i Zamościa

21 czerwca uczniowie klas IV- VI wzięli udział w wycieczce do Łaszczowa, Łabuń i Zamościa. Jej celem było poznanie miejsc, gdzie mieszkał, pracował i działał Patron naszej szkoły. Pierwszym etapem wycieczki był Łaszczów, gdzie Stanisław Starowieyski zamieszkał po ślubie z Marią Szeptycką. Tutaj zwiedziliśmy szkołę ponadgimnazjalną, noszącą podobnie jak nasza szkoła, imię bł. Stanisława Starowieyskiego. Po jej zwiedzeniu szkoły, licealiści przygotowali dla nas scenki teatralne, prezentujące wybrane fragmenty komedii Aleksandra Fredry. Obejrzeliśmy też ruiny dworku, gdzie do czasów II wojny światowej mieszkał i prowadził działalność Stanisław Starowieyski.
Kolejnym etapem naszej wycieczki były Łabunie, dawna posiadłość Zamoyskich, Tarnowskich i Szeptyckich. W tutejszym kościele Stanisław Starowieyski brał ślub z Marią Szeptycką. Obecnie w Łabuniach znajduje się Dom Rekolekcyjny Sióstr Franciszkanek Misjonarki Marii otoczony rozległym parkiem. Tutaj wysłuchaliśmy opowieści jednej z sióstr o koligacjach rodzinnych Szeptyckich i Starowieyskich, o historii budynku w którym znajduje się zakon, o ślubie i przyjęciu weselnym Naszego Patrona. Następnie udaliśmy się na cmentarz zakonny usytuowany na obrzeżach parku, gdzie znajduje się grób bł. Stanisława Starowieyskiego. Zapaliliśmy symboliczny znicz na Jego grobie i odmówiliśmy modlitwę.
Z Łabuń udaliśmy się prosto do Zamościa. Będąc już w mieście, skierowaliśmy się najpierw do ogrodu zoologicznego. Było to dla większości dzieci naprawdę wielką atrakcją i budziło wiele emocji. Zwierzęta takie jak wielbłąd, lew, tygrys czy egzotyczne gady niektórzy widzieli po raz pierwszy na żywo. Wizyta w zoo na długo pozostanie w ich pamięci. Po chwili odpoczynku udaliśmy się do centrum tego zabytkowego miasta, zwanego „Perłą Renesansu”. Zwiedziliśmy przepięknie odnowioną Starówkę, ze słynnym zamojskim ratuszem i ormiańskimi kamieniczkami, pospacerowaliśmy uliczkami Starego Miasta, wczuwając się w klimat tego wyjątkowego miejsca.
Późnym wieczorem, zmęczeni, ale pełni wrażeń i dobrego humoru, wróciliśmy do domu.

fotografia grupowa wycieczka do Zamościa


CAŁA ŁĄKA DLA MAMY I TATY

Są takie dni, szczególne dni w roku, w których nasze Kochane Mamy i Tatusiowie mają swoje święto. Dzień Matki i Dzień Ojca to najcieplejsze ze świąt w całym roku.
11 czerwca 2013r uczniowie naszej szkoły uczcili Dzień Mamy i Taty w sposób bardzo uroczysty i wyjątkowy. Na początku, dyrektor pani Jolanta Mikus powitała wszystkich zebranych. Mamusiom i Tatusiom złożyła najlepsze życzenia z podziękowaniami za trud włożony w wychowanie pociech. Część artystyczną rozpoczęła inscenizacja pt. „Cała łąka dla Mamy i Taty” przygotowana przez uczniów z klas I-III. Przedstawili historię o kwiatach, które rosną na łące i pięknie ją przyozdabiają, a dzieci mogą je zebrać i ustawić w wazonie dla swoich Rodziców. Wesołe piosenki i tańce wzbogacały całość przedstawienia. Mali aktorzy przebrani w kolorowe stroje w zabawny, a zarazem wzruszający sposób podziękowali swoim Mamusiom i Tatusiom.
Rodzice z wielkim zainteresowaniem śledzili poczynania sceniczne swoich dzieci. Wiele radości wzbudził współczesny układ taneczny w wykonaniu dzieci. Występ bardzo wszystkich ucieszył, chociaż dla naszych najmłodszych był nie lada przeżyciem.
Starsi uczniowie swoim programem wyrazili podziękowanie za trud wychowania i codzienną troskę. Zagrali również na fletach dla swoich Mam i Tatusiów „Sto lat”, aby okazać im szacunek i miłość.
Zadeklamowane wiersze, wyśpiewane z serca piosenki oraz piękne układy taneczne wywołały u Rodziców łzy wzruszenia. Piękne, zrobione z miłością podarunki, były wyrazem podziękowania za to, że Mamy i Tatusiowie są, że kochają i że są najlepszymi Rodzicami na całym świecie.
Po części artystycznej Rodzice zostali zaproszeni na poczęstunek. Uczniowie klas I-VI z tej okazji przygotowali dla swoich Mam i Tatusiów różnorodne sałatki. Każdy z gości mógł degustować się pysznościami zrobionymi przez ich pociechy. W dobrym i świątecznym nastroju Rodzice wraz z dziećmi wrócili do swoich domów.


Dzień bez przemocy w Szkole Podstawowej w Bratkówce

3 czerwca w Szkole Podstawowej w Bratkówce zorganizowany został Dzień bez przemocy w ramach realizowanego od kilku lat programu społecznego „ Szkoła bez przemocy”. Dzień bez przemocy to ogólnopolskie święto tych, którzy nie tolerują przemocy i agresji, robią wszystko, aby szkoła była miejscem przyjaznym i bezpiecznym dla uczniów.
Uroczystość rozpoczęto częścią artystyczną, przygotowaną przez uczniów klas IV-VI. Składały się na nią scenki dramowe i wiersze, mówiące o tym, jak należy się zachowywać w stosunku do rówieśników i jak rozwiązywać problemy drogą negocjacji. Następnie uczniowie wzięli udział w przygotowanych dla nich konkursach. Pracowali w grupach, tworząc najpierw plakaty, potem rymowanki promujące właściwe zachowania. Po zakończonej pracy specjalnie powołana komisja dokonała jej oceny i wybrała najlepsze uczniowskie wytwory. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.
Dzień bez przemocy zorganizowano przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Wojaszówce.pamiatkowe zdjecia
Nie zapomniano o pamiątkowym zdjęciu.

WYCIECZKA DO REMIZY STRAŻACKIEJ

W dniu 27 maja 2013 roku uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej pod opieką wychowawczyń miały przyjemność zobaczyć z bliska jak wygląda praca strażaków. W tym celu wybrały się na wycieczkę do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Bratkówce.
Dzięki życzliwości strażaków mogły obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy. Wysłuchały również opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaków oraz prowadzonych akcjach ratowniczo - gaśniczych. Niebywałą atrakcją dla dzieci była możliwość wejścia do wozu strażackiego oraz przymierzenia stroju strażaka. Podczas spotkania uczniowie przypomnieli sobie numer alarmowy do Straży Pożarnej 998, niezbędny w sytuacjach zagrożenia.
Na zakończenie szczególnie dużo emocji wzbudziło włączenie syreny. Po pełnym wrażeń dniu, dzieci zadowolone wróciły do szkoły.


WITAJ MAJOWA JUTRZENKO

Słowa patriotycznej pieśni pt. „Witaj majowa jutrzenko” zabrzmiały przy naszej szkole w dniu 30 kwietnia 2013 roku, dając początek obchodom rocznicy uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Uczniowie z klas IV-VI, pod kierunkiem nauczyciela historii i języka polskiego, przygotowali montaż słowno-muzyczny przybliżający historię Sejmu Wielkiego i jego Twórców. Słowa lektora przywołały wstęp do Konstytucji, który społeczność uczniowska wysłuchała z uwagą. Fragmenty poezji recytowanej przez młodzież odzwierciedlały trudne położenie Polski w II połowie XVIII wieku. Wiersz Franciszka Karpińskiego "Pieśń Dziada Sokalskiego w kordonie cesarskim" nawiązywał do I rozbioru Polski. Z kolei hymn I. Krasickiego "Święta miłości kochanej Ojczyzny" przypominał słuchającym apel autora do "Serc i umysłów Polaków" w obronie chylącej się ku upadkowi ojczyzny.
Uroczystość stała się niepowtarzalną lekcją historii i patriotyzmu. Piękna recytacja, dźwięki patriotycznych pieśni i słońce skłoniły do refleksji o ojczyźnie i miłości do niej.


SZKOLNY DZIEŃ ZDROWIA

W dniu 25 kwietnia br. w naszej szkole odbył się Szkolny Dzień Zdrowia pod hasłem: „Aby zdrowym być…”, który zorganizowany został w ramach działań szkoły promującej zdrowie.
Na początku uczniowie z klas I-III zaprezentowali przedstawienie pt. „Aby zdrowym być…”. Humorystycznie przekazali podstawowe informacje na temat zachowań prozdrowotnych. Widzowie mogli zapoznać się z zasadami zdrowego żywienia i stylu życia. Mali artyści zaprezentowali jak należy dbać o higienę jamy ustnej oraz ukazali, że ruch to zdrowie. Barwną inscenizację przeplatał śpiew i ruch, który uatrakcyjniał całość.
W kolejnej części uczniowie z klasy IV i VI zaprezentowali pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej. Przedstawili jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia życia. Pokazali prawidłowe ułożenie ciała w pozycji bocznej ustalonej, jak również reakcje na omdlenia, krwotoki z nosa oraz skaleczenia. Ponadto uczniowie zademonstrowali, jak prawidłowo należy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca poszkodowanemu.
Tegoroczny Dzień Zdrowia miał na celu przypomnienie uczniom najważniejszych zasad, jakimi powinien kierować się człowiek, aby żyć zdrowo i czuć się zdrowym.

dzień zdrowia

pierwsza pomoc - pokaz


„ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI”
Udział uczniów Szkoły Podstawowej w Bratkówce w konkursie GBP w Odrzykoniu

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek w GBP w Odrzykoniu został ogłoszony konkurs pod hasłem ,,Zapraszamy do biblioteki”, którego celem było wykonanie plakatu promującego czytelnictwo. W konkursie wzięli udział uczniowie klas szkół podstawowych. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą pomysłowością i zrozumieniem tematu. Prace zgłoszone do konkursu zaskakiwały oryginalnością, estetyką wykonania, bardzo dobrze zrealizowały zadanie popularyzacji czytelnictwa.
W dniu 8 maja w Filii GBP w Bratkówce zostały wręczone nagrody laureatom konkursu:
I miejsce- Ronia Harasim
II miejsce - Kamil Węgrzyniak
III miejsce- Izabela Izowit, Natalia Kaufmann
Wyróżnienia: Milena Szepieniec, Beata Bek, Krzysztof Bek, Ewelina Haniebnik, Amelia Supernak.
Nagrody w konkursie ufundował Gminny Ośrodek Kultury, Rekreacji i Sportu w Wojaszówce.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
POWIATOWY KONKURS PIOSENKI RELIGIJNEJ

Uczennice naszej szkoły wzięły udział w Powiatowym Konkursie Polskiej Pieśni Religijnej pod hasłem "Śpiewajmy świętym", którego organizatorami byli Starostwo Powiatowe w Krośnie, Parafia i Zespół Szkół w Korczynie. Konkurs ten organizowany jest z okazji Dnia Patrona Powiatu Krośnieńskiego Św. Józefa Sebastiana Pelczara.
ks. Józef Sebastian Pelczar29 kwietnia br. w Zespole Szkół w Korczynie odbyły się przesłuchania. Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: ks. prałat Edward Sznaj, dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli Małgorzata Walaszczyk – Faryj i dyrygent chóru „Chorus” Stanisław Szostak.
Naszą szkołę reprezentowały dwie uczestniczki: Michelle Englot – uczennica klasy IV oraz Iwona Raś – uczennica klasy VI. W koncercie młodzi wykonawcy przedstawili najpiękniejsze pieśni poświęcone Św. Józefowi Sebastanowi Pelczarowi i Bł. Janowi Pawłowi II. Konkurs przebiegał w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne. Każdy z uczestników zaprezentował się jak najlepiej potrafił. Jury wybrało finalistów, zaś pozostali otrzymali dyplomy za udział z rąk wicestarosty Andrzeja Guzika.

konkurs pieśni religijnej


Ekologiczny ogródek przy Szkole Podstawowej w Bratkówce

Szkoła Podstawowa w Bratkówce od wielu lat podejmuje różnorodne działania promujące zdrowy styl życia. Skoncentrowane są one na promowaniu aktywnych form spędzania wolnego czasu, profilaktyce chorób, udzielaniu pierwszej pomocy oraz zdrowym odżywianiu. Zadania te realizowane są przy współpracy z rodzicami i różnorodnymi organizacjami wspomagającymi szkołę: ośrodkiem zdrowia, policją, biblioteką, GOKi R w Wojaszówce. Corocznie organizowany jest również Szkolny Dzień Zdrowia. Aktywność szkoły na tej płaszczyźnie została doceniona i nasza placówka otrzymała najpierw Rejonowy, potem Wojewódzki Certyfikat Szkół Promujących Zdrowie.
W bieżącym roku szkolnym duży nacisk położono na promowanie zdrowego odżywiania. W związku z tym przeprowadzone zostały pogadanki na temat wartości odżywczych różnorodnych produktów, uczniowie tworzyli piramidy zdrowia i układali hasła reklamujące zdrowie odżywianie. W szkole realizowane są także programy: „ 5 porcji owoców i warzyw” oraz „ Mleko w szkole”. Oprócz tego podjęte zostały działania praktyczne. Na początku maja uczniowie klas IV-VI wraz z wychowawcami założyli w przyszkolnym ogrodzie ekologiczną uprawę warzyw. Własnoręcznie przygotowali grządki i wysiali nasiona: marchewki, rzodkiewki, buraczków, cukinii i słonecznika. Zasadzili też cebulkę i sałatę. Każda z klas dbać będzie o pielęgnację zasianych przez siebie warzyw. Uzyskiwane plony wykorzystywane będą systematycznie do sporządzania zdrowych kanapek i surówek. Uczniowie pracując na swoich działkach uczyć się będą umiejętności takich jak: wysiew, pielenie, spulchnianie, odchwaszczanie, nawożenie. Wspólne działania praktyczne służyć mają integracji społeczności szkolnej oraz kształtowaniu odpowiedzialności za powierzone zadania. Ukierunkowanie realizacji zadań prozdrowotnych szkoły w stronę działań praktycznych ucznia jest najlepszą inwestycją w jego dorosłe życie.
Powiatowy Konkurs Recytatorski – Polskiej Poezji Patriotycznej

W dniu o 09.04.2013 r. zorganizowano i przeprowadzono w naszej szkole VII Powiatowy Konkurs Recytatorski – Polskiej Poezji Patriotycznej , którego celem było zainteresowanie młodzieży historią oraz propagowanie postawy patriotycznej oraz zaangażowanie na rzecz Ojczyzny zarówno tej ,,dużej ’’jak i ,,małej’’. Kształtowanie modelu człowieka nowoczesnego ,lecz drugiej strony przywiązanego do tradycji narodowej i idei niepodległościowej.
Na początku kilka słów do przybyłych gości skierowała pani dyrektor Jolanta Mikus, podziękowała wszystkim za przybycie . Następnie uczniowie z klas starszych przedstawili montaż słowno – muzyczny , mówiący o tym , że historia naszego narodu powinna być nam szczególnie bliska, a o żołnierzach powinniśmy zawsze pamiętać, ponieważ to oni walczyli o niepodległość naszej ojczyzny. W trakcie występu została wyświetlona prezentacja multimedialna, uczniów nagrodzono brawami. .
Pani dyrektor GOK-u Lucyna Pelczerska przedstawiła zasady konkursu i rozpoczęła się recytacja wybranych utworów. Najpierw deklamowali uczniowie z gimnazjum w Przybówce, potem ze szkół podstawowych z terenu gminy Wojaszówka. Po zakończeniu deklamacji pani Lucyna Pelczarska, nauczyciele oraz zaproszeni goście pan Such i pan Rudnik udali się na obrady w celu ustalenia wyników konkursu. Przeliczono punkty uzyskane od poszczególnych członków jury i wyłoniono trzy pierwsze miejsca, najpierw dla uczennic z gimnazjum później dla uczniów szkół podstawowych. .
Wszyscy ponownie zebrali się i zostały wręczone dyplomy i nagrody oraz przyznano wyróżnienia.


konkurs poezji patriotycznej
"Wielkanocne Pisanki" - Przedświąteczne spotkanie w Bratkówce

Czekając na Wiosnę i Święta Wielkanocne Oddział Przedszkolny i Szkoła Podstawowa w Bratkówce zorganizowały przedświąteczne spotkanie pod hasłem: „Wielkanocne pisanki”. Uroczystość odbyła się w Niedzielę Palmową - 24 marca 2013 r. w Domu Strażaka w Bratkówce. Święta Wielkiej Nocy to dla chrześcijan najważniejsze chwile w ciągu roku liturgicznego, dlatego wspólnie ze społecznością lokalną postanowiono uczcić ten doniosły czas.
Na wstępie uroczystości dyrektor szkoły p. Jolanta Mikus powitała zebranych gości oraz nawiązała do tradycji i zwyczajów nadchodzących Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Swoją obecnością imprezę uświetnili: Wójt Gminy Wojaszówka - p. Sławomir Stefański, dyrektor GOKiR w Wojaszówce - p. Lucyna Pelczarska, dyrektor ZESiP w Wojaszówce - p. Aleksander Daszykowski, Radny Powiatu Krośnieńskiego - p. Andrzej Dziugan, Radni Gminy Wojaszówka – p. Edward Wywiórski oraz p. Antoni Węgrzyniak , przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Bratkówce - p. Barbara Niemiec, Kierownik Posterunku Policji w Bratkówce - p. Artur Kielar, sołtys wsi Bratkówka- p. Józef Matłosz, prezes LKS "Strażak" Bratkówka - p. Jan Englot oraz rodzice, dziadkowie uczniów oraz mieszkańcy Bratkówki i okolicznych miejscowości.
Część artystyczną przygotowały przedszkolaki oraz dzieci z klas I-III naszej szkoły. Występujący na scenie mali aktorzy przedstawili inscenizację, wprowadzając wszystkich zgromadzonych w czas Świąt Wielkanocnych. Przedstawienie ukazało piękno nadchodzącej wiosny i Wielkanocny. Na scenie wystąpiły barwne pisanki, tańczący zając, branek i kwoka. Dzieci pokazały obrzędy towarzyszące Świętom Wielkanocnym, między innymi chodzenie z kurkiem po dyngusie. Całość wzbogacił piękny śpiew oraz taniec w wykonaniu najmłodszych. Spektakl wzruszył, wypełnił nadzieją i radością zebraną tłumnie publiczność.
Po części artystycznej dyrektor szkoły podziękowała występującym uczniom i nauczycielom oraz złożyła wszystkim obecnym życzenia wielkanocne. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Wojaszówka p. Sławomir Stefański, który podziękował za zaproszenie, złożył wszystkim zebranym najlepsze życzenia świąteczne i wyraził swoją wdzięczność za wprowadzenie w radosny nastój zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.
Następnie zgromadzeni goście udali się obejrzeć wystawę prac dziecięcych, przygotowanych z myślą o nadchodzących Świętach Zmartwychwstania Pańskiego. Dzieci pod opieką wychowawców przygotowały barwne stroiki, kolorowe pisanki, zajączki, kurczaki, kartki świąteczne oraz inne ozdoby wielkanocne.
Spotkaniu towarzyszył uroczysty, świąteczny nastrój i prawdziwie rodzinna atmosfera. Miło upłynął czas spędzony przy pięknie udekorowanych stołach, zastawionych tradycyjnymi wielkanocnymi potrawami. Wyraźnie wyczuwało się ciepło i bliskość łączącą całą społeczność lokalną.

wielkanocne pisanki w Domu Strażaka w Bratkówce

wielkanocne pisanki w Bratkówce

wesołe pisanki

kiermasz wielkanocny


Udział uczniów Szkoły Podstawowej w Bratkówce w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem: „Młodzież zapobiega pożarom”

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej służący popularyzacji wiedzy o zasadach i przepisach przeciwpożarowych, należy do tych konkursów, które corocznie przeprowadzane są w naszej szkole. Uczniowie chętnie przygotowują się do niego, poznając tajniki postępowania w sytuacjach zagrożenia pożarowego oraz zasady i przepisy przeciwpożarowe.
4 marca b.r. przeprowadzono eliminacje szkolne tegoż turnieju. W pracach komisji konkursowej na tym etapie wzięli udział goście specjalni: Naczelnik OSP w Bratkówce - p. Bogdan Zawisza oraz Prezes Zarządu OSP w Bratkówce – p. Stanisław Sroka. Jednostka OSP w Bratkówce była również fundatorem dyplomów oraz nagród rzeczowych dla uczestników szkolnego etapu. .
W turnieju rywalizowało siedmioro uczniów z klas IV-VI. Zwyciężczynią eliminacji szkolnych, podobnie jak w roku ubiegłym, została uczennica klasy VI - Beata Daszykowska, II miejsce zajął – Łukasz Lidwin z klasy IV, III – Mateusz Kowalski również z klasy IV, IV –przyznano Macejowi Wójcikowi z klasy V.
Uczniowie ci reprezentowali naszą szkołę podczas etapu gminnego, który odbył się 10 marca w Urzędzie Gminy w Wojaszówce. Tym razem uczestnicy turnieju musieli wykazać się nie tylko wiedzą teoretyczną, ale też praktyczną. Ten etap turnieju przebiegał bowiem w dwóch kategoriach - pisemnego testu oraz części ustnej, podczas której uczestnicy musieli odpowiadać na szczegółowe pytania. .
Nasza uczennica Beata Daszykowska zajęła II miejsce na etapie gminnym. Serdecznie gratulujemy!

fotografia grupowa

Z wizytą w aptece i bibliotece

Uczniowie klas I-III w dniu 1 marca 2013 r. udali się na ciekawą wycieczkę, aby zapoznać się z pracą aptekarza oraz bibliotekarza. Po dość krótkiej podróży i dotarciu na miejsce dzieci udały się do apteki, gdzie farmaceutka powitała ich bardzo życzliwie. Omówiła szczegółowo rolę apteki w naszej społeczności. Dzieci miały możliwość zwiedzenia wszystkich pomieszczeń, dowiedziały się, jaką drogę pokonują lekarstwa i witaminy zanim znajdą swoje miejsce na aptecznej półce. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali wypowiedzi pani aptekarki, uzyskując pełne informacje na nurtujące ich pytania. Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały książeczki i reklamy promujące zdrowie oraz witaminy dla każdego.
Następnym przystankiem była biblioteka, w której panie bibliotekarki po przywitaniu z uczniami poprosiły je o zajęcie miejsc w sali. Dzieci mogły zobaczyć, jak bogaty i różnorodny jest księgozbiór przeznaczony dla nich i dla ich starszych kolegów. Ponadto poznały zasady funkcjonowania biblioteki publicznej oraz regulamin korzystania z czytelni i wypożyczalni. Podczas lekcji bibliotecznej dzieci wykazywały się dużą aktywnością. Chętnie odpowiadały na zadawane im pytania. Panie bibliotekarki przygotowały również dla uczniów konkurs czytelniczy, w którym mogły wykazać się znajomością literatury dla najmłodszych. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni za swój wysiłek.
Wycieczka ta dla uczniów była interesującą lekcją, dzięki której mogli wzbogacić swoją wiedzę na temat miejsc, które na co dzień widzą tylko od strony klienta, bądź czytelnika.

wizyta w aptece

biblioteka

wydarzenia z życia szkoły w Bratkówce


Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. Dnia 21.01.2013 r. w Szkole Podstawowej w Bratkówce odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dla kochanych gości przygotowano poczęstunek oraz wspaniały program artystyczny. Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor Jolanta Mikus, która serdecznie powitała przybyłych gości. Następnie uczniowie z klas I-III zaprezentowali się w przedstawieniu noworocznym pt. ”Dzieci całego świata witają Jezusa”. Inscenizacja została uatrakcyjniona tańcem oraz śpiewem kolęd i pastorałek. Program słowno-muzyczny, który zaprezentowali uczniowie zapewnił przybyłych gości o tym, że ich wnuczęta nie tylko osiągają wspaniałe wyniki w nauce, ale również posiadają zdolności muzyczne, aktorskie oraz taneczne. Szczególnym punktem programu był koncert życzeń

przedstawienie słowno muzyczne

dzień babci i dziadka

zdjęcie gropowe z uroczystości


web projekt:• Bratkówka 2007